Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

πρωτες εντυπωσεις:

1) ομορφια, χωρις να το εχω ζορισει καθολου, αφου το χαοτικο bios θελει διαβασμα.

2) λιγο περιεργες οι θερμοκρασιες, αφου δεν ειχα μαθει να βλεπω νουμερα για τσιπσετ και μοσφετ. θα μαθω και με αυτα ομως. παντως δεν ανεβοκατεβαινουν τρελα.

3) τα προγραμματακια της για τα ανεμιστηρια κανουν δουλεια, οταν δε ζοριζεται κλεινουν, και μαλλον κραταει και τις ρυθμισεις μεσα απο τα ΧΡ και στο bios.

4) τα ΒΗ5 δειχνουν να παιρνουν ζωη, επιτελους.

5) οι πρωτες ωρες ηταν χωρις δικτυο, απο χαζομαρα στην εγκατασταση. με unistall ολους τους nvidia drivers εκτος καρτας γραφικων και restart, δουλεψαν ολα.

6) ουτε κιχ δεν εβγαλε μεχρι τωρα, απλα κολλαει οταν ανεβαζεις ΗΤΤ γρηγορα. ισως να φταιει το ελαχιστο ρευμα στις μνημες.

7) δεν περιμενα να δω μητρικη με το clockgen μεσα στο cd

8) διαβαζει το spd σωστα

9) επιτελους μια μητρικη που σε κραζει οταν bootαρει, και σου λεει τι δεν τις αρεσει, και δεν εισαι αναγκασμενος να μετρας μπιπ και να ψαχνεις.

ολα τα παραπανω ειναι με default ρυθμισεις. το πρωι εκανα την υπερβαση και εδωσα 2.7 στις μνημες, για να παιξουν τα ΒΗ5 στα 225. θα στρωθει αργα ομως, για να μαθει.

ειναι ισως η πρωτη μητρικη, που χαρηκα να τη δουλευω ακομα και default. φαινεται σταθερη και σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από doctor

εγώ προτεινω να μετονομαστει το forum ...........σε DFI lab.............

......ΗΜΑΡΤΟΝ........:mad: :mad: :mad:

Βρε πήγαινε σε AMD

Επιστήμονες λένε ότι σε όποιον αρέσει το πράσινο έχει ιδιοφυές τάσεις :D (χωρίς πλακά)

Τώρα είμαι με το beta bios και είναι μια χαρά χωρίς προβλήματα

Τώρα για τις ρυθμίσεις τις μνήμης με βοήθησε ο endu με το screenshot και με τις ήδη από μόνες του ρυθμίσεις που είχε το beta bios , δοκιμάστε το, φισικα ακομα πεδευμομαι για να πω ότι σχεδόν τα δοκίμασα όλα , αυτή την στιγμή είμαι rock stable με 9*301 ίδωμεν ίδωμεν :D

Link to comment
Share on other sites

καλές και χρυσές οι tccd, έχουν πλεονέκτημα στο ότι είναι πιο εύκολο να ρυθμιστούν και δεν σκοτώνεσαι με διαιρέτες, αλλά ξανατονίζω ότοι οι bh δεν πεθαίνουν... σε χτεσινοβραδυνά τεστς πλησίασα σχεδόν ακριβώς σκορς σε spi και πιφάστ με τις Bh6 τσίτα και πολύ χαμηλά (πχ 11χ280 με 180 διαιρέτη, μνήμες 236) σε σχέση με 9.5χ325 και tccd@308... αν και η διαφορά σε σάντρα μεμ είναι χαώδης υπέρ των tccd, υποψιάζομαι πως όμως σε unbuffered δεν ισχύει το ίδιο...

sorry για το ότι δεν πολυαποδεικνύω αυτά που λέω αλλά ακόμα τεστάρω "με το κιλό" πολλές ρυθμίσεις και αν τα καταγράφω όλα με σκρίνσοτς κλπ θα τρελαθώ...

