Jump to content



The VX/UTT Thread


mortisboy

Recommended Posts

Γιατί ενω σε dual channel είμαι βράχος στα 240 με 3.2 με UTT όταν πάω να παίξω με διαιρέτες και συγκεκριμένα με τον 166 η μνήμη δεν πάει πάνω απο 216;

Αυτό είναι το νούμερο που μου βγάζει στο bios. λογικά αφου είμαι 240 σταθερός με διαιρέτη δεν θα πρέπει να ήμουν σχεδόν στα ίδια; Ας εξηγήσει κάποιος (ή κανά Link) πως δουλεύουν οι διαίρετες

:flower:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

καλημερα εγω εχω παρει τισ παρακατω μνημες

GeIL Value Dual Channel PC3200 400MHz DDR

1GB (2X512MB)

# 184pin, Non-ECC, Un-buffered, high performance DDR memory modules.

# GeIL 5ns 32x8 & 64x8 Density DDR Chip.

# 6 Layers Ultra Low Noises Shielded PCB.

# Optimized SPD for Dual Channel DDR motherboards.

# Blue Aluminum Heat Spreader.

# Lifetime Warranty .

# CAS 2.5 8-4-4 (GE5123200BDC & GE1G3200BDC)

# 2.55V-2.95V 2.55V-2.95V

σε καποιο site ξενο εκανε το εξης review :

I also thought that at 235MHz, then again at 240MHz, and 245, and 250, and 255, and 260! Yup, at 260MHz I could boot into and use Windows with no problems at all. Unfortunately anything more stressful such as 3DMark was pretty unstable and I had to throttle back to 255MHz in order to get everything running perfectly.

πως γινετε το memory overclocking ?

οταν ανεβαζω τον επεξεργαστη ανεβαινει ταυτοχρονα και των μνημων αλλα εχω δει εδω σε διαφορα post παιδιων στο cpuz ολων το fsb ειναι πανω απο 1000 εμενα ποτε , κανω κατι λαθος??

δηλαδη μπορω να ανεβασω μονο τις μνημες χωρισ τον επεξεργαστη ή ειναι αλληλενδετα?

μηπως εχει καποιος τις ιδιες μνημες και ποσο τις ανεβασε ?

και τελος υπαρχει καποιο how to εδω στο forum για τις μνημες που μου διεφυγε? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παίζει καμμια φωτό απο λύση ψύξης σε UTT?

άντε μπας και κάνουμε καμμια δουλειά....

λέω να εφαρμόσω the trooper way για να μη χάσω την εγγύηση αλλα οι συνδετήρες δεν κόβουν την ροή?

ποια ψυκτράκια προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [26-05-2005 22:44]

Γιατί ενω σε dual channel είμαι βράχος στα 240 με 3.2 με UTT όταν πάω να παίξω με διαιρέτες και συγκεκριμένα με τον 166 η μνήμη δεν πάει πάνω απο 216;

Αυτό είναι το νούμερο που μου βγάζει στο bios. λογικά αφου είμαι 240 σταθερός με διαιρέτη δεν θα πρέπει να ήμουν σχεδόν στα ίδια; Ας εξηγήσει κάποιος (ή κανά Link) πως δουλεύουν οι διαίρετες

:flower:

Εχεις μερικές επιλογές στο auto η έχεις msi ? Τεσπα οταν ρίχνεις διαιρέτη σφιγγει το trc & trfc και ως γνωστον τα utt με trfc=12 παγώνουν .

George δικά μου είναι ? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω (2x512) Twinmos UTT 1A4T με DFI Ultra D.Είναι λογικό να μη βγάζει λάθη στο memtest στα 250 με 2-2-2-5 και 3.4V και να μη βγάζει με τίποτα SuperPI και Prime95?

CPU έχω A64 Venice 2@2.7GHz και παίζω με 300x9 (mem@245/2-2-2-5) ή 270x10 (mem@245/2-2-2-5).Έχω δεί και τις απαντήσεις του Chroma σχετικά με το τι μπαίνει στο bios στους χρονισμούς αλλά μάταια...

Έχω βάλει και φυσάνε 2 ανεμιστήρια από Α64 στις μνήμες-που έχουν και αλουμινένιες "κουβέρτες".

