Jump to content



"Black Jack" o Conroe @ 2400MHz


SLN

Recommended Posts

Εβγαλε «21» λοιπον ο 2.4 Conroe στο 1Μ…

Αιντε εβιβα μας.

Όπως παρατηρησε καποιος από κατω… «Ξεκιναμε ολοι με μηχανημα 21sec @stock» και…βλεπουμε!!

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=95021

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Sub 21sec@2.4g με 2*256rams λεει ο παιχτης και με mobo που ισα ισα απλα bootarei καθως δεν μπορει να βάλει pciex καρτα να δοκιμασει 3d η 1024*2 ddr2 .

dammit τελικά πρεπει να ήταν οντως fake τα πρώτα test του Conroe πουναι ο νεος τιμοκατάλογος του am2 οεο .

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πως η intel έμαθε από τα λάθη της....

αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι να δω τον πόλεμο στις αντίστοιχες κατηγορίες Intel-AMD και φυσικά τον πόλεμο τιμών.....η μάχη προβλέπεται σκληρή!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 5-6 μήνες.

Ας έρθει το τότε και βλέπουμε. Ότι θα τα πιάνει τα νούμερα αυτά πιθανόν θα τα πιάνει. Και 25 να βγάζει σιγά που θα μας χαλάει. Αλλά ας περιμένουμε διότι και ο Dothan καλός ήταν στο Pi αλλά πέρα από benchmarks δεν είδα πολύ κόσμο να τρέχει να πετάξει τους A64 και τους P4...

Link to comment
Share on other sites

Σε 5-6 μήνες.

Ας έρθει το τότε και βλέπουμε. Ότι θα τα πιάνει τα νούμερα αυτά πιθανόν θα τα πιάνει. Και 25 να βγάζει σιγά που θα μας χαλάει. Αλλά ας περιμένουμε διότι και ο Dothan καλός ήταν στο Pi αλλά πέρα από benchmarks δεν είδα πολύ κόσμο να τρέχει να πετάξει τους A64 και τους P4...

ΕΝΤΩ ΕΛΛΑΝΤΑ ΝΤΕΝ ξέρουν καλά καλά τι πάει να πεί Dothan!.....Τι περίμενες δηλαδή......?.....:016:

Ο Conroe πάντως θα είναι ΠΙΟ σύντομα κοντά μας απ'ότι τον περιμένουμε..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το θέμα είναι ότι για Dothan ήθελες αντάπτορα, τον οποίο δεν τον έβρισκες και στο περίπτερο, και κοστίζει όσο μια φθηνή μητρική. Βάλε και τις λίγες και συγκεκριμένες μητρικές που ήθελε.

Εδώ μιλάμε για mainstream πράγματα. Και το 21 pi, δεν σε αφήνει να πιστεύεις ότι θα είναι πιο αργός από Α64 στα υπόλοιπα. Χώρια που υποτίθεται από τον Dothan υπάρχουν βελτιώσεις.

Πάντως 6 μήνες είναι πολύς χρόνος, ίσως σε τόσο χρόνο να υπάρξει αντίδραση από την AMD. Αν έρθει όμως πχ σε 3 μήνες, θα είναι πολύ καλά. Στη χειρότερη, το κέρδος θα είναι η πτώση των τιμών στους AMD. Στην καλύτερη, super επιδόσεις Intel και φθηνοί AMD μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά τι είναι αυτό το πράγμα. τι θα την κάνουμε τόση επεξεργαστική ισχύ πέρα από τις κοκορομαχίες δηλαδή? Ο ΧΡ μου υπερχρονισμένος στα 2200 είχε 53 δευτερόλεπτα ΣΠΙ και ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Τώρα ο όπτερον είναι σε άλλα επίπεδα αλλά εκτός από το να τον χαζεύω δε βλέπω που μου έχουν κάνει τη ζωή καλύτερη τα 27 δευτερόλεπτα. Με τα 21 τι θα κάνουμε δηλαδή? Θα τα χαρίζουμε στους παιχνιδάδες που πλέον θα γράφουν όχι στην τύχη τον κώδικα αλλά θα καταβάλουν προσπάθεια να γίνουν πιο βαριά τα παιχνίδια από ότι κανονικά είναι ???

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα κανουμε και τα SLI.

Το θεμα εχει ξεφυγει πλεον και παει αυστηρα σε διαφημιστικους σκοπους.

