Jump to content



A64 Winchester stepping+O/C Database


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:42]

δεν υπαρχει πινακας και αμα φτιαξετε τσαμπα την ωρα σας κατα τη γνωμη . Δεν υπαρχει προβλεψιμοτητα για τους winchester και δεν εχει και λογο τετοια ωρα "5 λεπτα" πριν τους Ε0

:T: :T:

Σε 2 εβδομαδες βγαινει -νεος-πινακας με αλλαγη στα δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα από τα πρώτα δείγματα δεν ενθουσιάστηκα με τους Ε0. Πολύ κακό για το τίποτα πιστεύω. Μακάρι να διαψευσθώ. Όσο για τις δυο βδομάδες πολύ αμφιβάλλω αν θα τους δούμε Ελλάδα και αν τους δούμε θα παίζουν στην ίδια τιμή ή οι έξυπνοι μαγαζάτορες θα τους χτυπήσουν με την δικαιολογία καινούργια σειρά;;;

Ένας πίνακας δεν βλάπτει γιατί οι Venice δεν είναι πανάκια

Link to comment
Share on other sites

http://img55.exs.cx/img55/4815/29301fu.jpg

ADA3200DIK4BI

CBBHD0450SPAW

με αέρα Ξάνθης δεν είναι κ άσχημα αποτελέσματα κ νομίζω πως εκεί είναι κ τα όρια της cpu

οι μνήμες μου με απογοητεύουν κάπως (2x512mb corsair xms cl2 v5.1) της έχω από τον νοέμβρη, μήπως ξέρει κανένας τι chip έχουν αυτές οι version?(δεν βγαίνουν καθόλου εύκολα οι ψύκτρες για να δω)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κολλήσει, μπορεί κάποιος να μου πει αν το multi σε 939 έχει να κάνει με τον επεξεργαστή ή με την μητρική; Δηλαδή αν ανεβάζει ΗΤΤ μόνο με μικρότερο multi από τον default είναι αδυναμία επεξεργαστή ή μητρικής;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 00:51]

http://img55.exs.cx/img55/4815/29301fu.jpg

με αέρα Ξάνθης δεν είναι κ άσχημα αποτελέσματα κ νομίζω πως εκεί είναι κ τα όρια της cpu

οι μνήμες μου με απογοητεύουν κάπως (2x512mb corsair xms cl2 v5.1) της έχω από τον νοέμβρη, μήπως ξέρει κανένας τι chip έχουν αυτές οι version?(δεν βγαίνουν καθόλου εύκολα οι ψύκτρες για να δω)

Max post η τρέχει και τπτ εκεί /? edit sorry τωρα είδα ότι λές για τα όρια :o

Ψύξη ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16 [Σήμερα, στις 12:39]

Επειδή έχω κολλήσει, μπορεί κάποιος να μου πει αν το multi σε 939 έχει να κάνει με τον επεξεργαστή ή με την μητρική; Δηλαδή αν ανεβάζει ΗΤΤ μόνο με μικρότερο multi από τον default είναι αδυναμία επεξεργαστή ή μητρικής;

δηλαδη, πχ, 10Χ270 δεν παιζει, αλλα 9Χ270 παιζει;

μηπως απλα δεν αντεχει ο επεξεργαστης σε αυτη τη συχνοτητα με αυτο το ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

να τρέξει προγραμματα σταθερότητας κ benchmarks πολυ δύσκολο, και παραπάνω ρεύμα δεν το διακινδυνεύω γιατί ειμαι με αέρα. η ψύκη κάπως σπάνια κ συννιστάται για τα κρύα βράδυα στη βόρεια ελλάδα :p η μητρική χύμα κάπου δίπλα στο ανοιχτό παράθυρο κ κανένα φανάκι απο το παράθυρο να φυσάει τον παγωμένο αέρα κατευθείαν πάνω στη μητρική,παγώνει τα πάντα...:) νομίζω πως σε συνδιασμό με κανένα μπλοκ νερού πάνω στη cpu μπορεί να κάνει τέλεια δουλειά(της τάξεως 10-15C σε load ίσως?)

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να είχα τον Αθλονά μου με λίγα λόγια στην Καστοριά & Φλώρινα στην Σκοπιά με -27 c

Πολύ καλό κομμάτι btw :magic:

Το ποστ σου εντωμεταξύ να μεταφερθεί στην κατηγορία extremecooling. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 17:22]

δηλαδη, πχ, 10Χ270 δεν παιζει, αλλα 9Χ270 παιζει;

μηπως απλα δεν αντεχει ο επεξεργαστης σε αυτη τη συχνοτητα με αυτο το ρευμα;

Βασικά, παίζει ας πούμε 9χ260 = 2340, αλλά όχι 10χ234 = 2340.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες 1:1 default latency κλπ., ρεύμα από το bios 1.475 επεξεργαστή, μνήμες 2,70 ρεύμα, στο τσίπσετ ακόμα δεν έχω δώσει ρεύμα, ΗΤ κατεβασμένο στο 3χ, διαιρέτες όπως ανέφερα, δυσκολεύεται στο default(10), αλλά με το 9 ανεβάζει ΗΤΤ, σκέφτομαι μήπως επειδή είναι καινούριος και δεν τον έχω στρώσει ίσως ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν βρέθηκε το πρόβλημα ''msi k8n neo2 και διαιρέτες = no overclock ram'' :D τώρα πλέον το utt μου πάει με τον 166 όσο και με 1/1 :innocent: .

Επιτέλους να αρχίσω να ρίχνω κανα bench της προκοπής [απο βδομάδα που θα πάρω 2Χ512utt] και όχι άσκοπα mhz[cpu] και gay timmings[ram] :flower: .

post-1303-1416071795,6538_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 15:42]

Αφού λοιπόν βρέθηκε το πρόβλημα ''msi k8n neo2 και διαιρέτες = no overclock ram'' :D τώρα πλέον το utt μου πάει με τον 166 όσο και με 1/1 :innocent: .

Επιτέλους να αρχίσω να ρίχνω κανα bench της προκοπής [απο βδομάδα που θα πάρω 2Χ512utt] και όχι άσκοπα mhz[cpu] και gay timmings[ram] :flower: .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 17:56]

Αφού δεν έχω άλλο UTT για dual πάω για HTT :whistling

new2in.th.jpg

Πολυ καλως,αντε να την ζευγαρωσεις και να τα δουμε με καλυτερα timmings:T:

Link to comment
Share on other sites

@Frost Το ξέρω. . . Στην επάρχία όμως δεν τα βρίσκεις εύκολα τα UTT , και επίσης είναι δύσκολο να αγοράσεις UTT μεταχειρισμένο για ευνόητους λόγους. :innocent: .

όπως και νάχει θάρθουν [τα 2Χ512] που θα πάνε ... :bye:

@Bird Δέν πήγα για σκόρ στις μνήμες η στο σκόρ η για mhz του cpu [με 1Χ256 δεν γίνεται κιόλας....- δεν αξίζει] για max stable Htt frequency της msi πάω.

Για πί ξέρω πώς μόλις πάρω 2 UTT θα τα βάλω dual :devil: και θα bencharw 315*9 με τις μνήμες γύρω στα 260 2-2-2-5 1t 166/200

@όσο ζητάνε vdimm .

Λογικά εκεί πόσο να είναι το πι :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.