Jump to content



Τι σας έκανε να σταματήσετε το FAD?


akiss

Recommended Posts

πειτε ρε παιδια και σεις τπτ....συνΩμοσια και οχι συνομοσια οπως λανθασμενα εχω γραψει....

Λοιπον, μετα απο προχειρους υπολογισμους βρηκα οτι το κοστος της συνεχους λειτουργιας του pcιου με 100-120W μεση καταναλωση(χωρις οθονη και λοιπα περιφερειακα οταν τρεχουν τα project) δεν ξεπερνα τα 6-7Ε το μηνα.Ποσό βεβαια που ωχρια μπροστα στα αλλα που "εγκρινουμε" καθε τοσο για την και καλα "αναβαθμιση" του υπολογιστη.

Ενταξει για αυτους που εχουν πανω απο 3-4 Pc στο σπιτι(ποσοι?) που το κοστος γινεται υπολογισιμο αλλα αυτοι με το 1 η τα 2????Επιεικως απαραδεκτη δικαιολογια

οταν συνειδητοποιεις, πως πληρωνεις τον ιδιο λογαριασμο με την 4μελη οικογενεια που μενει απο πανω, και το μονο καιει ρευμα στο σπιτι σου ειναι το πισι, το ψυγειο και η τηλεοραση, ε τοτε σταματας

οταν συνειδητοποιεις, πως πληρωνεις σε ετησια βαση 3 φορες τα λεφτα ρουχισμου της ιδιας 4μελους οικογενειας που μενει πιο πανω,για εξοπλισμο του υπολογιστη τοτε σταματας

ή.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

πως βγηκαν τα 120W ??

και γιατι δεν μας φτανουν 450αρια τροφοδοτικα;

πληρωνεις σε ετησια βαση 3 φορες τα λεφτα ρουχισμου της ιδιας 4μελους οικογενειας που μενει πιο πανω,για εξοπλισμο του υπολογιστη

αν ημουν σε θεση να διαθεσω τοσα λεφτα για το pc, δε θα σταματουσα. οπως και δε θα ειχα μονο ενα pc, βεβαιως βεβαιως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κρίνω αν τα 20-30-40 ευρώ για κάποιον είναι πολλά....

Αν μπορώ έστω και στο 0,000001% να βοηθήσω να εξαλειφθεί κάποια/ες απο τις ασθένειες που μαστίζουν τον κόσμο,τότε για μένα το ποσό αυτό είναι αδιάφορο. Εαν ήταν να σωθούμε απο αυτά....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εξαρχης ξεκαθαρησα οτι δεν θα βαλουμε ολους τους γκαζωμενους prescott του σπιτιου να τρεχουν 24/7 αλλα κυριως τα παλαιοτερα pc.

Αρχικα το ειχα κανει τον εξης υπεραπλουστευμενο υπολογισμο:

cpu 60W + Mobo + Hdd +psu + vga περπου 110-120W(με το ματι που λεμε)

αλλα επειδη με εβαλες σε σκεψεις το λογο εχει το πολυμετρο(αχ τι μου εκανες,επαιζα με τα ρευματα και το θανατο σημερα το πρωι:p)

το κλασσικο παρεμβαλω σε σειρα το αμπερομετρο μεταξυ psu και μπριζας

λοιπον: σε idle(στα Windows) 0.4 A δηλαδης 88W

και σε full load(με Δυο seti threads) 0,61 Α οποτε 134W

και αυτα στο φορτωμενο με τρεις σκληρους συστημα μου καθως και με τον λιγο πιο υψηλης καταλωσης M0

Οποτε τα 110-120 που αρχικα υπολογισα ειναι περα για περα αληθινα(μη σου πω και υπερβολικα)

και εγω φοιτητης ειμαι,σοβαρο εισοδημα μηδεν αλλα 6Ε το μηνα και εχω και μπορω να διαθεσω για την k@@λ@ μου(πεστο seti πεστο παιχνιδια η κατι αλλο)....

Link to comment
Share on other sites

Simple....

λοιπον ανοιγω το λογαριασμο της αγαπημενης μας ΔΕΗ και βλεπω τρεις τιμες για κοστος της KWh

0,068+8% ΦΑΠΑ 0,073 Ε ανα KWh

0,087+8% μας κανει 0,094 (για τα σπιτια με υψηλοτερη καταναλωση) και

η μειωμενη τιμη αλλα επειδη δεν εχουν ολοι δεν την λαμβανουμε υποψην

Ας παρουμε το μεσο ορο των δυο(που δεν ειναι ετσι,αλλα δεν πειραζει) μας βγαινει 0,083Ε ανα kWh

Ενα PC με μεση κατανωση 100W "τρωει" 1 ΚWh καθε 10h.Οποτε την μια μερα 2,4KWh η 0,2E.Αλλιως το μηνα ακριβως 6Ε.

Τωρα για ενα PC με 120-130‘βαλε επι 1,2-1,3 (που δεν νομιζω κανενα παλαιο PC να ειχει τετοιες καταναλωσεις.

Φιλε μην κοιτας τα φραγκοδιφραγκα,κοιτα τα ΑΛΛΑ,τα μεγαλα;).....

ΥΓ

τωρα και αν ειμαστε off topic!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν μας φτανουν 450αρια τροφοδοτικα;

και οντως τωρα διαπιστωνω τοσο δυνατα τροφοδοτικα δεν χρειαζονται σε default και γενικοτερα σε normal συστηματα.

