Jump to content



Technisat SkyStar HD


spresv

Recommended Posts

Ας ριξουμε μια ματια στην καινουρια δορυφορικη καρτα Technisat SkyStar HD. Ιδιαιτεροτητα της ο DVB-S2 receiver, αλλα και η θεση για ξεχωριστη καρτα με CI slot.

Site του κατασκευαστη: http://www.technisat.com/?site=produkte/produkteview.php&kid=29,100&pid=1747&reload

Χαρτινη συσκευασια:

479837257ji.th.jpg

Interior:

164995638tv.th.jpg

Contents:

308918170er.th.jpg

Οπως βλεπετε περιεχει την ιδια την καρτα, ενα τηλεχειριστηριο με μπαταριες και τον αισθητηρα του, manual και CD με software & drivers.

H καρτα, και ο δεκτης μαζι με την υποδοχη για το CI Reader cable:

968711787uw.th.jpg 654978343ih.th.jpg

Το οπισθιο μερος της καρτας, με τις συνδεσεια για το LNB και τον αισθητηρα του τηλεχειριστηριου:

910632062pw.th.jpg

Και τελος το τηλεχειριστηριο:

985298924kj.th.jpg

Η καρτα δεν ειναι ακομα πληρως συμβατη με το ProgDVB και οφειλω να ομολογησω οτι μου εβγαλε λιγο την πιστη μεχρι να παιξει σωστα (οχι HD). To HD ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια, καθως μην εχοντας εμπειρια με αλλη skystar ή με το ProgDVB δεν μπορω για κανενα λογο να περασω τους Decoders για το Η264 και για το AC3, οποτε η παρουσιαση προς το παρον θα περιοριστει σε φωτογραφικο υλικο, μεχρι να βρω ακρη με τα υπολοιπα. Αφου βρω θα ανεβασω screenshots και clips απο HD :)

Στο μεταξυ αν εχει κανεις ιδεα για το προβλημα μου ας ριξει καμια ιδεα.

Η καρτα αγοραστηκε απο το HacShop στα 119€

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Καλορίζικη!!

Και εγώ την έχω βάλει στο μάτι αλλά περιμένω να δω υποστήριξη από τα AltDVB και DVBDream τα καλύτερα προγράμματα για την SS2.

Η κάρτα είναι κλώνος της Technotrend S2-3200 HDTV-S2.

Σε κανα χρόνο πιστεύω θα είναι καλά να την πάρεις μιας και θα υπάρχουν πολλά DVB-S2 κανάλια.

Προφανώς την έβαλες με τους BDΑ drivers ε;

Kαι μια τελευταία ερώτηση..

Με τον 3800 με πόσο cpu usage παίζουν τα HD κανάλια;

Eυχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Drivers? Δεκτης? Θα σε γελασω, παντως δεν υπαρχει σαν μοντελο στο device list του προγραμματος. Εχω βρει παντως απειρες ακρες σε ατελειωτα φορουμ. Ελπιζω μεσα στο σκ να εχω λιγο χρονο να το ψαξω και να καταφερω να βαλω screenshots απο DVB-S2 καναλια.

Link to comment
Share on other sites

Να ανταλλάξουμε "απόψεις"....

Αλήθεια το ρημαδιασμένο τηλεκοντρολ το καταφέρες αν το κάνεις να δουλέψεις? Εγώ μόνο μια και μοναδική φορά με την πρώτη εγκατάσταση . Έκτοτε αγνοείται πως λειτουργεί ή πως το κξαναστήνω...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν το ειχα δοκιμασει καν. Με μια γρηγορη δεν μου φανηκε πολυ προθυμο να κανει οτιδηποτε :p Προσωπικα ομως δεν με καιει κιολας... Προτιμω τα favorites μου σε ξεχωριστες κατηγοριες με το ποντικακι. Αντε να πας 50 καναλια παρακατω με το τηλεκοντρολ, για να βρεις αυτο που θες θα σε παρει ο υπνος :p

Link to comment
Share on other sites

spresv τα AltDVB και DVBDream τα δοκίμασες με τους BDA drivers;

Λογικά δεν θα δουλεύουν τα γνωστά plugins αλλά θέλω να δω αν δουλέυουν τα προγράμματα αυτά.

Το r/c είναι μούφα εφ' όσον συνδέεται πάνω στην κάρτα και όχι στην com όπως της SS2.

Μπορείς να το δουλέψεις μόνο με το πρόγραμμα που έρχεται με το cd της κάρτας.

Το DVBViewer ΤΕ έχουν ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ενα μουφο-Technisat TV Center εχει τωρα. Με τοσους decoders και βλακειες που χω περασει τωρα δεν δουλευει τιποτα :p. Το απογευμα η αυριο που θα χω χρονο θα περασω ξανα ενα image για να μπορω να δουλεψω σαν ανθρωπος, και θα σου πω τι γινεται με τα προγραμματα που ζητησες.

