Jump to content



Αγορά μεταχειρισμένης CRT - Τι πρεπει να ξερετε.


pokemon6401442169101

Recommended Posts

Βρήκα 2 οθόνες από το emarket..

Η πρώτη ήταν πολύ χρησιμοποιημένη, είχε χαμηλό φως και είχε χτύπημα στο γυαλί στην αριστερή πλευρά.

Η δεύτερη μου είχε έρθει από μεταφορική και ήταν αρκετά βρόμικη με χάλια ευκρίνεια(τα γράμματα φαινόντουσαν διπλά με πολλές γραμμές), είχε και έντονες πράσινες γραμμές σάρωσης.

Την πρώτη από 150Ε την πούλησα 100Ε ως χαλασμένη και την δεύτερη(που είχε έρθει και από Ξάνθη) θα πάει στο service.

Επίσης η οθόνη που είχα (Τ965){πριν αγοράσω αυτές τις δύο} χρειάζεται και αυτή επίσης service επειδή όταν την ανοίγω βγάζει πράσινες γραμμές και στα χρώματα επίσης έντονο πράσινο, όταν πατάω το κουμπί για να αλλάξω να inputs(BNC <> VGA) το πρόβλημα διορθώνεται. Επίσης ποιο σπάνιες φορές η εικόνα μαυρίζει για 1 δευτερόλεπτο, ακούγεται ένα τσακ και επανέρχεται.

(Αν θυμάμαι καλά την είχα πάρει παλιότερα από τον pa**s..)

Για να ξέρουν όσοι θα πάνε μια οθόνη σε service.

1.Το κόστος ενός εξαρτήματος μπορεί να είναι από 20E μέχρι και 510E.

2.Τα εργατικά 20-30Ε (Αν πρόκειται για ένα δύσκολο ανταλλακτικό βλ. καθοδικός σωλήνας μπορεί να φτάσει και στα 60Ε)

Υ.Γ. Κάθε 9000 ώρες λειτουργίας, στις περισσότερες περιπτώσεις η οθόνη χρειάζεται αντικατάσταση τροφοδοτικού(η αλλαγή γίνεται από εξουσιοδοτημένα μέλη του service και όχι από οποιονδήποτε). Ένα τροφοδοτικό μπορεί να κοστίσει από 60 μέχρι και 90-100Ε.(Αναλόγως το είδος). Στην προκειμένη περίπτωση μου στοίχισε 60Ε για την κάθε οθόνη.(60χ2=120 + εργατικά 20χ2 η 30χ2 = 160-200Ε~)

Υ.Γ.2 Τα ονόματα καλύπτονται για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Σημείωση : Όταν αγοράζεται μεταχειρισμένη οθόνη CRT να κάνετε τον έλεγχό ποιο σχολαστικό, να ψάχνετε κάθε σημείο αν είναι ΟΚ(γεωμετρία, moiré, φως, χρώματα, έλεγχος αν είναι μαγνητισμένη κ.α.) και μετά θα προχωρήσετε στην αγορά. Να αποφεύγεται τις αγορές όταν ο πουλητής βρίσκεται πολύ μακριά(π.χ. Αθήνα με επαρχεία), εκτός αν πρόκειται για κατάστημα.

Το thread να κλειδωθεί.. αν αυτά που έγραψα είναι σημαντικά μπορεί να τα κάνει Copy-paste ένας admin/moderator σε άλλο ανάλογο thread. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αν αυτά που έγραψα είναι σημαντικά μπορεί να τα κάνει Copy-paste ένας admin/moderator σε άλλο ανάλογο thread. Ευχαριστώ.

Ε ναι τέτοιες εμπειρίες δεν είναι σωστό να μένουν θαμμένες σε ένα thread αγγελίας....

Link to comment
Share on other sites

Εξειδικευμενο κοινο (που δεν ανηκει εδω) ειναι οι γραφιστες.

Και δε θα παρουν μεταχειρισμενη, 100 φορες χειροτερα θα τα δειχνει τα χρωματα απο μια TFT

Οι αρχιτεκτονες φανταζομαι θελουν γεωμετρια, αρα TFT στανταρ με την απολυτη γεωμετρια.

counterstrike αληθεια γιατι δεν μπορεις να παιξεις σε TFT ?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι μπορεί να μην έχουν λεφτά για TFT και να θέλουν να πάνε από π.χ. 15''CRT σε 19'' CRT για 80-100€. Για αυτούς οι CRT έχουν ακόμα αξία, πολύ περισσότερο οι καλές CRT.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν ακομα αγοραστες για crt. Γραφιστες, αρχιτεκτονες, gamers (πχ. counterstrike δεν μπορεις να παιξεις σε τφτ).