Φαινεται οτι το 385αρι HEC δεν μου ηταν και τοσο απαιραιτητο τελικα(μου κοστισε σχεδον 65Ε η 11 μηνες seti:p ;) )

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησα FAH και άρχισα FAD. Στις 22/2/2005 κλείνω ένα χρόνο 24/7

στο κυριο PC P4/2,8@3,5 WC και ενα μικρότερο στη δουλειά P4/2GHz

Γενικα Σχόλια:

1- ΔΕΗ cost/benefit αναλυση αν κάνουμε όπως λέει και ο akiss αξίζει το κόπο πιστέψτε με όταν λόγω δουλιάς βλέπω τον πόνο και την απόγνωση καθημερινά

2- Τα περί φαρμάκου για τον καρκίνο ειναι σενάρια μη εγκριτων κέντρων και φιλάδων τύπου SUN και ESPRESO TRAFIC Μπροστά σε αυτη την νόσο εξισώνονται όλοι πλούσιοι και φτωχοί και έχουν την ιδια τύχη. Αυτο που διαφοροποιεί την επιβίωση μέχρι τώρα ειναι μόνο ο τύπος του καρκίνου και σε τι στάδιο είναι. Υπάρχουν τύποι καρκίνου σήμερα όπου η ιασις είναι πλήρης έαν τον προλάβεις. ΠΧ παχέως εντέρου , μαστού , θυρεοειδούς.

Εαν εχεις καρκίνο στα χολιφόρα (πχ Βουγιουκλάκη- Καρέζη) εχεις τελειώσει σε μήνες δεν πανα εισαι ο Bill Gates σε λεφτά.

3- Ενα φαρμακο περνά 3 εως 4 fase trial για να βγεί στην αγορα 3 με 4 χρόνια το καθε σταδιο. Δηλ σήμερα το βρησκουμε σε 15 χρονάκια θα βγει

4 Μην ακούτε σενάρια και συνωμοσίες όπως σωστα ειπε και τα παληκαρι ποιο πανω.

5- ποτε δεν ειχα πρόβλημα με κολλήματα ουτε στο FAH ουτε τώρα στο FAD

6- άλλαξα σε FAD γιατι ειναι ποιό συγκεκριμένη η προσπάθεια

Ας μην δεμονοποιούμε τα πράγματα. Όλων οι απόψεις ειναι σεβαστές Στα 45 μου θα συνεχίσω το FAD και σκέπτομαι να αγοράσω και άλλα PC μόνο για αυτη τη δουλια.

Υπερβολή ??????????????....... για μερικούς ισως Το τελευταίο που με ενδιαφέρει ειναι τα διάφορα score

Να ειμαστε όλοι γεροι και να προσπαθούμε για κάτι ενωμένοι.

PS. Τα απανταχού Ελληνάκια ή μάλλον ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ μαζέψαμε 20 εκκατομύρια και βάλλαμε γιαλιά σε κάτι αγγλογερμονομερικάνους. Οι γειτονες δε, το φερουν βαρέως αν και ειναι 60.000.0000 κόσμος ενω εμείς μονο 10 που τους περάσαμε σε ανθρωπιά

εκτός θέματος? = ίσως Sorry Admin :)

Link to comment
Share on other sites

Να ειμαστε όλοι γεροι και να προσπαθούμε για κάτι ενωμένοι.
PS. Τα απανταχού Ελληνάκια ή μάλλον ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ μαζέψαμε 20 εκκατομύρια και βάλλαμε γιαλιά σε κάτι αγγλογερμονομερικάνους. Οι γειτονες δε, το φερουν βαρέως αν και ειναι 60.000.0000 κόσμος ενω εμείς μονο 10 που τους περάσαμε σε ανθρωπιά

δεν μπορω παρα να :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια πηγα στη κεντρικη σελιδα του FAD και κοιταξα τα στατιστικα του πρωτου. λεγεται joker και εχει διπλα το εξης νουμερο 919889704 Gflops. δηλαδη 919889 Tflops.

εχω ακουσει οτι τα μεγαλα ερευνητικα κεντρα (earth simulation, ερευνες για σεισμους και τετοια)εχουν υπολογιστες που κανουν 4,2 Tflops/sec. ο deap blue ekane 2,5 Tflops/sec.

ενας τετοιος υπολογιστης για να κανει ολη τι δουλεια του joker μεχρι σημερα χρειαζεται περιπου 56 ωρες δηλαδη 2 μερες και κατι(αυτος με τα 4,2Tflops/sec).

πιστευω οτι αν πραγματικα χριαζοντουσαν υπολογιστικη ισχυ θα χρησημοποιουσαν ενα τετοιο υπολογιστη.

το σιτε αυτο εμενα μαλλον σαν δοκιμαστικο προγραμμα μου κανει παρα σαν σοβαρη δουλεια κατα ασθενειων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα απο τον Οκτωβρη με 1 pc και τωρα μπηκε και 2ο.Και εν ολοιγεις και 3ο.Εμενα δεν με νοιαζει το κοστος της ΔΕΗ και δεν τα εχω 24/7.Απλα σκεφτομαι οτι κανοντας FAD η οτιδηποτε αλλο ΒΟΗΘΑΩ

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις φιλε σταματα η IBM ας πουμε τους υπερυπολογιστες δεν τους φτιαχνει για την ψυχη της μανας της.Κοστιζουν.Και μαλιστα πολυ.

Το Seti@home για παραδειγμα.Οι χρηστες προσφερουν μεση επεξεργαστικη ισχυ περιπου 60-70Teraflops/s.Αυτην την στιγμη μονο ο BlueGene ειναι τοσο ισχυρος, μολις φετος κατασκευαστηκε και κοστιζε καποιο νουμερο με παρα μα παρα πολλα μηδενικα.

Περνα και απο το Τop500 εχει καποια ενδιαφεροντα στατιστικα και αλλα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.