Jump to content



The VX/UTT Thread


mortisboy

Recommended Posts

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

..τον τελευταιο καιρο ψαχνω να βρω αλλα 2χ512 UTT ... για να τα ζευγαρωσω με τα αλλα 2 Speed Premium που εχω τα οποια πλεον πανε με 3.3v 261 με ολα τσιτα...

Ετσι πηγα απο multirama και δυστηχως βρηκα μονο ενα Sp UTT 044D.... δεν γαμιεται λεω ...ας το παρω...

Βασίλη ...ξερεις πιο ειναι ετσι.....:D ....thanks man.....:flower:

...ως εδω πηγε κατευθειαν χωρις στρωσιμο....με μονο 3.2v :worship:

newuttno3258efr4um.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

....μετα μιλωντας και με τον esdee.... εκανε την απιστευτη καλη....και μου λεει...ρε συ....κανουμε τραμπα με τα δικα μου utt...γιατι πλεον δεν τα χρησιμοποιω...... you make my day....:D :D

οποτε πλεον εχω και επιλογες 5xUTT.... και οποια κατσουν καλυτερα....:)

....χρειαστηκε κλασσικα να ριξω σε 2Τ και το TRTW απο 1 σε 2, Max Asynch απο 8 σε 9 και Read Preamble απο 6.5 σε 7..(δεν ξερω γιατι λεει 7.5 το tweaker)

...και ειδου...

4x512utts6oh.th.jpg

..αυτο ηθελα να πετυχω γιατι ειναι το καθημερινο μου....και τελικα εκατσε...

P.S Βαγγελη με το "καλο" ντιμακι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...και το εβαλα και στο παλιο DFI NF2 UB ...thanks again man.....:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

....μετα μιλωντας και με τον esdee.... εκανε την απιστευτη καλη....και μου λεει...ρε συ....κανουμε τραμπα με τα δικα μου utt...γιατι πλεον δεν τα χρησιμοποιω...... you make my day....:D :D

οποτε πλεον εχω και επιλογες 5xUTT.... και οποια κατσουν καλυτερα....:)

....χρειαστηκε κλασσικα να ριξω σε 2Τ και το TRTW απο 1 σε 2, Max Asynch απο 8 σε 9 και Read Preamble απο 6.5 σε 7..(δεν ξερω γιατι λεει 7.5 το tweaker)

...και ειδου...

4x512utts6oh.th.jpg

..αυτο ηθελα να πετυχω γιατι ειναι το καθημερινο μου....και τελικα εκατσε...

P.S Βαγγελη με το "καλο" ντιμακι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...και το εβαλα και στο παλιο DFI NF2 UB ...thanks again man.....:flower:

nice to hear ;). δυστηχως ακομα δεν δοκιμασα το dimmακι που μου εδωσες, λογικα αυριο και ξαναμηλαμε για να σου φερω και το 2ο 'καλο' μου UTT.

με τα δικα μου ειχα καταφερει max 1m spi 272 και hexus/thelab fast @ 274 ολα στα 3.6.

δωσε να δουμε μπας και με τον opteron πανε παραπανω :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 19:16]

nice to hear ;). δυστηχως ακομα δεν δοκιμασα το dimmακι που μου εδωσες, λογικα αυριο και ξαναμηλαμε για να σου φερω και το 2ο 'καλο' μου UTT.

με τα δικα μου ειχα καταφερει max 1m spi 272 και hexus/thelab fast @ 274 ολα στα 3.6.

δωσε να δουμε μπας και με τον opteron πανε παραπανω :D

...ok δεν τρεχει....αυριο... :) ...το επομενο που θα δοκιμασω ειναι αυτο.... αλλα αυτες τις μερες με εχει πιασει σπαριλα:p ... θα το δοκιμασω παντως στανταρ...

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο μορτης....... αντε καυτα να μας πεις........

λοιπον εγω τελικα στα 510 Mhz δεν το ειχα το Μ&Σ.....λετε να δωσω παραπανω ρευμα??

βεβαια δεν εχουν φαει και το τρελο το καψιμο ακομα.......

παντως χωρις κουβερτες και χωρις σοβαρη αεροψυξη το φοβαμαι ρε μαγκες.....

αληθεια λετε να ακουνε σε τασεις 3.9 η 4????

με σωστη ψυξη λετε να το παω ποτε??? και τι θα κανουν???

