Jump to content



The VX/UTT Thread


mortisboy

Recommended Posts

  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από enduracell

με 10 και 166 ειμαι, θα δοκιμάσω 10.5 να δω τι δίνει. 310, 331-1 και 3.31-3 δεν είδα απολύτος καμιά διαφορά πάνω στο θέμα ;) (το 3.31-2 δε το έχω δοκιμάσει ακόμα)

δωσε στο 2.18 μια ευκαιρια αν τα βρεις σκουρα σε σταθεροτητα στα windows

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Endu drive strengh στο ξαναλεω....Απο 2.18 παντως διαφορες ουτε προς το καλο ουτε προς το κακο ειδα.

ναι σε επτά κατέληξα και γω τελικά :) ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

...απλα δεν πανε....και δεν εννοω mhz......δεν δουλευουν ολα μαζι τουλαχιστον με τον newcastle που εχω δοκιμασει......δεν ειναι θεμα μητρικης αλλα περρισοτερο imc.....αρεεεε Venice.......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 12:12]

...απλα δεν πανε....και δεν εννοω mhz......δεν δουλευουν ολα μαζι τουλαχιστον με τον newcastle που εχω δοκιμασει......δεν ειναι θεμα μητρικης αλλα περρισοτερο imc.....αρεεεε Venice.......:rolleyes:

Δηλαδη δεν δουλευουν καθολου?ουτε σε default ταχυτητες;:jump::boxed::blink: να φιλαρακι μου εχει παραγγειλει 4 υττ για να τα βαλει πανω στο ultra-d με εναν wincester και θα τρελαθει αν του το πω...καποιος αλλος που εχει δοκιμασει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

...απλα δεν πανε....και δεν εννοω mhz......δεν δουλευουν ολα μαζι τουλαχιστον με τον newcastle που εχω δοκιμασει......δεν ειναι θεμα μητρικης αλλα περρισοτερο imc.....αρεεεε Venice.......:rolleyes:

εγώ δεν είμαι της άποψης αυτής, θα έλεγα ότι αν κάτι δε πάει αυτό είναι η cache... αλλά σε μένα τουλάχιστον βλέπω ότι απλά δε πάνε οι μνήμες.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

δωσε στο 2.18 μια ευκαιρια αν τα βρεις σκουρα σε σταθεροτητα στα windows

το 2.18 εμένα με δημιούργησε μόνο προβλήματα, δεν έπαιζε καν trtw 1 αλλά θα το ξαναδοκιμάσω, μπορεί να μην έκατσε καλά :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

το 2.18 εμένα με δημιούργησε μόνο προβλήματα, δεν έπαιζε καν trtw 1 αλλά θα το ξαναδοκιμάσω, μπορεί να μην έκατσε καλά :)

το trtw=1 απ'οτι καταλαβα και σε συνομηλια με chroma ειναι γενικο στο DFI-bh5 συνδιασμο. Λες να ειναι το BIOS ? (μολις βρω χρονο θα παρω πισω τα BH5 μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xylokastro [Χθες, στις 13:47]

προτεινω το θεμα να γινει sticky:)Γιαννικο , οι ocz pc4000 vx πανε παραπανω απο τις 3200vx?

Σύμφωνα με την OCZ και οι δυο πάνε πολύ καλά. Για τις 3200 αν και είναι 200άρες τις δοκιμάζουν και στα 230. Οπότε αυτά τα έχεις σίγουρα. Από εκεί και πάνω παραπάνω από τις μισές πάνε 250+. Απλά οι 250 είναι για αυτούς που θέλουν σίγουρα να έχουν 250+ και να μην το ρισκάρουν. Η διαφορά τους δεν είναι τόσο μεγάλη σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

το trtw=1 απ'οτι καταλαβα και σε συνομηλια με chroma ειναι γενικο στο DFI-bh5 συνδιασμο. Λες να ειναι το BIOS ? (μολις βρω χρονο θα παρω πισω τα BH5 μου)

To trtw όπως και το trfc αν οι μνήμες το παίρνουν, από ένα σημείο στο unbuffered και μετα είναι θέμα IMC. Δεν εξηγείται αλλιώς να δουλεύουν πχ. 260x10, μνήμες 260 με trtw=1 και trfc=12 και για 275x10, μνήμες 250 να μη παίζουν με τίποτα και να θέλουν 2 και 14 αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ilgreco1974 [05-04-2005 12:41]

Δηλαδη δεν δουλευουν καθολου?ουτε σε default ταχυτητες;:jump::boxed::blink: να φιλαρακι μου εχει παραγγειλει 4 υττ για να τα βαλει πανω στο ultra-d με εναν wincester και θα τρελαθει αν του το πω...καποιος αλλος που εχει δοκιμασει;

....βαζωντας αρχικα sto dimm 1+3 τις VX και στο 2+4 τις SP ...με την λογικη να γινεται το DC ανα ζευγαρι...... εφαγα πορτα....και δεν μπουταρε καθολου κανοντας το κλασσικο μπιπ της μνημης.....:eek: ....εεε μετα δοκιμασα διαφορους συνδιασμους και ο μονος που δουλεψε ηταν πανω οι SP 1+2 ....και κατω οι VX 3+4 ....και τοτε απλα δεν εβλεπε το 1gb ....δηλ με αλλα λογια ξεκιναγε και διαβαζε μονο το ενα σετακι.....:o .....δεν νομιζω παντως να ειναι θεμα μητρικης ...ουτε ασυμβατοτητα μεταξυ των μνημων(ελπιζω τουλαχιστον)....αλλα θεμα IMC.....

@endu ....τι ακριβως εννοεις ??? οτι ειναι θεμα cache που δεν παιζουν και τα 4 dimm εστω και στα 333???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

@endu ....τι ακριβως εννοεις ??? οτι ειναι θεμα cache που δεν παιζουν και τα 4 dimm εστω και στα 333???

δεν είπα για τα 4 dimms ότι φταίει η cache, φυσικά γι αυτό έχει να κάνει μόνο με τον IMC. μιλούσα για το πόσο ocάρουν οι μνήμες 2x512 δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί οι βρομώ μνήμες έχουν αυτή την συμπεριφορά. Είμαι στα 245 memtest + S&M stable με 3.1 πολυμετρημένα. Με το που θα βάλω 250 κοκκινίζει το σύμπαν στο memtest ακόμα και με 3.45. Ψήσιμο έχει γίνει 15 ώρες στα 245 με 3.4 memtest

Ht στο 4, timings τα κλασσικά για UTT

Είμαι dual channel και έχω 2881

Να χτυπάει ο επεξεργαστής χλωμό, στα 500+ Mhz ζητάει +0,05

EDIT: Ψέμματα, το memtest χτυπάει με 3.1 με 3.2 ΟΚ

Δεν είναι λίγο χαμηλά το cache MB/Sec;;; Venice 3000+

post-955-1416071942,8148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.