Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

Εγώ ρε παιδιά δοκίμασα το απόγευμα να μπώ με 265χ9 με 1Τ και 2.5 3 3 7 και 2.9 τάση (adata 500 hynix d43) τίποτα μετά με 3 4 4 8 και 2.7 τάση τίποτα στο 1Τ βάζω 2Τ πάλι τίποτα... μετά με 255χ9 και χανά τους ίδιους συνδιασμούς με πάνω πάλι τίποτα (δεν μπούταρε κάν win κώλαγε μετά το save cmos=ok!) μετά πάλι τα ίδια με 240χ9!!!!! ΕΛΕΟΣ! φλασάρω το bios που είχε δώσει ο enduracell ξαναδοκιμάζω αλλά και πάλι τα ίδια :( Μπαίνω win και με clockgen ρίχνω στα 9 τον πολλαπλασιαστή και βάζω 210fsb Πατάω να βάλει τιμές και κώλησε πάλι .... ο borg μου είπε κάτι ρυθμήσεις απο το τηλέφωνο στο βιος και για τις τάσεις αλλα και πάλι τπτ :( Μήπως οι hynix θέλουν ιδιέτερες ρυθμήσεις???? Τι στο καλό φταίει :(

:flag: :hm::help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 03:26]

επίσης αν δε βάλω τα ντιμάκια στα πορτοκαλί σλοτς μου βγάζει μήνυμα ότι δεν θα κάνει dual channel...

το αυτο.

εκει τα ειχα (στα κιτρινα) οταν την πρωτομπουταρισα, και αρχισε να φωναζει. δεν εδειξε να παιζει καποιο ρολο, αλλα βαρεθηκα να το βλεπω και της εκανα το χατηρι.

Link to comment
Share on other sites

η Hynix δεν είναι TCCD (aka στραγάλια) με άλλα λόγια μη βάζεις ρυθμίσεις που βλέπεις ότι είναι για ΤCCD.

στο abit αυτές είχαν παίξει (όπως το βλέπεις στο Tweaker)

3-7-14-4-2-5-4-2-2-2 (tref&twcl άστα Auto)

16x-128-Disable-Disable-7x-7ή6ns-5(καλύτερα βάλτο auto μετά δες το)-16clks-enable

υπάρχει μια μικρή περίπτωση να παίξουν CAS2.5

επίσης μη δίνεις καθόλου τάση, ξεκίνα με 2.6-2.65 και δες τι κάνουν εκεί.

η σωστή μέθοδος πάντως για μνήμες που δε ξες πως στήνονται είναι ανέβασμα με όλα Auto. Βρίσκεις που πάνε max SuperPi 1M ας πούμε στα γρήγορα, βλέπεις τι βάζει το mobo Αuto με το tweaker και σφύγκεις σιγά σιγά ένα ένα τηρώντας στοιχειώδες κανόνες τραβώντας σε κάθε αλλαγή Pi.

Link to comment
Share on other sites

Μα σου λέω μπουταρα με όλα το auto (αν και το bios που έδωσες δεν τα βάζει όλα auto απο μόνο του) και βοοταρα και δεν έπερνε τπτ!!! Λές να δοκιμάσω τα 3-7-14-4-2-5-4-2-2-2 (tref&twcl άστα Auto)

και 16x-128-Disable-Disable-7x-7ή6ns-5(καλύτερα βάλτο auto μετά δες το)-16clks-enable???? (αυτα που αναφέρεις είναι με την σειρά στο dfi ε?)

Link to comment
Share on other sites

με την σειρά που τα έχει το Tweaker είναι, την σειρά που τα έχει το BIOS δεν την γνωρίζω ακόμα (απ' έξω :p).

μη δίνεις τάση

μη βάζεις 2.5-3-3 βάλε 3-4-4 και τα άλλα auto και δες τι κάνει.

οι τιμές που έδωσα είναι ενδεικτικές και μπορεί από mobo σε mobo να διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζω όπως λές... ρίχνω πολαπασιαστή στο 9 και μόλις βάζω απο clockgen 210 ή και 205 κολάει κέρσορας :(

:fist: Τι φταίει???? Εχω το tagan για psu κανονικά όλες οι τροφοδοσίες πάνω 24πινο κτλ κτλ... μήπως κανα jumper τπτ τέτοιο? τι να πω?? :(:wall: :wall: :wall:

Aπλά HELP

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 04:27]

Mε συμβουλές απο borg έχω

LDT/FSB x3.0

CPU VID control 1.4v

Above VID *104%

LDT Voltage control 1.4v

Chipset 1.7v

Cpu thermal throttling Disable

Υπάρχει κανα λάθος???