η θα κανουμε μνημο-συνο???:p:rip:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου....ψημενα ειναι μην ανυσηχεις....:p

...βασικα δοκιμασε να βαλεις το trfc=15 και αν δεν δεις αλλαγη βαλε το trc=8..και παιξε και λιγο με τα "ns"..

...οσο για το ρευμα που λες.... ειναι γνωστο οτι τα utt ενω τα περισσοτερα ακουν το ρευμα και ανεβαινουν....μετα απο πολλες ωρες χρησης με πανω απο 3.3+ ...την ακουν για τα καλα και για παντα ισως....

...ανεμηστηρι εννοειται οτι θα εχεις και 2 οχι 1...και να προσεξεις να φυσαει και το mosfet με το ψυκτρακι πανω δεξια...η γνωμη μου ειναι να χωσεις μεχρι 3.6v για το ψησιμο ή για benchs...αλλα για καθε μερα οχι πανω απο 3.3v ...;)

Link to comment
Share on other sites

...εε ναι....μια χαρα ειναι τωρα που παιζουν :D ...πριν με τα vx....εκανε τα δικα του...ηταν τελικα ασυμβατοτητα SP+VX

...εννοεις σε σχεση με πριν λογο 2Τ....εννoειται οτι ειναι ποοοολυ καλυτερα για every day use τωρα...;)

...οσο για τα λεφτα...εε τι μισες δουλειες θα κανουμε...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...εε ναι....μια χαρα ειναι τωρα που παιζουν :D ...πριν με τα vx....εκανε τα δικα του...ηταν τελικα ασυμβατοτητα SP+VX

...εννοεις σε σχεση με πριν λογο 2Τ....εννoειται οτι ειναι ποοοολυ καλυτερα για every day use τωρα...;)

...οσο για τα λεφτα...εε τι μισες δουλειες θα κανουμε...:p

Εννοω πολυ απλα οτι εγω μεχρι πριν με μουτζωσουν δουλευα με 512 και δεν ειχα προβλημα.....Θεωρω οτι 2 ΓΒ ειναι υπερβολη...........Αλλα απο τη στιγμη που φτιαχνεις πισι για παιχνιδια και εχεις ριξει τα κερατα σου σε χρημα οντως ειναι κριμα να σε κρατανε εστω και ελαχιστα πισω οι μνημες..........

ΥΓ:Το 2Τ κοβει αρκετα..........εμενα με premeable 9 ριχνει μουτζες αντιθετα το 2αρι σου σε εμενα γινεται 1 χωρις προβλημα.........

ΥΓ2:Εγω απο 10*255 2*256@1Τ δεν εντιπωσιαστικα απο την αλλαγη σε 10*247 4*256@2Τ

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το βιος απο το μαμα που ειχε η μοβο, δεν θυμαμαι μαλλον 310, σε 623-2 μπας και μπορεσς να ανεβω σε 245 τις μνημες και 2700(Ηττ300). Δυστυχως αντι για καλο μου βγηκε σε κακο, το μηχανημα πεταει λαθη ακομα και σε ταχυτητες με 100αρι διαιρετη, ουτε λογος βεβαια για τις κανονικες 295/241.

Αλλαξα παλι βιος και εβαλα το modded tou Big Toe 704-2bta, τα πραγματα εχουν βελτιωθει δεν μου πεταει πλεον λαθη στο #5 αλλα βγαινουν λαθη στο #8. ΤΟ θεμα ομως ειναι οτι εχω χασει ~200ΜΒ/ς (2963 τωρα, 3146 πριν). Χρειαζεται καποιο allo setting to bios αυτο?

EDIT> Το #5 βγαζει τελικα λαθη, στις ταχυτητες που ειχα με το μαμα βιος δεν ειμαι πλεον σταθερος+200ΜΒ/ς loss...:...: Γιατι??

tweaket70426cm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παίδες έχω ένα ζευγάρι 2χ512 vx που στο προηγούμενο cpu παίζαν με όλα τσίτα 264 με 3.4 για 3d/pi κλπ

και με τον 4400 κάποια timmings δε θέλουν να τα σφίξουν... άπο πολύ πολύ χαμηλά

μπορεί η αλλαγή σειράς η χρώματος slot να δώσει τόσο τραγικές αλλαγές?

μιλάμε οτι έπαιζαν tras=5 trc=7 trfc=11

και τώρα tras=5 trc=7 trfc>14

sandra δε έχω 7180 buffered μαξ sta 11x260 δεν είναι λίγο?

και winrar~ 730

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.