Jump to content



Τέλος εποχής για τους "γρήγορους" μαγνητικούς δίσκους (Μέρος 2)


Recommended Posts

Το forum αυτό είναι γεγονός ότι αποτελείται από πολλούς μη-προνομιούχους χρήστες που στερούνται τα σημαντικότερα επιτέγματα της τεχνολογίας. Αντίθετα με κάποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 394
  • Created
  • Last Reply
Το forum αυτό είναι γεγονός ότι αποτελείται από πολλούς μη-προνομιούχους χρήστες που στερούνται τα σημαντικότερα επιτέγματα της τεχνολογίας. Αντίθετα με κάποιους άλλους.

Kαι διακατεχονται απο κομπλεξισμο παραμενοντας οπισθοδρομικοι.

Γ@μωτο δεν εχω ιντερνετ εδω που ειμαι να παρακολουθω τη συζητηση. :022:

Link to comment
Share on other sites

Βρείτε τον 1ο που θα πάρει SSD ('οταν βρεθεί και όταν το τολμήσει) και βλέπουμε....

θα τον δεις σε κανα μετρο να ζητιανεύει, ελεήστε τον power user για να παρει ενα δευτερο σκληρο για να βαλει τα προγράμματα του. :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

θα τον δεις σε κανα μετρο να ζητιανεύει, ελεήστε τον power user για να παρει ενα δευτερο σκληρο για να βαλει τα προγράμματα του. :046: :046:

Ναι αλλα θα τρεχει 90 φορες πιο γρηγορα

:046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι ολα θεμα αποφάσεων.... Ο Tristeno εχει πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις σε χωρητικοτητα και ετσι μπορει να τον χαρει, ενα πολυ μικρο ποσοστο ομως μπορει να χαρει τα 16G.....

Εγω για παραδειγμα αυτες τις μερες θα παω σε 150αρη ράπτορ (επιτελους μαζεψα τα απιτουμενα χρηματα!!) και θα βάλω οτι θελω μεσα αλλα δεν θα εχω οσο access εχει ο TRISTENO.... Ειναι θεμα επιλογων και ο καθενας κανει οτι νομιζει.....

Και ο αλλος εχει 2*8800GTX SLI σε 17-19" (απο 30" που θεωρω normal) monitor που το θεωρω γελοιο, αλλα αφου γουσταρει, τι να κάνουμε??

To uεμα ειναι να λεμε την αποψη μας και να μην προσπαθουμε να επιβληθουμε

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι πως όντως είναι ταχύτεροι, αλλά υπάρχει το θέμα χωρητικότητας και κόστους. Σίγουρα πιστεύω πως είναι το μέλλον αποθήκευσης, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε ακόμα να ονομάζουμε τέλος εποχής για γρήγορους μαγνητικούς δίσκους. Σε μερικά χρόνια σίγουρα το κόστος θα μειωθεί σημαντικά και η χωρητικότητα θα αυξηθεί. Αν δεν αλλάξουν αυτοί οι δύο παράγοντες δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γίνεται να τα έχουμε όλα μαζί (μεγάλη χωρητικότητα, μεγάλη ταχύτητα και χαμηλό κόστος) το μέλλον θα είναι όσο αφορά την ταχύτητα στους SSD και όσο αφορά την χωρητικότητα στους "μεγάλους" μαγνητικούς δίσκους για να παραμένει το κόστος σε λογικά πλαίσια.

Τα "δυνατά" συστήματα θα έχουν συνδυασμό των δυο παραπάνω για λόγους διατήρησης του κόστους σε λογικά πλαίσια.

Ακριβώς γι αυτό τον λόγο μιλάω για τέλος εποχής όχι για τους μαγνητικούς δίσκους αλλά για τους γρήγορους μαγνητικούς δίσκους που ούτε γρήγοροι είναι σε σχέση με τους SSD, ούτε έχουν φυσικά την χωρητικότητα των μεγάλων δίσκων που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τελικά να αντικαταστήσουν τους γρήγορους μαγνητικούς, αλλά σίγουρα όχι ακόμα. Πιστεύω θα γίνει όπως με τους SCSI. Πάντα συνέφερε να βάλεις από άποψη επιδόσεων αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό για τον μέσο χρήστη. Τελικά φτάσαμε ορισμένοι IDE/SATA να έχουν ταχύτητες που να πλησιάζουν SCSI.

