Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 20:42]

Εγώ τώρα τι να κάνω θα μου πεί κανείς? Οπωσδήποτε θέλω να δοκιμάσω σε άλλη DFI :help: :help:

Eδώ δεν πάνε 250 τι να τα κάνω τα 265? :( Κάτι βρωμάει στην υπόθεση...

Βρωμάνε τα χαμηλά timmings που έχουν μπει στο auto. Δοκίμασε αυτά που σου έδωσα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 20:44]

Στα πόσα mhz και πόση τάση? εστω να ξεπεράσω τα έρρορ που έχω εκει που πόσταρα... δλδ 220χ11

Πάρε ένα χαρτί και σημείωσε όλα τα timings που σου έδωσα. (Ή εκτύπωσε τα :p ) Μπες στο BIOS και άλλαξε τα. Πιστεύω στα 250 με 2.6 δεν θα χεις πρόβλημα... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρίστο εφόσον λες ότι δε βρήκες αντιστοιχία μάλλον δε ξες τι είναι τι.

Αυτό μέσα στο ροζάκι που έχω οι μνήμες σου πάνω στο Abit τουλάχιστον με 1 δε POSTάραν καν, ήθελε 2. επίσης το Trfc δεν έπαιζε με τίποτα κάτω από 15 (το trc είναι χαμηλό επίσης)

post-47-1416071659,0327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

το εξελάκι με το τσεκάρισμα ΟΛΩΝ σχεδόν των τιμινγκσ στις bh6 μου...

όλα είναι 260χ11 με 3.3v στις μνήμες... επέλεξα επίτηδες συχνότητα που έχω λάθη ώστε να δω πως επηρεάζει λάθη και b/w κάθε ρύθμιση... τουλάχιστον όσο αφορά το b/w που δίνει το μεμτεστ...

20 λουπες είναι το σημείο αναφοράς, όχι και τόσες πολλές αλλά βγαίνει άκρη... σε κάποια τεστς που ήταν περιττό έκανα κ πιο λίγες...

σκοπός μου ήταν να βρω ποιό είναι το μαξ b/w σε αυτή τη συχνότητα (3389μβ) με τσίτα timings, και να βρω ρυθμίσεις στις οποίες να παίζει όσο το δυνατό καλύτερα με τις μικρότερες αποκλίσεις... (3287mb τελικά)

με bold είναι τα σημεία που αλλάζουν από τεστ σε τεστ

ΕDIT: διόρθωση στο εξελάκι

Voudas το trfc 12 το δοκίμασες? η BH το παίζουν (η UTT δε το παίζουν) επίσης trrd δεν έχω δει να το βάζουν τόσο ψηλά, δοκίμασε και με 0 αν δε το έχεις κάνει είδη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

tweaker6zf.jpg

Αυτά δεν ξέρω να αλλάξω...

να σε ρωτήσω κάτι? όλα αυτά τα timings που δείχνει το scr σου τα έχεις αλλάξει εσύ? ή στα βάζει η DFI στο Αuto της?
Link to comment
Share on other sites

όταν ξεκινάς από πολύ χαμηλά με όλα auto η DFI σου σφίγγει τα timings οπότε μετά με clockgen δε μπορείς να ανέβεις.

δοκίμασε 3-11-15-4-2-7-4-3-2-4-200us-8x-128-D-D-4x-7-6.5-16-E-200 και δες τι κάνει. το twcl άστο auto. (καλύτερα αυτά να τα βάλεις από BIOS αλλά δεν είναι με αυτή την σειρά)

Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να απαντήσω, αλλά τώρα μπόρεσα.

Λοιπόν Αρίστο, χτες έστηνα μια DFI NF4 SLI με τις D43 του vdeseris (265MHz, 2.5-4-4-8, 2.8V) και είχα τα ίδια (ίσως λίγο καλύτερα) προβλήματα.

Τελικά αυτή τη στιγμή η μητρική παίζει με τις μνήμες στις πορτοκαλί θέσεις, 2.8 ρέ(υ)μα, 2.5-4-4-8, 230ΜΗz 1/1, cpu στα μανίσια και τα υπόλοιπα settings στις μνήμες όπως ακριβώς τα έβαλε το 2.09 BIOS.

Ναι, αυτό ήταν ένα άλλο περίεργο, με το μανίσιο όλα λέγανε "auto", μόλις έβαλα το 2.09, σχεδόν όλα (με εξαίρεση 1-2) είχανε δικες τους τιμές (για BIOS λέμε πάντα)

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κανά romsip table που θα ενημερωθεί και οι D43 θα απογειωθούν κι αυτές όπως και οι υπόλοιπες ,μνημούλες, πάνω στην DFI.