Ελπιζω και σε βοηθεια απο ανωθεν (μονο μη φερει μαστιγιο :021: :033: )

Link to comment
Share on other sites

Αν δε φερει εκεινος, θα φερω εγω πουμε εβαλες και πηρα την καρτα και δε βλεπω να γινεται δουλεια...:p

Παιδια βοηθηστε γιατι η καρτουλα ειναι δικια μου και καθοτι ασχετος με τα δορυφορικα μεχρι σημερα, την παραχωρησα στον φιλτατο Σταυρο να κανει τα κολπα του και να με διαφωτισει...:)

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε καποια μικρη προοδο... Γυρισα χειροκινητα το πιατο στον Astra που εχει καποια FTA HD Promos. Και λεω FTA γιατι το βλαμμενο προγραμμα της καρτας (που μονο αυτο βλεπει DVB-S2 καναλια) δεν παιρνει τα γνωστα plugins. Ουτε επισης σου δινει επιλογες για video codecs και τα σχετικα. Ενα screen που τραβηξα ειναι αυτο:

test3ro.th.png

Υπαρχει καποια επιλογη στο ProgDVB που δεν ξερω για ευρεση καναλιων? Περα απο την αυτοματοποιημενη που τα ψαχνει ολα και δεν σου δινει καμια επιλογη. Εχει καποια επιλογη που να μου επιτρεπει να του οριζω συχνοτητα και modulation?

Επισης η αλλαγη δορυφορου εγινε χειροκινητα και μονο με ενα software satfinder, με τις εξης επιπτωσεις: Δεν πιανω καθολου οριζοντιες, ενω πιανω καλα καθετες, στις οποιες οσο ανεβαινει η συχνοτητα χανω σε ενταση. Ξερει κανεις τι διορθωτικες κινησεις πρεπει να κανω στο πιατο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σταυρο.

Με την προοδο σου εξασφαλιζεις χρονο παραμονης της καρτας στο σπιτι σου...:D

Οσοι μπορουν να μας βηθησουν, και ειδικα εμενα τον ασχετο με τον χωρο των δορυφορικων, ας το κανουν.

Stelara μην κανεις οτι δεν βλεπεις το thread. Ετοιμασου μεχρι το Σαββατοκυριακο να πεταχτουμε στον Σταυρο να κανουμε παιχνιδι...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια επιλογη στο ProgDVB που δεν ξερω για ευρεση καναλιων? Περα απο την αυτοματοποιημενη που τα ψαχνει ολα και δεν σου δινει καμια επιλογη. Εχει καποια επιλογη που να μου επιτρεπει να του οριζω συχνοτητα και modulation?

Mπορείς από Channel List-->Scan transpoder να ψάξεις χειροκίνητα transpoder.

Το modulation αλλάζει αυτόματα.

Αλλιώς τις βάζεις με το χέρι τις συχνότητες στο 0130.ini αρχείο μέσα στο φάκελο transpoders.

Εναλλακτικά κατεβάζεις το αρχείο Satellites.zip από Joshyfun

Επισης η αλλαγη δορυφορου εγινε χειροκινητα και μονο με ενα software satfinder, με τις εξης επιπτωσεις: Δεν πιανω καθολου οριζοντιες, ενω πιανω καλα καθετες, στις οποιες οσο ανεβαινει η συχνοτητα χανω σε ενταση. Ξερει κανεις τι διορθωτικες κινησεις πρεπει να κανω στο πιατο?

Ευχαριστω

Κοίτα στο Satlex για τα σωστά settings στόχευσης του Astra.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα τρελαθω...

Ανακεφαλαιωση: οτιδηποτε κατω απο 11686 @ 22000 το εχω ανετα και με level ανω του 75%. Πανω απο τα 11720 @ 27500 δεν μου παιζουν μερικα οριζοντια καθολου (11720,11758,11798,11876 και αλλα), ενω τα υπολοιπα, οριζοντια και καθετα παιζουν με level κατω του 50%. Ακολουθησα και τις οδηγιες του φιλου manik, αλλα οσο και να προσπαθουσα δεν καταφερα τιποτα.

To κουλο ειναι οτι το screenshot που εδωσα απο το προγραμμα της καρτας ειναι απο καναλι στα 12721.75 @ 22000 Η το οποιο (προφανως) το βλεπει κανονικα, αλλα η συγκεκριμενη αλλα και διπλανες συχνοτητες απο το satfinder και απο το progdvb (12722 Η) εμφανιζονται νεκρες...

Any Ideas?

Link to comment
Share on other sites

Τι κανονικη καρτα? Αυτο με το lnb το σκεφτηκα και γω. Το Premiere που το πιανω κουτσουρεμενο ειναι χωρισμενο σε 2 δεσμες, την 1H και την 1F.

http://gr.kingofsat.net/pack-premiere.php

Εχω πιανω μοο τα καναλια στις 2 τελευταιες συχνοτητες, και αυτα σε χαμηλη ενταση. Τα υπολοιπα της ιδιας δεσμης δεν τα πιανω, οποτε (λογικα) αν εφταιγε το lnb θα επιανα ολοκληρη τη μια και καθολου απο την αλλη.

Plus οτι με ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο, και skystar 2 ο αδερφος μου στην Πατρα τα βλεπει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.