Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 16:23]

εμένα δε διαβάζει Timings το μεμτεστ...βγήκε έκδοση που να αναγνωρίζει το νφ4?

Α ναι.... Το ξέχασα (nF3 εδώ). Μπες στα 200 windows και πόσταρε μια εικόνα από το A64 Tweaker...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

γιατί τί διαιρέτες έχεις δοκιμάσει?

Και με αυτο και με 200 που έλεγε αλλά και πάλι τπτ!!

Αρχική απάντηση από vdeseris

Τα timings τα έχεις στο auto? Αν ναι τι timings σου λέει το memtest?

Αρχικά αυτό το bios δεν τα είχε auto δοκίμασα οπως τα είχε τπτ τα έβαλα εγώ ολα auto πάλι τπτ :(

Oι μνήμες όταν μπουτάρουν στα 400 λένε 3 4 4 8 1Τ

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο δοκιμές έχουμε και λέμε

Με δοκιμές στο memtest εχουμε:

215χ11 LDT 3x 1:1 200mhz error

214χ11 LDT 3x 1:1 200mhz error

214χ11 LDT 2x 1:1 200mhz error

213χ11 LDT 3x 1:1 200mhz οκ!

215χ11 LDT 3x 180mhz οκ!

220χ11 LDT 3x 180mhz error

220χ11 LDT 3x 166mhz error

220χ8 LDT 2x 166mhz οκ!

220χ8 LDT 3x 166mhz οκ!

220χ8 LDT 3x 180mhz οκ!

220χ8 LDT 3x 200mhz error

220χ6 LDT 3x 200mhz error

Ολα αυτά με chipset kai LDT voltage control μια σκάλα πάνω απο το κανονικό

:cry: :cry: :help: :help:

Μούφα η DFI,ασυμβατότητα RAM τι?????????!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Oπως μου είπατε και πιο πάνω χθές έδωσα 2.6 αλλά η dfi έλεγε 2.63 με 2.65 δοκίμασα και 2.7 σε μερικά έτσι αλλα και πάλι :( Τις μνήμες τις εμπιστεύομαι και το cpu απο την στιγμή που τα δοκιμάσατε εσείς :(

Με την DFI κάτι θα παίζει... είναι παράλογο να είναι οι μνήμες για τον λόγο οτι δέν ειναι δυνατόν να κάνουν πόστ σε τόσο χαμηλές συχνότητες και να βγαζουν error!!!!!!! Δηλαδή μπήκα 220χ11 LDT 3x 166mhz και βγάλαν error στα 333 θα τρελαθούμε τελείος και θέλουν και ρεύμα εκει κάτω??? Η cpu έπιασε πάτο μιλάμε πόσταρα και 220χ6 LDT 3x 200mhz στα 1320mhz ΉΜΑΡΤΟΝ!!!! Κάτι με την DFI παίζει... :rant: :rant: :rant:

EXOYN ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

το εξελάκι με το τσεκάρισμα ΟΛΩΝ σχεδόν των τιμινγκσ στις bh6 μου...

όλα είναι 260χ11 με 3.3v στις μνήμες... επέλεξα επίτηδες συχνότητα που έχω λάθη ώστε να δω πως επηρεάζει λάθη και b/w κάθε ρύθμιση... τουλάχιστον όσο αφορά το b/w που δίνει το μεμτεστ...

20 λουπες είναι το σημείο αναφοράς, όχι και τόσες πολλές αλλά βγαίνει άκρη... σε κάποια τεστς που ήταν περιττό έκανα κ πιο λίγες...

σκοπός μου ήταν να βρω ποιό είναι το μαξ b/w σε αυτή τη συχνότητα (3389μβ) με τσίτα timings, και να βρω ρυθμίσεις στις οποίες να παίζει όσο το δυνατό καλύτερα με τις μικρότερες αποκλίσεις... (3287mb τελικά)

με bold είναι τα σημεία που αλλάζουν από τεστ σε τεστ

ΕDIT: διόρθωση στο εξελάκι

bh6 timings.xls

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα όλα τα παραπάνω που έβγαζάν error στα 2Τ αλλά πάλι τα ίδια... κάτι παίζει με hynix D43 και DFi ή η DFI μου έχει πρόβλημα!!! Περιμένω τετάρτη να στήσει ο ea6gka την dfi του να δοκιμάσει γιατί και αυτός D43 έχει... :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.