Αλλιώς ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΗΣ DFI!!!

Link to comment
Share on other sites

aristo πιστευο οτι πρεπει να ψαξεις τις extra ρυθμησεις που εχει το dfi πχ drive strength και

τα λοιπα. οτι ειχες βαλει λαθος timings αυτο ειναι σιγουρο. εφοσον δεν παιζουν δεν πρεπει να αφησεις ουτε ενα στο auto αφου φενετε βαζει λαθος το bios πιστευο οτι ειναι θεμα timings η μητρικη θελει ψαξιμο. δεν ειναι σαν τις αλλες;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Voudas το trfc 12 το δοκίμασες? η BH το παίζουν (η UTT δε το παίζουν) επίσης trrd δεν έχω δει να το βάζουν τόσο ψηλά, δοκίμασε και με 0 αν δε το έχεις κάνει είδη.

απ'ότι είδες τα πείραζα με τη λογική να πέσουν τα λάθη χωρίς να χάσω σε b/w... θα δω κι αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Sorry που άργησα να απαντήσω, αλλά τώρα μπόρεσα.

Λοιπόν Αρίστο, χτες έστηνα μια DFI NF4 SLI με τις D43 του vdeseris (265MHz, 2.5-4-4-8, 2.8V) και είχα τα ίδια (ίσως λίγο καλύτερα) προβλήματα.

Τελικά αυτή τη στιγμή η μητρική παίζει με τις μνήμες στις πορτοκαλί θέσεις, 2.8 ρέ(υ)μα, 2.5-4-4-8, 230ΜΗz 1/1, cpu στα μανίσια και τα υπόλοιπα settings στις μνήμες όπως ακριβώς τα έβαλε το 2.09 BIOS.

Ναι, αυτό ήταν ένα άλλο περίεργο, με το μανίσιο όλα λέγανε "auto", μόλις έβαλα το 2.09, σχεδόν όλα (με εξαίρεση 1-2) είχανε δικες τους τιμές (για BIOS λέμε πάντα)

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κανά romsip table που θα ενημερωθεί και οι D43 θα απογειωθούν κι αυτές όπως και οι υπόλοιπες ,μνημούλες, πάνω στην DFI.

Αλλιώς ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΗΣ DFI!!!

Αρχική απάντηση από zyx

aristo πιστευο οτι πρεπει να ψαξεις τις extra ρυθμησεις που εχει το dfi πχ drive strength και

τα λοιπα. οτι ειχες βαλει λαθος timings αυτο ειναι σιγουρο. εφοσον δεν παιζουν δεν πρεπει να αφησεις ουτε ενα στο auto αφου φενετε βαζει λαθος το bios πιστευο οτι ειναι θεμα timings η μητρικη θελει ψαξιμο. δεν ειναι σαν τις αλλες;)

Μίλαγα με τον edu στο τηλέφωνο και δοκιμάσαμε ένα κάρο ρυθμήσεις... τελικά το συμπέρασμα ήταν να στείλω μαιλ στην dfi και να το αναφέρω όσο για το θέμα 230ΜΗz 1/1 τι να το κάνω? εγώ πήρα 500αρες για να τρέχω στα 250 έστω και με 9 πολαπλασιαστή!!!!

:wall: :fist: :fist: Τι να κάνω τώρα? κανέναν γνωστό που να έχει κάτι αντοίστηχο δεν έχω περιμένω την τετάρτη να στήσει ο ea6gka τα δικά του και ΑΝ.... επίσης θα δοκιμάσω και στον fanis_k αν ποτέ πουλήσει τα παλιά και πάρει DFI!!!

Eίμαι να σκάσω! :rant:

Link to comment
Share on other sites

aristo θα στο ξαναπω ΟΛΑ τα timings εχεις αφηση κιαλλα στο auto που ο γιαννης δεν μπορει να σε βοιθησει γιατι καθε μνημη θελει ξεχωριστες ρυθμησεις. στο ξαναλεω το drive strength τι το εχεις? auto. οποτε φτανη οταν θα τα βαλεις ΟΛΑ manual μονο τοτε θα πιστεψω οτι εχει ασυμβατοτητα. μεχρι τοτε οτι και να με πεις το βρισκο ακυρο. και στα bh το drive αν το βαλεις πχ level 5 εκει που με το 2αρι ειναι μια χαρα με το 5 βγαζει λαθη. δλδ τι θα πει οτι η mobo δεν παιζει τα bh? η μητρικη θελει ψαξιμο και εφοσον αντιμετοπιζεις προβλημα με το auto δουλεια δεν γινετε. αν δεν θες να ψαξεις πουλατην και παρε αλλη

το ras to ras το εχεις 2?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.