Jump to content



Τέλος εποχής για τους "γρήγορους" μαγνητικούς δίσκους (Μέρος 2)


Recommended Posts

Τελικά τι συμφέρει όμως όσον αφορά κόστος ανά gb και επιδόσεις;

1. SATA2 16mb cache

2. Raptor 10.000 rpm

3. SSD

1 ή 3 χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Για το 3 θα χρειαστείς και έναν κλασσικό δίσκο επιπλέον του SSD για αποθήκευση μεγάλων αρχείων που έτσι και αλλιώς είναι στατικά.

Ταχύτερη λύση είναι η 3 αλλά είναι και ακριβότερη (ανάλογα τι SSD και τι δεύτερο δίσκο θα πάρεις).

Κανείς δεν είπε να πάρουμε SSD για να αποθηκεύσουμε τα βιντεάκια και τις φωτογραφίες για τις διακοπές.

Όσο για το RAID καλό και χρυσό (το 1) αλλά ότι και να κάνεις το access time δεν μικραίνει δια μαγείας ότι RAID και να κάνεις και όσους δίσκους και να βάλεις. Οι μαγνητικοί δίσκοι είναι καταδικασμένοι λόγω των μηχανικών περιορισμών που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 394
  • Created
  • Last Reply

Το θέμα για μένα είναι να ενωποιηθούν RAM και αποθηκευτικός χώρος. Τότε θα έχουμε πραγματική επανάσταση. Οταν ΔΕΝ θα χρειάζεται να αντιγραφεί ο κώδικας στην RAM από τον αποθηκευτικό χώρο για να εκτελεστεί, αλλά θα εκτελείται απευθείας από τον... "δισκο" σε real time. Τότε θα έχουμε τεράστια εκτόξευση των επιδόσεων και οι SSD δίσκοι πάνε την φάση προς τα κει. Γι'αυτό και είπα κι εγώ νωρίτερα ότι το μέλλον γράφει SSD! Αλλά αργούμε ακόμα.

Οι μαγνητικοί δίσκοι είναι καταδικασμένοι λόγω των μηχανικών περιορισμών που έχουν.

Και σε αυτό παραπάνω που λέει ο τριστένο έχει δίκιο απολύτως για μένα.

Δεν έχουν πολλά περιθώρια πια.. Πόσο να σπρώξεις τις στροφές του μοτέρ πια; Πόσο να βελτιώσεις τα πρωτόκολλα επικοινωνίας; Πόσο να τσιτώθει το bus;

Είναι και κοστοβόρο και ενεργοβόρο. Οι δίσκοι όπως τους ξέραμε έχουν φτάσει στα όρια τους λίγο πολύ. Και οι βελτιώσεις πλέον προσφέρουν λίγα στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

@ Jimmy που το ζήτησε (αν και είμαι σίγουρος ότι το έψαξε και ο ίδιος).

Τα συγκριτικά νούμερα που έδωσα είναι χαμηλότερα από αυτά της δοκιμής.

1) Δεν ζήτησα κανένα συγκριτικό ούτε γράφημα. Πως προέκυψε αυτό?

2) Γιατί ξαναπόσταρες το ίδιο ποστ εκτρέποντας (πάλι) τη ροή της συζήτησης?

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=315734&postcount=10

3) Γιατί μου δείχνεις σε γράφημα αυτό που έχω ήδη πει? Δηλαδή οτι οι SSD έχει καλύτερο access time και χειρότερη διαμεταγωγή από τους Raptors?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο link που μας έδωσες αγαπητές συμφορουμίτη, διεξάγεται συγκριτική δοκιμή μεταξύ του 32GB SSD της Samsung με άλλους συμβατικούς μαγνητικούς δίσκους για laptops.

... ώσπου οι ταχύτητες βελτιωθούν,

Δεν είδα πουθενά να συγκρίνω τις επιδόσεις του SSD με δίσκους laptop. Η σύγκριση γίνεται με Raptor εξ αρχής.

Που είπα το αντίθετο?

Link to comment
Share on other sites

3) Γιατί μου δείχνεις σε γράφημα αυτό που έχω ήδη πει? Δηλαδή οτι οι SSD έχει καλύτερο access time και χειρότερη διαμεταγωγή από τους Raptors?

Αυτό είναι το επόμενο ερώτημα αφού μπορέσαμε και ξεκαθαρίσαμε τα περί χωρητικότητας.

Ποιός θα είναι πιο γρήγορος δίσκος? Αυτός που έχει μεγαλύτερη διαμεταγωγή ή αυτός που έχει μικρότερο access time?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα πουθενά να συγκρίνω τις επιδόσεις του SSD με δίσκους laptop. Η σύγκριση γίνεται με Raptor εξ αρχής.

Που είπα το αντίθετο?

Από το Link που μας έδωσες στην αρχή του thread...

http://tomshardware.co.uk/2006/09/20/conventional_hard_drive_obsoletism_uk/page4.html#benchmark_results

attachment.php?attachmentid=15092&stc=1&d=1175526493

Δεν μου απαντάς όμως γιατί ξαναπόσταρες την ίδια απάντηση σε κάτι που ουδέποτε ζήτησα.

Πραγματικά θα έπρεπε να διαβάζεις τα links που μας δίνεις. Ως τώρα όλα όσα έχεις δώσει επιβεβαιώνουν όλους όσους έχουν αντίθετη άποψη από εσένα.

Οτι είναι πολύ νωρίς ακόμα για SSD, οτι οι τιμές είναι στα ύψη, οτι οι χωρητικότητες είναι ακόμα μικρές...

Πρέπει να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος σε όλο το inet που θεωρεί λογικό να αντικαταστήσει ΑΜΕΣΑ τους συμβατικούς δίσκους με SSD.