Αφου ειδαν οτι εχει ψωμι η κατασταση λογικο ειναι να κανουν τα παντα για να στα παρουν και ας μην το χρειαζεσαι ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΩ ΕΛΛΑΝΤΑ ΝΤΕΝ ξέρουν καλά καλά τι πάει να πεί Dothan!.....Τι περίμενες δηλαδή......?.....:016:

Ο Conroe πάντως θα είναι ΠΙΟ σύντομα κοντά μας απ'ότι τον περιμένουμε..... ;)

Koντα μας...???ή κοντα σε ολους?????:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά τι είναι αυτό το πράγμα. τι θα την κάνουμε τόση επεξεργαστική ισχύ πέρα από τις κοκορομαχίες δηλαδή? Ο ΧΡ μου υπερχρονισμένος στα 2200 είχε 53 δευτερόλεπτα ΣΠΙ και ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Τώρα ο όπτερον είναι σε άλλα επίπεδα αλλά εκτός από το να τον χαζεύω δε βλέπω που μου έχουν κάνει τη ζωή καλύτερη τα 27 δευτερόλεπτα. Με τα 21 τι θα κάνουμε δηλαδή? Θα τα χαρίζουμε στους παιχνιδάδες που πλέον θα γράφουν όχι στην τύχη τον κώδικα αλλά θα καταβάλουν προσπάθεια να γίνουν πιο βαριά τα παιχνίδια από ότι κανονικά είναι ???

Κοίτα, έχεις δίκιο και δεν έχεις. Σίγουρα τη συνολική ταχύτητα ενός συστήματος δεν τη καθορίζει η cpu. Ταχύτητα δίσκου και ποσότητα μνήμης δίνουν αυτή την "άνεση". Βέβαια, για συγκεκριμένες λειτουργίες, η cpu μετράει πολύ. Και τέλος πάντων, είναι η 1η φορά, μετά την έλευση του Α64, που βγαίνει μια αξιόλογη νέα γενιά επεξεργαστών για desktop. Γιατί μέχρι τώρα από δεκανίκι σε δεκανίκι ήταν η κατάσταση. Βάλε cache, βάλε εντολές, βάλε ddr2, όλο κολπάκια να σε αναγκάσουν να πάρεις το καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Η υπολογιστική ισχύ χρειάζεται. Απλά δεν το καταλαβαίνουμε. Παίρνουμε το καινούριο super duper μηχάνημα και νομίζουμε ότι κάθεται. Αλλά όταν το ζορίζουμε και παρόλα αυτά κάνουμε άνετα την δουλειά μας πόσο το προσέχουμε? Μάλλον καθόλου. Ή σχεδόν καθόλου. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι αν βάζαμε στην θέση του το παλιό μηχάνημα και συγκρίναμε ίσως και να την προσέχαμε.

Από την άλλη με ένα καλό μηχάνημα δεν μπαίνουμε και σε διαδικασίες που παλιά μπαίναμε. Άντε να του κάνω defrag, άντε να του αλλάξω τις ρυθμίσεις για το cache, άντε να βάλω το προγραμματάκι που βελτιώνει τις επιδώσεις της μνήμης, άντε να κόψω 10-15 processes κ.τ.λ.

Εγώ το μόνο που έχω σαν απορία είναι το πως θα συμπεριφέρεται ο conroe στις τυπικές λειτουργίες των windows, διότι στα benchmarks πλέον θεωρείται δεδομένο ότι θα σκίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αντε για εξηγησε μας λοιπον εχοντας δει τι κανει εστω και με 1002 προβληματα απο bios απο μη υποστηριξη πλατφόρμας απο τα διαφορα τεστ απο τα αποτελεσματα στο xtreme [Απο το ΦΟΒΕΡΟ ghz/performance rate...] τι αλλο θες να δεις ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολύ απλά να δω πως θα συμπεριφέρονται τα χαζο-windows με έναν επεξεργαστή σαν τον Conroe σε σχέση με έναν επεξεργαστή όπως ο Χ2 που έχει πολύ χαμηλό latency στην επικοινωνία του με την μνήμη λόγο του IMC. Θέλω πολύ απλά να δω αν το latency παίζει ρόλο στην αίσθηση των windows σε τυπικές απλές λειτουργίες ή αν η μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ του Conroe θα υποσκελίσει πλήρως και παντού τους Χ2. Θα σου θυμίσω πολύ απλά ότι σε ισοδύναμα από άποψη benchmarks μηχανήματα με AMD και P4+HT οι χρήστες των Ρ4 έλεγαν ότι η αίσθηση του desktop είναι διαφορετική με το ΗΤ.

Αντί λοιπόν να κολλάς ψάχνοντας για κολλημένους θα σου πρότεινα να ξεκολλήσεις ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... εχεις δίκιο ... πρόσφατα πολυ πρόσφατα δουλευω ενα d805@4g .... και πιο πρίν [κανα μηνα...] ειχα ενα 939@3.2g ολα αυτα που λες σου τα επιβεβαιωνω.... το 805 σερνεται γιατι δεν εχει imc in da heatspreader... Ενω με τον Venice εκει να εβλεπες ανταπόκριση .... Τεσπα με κάλυψε η απαντηση σου [δεν περιμενα και τπτ περισσοτερο βεβαια...]

εχε χαρη που ειμαι στην δουλεια και δεν εχω ορεξη για φλαμε πρωί πρώι . :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.