Ελλάχιστα άτομα (κατά τη γνώμη μου) θα έδιναν στην παρούσα φάση τόσα λεφτά για ένα τέτοιο δίσκο κ τα πλεονεκτήματά του. Τα οποία τουλάχιστον σε windows δεν είναι και τρομερά, αφού με τον καιρό μπουκώνουν. Και φυσικά πάντα μιλάμε για "έμπειρους" χρήστες που τουλάχιστον σε windows (μην πιάσω το θέμα linux) ξέρουν να κάνουν partition και να τα κατανήμουν σωστά.

Τέλος υπάρχει κ ο παράγοντας αξιοπιστίας που αν δεν κάνω λάθος είναι ένα σημαντικό μείον για τους SSD.

Άποψή μου είναι πως σε μερικά χρόνια θα μπουν και θα αρχίσουν να καθιερώνονται (ή μία ανάλογη τεχνολογία) και εν τέλει θα αντικαταστήσουν τους γρήγορους δίσκους. Αλλά μόνο αφού πρώτα έχουν καταλήξει σε λογικές τιμές κ χωρητικότητες, γιατί προς το παρόν είναι αστεία τα νούμερα που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι SCSI ήταν ή ίδια τεχνολογία, απλά διαφορετικό πρωτόκολλο επικοινωνίας. Εκεί που βρίσκονταν οι SCSI πάντως έχουν μπει οι SSD εδώ και καιρό.

Όσο για την αξιοπιστία

SSD MTBF of 2-5 million hours

HD MTBF 0.5-1 million hours

Link to comment
Share on other sites

$2999-2699 πόσα είναι?

Πες μου αν κάνω λάθος στην επιλογή των μοντέλων μιας και δεν είμαι ειδικός στους κωδικούς των μοντέλων της Sony

[VGN-G1ABNS/Silver] Sony Vaio G1ABNS/Silver (Intel Core Solo U1500 1.33GHz, 1GB RAM, 100GB HD, No DVD Drive,, Windows Vista Business, Wireless LAN/Bluetooth, Fingerprint reader, English keyboard, light-weight battery, Carbon-Fiber Silver Casing )

[G1ABNS/Silver/32ss] Sony Vaio G1ABNS/Silver/32ss (Intel Core Solo U1500 1.33GHz, 1GB RAM, 32GB solid state HDD, No DVD Drive,, Windows Vista Business, Wireless LAN/Bluetooth, Fingerprint reader, English keyboard, light-weight battery, Carbon-Fiber Silver Casing)

Μάλλον έχεις δίκιο για τα 300$. Το μόνο ότι χάνεις 68GB αποθηκευτικού χώρου μιας και το μοντέλο με τον σκληρό δίσκο έχει 100άρι πάνω.

Να υποθέσω ότι και το Dailytech κάνει λάθος στο παρακάτω άρθρο του για το κόστος του SSD.

http://www.dailytech.com/Sonys+VAIO+G+Series+Gets+SSD+Option/article6852.htm

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμαστε λοιπόν μετά και τα αποτελέσματα των δυο poll για να δούμε αν όντως δεν μας φτάνουν τα 16GB να έχουμε λειτουργικό (θεωρήσαμε μάλιστα 5GB χώρου για Windows folder αν και είναι κατά κανόνα σχεδόν το μισό) και προγράμματα ΚΑΙ παιχνίδια.

Από ότι φαίνεται στο 1/3 των χρηστών τα 16GB είναι αρκετά ενώ αν πάμε σε 32GB (που πάλι φαινόταν λίγα σε μερικούς) η πλειονότητα των χρηστών βολεύεται μια χαρά. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ μιας και δεν εξαιρέθηκαν από τα poll για να έχουμε πιο αντιπροσωπευτική εικόνα.

Υπάρχει καμμιά διαφωνία μέχρις εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.