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Σε FSB πάνω από 320 δε φαίνεται να τη βγάζει καθαρή το σύστημα.Να κατεβάσω το multi αλλά αν τη βγάζει με ίδιο FSB οι μνήμες δε φταίνε,εκτός αν η σκέψη σου είναι να το κατεβάσω για να συμπεράνεις αν χτυπά ο IMC της CPU στα 2.7.Η cpu (3200+ Rev.E3) πάντως τα έχει τα 2.7,με πιό χαλαρές μνήμες και 1.55Vcore έβγαζε Prime για ώρες χωρίς πρόβλημα.

Περίεργα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

3,7Volt

2x256ΜΒ

όλα τσίτα!

αυτός ο x2 απο τη μιά καλό imc φαίνεται να έχει απο την άλλη....

σαν x2 χαμηλά unbuf δίνει

στο memtest δείχνει 308χ περίπου στα 10χ260 error free ~263

έπιασα δηλαδή τα 1:1 και παραπάνω....

post-130-1416072272,182_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον .

2Χ512 UTT δεν bootaoun πλεον σε dfi nf4 με 5v jumper. Η bootaroyn και κανουν οτι ναναι .

στα 3.3 jumper ολα καλα .

1. Υπάρχει περιπτωση να την ακουσανε απο το 3.5vdimm 24/7?

2. To εχει παρατηρησει αλλος ?

3. Γνώμες - Απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εντάξει , και γώ το ελεγα αυτο :) . αλλά με την 3.3 δουλευουν οκ . και κλοκαρουν κιολα , δεν ειναι οτι βγάζουν παντου σφαλματα και στα default.

Τεσπα πολύμετρο και ελεγχος μητρικης και psu το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον ερχομαι και εγω με 2χ512 TWINMOS στα 3.4v εγω φτασει μεχρι στιγμης

στα 500Mhz full stable με memtest παραπανω απο 40 loopες,κανονικοτατα S&M χωρις κανενα error..... με τους παρακατω πολυ σφιχτους χρονισμους

2-2-5-2-7-12-1-2-1-1-3632-1-enable-encrease by skew-0-lelel 7-level2-7ns-fast-4ns-004cycles-enable-16x-7x-enable

σε dfi sli-d με το 704-2 bios το οποιο ειναι φλασαρισμενο απο dos:flex:

(μπραβο στον σκαθαρι γιατι ειχε δικιο για το φλασαρισμα μεσα στα windows!!! ολο τρελες μου εκανε απο εκει....)

και οσο απο ψυξη εχω ενα ανεμιστιρι 8αρι να βαραει χυμα πανω τους χωρις ψυκτρες....δηλαδη τιποτα το συγκλονιστηκο.....

ακομα συνεχιζω το καψιμο να δω που θα πανε......

τι γνωμη σας παρακαλω.....

Υ.Γ. Σκαθαρι/Athens2004 με ποιο χαλαρα timings που λες να φτασουν????προτεινε μου timings....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 22:10]

Mια 260ρα ισως αλλα δεν αξίζει . [θα παρεις mhz θα χασεις bandwith]

Να φυσάει και το mofstet των μνημων ενα ανεμιστηρι σημαντικο ;)

μολις σταματησα 13 loopες error free με 3.4v με 255fsb και 1/1 δηλαδη παμε στα 510Mhz οι μνημες με τα ιδια timings:flex:

εως που θα φτασουν τα αναθεματισμενα????????:eek::jump:

βεβαια δεν εχω δοκιμασει ακομα Σ&Μ για την σταθεροτητα......

στην περιπτωση που βαραει ερρορ μεσα στο Σ&Μ τι αλαγες πρεπει να κανω????

παραπανω ρευμα θα βοηθησει το stability του S&M???

και μια ακομα ερωτηση......εχω ενα tagan 530watt το παρακατω....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700233

επειδη σκοπευω να τελειωσω επιτελους το phαse μου και εχω σκοπο να δουλεψω τρελο overclock αυτα τα watt αρκουν για να εχω τσιτα τον cpu/ram/6800gt?

η να ριξω και ενα 350αρι PFC που εχω στην ακρη αποκλειστηκα για την 6800gt???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.