Αλήθεια γιατί δεν μπορείς να παίξεις counterstrike;

Με 8ms και κάποιες TFT ακόμη χαληλότερα (4ms) δεν έχουν πια πρόβλημα στην απόκριση. Καταλάλωση κάτω από το μισό μιας CRT και γλυτώνεις και χώρο βρε παιδί μου :066:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο counterstrike ο ρυθμος ανανεωσης της εικονας σε ιδανικες συνθηκες ειναι 100fps. Aκομα δεν υπαρχει οθονη τφτ που να μπορει να λειτουργησει σε 100hz. Αυτο επομενως περα απο προβληματα στο gameplay (μια flash κραταει περισσοτερη ωρα) δεν επιτρεπει στον παικτη να αποδοσει το μαξιμουμ και δινει σοβαρο πλεονεκτημα στον αντιπαλο. Τοο much μπορεις να μου πεις. Οταν ομως ασχολεισαι σοβαρα με κατι δεν πρεπει να κανει παραχωρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο counterstrike ο ρυθμος ανανεωσης της εικονας σε ιδανικες συνθηκες ειναι 100fps. Aκομα δεν υπαρχει οθονη τφτ που να μπορει να λειτουργησει σε 100hz. Αυτο επομενως περα απο προβληματα στο gameplay (μια flash κραταει περισσοτερη ωρα) δεν επιτρεπει στον παικτη να αποδοσει το μαξιμουμ και δινει σοβαρο πλεονεκτημα στον αντιπαλο. Τοο much μπορεις να μου πεις. Οταν ομως ασχολεισαι σοβαρα με κατι δεν πρεπει να κανει παραχωρησεις.

πρακτικα δεν μπορω να σου απαντησω, γιατι δεν παιζω cs

Θεωρητικα ομως δεν ισχυει αυτο που λες, τα Hz στις ΤFT δεν εχουν καμμια σχεση με το ποσο γρηγορα αλλαζει η εικονα στην οθονη.

Απο τοτε που οι TFT ειχαν χρονο αποκρισης 50ms μεχρι τωρα που εχει πεσει στα 8 και στα 4, 60Hz ειναι η συχνοτητα του φεροντος σηματος (για το DVI, για το αναλογικο μπορει να παιζει 60-75, και παλι ασχετο με την αποκριση).

Κάποιοι μπορεί να μην έχουν λεφτά για TFT και να θέλουν να πάνε από π.χ. 15''CRT σε 19'' CRT για 80-100€. Για αυτούς οι CRT έχουν ακόμα αξία, πολύ περισσότερο οι καλές CRT.

με 100Ε πιστευω βρισκεις μεταχειρισμενη 17αρα TFT.

Καμμια σχεση με το πεταμα χρηματων που θα ειναι μια μτχ CRT (αυτο αλλωστε δεν καταδεικνυει και το αρχικο ποστ?)

Link to comment
Share on other sites

Μια και ξεφύγαμε λιγουλάκι από το αρχικό θέμα και έχει αρχίσει και γίνεται θεωρητικό ας αναφερθεί ότι το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται την κίνηση μεταξύ 30-60 fps. Αν ανέβεις πάνω από 60 απλά έχεις πιο ξεκούραστη εικόνα αλλά το ανθρώπινο τουλάχιστον μάτι δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά. Όπότε αυτό για το 100άρι που ανέφερες δεν πολυστέκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος μια χαρά είμαι με τον κουβά μου. Είναι πράγματι απίστευτο αλλά είμαι μια χαρά. Μελλοντικά μπορεί να πάμε σε τίποτα OLED, αλλά TFT δεν νομίζω. Το να περνάς από τους συμβιβασμούς της μίας τεχνολογίας στους συμβιβασμούς της άλλης εμένα ποτέ δεν μου φάνηκε ως εξέλιξη. Αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα. Το πρώτο post θα φανεί χρήσιμο σε αρκετούς ανθρώπους και αυτό είναι που μετράει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.