κατεβασε το ldt στο 1.3

και κατεβασε επισης το chipset στο 1.6........ισως και 1.5 μιας και εισαι ακομα χαμηλα.......

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 210 δέν πάει.. :( Θα το αφήσω εκεί για δοκιμές και ρυθμήσεις με τον tweker και μετά πάω πάνω δοκιμαστικά με το clock gen η βλακεία είναι οτι υπάρχουν τόσες ρυθμήσεις στο bios που πρέπει να δοκιμάζεις κάθε φορά 1-1 τα πράματα για να εντωπίζεις τι ακριβώς φταίει... το γεγονός αυτό με προβληματίζει για το θέμα του σκληρού μην πάθει τπτ με τόσα reset και restart...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα δύο ρεύματα που τα τρώει καθαρά η CPU είναι το Vcore και το LDT voltage (σε μερικές mobo ΗΤv).

άποψη μου εφόσον στόχο σας δεν είναι το HT πάνω από 1G (δηλαδή παίζεται με χαμηλό multi) να το αφήνεται 1.2 αφού όσο παραπάνω LDTv δίνεται τόσο ανεβάζει άσκοπα θερμοκρασία το CPU, δε γνωρίζω αν μπορεί να βοηθήσει σε ορισμένες περιπτώσεις.

Αρίστο δοκίμασες να ανέβεις από το BIOS και όχι από το clockgen? αυτές οι μνήμες πρέπει να παίζουν 250 by SPD.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ανάθεμα την τύχη μου (δεν βρίζουμε πια :p) αυτό παιδαυμε και γώ να κάνω να δουλέψω τις RAM στα 250 (έστω καλά ειναι εκεί) αλλά δεν ξέρω τι γίνετε και απ'οτι κατάλαβα μόλις πειράξω κάτι στα voltage του cpu δεν μπουτάρει!!! Χθες πήγε να μπεί στα 215fsb αλλά όπως φόρτωνε τα win στην αρχή... μπλέ οθόνη... το να έχουν πρόβλημα οι ράμ λεω αποκλίετε (500αρες ειναι τι στο καλό) άρα θέλει τάση η cpu ή το chipset ή το LDT και εκεί μάλλον πιστεύω γίνετε το μπάχαλο που τα ανεβάζω και τα 3 μαζί :( Θα δοκιμάσω με πολλαπλασιαστή 10 και με λιγότερη τάση και θα σου πώ...

Η cpu είναι του borg και είναι δοκιμασμένη... οι ram το ίδιο....:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

πώς το έπαθες αρχηγέ??

Πονεμενη ιστορια , το board οταν ηρθε αρνουνταν να περασει το post απλα φριζαρε , με τα πολλα ζεσταινονταν η καταραμενη η msi ( 6800 γτ) που τελικα εχει και 15 pipilines και ηθελε φουλ στροφες στο ανεμιστηρι της.Μετα απο λιγο Burn in ολα auto και καθαρη εγκατασταση λεω να δω τι γινεται με τις μνημες στο μεμετεστ και επειδη ακουσΑ οτι το 2.09 εχει και μεμετεσετ φλασαρω απο dos και παπαλα....Ετσι απλα στεγνα και ασαλιωτα.

Link to comment
Share on other sites

Tπτ τπτ τπτ... έδωσα μέχρι 1.65 τάση και δέν μπουτάρει!!!! Τι στο καλό!!?!?!! δοκίμασα και 250χ10 και 250χ9 και 250χ8 εβαλα και το το LDT/FSB χ3 και χ1 και χ2 τπτ τπτ τπτ το chipset στα 1.6 και το LDT 1.4

Με clockgen μετά ανέβαζα ανα ένα τα mhz και μόλις πήγα 213 μπάμ restart :(

:( Πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσω άλλο cpu :help: :help:

Υπάρχει καμία περίπτωση να φταίει η DFI? :X:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.