επίσης με το μαμίσιο bios παρατηρώ ότι οι διαιρέτες δε κάθονται καλά με τις bh και χτυπάνε νωρίς ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΟΥΙΝ ενώ από μεμτεστ πάνε καλύτερα. θα βάλω σήμερα το νέο bios (αν με αφήσει επιτέλους) και θα ποστάρω πάλι εντυπώσεις...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: με 9.5 μούλτι οι bh6 δεν μπούταραν και ήθελε c.cmos, το safe boot jumper ΔΕΝ βοήθησε σε αυτή την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Vouda για να μπορέσεις να το φλασάρεις: κατέβασε το BIOS αυτό κάνε την δισκέττα εγκατάστασης και μετά άλλαξε το bin και το awdflash.exe με τα καινούρια. (2.09) ’λλαξε και στο autoexec.bat το filename του bin και είσαι έτοιμος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

μου αρεσει που postαρεις για Α64 με αυτο το sig :p

μόλις συνειδητοποιήσω την αλλαγή θα την αλλάξω:p

Αρχική απάντηση από vdeseris

Vouda για να μπορέσεις να το φλασάρεις: κατέβασε το BIOS αυτό κάνε την δισκέττα εγκατάστασης και μετά άλλαξε το bin και το awdflash.exe με τα καινούρια. (2.09) ’λλαξε και στο autoexec.bat το filename του bin και είσαι έτοιμος... ;)

thanks:D όλα οκ;)

Link to comment
Share on other sites

αμε, ολα τα κανει (ή τουλαχιστο θα ηθελε να τα κανει), και τρεχει και τα ΒΗ5 στα 237 2-3-2-6 με 2.9.

περιεργα πραματα πιο πριν, δε εμπαινε στα ΧΡ, κατι ειχε το pci.sys λεει.

fsb στα 200 ξανα, safe mode, restart μια μεσα στα ΧΡ, και ξανα προς τη δοξα τραβα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι οταν το board συμπεριφερεται 'περιεργα'

δηλαδη αρνειται memtest σε συχνοτητες που ηταν πριν απο 1 μερα σιγουρες

μπορουμε να

1) να κλεισουμε το PC και μετα απο 10λεπτα να το ξανα-ανοιξουμε

2) κλεισουμε το PC και να το βγαλουμε απο την πριζα για κανα 10λεπτο

3) Να κανουμε 1 Clear CMOS

/edit

επισης αν αρνειται να postαρει και κολαει στα 3 κοκκινα λαμπακια τοτε

1) χρησιμοποιστε το safe boot jumper

2) Αποσυνδεστε τα xtra USB ports (αυτα που ειναι αριστερα του BIOS CHIP)

3) Αν τρεχετε τις μνημες σε Single channel (1 DIMMακι) βαλτε 2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 19:46]

Παρατηρησα οτι οταν το board συμπεριφερεται 'περιεργα'

το μονο περιεργο που εχει κανει μεχρι τωρα, ειναι οτι στο memtest, καμια φορα, πατωντας esc δεν κανει restart και θελει κλεισιμο απο το διακοπτη του πολυμπριζου.

μετρας 1-2-3, ανοιγεις το πολυμπριζο και ολα ειναι οκ.

δεν ξερω τι φταει και αν ειναι απο το mobo, καθως το κουτι εχει διαρροες και δεν ειναι για να το ακουμπας.

kbilly13, δε μας ειπες το δικο σου dfi τι συμπεριφορα εχει.

Link to comment
Share on other sites

παντος οσες ωρες εχω δει και "πειραξη" την dfi του chroma (γιατι δεν εχω cpu για μενα ακομα) το μονο που ειχαμε δει ηταν να μην περνει τις ρυθμησεις στο vdimm με το enter και να θελει τα + αλλα ηταν το μανησιο bios. κατα τα αλλα απλα ολα ηταν μια χαρα και οι μνημουλες 2χ512 bh-6 απλα πεταξαν. εγω δεν ειδα κανενα προβλημα στην μητρικη παντος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

με το μεμτεστ εμένα κάνει το άλλο, 1 στις 3 αν πατήσω c για το μενού κάνει reboot... και οποιοδήποτε άλλο πάλι reboot.

μπορει να στο κανει αυτο λογο του BIOS (stock εισαι ακομα ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 21:14]

παντος οσες ωρες εχω δει και "πειραξη" την dfi του chroma (γιατι δεν εχω cpu για μενα ακομα) το μονο που ειχαμε δει ηταν να μην περνει τις ρυθμησεις στο vdimm με το enter και να θελει τα + αλλα ηταν το μανησιο bios. κατα τα αλλα απλα ολα ηταν μια χαρα και οι μνημουλες 2χ512 bh-6 απλα πεταξαν. εγω δεν ειδα κανενα προβλημα στην μητρικη παντος.

....και γω μια απο τα ιδια....με τις VX και τις ΒΗ-5 ως τωρα....δεν μου εχει κανει τιποτα κουφα εκτος απο αυτο με το vdimm.... :) ...με μαμισιο bios ειμαι ακομα...

....και μια που το εφερε η σηζητηση......αρεε...αθανατα BH :worship:

post-73-1416071651,4352_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.