Jump to content



Technisat SkyStar HD


spresv

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον, το δοκιμασα και με το AltDVB το οποιο αφου βλεπει κανονικα την TechnoTrend 3200 (της οποιας η skystar ειναι κλωνος) δουλευει κανονικα. Η εικονα τοσο σε SD, αλλα ειδικα σε HD καναλια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Βεβαια το προγραμμα θελει νς βγαλεις λιγο τα ματια σου, αλλα αξιζει. Αν προλαβω θα ανεβασω καπου ενα κλιπακι (κλιπακι, τροπος του λεγειν με 2mb/s video).

@manik Μιας και ειπες οτι δουλευεις το AltDVB πως δουλευει το DiseqC? Mου βγαζει αυτο το error και δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος... Μηπως με την παρουσα εκδοση και γι αυτη την καρτα δεν υποστηριζεται?

post-56-1442174595,8522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά. Είμαι καινούριος στη δορυφορική τεχνολογία, αν και έμπειρος χρήστης Η/Υ. Μόλις χθες έβαλα εδώ στη Λάρισα ένα πιάτο 1,10 μ με δυο LNB (ένα για Hotbird και ένα για τον Astra 1, όπως μου πρότεινε ο τεχνικός). Μετά από μεγάλο... βασάνισμα και ψάξιμο, αποφάσισα να πάρω μια καλή κάρτα PCI (με δυνατότητα να δέχεται και κάρτες), αντί ενός εξωτερικού δέκτη/κουτιού, αφού άλλωστε το μόνο που έχω στο σπίτι μου από συσκευές είναι ο (ποιοτικός) Η/Υ μου. Ήμουνα μεταξύ της Skyster HD κι ενός μοντέλου Dreambox, αλλά τελικώς προτίμησα την κάρτα, βασικά για δυο λόγους: Χαμηλότερο κόστος (124 ευρώ έναντι 187 ενός 500s) και πιο «συμπαγής» λύση (συν φυσικά την προοπτική που δίνει η υψηλή ευκρίνεια). Άλλωστε γενικότερα πιστεύω ότι ο,τιδήποτε γίνεται μέσω Η/Υ είναι προτιμότερο και πιο ευέλικτο, αφού ο Η/Υ έχει ανεξάντλητες δυνατότητες.

Ξεκινώ λοιπόν τη δορυφορική μου περιπέτεια με την κάρτα της Technisat, αρχίζω να διαβάζω και να μαθαίνω και πιστεύω ακράδαντα ότι στο μέλλον, μπαίνοντας στα πιο βαθιά, θα θελήσω ν'αποκτήσω κι ένα καλό Dreambox (με εντυπωσίασαν οι δυνατότητές του). Επειδή τυχαίνει να έχω κάνει την πτυχιακή μου πάνω στο Linux και να μου αρέσει πολύ, πραγματικά ένας Dreambox είναι πειρασμός με τους ορίζοντες που σου ανοίγει, αλλά έκρινα με ρεαλισμό ότι είναι too much να τα ρίξω και να τον αγοράσω άμεσα. Ελπίζω να έπραξα σωστά με την αγορά της καινούριας Skystar και να μην το μετανιώσω! Αύριο το μεσημέρι θα την εγκαταστήσω.

Αυτό που θα ήθελα από σας είναι βασικά τη γνώμη σας για τις επιλογή μου και κάποιες γενικές συμβουλές για αρχάριους. Για παράδειγμα, είδα ότι υπάρχουν πολλά freeware προγράμματα για χρήση με μια δορυφορική κάρτα. Γνωρίζετε να μου πείτε ποια από αυτά δουλεύουν/συνεργάζονται 100% με την κάρτα μου και για ποιο λόγο θα πρέπει να τα προτιμήσω από το συνοδευτικό λογισμικό; Επίσης, ποια λύση θα μου προτείνατε για την προβολή συνδρομητικών καναλιών; Απ'ό,τι γνωρίζω, θα πρέπει να περιμένω να βγει το ξεχωριστό module της Skystar που θα δέχεται συνδρομητικές κάρτες, να το εγκαταστήσω και κατόπιν ν'αγοράσω τις κάρτες που θέλω, σωστά; Υπάρχει κάποια άλλη λύση στο μεταξύ (π.χ. διάβασα για το infinity); Ευχαριστώ και καλή μου αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες ...:006:

