Jump to content



Χρειάζεται κάψιμο ή όχι;


Recommended Posts

Μόλις χθές αναβάθμισα τον επεξεργαστή μου σε ένα Prescott E0 3.0GHz. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν χρειάζεται κάψιμο (burn in) για να έχει πιθανότητες για καλύτερο overclocking.

Εσείς κάνετε burn in τον επεξεργαστή σας και αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ξεκίνησε να τον ανεβάζεις και σταδιακά βάζε τον να κάνει ζόρικες δουλειές για να στρώνει. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να τεστάρεις την σταθερότητα για να ανεβαίνεις παραπάνω, οπότε... Αν και με τον επεξεργαστή που πήρες αμφιβάλω αν θα μπορέσεις να ανέβεις με την μαμά ψύξη!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό διάβασμα του θέματος σε διάφορα φόρουμ κατέληξα στο εξής. Φτάνεις στο ψηλότερο overclock που μπορείς με το "x" ρεύμα όπου δεν είναι σταθερό στο prime95 για 5 λεπτά. Τρέχεις cpu burn-in για 12 ώρες και μετά δοκιμάζεις αν είναι σταθερό για πάνω από 5 λεπτά στο prime95 κατεβάζεις λίγο το ρεύμα και συνεχίζεις ξανά με το ίδιο τρόπο, για καμμιά βδομάδα.

Αν έχω υπομονή θα το κάνω. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman [Χθες, στις 23:14]

Φίλε μου, ξεκίνησε να τον ανεβάζεις και σταδιακά βάζε τον να κάνει ζόρικες δουλειές για να στρώνει. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να τεστάρεις την σταθερότητα για να ανεβαίνεις παραπάνω, οπότε...

Συμφωνώ. Δοκίμαζε prime κτλ. για να βρείς τα όρια του με σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θα τον ανεβάσεις σιγά σιγά όχι σαν μερικούς που μολις τον βγάζουν από το κουτι τον πάνε ....τέρμα όλα για να δουν που φτάνει .

με τον 3,2 D0 νόμιζα στην αρχή οτι πάει δεν πάει 4 Ghz και τώρα με τον καιρό και αφού εξαντλησα τις δυνατοτητές του με αέρα και στη συνέχεια και με νερό ....πιστεύω .... έχω max scrn στα 4640 mhz και bench στα 4540 mhz και δεν εχει δουλεψει ακόμα σε <0 C θερμοκρασία!:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:25]

φιλε προσεχε με τους πρεσκοτ , κοιτα τι επαθε ενας στην αμερικη (παντα)

αυτά είναι ..........αηδίες ....οι Prescott είναι ...γεννημένοι ......:nerd: :nerd: :nerd: μοχθηροί εργάτες που βγάζουν με κόπο και ιδρώτα το .....ψωμί τους:p :p :p :

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor [Σήμερα, στις 14:21]

θα τον ανεβάσεις σιγά σιγά όχι σαν μερικούς που μολις τον βγάζουν από το κουτι τον πάνε ....τέρμα όλα για να δουν που φτάνει .

με τον 3,2 D0 νόμιζα στην αρχή οτι πάει δεν πάει 4 Ghz και τώρα με τον καιρό και αφού εξαντλησα τις δυνατοτητές του με αέρα και στη συνέχεια και με νερό ....πιστεύω .... έχω max scrn στα 4640 mhz και bench στα 4540 mhz και δεν εχει δουλεψει ακόμα σε <0 C θερμοκρασία!:)

Αυτό που κέρδισα απ' το burn-in είναι ότι τώρα μετά από 2 βδομάδες είναι σταθερός εκεί που μπορούσε απ' την αρχή (266FSB) με λιγότερο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.