Jump to content



The VX/UTT Thread


mortisboy

Recommended Posts

Κωστη παιξε με τα drive strengh , παιζουν σηματνικο ρολο.Επισης ρεσταρτ σε μεγαλα φσβ που εχουν δημιουργησει οι χαμηλες τιμες σε trc & trfc ειδικα με υυτ....Το μεμτεστ μην το πολυ εμπιστευεσαι..spi 32mb για μνημες μεσ στα win..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 09:50]

Αντε μεγειές το vapo ;) Ρε συ, με ποσα volt για να πάει στα 305 ? Εμένα κανει ποστ με 305 χ10 πχ, αλλά οταν φτανει στο Verifing DMI pool data, τρωει reboot στη μαπα... Μπορεις να μου πεις ρυθμίσεις LDT, ρεύματα κλπ ?

Εγώ παίζω με 12,5χ250 =3130 για κάθε μέρα με 1.7 και παίζει μια χαρα... Οποτε με παραξενεύει που το 3050 δε καθετε καλα...

...thanks Κωστη....:) ....Λοιπον λογικα πρεπει κατι να παιζεται με τις μνημες...γιατι και εμενα αυτο το κανει οταν δεν αντεχουν οι μνημες......(αλλα μου φαινεται περιεργο γιατι 254 ειναι οκ για utt ,,αφου τις εχεις τσεκαρει κιολας)....

....απο ρυθμισεις/ρευματα εχω: FSB 305 , LDT/FSB X3 , LDT transfer 16/16 ,

CPU/FSB ratio 10 ,cpu start up 1.5v ,cpu vid control 1.5v , cpu vid special 123% ,ldt voltage 1.2v ,chipset voltage 1.6v ,dram voltage 3.2v ,

Dram configuration: 166 , Enable , 2 ,2 ,5 ,2 ,7 ,15 ,2 ,2 ,1 ,1 ,3072 ,auto ,enabled ,auto ,

0 ,level 8 ,level4 ,7ns ,5ns ,16 ,disable ,16x ,7x ,disable

....να πω ακομα οτι αυτες οι ρυθμισεις ειναι με τις SpeedPremium ....με τις VX θελει το trc 12

και οχι 7 ...αυτα ....ελπιζω να βγαλεις ακρη....;) ααα...και με βιος 2.17

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Παλικαρι μου με εφτιαξες:worship: :worship:

3.2volt=250Mhz

3.3volt=255Mhz

3.4volt=260Mhz

3.5volt=265Mhz αλλα με λιγα λαθη(2~8 σε καθε loop).Περισοτερη ταση δε δοκιμασα γιατι το φοβηθηκα το booster καθως οταν δεν εχουν φορτιο οι μνημες,η ταση ανεβαινει 0.1volt οποτε απο τα 3.5 παει στα 3.6 volt.Αυτα για αποψε.Και παλι ευχαριστω για το tip.

τιποτα man!!!:T:

welcome to the club! ;)

Link to comment
Share on other sites

μετά από εξαντλητικές δοκιμές κτλ εγώ άραξα στα 252 (λόγω cpu κυρίως δεν παει άλλο ο 3000+) με 2 2 2 5 φυσικά. Οι υπολοιπες ρυθμίσεις είναι καργα σφιχτές . Από ρεύμα δίνω τα κε@ατα μου (3.5 με 3.6) μιας και απο οτι φένεται δεν επεσα και σε πολύ καλά κομμάτια, αλλα τουλάχιστον ακούνε στην τάση. Τώρα με refresh το κλασσικό 3072 στα 252 fsb με 2521 mhz την cpu είχα 3000 περιπου mb/sec συμφωνα με το μεμτεστ και αρκετά λάθη σε κάθε λούπα (10 περιπου). Με τις ιδιες ρυθμίσεις και refresh 2520 αν θυμαμε καλα πηγα στα 3178 mb/sec! με λάθη 1 με 2 ανα δυο λουπες και αν ριξω 3.6 χωρις κανενα λάθος. Μετα απο κάψιμο διαρκειας στα 3.6 επεσαν αρκετα τα λάθη με 3.5 αλλα ακομη υπαρχουνε και την παλευω την δουλεια. Παντος πολλή ρεύμα για σχετικά τόσο χαμηλά μηζ αλλά τουλάχιστον το bandwidth ειναι πολύ καλό. Ακούω τα δικάς σας 3.2 για τα 250 και 260 και ζηλεύω:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

μετά από εξαντλητικές δοκιμές κτλ εγώ άραξα στα 252 (λόγω cpu κυρίως δεν παει άλλο ο 3000+) με 2 2 2 5 φυσικά. Οι υπολοιπες ρυθμίσεις είναι καργα σφιχτές . Από ρεύμα δίνω τα κε@ατα μου (3.5 με 3.6) μιας και απο οτι φένεται δεν επεσα και σε πολύ καλά κομμάτια, αλλα τουλάχιστον ακούνε στην τάση. Τώρα με refresh το κλασσικό 3072 στα 252 fsb με 2521 mhz την cpu είχα 3000 περιπου mb/sec συμφωνα με το μεμτεστ και αρκετά λάθη σε κάθε λούπα (10 περιπου). Με τις ιδιες ρυθμίσεις και refresh 2520 αν θυμαμε καλα πηγα στα 3178 mb/sec! με λάθη 1 με 2 ανα δυο λουπες και αν ριξω 3.6 χωρις κανενα λάθος. Μετα απο κάψιμο διαρκειας στα 3.6 επεσαν αρκετα τα λάθη με 3.5 αλλα ακομη υπαρχουνε και την παλευω την δουλεια. Παντος πολλή ρεύμα για σχετικά τόσο χαμηλά μηζ αλλά τουλάχιστον το bandwidth ειναι πολύ καλό. Ακούω τα δικάς σας 3.2 για τα 250 και 260 και ζηλεύω:(