ΔΕΝ έχω ασχοληθεί με pci κάρτες δορυφορικές αλλά αφού έχεις γνώσεις Linux με τον dreambox θα έκανες "παπάδες"..άλοστε τα 60 Ε που θα έδινες παραπάνω δεν είναι τρομερό ποσό μπροστά στις τρομερές δυνατότητες που έχει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ποιος απο εσας εχει δουλεψει με αυτη την καρτα diseqc ? Δεν αναφερομαι σε μοτερ v1.2 .... Ενα απλο toneburst ή 1.0 θελω να παιξει. Οτι αναφερει δηλαδη και η επισημη σελιδα της καρτας.

Εχω δοκιμασει 4 drivers (μεχρι και παλιους wdm) ... 6-7 προγραμματα ... 3 λειτουργικα ... και 2 diseqc switches .

Το αποτελεσμα ειναι παντα το ιδιο . Βγαζει μονο την 1η εξοδο . Οταν επιλεγω τη 2η εξοδο εχει μηδενικο σημα .

Και να πω οτι ειμαι ασχετος με το αντικειμενο ... 7 χρονια εχω τη skystar1 και 4 χρονια μια skystar2 . Κανενα προβλημα με αυτες τις καρτες.

Ακομη και με τον original driver του CD και το original application "technisat tv center" , δε βγαζει σημα απο τη 2η εξοδο.

Μου διαφευγει κατι , ή απλα η καρτα ειναι προβληματικη ????

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα και αλλαξα την καρτα στο service .

Μια απο τα ιδια ... Δε δουλευει ουτε αυτη με diseqc 1.0 .

Μου αρεσει που στο manual αναφερεται ολη η διαδικασια ρυθμισης του diseqc 1.0 ( http://www.technisat.com/?site=service/bedienungsanleitungen.php&getdownload=1434&pID=1747&reload)

Με βλεπω να την επιστρεφω πισω .

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο δοκιμες με ενα 3ο diseqc switch το οποιο ειχα αγορασει το 2000 , καταφερα να δουλεψω με μερικους περιορισμους.

Δυο λυσεις υπαρχουν μεχρι στιγμης : WDM driver (2.19h) μαζι με το παλιο μου diseqc switch και λειτουργουν και τα 4 LNB . Το μοναδικο προγραμμα που λειτουργει με αυτους τους drivers ειναι το progdvb (technotrend budget device).

Η αλλη λυση ειναι με τους BDA 4.4.10.18 και με το altdvb (παλι με το παλιο diseqc switch) .

To dvbviewer δε μπορω να το δοκιμασω μιας και δεν διατιθεται ουτε σαν demo ωστε να ξερεις αν ο εξοπλισμος σου ειναι compatible.

Οι υποψιες μου ειναι πως το diseqc switch που εφερα περισυ απο Αμερικη , ειναι diseqc 2.0 χωρις compatibility με 1.0 που ειναι η καρτα.

Το παλιο diseqc switch αναφερει compatibility με 1.0 . Γι'αυτο και λειτουργει.

Οπως και να εχει ... με βλεπω να αγοραζω νεο diseqc switch (το 4ο) . Θα ειναι φυσικα ενα spaun 4x1 .:)

Οι λογοι ειναι το high isolation που προσφερει ενας καλος διακοπτης , καθως και η συμβατοτητα που για το συγκεκριμενο (http://www.spaun.de/?lang=en&modul=products&product=871431) εχουν αναφερθει τα καλυτερα σχολια . Μοναδικο μειονεκτημα το κοστος , αλλα καπου θα το βρω φθηνα .

Εν αναμoνη και των νεων driver ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.