Ως εδώ καλά, το να προσπαθείς όμως να πείσεις και όλους τους άλλους να το κάνουν αυτό, με κενά λόγια δυστυχώς και ως συνήθως, πραγματικά με κάνει να έχω άσχημες υποψίες για τα κίνητρά σου.

post-41-1442174621,2722_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιός θα είναι πιο γρήγορος δίσκος? Αυτός που έχει μεγαλύτερη διαμεταγωγή ή αυτός που έχει μικρότερο access time?

Είναι τόσο απλό το ερώτημα? Μήπως η χρήση που θα γίνει παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

http://tomshardware.co.uk/2006/09/20/conventional_hard_drive_obsoletism_uk/page6.html

Το link ήταν μόνο για να δούμε τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου δίσκου (γιατί μερικοί χρειάζονται αποδείξεις).

Οι αριθμοί που ανέφερα ΕΧΟΥΝ ή ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ σχέση με τους Rapror και όχι με δίσκους laptop? Απλή ερώτηση.

Και τελικά ποιός είναι πιο γρήγορος?

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά ποιός είναι πιο γρήγορος?

Είναι τόσο απλό ερώτημα? και δεν νομίζω να είναι μόνο δική μου ερώτηση για να την αγνοείς. Εκτός και αν δεν σου αρέσει η απάντηση οπότε πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τριστενο γιατι δεν το αφηνεις το θεμα να πεσει? Αφου δεν το εχεις...

Τι να τον κανω τον σκληρο δισκο 16GB? Kαι με τοσα λεφτα? 20GB ειναι μονο τα παιχνιδια μου.

Το θεμα εχει ληξει πριν καν αρχισει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ θέλω να ξεκινά ο υπολογιστής μου στον μισό χρόνο, θέλω οι εφαρμογές που τρέχω να ανοίγουν αμέσως, θέλω να μην έχω φασαρία, θέλω ο δίσκος μου να μην χαλάει και θέλω να έχω τον άλλο δίσκο του 1ΤΒ για τα παιχνίδια και τα videaκια των διακοπών.

Πολλά ζητάω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ θέλω να ξεκινά ο υπολογιστής μου στον μισό χρόνο, θέλω οι εφαρμογές που τρέχω να ανοίγουν αμέσως, θέλω να μην έχω φασαρία, θέλω ο δίσκος μου να μην χαλάει και θέλω να έχω τον άλλο δίσκο του 1ΤΒ για τα παιχνίδια και τα videaκια των διακοπών.

Πολλά ζητάω?

Ολα αυτα θα τα κανεις με τον δισκο των 16GB? :046: :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι 1ΤΒ θα είναι αρκετό για όλα τα υπόλοιπα που δεν τα χρειάζομαι σε καθημερινή βάση.

Για το λειτουργικό και τις εφαρμογές που χρειάζομαι κάθε ώρα μου φτάνουν τα 16GB.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ θέλω να ξεκινά ο υπολογιστής μου στον μισό χρόνο, θέλω οι εφαρμογές που τρέχω να ανοίγουν αμέσως, θέλω να μην έχω φασαρία, θέλω ο δίσκος μου να μην χαλάει και θέλω να έχω τον άλλο δίσκο του 1ΤΒ για τα παιχνίδια και τα videaκια των διακοπών.

Πολλά ζητάω?

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=304924&postcount=5

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=304931&postcount=8

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=304937&postcount=10

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=304954&postcount=19

Βλέπω μια αλλαγή πλεύσης μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι ακριβώς η αλλαγή πλεύσης?

Σαφώς ΔΕΝ θα ξοδευόμουν για να πάρω Raptor ή οποιονδήποτε άλλο δίσκο για να δω τον υπολογιστή να ξεκινά 3 sec νωρίτερα ή να ανοίγει τις εφαρμογές σε 4 αντί για 5 sec.

ΘΑ ξοδευόμουν όμως για

...να ξεκινά ο υπολογιστής μου στον μισό χρόνο, οι εφαρμογές που τρέχω να ανοίγουν αμέσως, θέλω να μην έχω φασαρία, θέλω ο δίσκος μου να μην χαλάει

Που είναι η αναντιστοιχία γιατί εγώ δεν βλέπω απολύτως καμμία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οταν τρεχεις πχ ενα quartus ή ενα προγραμμα επεξεργασιας video ή ενα προγραμμα οπως autocad θα τρεχει απο το 1Τερα,ετσι?τοτε τι να τον κανω τον ssd?για τα win?εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποτε θα φορτωθουν,ας κανουν+2 λεπτα,τα προγραμματα μου θελω να φορτωνουν γρηγορα!!τα προγραμματα ειναι που κανουν την μεγαλυτερη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι από τους άτυχους που θα συμβιβαστείς με τις μικρότερες ταχύτητες μέχρι να βγει ή να μπορείς να αγοράσεις έναν SSD που να χωράει τα προγράμματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι από τους άτυχους που θα συμβιβαστείς με τις μικρότερες ταχύτητες μέχρι να βγει ή να μπορείς να αγοράσεις έναν SSD που να χωράει τα προγράμματά σου.

Kαλα παρε εσυ ενα SSD 16GB τωρα και εγω θα παρω 2 raptorες στα 150.

Eλα μετα να μετρηθουμε και να δεν ειμαι 2 φορες πιο γρηγορος ΣΕ ΟΛΑ θα στους κανω δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ λέω να πάρουμε 4 32άρια SSD σε Raid και νομίζω θα είμαστε ευχαριστημένοι με το σύστημα και με τις τσέπες αδειανές.

Βρείτε τον 1ο που θα πάρει SSD ('οταν βρεθεί και όταν το τολμήσει) και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.