Jump to content



"Black Jack" o Conroe @ 2400MHz


SLN

Recommended Posts

Πρώτα από όλα λέω υπομονή. Όποιος πάει από τώρα και αγοράζει μητρικές και μνήμες για κάτι που θα έρθει στα μαγαζιά σε 2,5 ( ναι 2,5 ) μήνες, προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί και να το μετανιώσει. Σε 2,5 μήνες θα έχει πολλές περισσότερες επιλογές και σε καλύτερες τιμές.

Τώρα στο υπέρ και στο κατά, κάπου το έχεις πάρει λάθος. Όταν κάτι σου φαίνεται καλό αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το παρουσιάζεις και ως τέλειο. Δεν είμαστε το τμήμα marketing κάποιας εταιρίας. Δηλαδή αν είσαι υπέρ του εν λόγο chip δεν θα πρέπει να θέσεις κάποια ερωτήματα? Να είσαι ίσως λίγο περισσότερο ρεαλιστής ως προς τις προσδοκίες σου?

Ο Conroe είναι chip που ειλικρινά είναι βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Κορυφαίες επιδώσεις και μικρή κατανάλωση. Οπότε ναι είμαι υπέρ. Δεν μπορώ όμως να βγω και να μιλάω για 3.5 και 4.0 GHz έτσι για πλάκα. Δεν μπορώ να θεωρώ έτσι απλά ότι ΟΛΕΣ οι cpus πάνε 3.5 GHz. Ότι ΟΛΟΙ οι χρήστες θα παίζουν το FSB σε τιμές 350 και 400MHz. Ότι όλοι θα πάνε να πάρουν τις κορυφαίες μνήμες και θα κάνουν τρελά κλόκια. Ότι ΟΛΟΙ θα έχουν stacker ώστε η stock ψήκτρα να κάνει δουλειά. Και πολύ περισσότερο δεν μπορώ να θεωρήσω ότι η Intel που καίγεται να δημιουργήσει ντόρο στους χρήστες, να κάνει τον κόσμο να ξεχάσει τους Athlon64, την AMD, και ΠΟΛΥ περισσότερο τους Prescott, θα επιτρέψει να βγει προς τα έξω engineering sample το οποίο δεν θα είναι από πριν ελεγμένο ως προς τις δυνατότητες overclocking. Δεν στέλνουν σε μένα και σε εσένα samples. Όταν θα εγκρίνουν να φύγει μια cpu από το εργοστάσιο με τελικό παραλήπτη π.χ. τον hipro5, ξέρουν ότι ο εν λόγο χρήστης θα ξεζουμίσει την cpu και θα ανεβάσει threads σε μια ντουζίνα forums. Αν του έστελναν μπανάνα δεν θα κάνανε κακό στους εαυτούς τους?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Απο οτι φαινεται , δε θα ειναι σε 2.5 μηνες ... αλλα παρα πολυ νωριτερα . Για τα clocks... 4ghz με αερα ουτε εγω το πολυπιστευω . Εχω μια επιφυλαξη . Με stepping 5 εχουν εμφανιστει λιγα κομματια και πραγματικα σκοτωνουν .

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ολοι αυτη η αγωνια για ενα CPU.Θα τρεξουνε να αγορασουνε και θα δουμε και εμεις πως πανε.Εγω προσωπικα μονο LGA775 CPU kit αγορασα για το Prometeia να ειμαι ετοιμος μηπως ανεβασουνε την τιμη του μετα που θα βγει ο conroe.Θα περιμενω να δω και της μητρικες και μετα θα επενδυσω.......

Link to comment
Share on other sites

Κωστη , μητρικη σωστη οπως τη θελουμε εμεις ... θα αργησουμε να δουμε . Θα παρουμε μια τωρα να παιξουμε και μετα παιρνουμε την καλη .

Απλα και μονο γιατι η καλη θα αργησει να βγει στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι βγήκε dfi 975x. Mόνο που δίνει 2,65v στις μνήμες 1.9v στον cpu και από το bios έχεις μέχρι 533 fsb είναι cool. Και ας μην είναι lanparty

Kαι μια απορία. Τα retail conroe κομμάτια :D θα έχουν ξεκλίδωτους πολλαπλασιαστές προς τα κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγεί Dfi 975x,αλλά περιμένουμε τις επιδόσεις,καθώς και την τιμή της.Τα χαρακτηριστικά είναι όντως πολύ πλούσια,αλλά η dfi την infinity σειρά την είχε πάντα σαν τη "φτηνή" λύση,επομένως κρατάω κάποιες επιφυλάξεις.

Για τους conroe τώρα δεν έχω δει κάποιο retail κομμάτι,επομένως μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.Τα μέχρι τώρα γνωστά είναι οτι ο Conroe ES είναι ξεκλείδωτος από 6x μέχρι τον κανονικό του πολ/στή. (δηλ ξεκλείδωτος προς τα κάτω) και ο Conroe XE ES είναι τελείως ξεκλείδωτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.