Jump to content



Κουφό με VGA!!!


kiriakosk

Recommended Posts

Αγόρασα μια AGP 8x fx-5900 για να κάνω μια αναβάθμιση από την Mx-440 που είχα και όλα ήταν μια χαρά μια μέρα το σύστημα κλάταρε! Φόρτωνε το BIOS στο ξεκίνημα και μετά στα Windows Off (μόνο το safe mode τον windows έπαιζε) … Ψάξε ψάξε και αφού κατάφερα να το φτιάξω διαπίστωσα ότι βγάζοντας και ξαναβάζοντας την κάρτα γραφικών όλα πήγαιναν ξανά ρολόι μετά από 10-15 μέρες μου ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα κατά την εκκίνηση του υπολογιστή και πάλι OFF. Άντε βγάλε βαλε την κάρτα πάλι, στο τέλος βέβαια όλα οκ!!! Με την ξανατοποθέτηση όλα πάλι δουλεύουν ρολόι. Τι μπορεί να φταίει ????? Έχετε να μου προτείνετε κάτι ?????

Link to comment
Share on other sites

βεβαιώσου πως έχει στερεωθεί καλά στο slot, μπορεί να μην είναι βιδωμένη η κάτι τέτοιο και να κρέμεται.

Απο στήριξη είναι ολά οκ? Λέτε να πάω να τους την τρίψω στην μούρη από εκεί που την πείρα???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα τη δεύτερη φορά που μου παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα! Τώρα περίμενω να δώ τι θα γίνει! Ξαναπέρασα και directx 9.0c για καλό και για κακό!!!! Καμιά άλλη ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

βαλέ ξανά την παλιά σου κάρτα και δες αν σου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.

δοκίμασε και αλλού αν μπορείς την νέα κάρτα . τι τροφοδοτικό έχεις;;;

υπάρχει περίπτωση να μι επαρκεί το τροφοδοτικό για την νέα κάρτα!!!.

οι φχ5900 τραβάνε περισσότερο ρευμα.κανε update στο bios της motherboard σου, ίσως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

βαλέ ξανά την παλιά σου κάρτα και δες αν σου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.

δοκίμασε και αλλού αν μπορείς την νέα κάρτα . τι τροφοδοτικό έχεις;;;

υπάρχει περίπτωση να μι επαρκεί το τροφοδοτικό για την νέα κάρτα!!!.

οι φχ5900 τραβάνε περισσότερο ρευμα.κανε update στο bios της motherboard σου, ίσως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με την κάρτα.

Και εγώ για τροφοδοτικό το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ήταν τροφοδοτικό δεν θα μπορουσα μα παίζω παιχνίδια!

Για update vga bios είμαι άσχετος ασε που θέλει και δισκέτες και πρεπει να τρέχω να βρίσκω drive. Update bios στην μητρική εχω κάνει την τελευταία έκδοση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ήταν τροφοδοτικό δεν θα μπορουσα μα παίζω παιχνίδια!

Για update vga bios είμαι άσχετος ασε που θέλει και δισκέτες και πρεπει να τρέχω να βρίσκω drive. Update bios στην μητρική εχω κάνει την τελευταία έκδοση!

μώρε πες εσύ ποιο τροφοδοτικό έχεις....δεν σημαίει ότι δε θα παιζες games, δεν είναι σίγουρο αυτό, και γω είχα 6800 με μουφα 300w και απλά μου έκανε αραία και που κανά restart. Πες μάρκα watt κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν από 3 μέρες πάλι να ίδια με την κάρτα γραφικών πατώντας το κουμπί sleep (πληκτρολόγιο) η οθόνη δεν ξανάνοιξε παρέμενε στάντ μπάι, μετά την την πρώτη εικόνα που φορτώνουν τα windows. Βγάζοντας και ξαναβάζοντας τν κάρτα γραφικών από την μητρική το πρόβλημα αποκαταστάθηκε!!!

Τα παίξε η κάρτα γραφικών τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Μητρική ποιά έχεις;

Παίζει πολύ για ελλατωματική μητρική/ασυμβατότητα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αυτό το πάθαινα με μία SIS645 και GeForce 3 Ti200 που είχα.

Βάλε για μιά βδομάδα την παλιά σου κάρτα επάνω όπως ειπώθηκε νωρίτερα και αν θέλεις δάνεισε σε ένα φίλο σου την 5900. (Λέω για καμιά βδομάδα γιατί το πρόβλημα δεν εμφανίζεται αμέσως από ότι λες)

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κάρτα είναι πολύ ενεργοβόρα…

Τι πηγές και αγόρασες κι εσύ… χάθηκε να βρεις καμιά Ati 9800 εποχής?

To τροφοδοτικό παίζει να τα βρίσκει σκούρα αλλά ο τρόπος που λύνεται το πρόβλημα φωνάζει από μακριά ότι κάτι δε πάει καλά με τις επαφές της agp… μου έχει συμβεί αρκετές φορές κάρτες για κάποιο λόγo να μην κάνουν καλή επαφή με την agp και από τον παραμικρό μικροκραδασμο να μη λειτουργούν…

Δοκίμασε να αυξομειώσεις την κατανάλωση προσθέτοντας αφαίρωντας hardware… Αν σου είναι εύκολο κάνε λίγο o/c στη cpu με έμφαση στο vcore ισα ισα να αυξήσεις την κατανάλωση χωρίς να επηρεάσεις τη σταθερότητα (αλλιώς δεν έχει νόημα…)

Αν το τροφοδοτικό σου είναι τόσο οριακά με λίγες συσκευές παραπάνω και ένα κλικ o/c θα σβήνει για την πλακά…

Και από περιέργεια… με τις θερμοκρασίες πως τα πας?

Δοκίμασε μια άλλη κάρτα στο pc σου για λίγο καιρό… αν σου έχει μείνει η 440 αρκει και αν δεν έχεις κανένα πρόβλημα πήγαινε την 5900 χωρίς αναστολές πίσω να σου δώσουνε κάποια άλλη…. Μια 6600 απλή της εποχής μας είναι συνολικά καλύτερη..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα μου το έκαναν οι περισσότερες nvidia κάρτες, όταν άνοιγα μηχάνημα συνδεδεμένο με KVM και το είχα γυρισμένο στον άλλο υπολογιστή. Έπρεπε να είναι γυρισμένο στο μηχάνημα που μπούταρε λίγο πριν δεις το welcome. Αν όχι, μαύρη οθόνη, safe mode και ξαναπέρασμα drivers.

Οπότε μήπως έχεις κλειστή την οθόνη όταν το ανοιγεις, ή δεν πατάει καλά το καλώδιο της οθόνης και στο κάνει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα μου το έκαναν οι περισσότερες nvidia κάρτες, όταν άνοιγα μηχάνημα συνδεδεμένο με KVM και το είχα γυρισμένο στον άλλο υπολογιστή.

Μάλλον είναι θέμα κατασκευής της ίδιας της κάρτας διότι σε σχεδόν ίδια Pentium 4 μηχανήμα στην δουλειά, το βλέπω αυτό σε μια 9250 αλλά όχι σε μια FX5200.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να ριξεις λιγο καθαριστικο επαφων χωρις λαδι μεσα στο slot και καθαρισε και τις εποφες στην καρτα, επισης καθαρισε και το molex που κουμπωνει η τροφοδοσια της. Αφου λες οτι βαλε-βγαλε και στρωνει, μπορει να αυτο να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.