Εχουν και τα 2 ντιμακια την ιδια συμπεριφορα;τα δοκιμασες ενα ενα να δεις αν ειναι ενα απο τα 2 που σου κανει την δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sakis [Σήμερα, στις 15:30]

Εχουν και τα 2 ντιμακια την ιδια συμπεριφορα;τα δοκιμασες ενα ενα να δεις αν ειναι ενα απο τα 2 που σου κανει την δουλεια;

...κανε οπωσδηποτε αυτο που λεει ο Sakis (αν δεν το εχεις κανει ηδη)......και βαλε πρωτο αυτο που παει καλυτερα.....;)

Link to comment
Share on other sites

βασικα έχω βάλει πρώτο αυτό που παει καλύτερα (δεν τα δοκιμασα ενα ενα αλλα οταν αλλαξα την σειρα μεταξυ τους τοτε ειχα πολυ πιο πολλα λαθη οποτε αραξα εκει που ημουνα). Αυριο θα ασχοληθω μου φενεται με ενα ενα να δω τι γινεται αν και μου την σπαει η dfi γιατι μολις βγαλω ενα dimmaki και παω μετα απο λιγο να τα ξαναβαλω και τα δυο δεν ξεκιναει και θελει ολοκληρη διαδικασια για να κανει post. Αντε και να βρω παντος πιο απο τα δυο ειναι αχρηστο μετά θα πρεπει να ψαχνομαι για να βρω κανενα αλλο ιδιο (ελπιζω μονο να μην κυμαινονται και τα δυο στα ιδια χαλια!!). Βεβαια για την τιμη που τα πηρα δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι και ικανοποιημενος , το αντιθετο μαλιστα!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

μολις βγαλω ενα dimmaki και παω μετα απο λιγο να τα ξαναβαλω και τα δυο δεν ξεκιναει και θελει ολοκληρη διαδικασια για να κανει post

για πες τί κάνεις εσύ γιατί το παθαίνουν πολλοί (κι εγώ μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

για πες τί κάνεις εσύ γιατί το παθαίνουν πολλοί (κι εγώ μέσα)

Το εχω και εγω αυτο με το 754,σε εμενα αρκει να πατησω συνεχωμενες φορες το πληκτρο που ειναι πανω απο το delete.

Link to comment
Share on other sites

βαζω την μια μνημη στο πορτοκαλι σλοτ που ειναι πιο μακρυα απο την cpu κανω post κανονικά και μπαίνω στο bios και κατεβάζω λίγο το fsb. Μετα κλεινω το pc και βαζω και το αλλο ντιμακι πανω και ξεκιναει κανονικά. Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν βγάλω το καλωδιο της τροφοδοσιας και βγαλω τα ντιμακια μου κανει αυτα τα κουλα ενω οταν τα βγαλω χωρις να κλεισω εντελος το ρευμα η χωρις να βγαλω το καλωδιο απο το τροφοδοτικο δεν εχει προβλημα. Και μια ερωτηση στα πορτοκαλι slot δεν εχεται και εσεις τις μνημες. Οταν τις δοκιμαζεται μια μια σε πιο σλοτ ακριβώς τις έχεται . Το πρώτο είναι φαντάζομαι το κιτρινο που ειναι απο την πιο απομακρυσμενη μεριά ως προς τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellrider

Mια ερωτηση:Γιατι τα 3.1V για 210 ειναι πολλα με 3.0V( μου βγαζει καποια λαθη στο memtest!!!)?

Εβαλα ταση που δεν βγαζει κανενα λαθοος!!!

Οπως και να εχει δωσε 3.2 , ειναι λιγα τα 3.1 ειδικα εαν δεν ειναι 44αρια τα υυτ.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE για NF2

Μοντάρισα το Antec και με 3,4 στην 3.3 εχω 3.32 vmem περιπου. Αυτο μου επετρεψε να φτασω απο τα 204 περιπου που ημουν πριν στα 221 με 2-2-2-5 παντα! Αποψε θα πεσει ψησιμο να δουμε αν θα κανει διαφορα και αυριο παω σε 3.4 vmem.

Να σημειωσω πως πριν το mod πρεπει να τα εβρισκε σκουρα και η mobo γιατι εκτος του οτι δεν επαιζε πανω απο 204 με 2-2-2-5, ακομα και με 2-3-2-5 που πηγαινε memtest stable 227 που ηταν το max post της mobo, πανω απο τα 213 εχανα το πληκτρολογιο μετα απο λιγο ζορισμα στα windows. Τωρα στα 221 εχω παιξει λιγο warcraft που ειναι ευαισθητο στη μνημη και δεν εκανε τιποτα. Ετρεξε 3dmark, pcmark sandra και 20 λεπτα SPI 32MB και δεν εκανε τσικ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το εχω ξεχασει αλλα που χρονος.Ασε που ειναι αρκετη φασαρια για ενα bench.Δεν το αποκλειω βεβαια.Εχεις ακρη για dry ice,μονωτικα και χαλκοσωληνες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.