Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Voudas

oι δικές μου ούτε για πλάκα δεν πάνε εκεί... είσαι ευπρόσδεκτος πάντως;)

με λίγο πιο χαλαρά timings πλησίασα (265) αλλά στα win δεν είναι σταθερές παρόλλο το ότι περνάνε memtest... γενικά έχει τόοοσες ρυθμίσεις για μνήμες που πρέπει να πέσει τρελό ψάξιμο... κάποιος μπούσουλας από τα δικά σου τεστ?

3500+ newcastle η cpu

@τρούπερ: Κώστα τί θερμοκρασίες έχεις εκεί? περισσότερο με νοιάζει μόλις βάλεις το dfi καθώς θέλω να δω αν είμαι καλά... πού μπορώ να υπολογίσω πόσα watt είμαι στα 3100 με 1.9v? με περνάει οριακά σε θετικές τεμπς...

χμμμ ;) πρεπει να τα πουμε και απο κοντα..

να φανταστω οτι εχεις Newcastle? αλλιως θα ξηλωσω το ψυγειο μας σημερα που θα κοιμουνται οι γονεις μου!

δυστηχως με τα BH5 μου δεν εχω ασχοληθει ακομα!μαλον σημερα το βραδυ!!!

/edit τωρα ειδα οτι ανεφερες το newcastle

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply

αν τα βρεις αδικαιολογητα σκουρα με τις μνημες (και το ποσο φτανουν) δοκιμασε και το 01/02. λενε οτι δεινει αρκετα στις μνημες (εγω το εβαλα με τι μια και δεν ξερω τι παιζει )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 17:52]

oι δικές μου ούτε για πλάκα δεν πάνε εκεί... είσαι ευπρόσδεκτος πάντως;)

με λίγο πιο χαλαρά timings πλησίασα (265) αλλά στα win δεν είναι σταθερές παρόλλο το ότι περνάνε memtest... γενικά έχει τόοοσες ρυθμίσεις για μνήμες που πρέπει να πέσει τρελό ψάξιμο... κάποιος μπούσουλας από τα δικά σου τεστ?

3500+ newcastle η cpu

@τρούπερ: Κώστα τί θερμοκρασίες έχεις εκεί? περισσότερο με νοιάζει μόλις βάλεις το dfi καθώς θέλω να δω αν είμαι καλά... πού μπορώ να υπολογίσω πόσα watt είμαι στα 3100 με 1.9v? με περνάει οριακά σε θετικές τεμπς...

Εσυ δεν ήταν να πάς φαντάρος ? :p Θερμοκρασίες δε μπορώ να σου πώ μιας και το MSI λεει μπαρούφες. Ελπίζω αύριο να το βάλω πάνω να δούμε τι ψάρια θα πιάσει.

1.9 ε? Εγώ με 1.75 επιασα τα 3170, αλλα ακόμα δεν εχω προλάβει να το ψάξω πολύ. Το Vapo αντέχει πάντως... ;)

Link to comment
Share on other sites

γενικά όλες οι ρυθμίσεις για BH είναι γνωστές εκτός από το cas latency write, τα driving strength και skew rate. (για UTT μια από τα ίδια μόνο που θέλει πιο ψηλό Trfc) για ΤCCD κυκλοφορούν πάλι αρκετές φώτος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg [Σήμερα, στις 23:32]

για δοσε κανενα λινκ PLEASE....

αχ ρε πατριώτη για σ ένα μόνο αφιερωμένο, είναι του Husky και κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλά στημένες, μέσες άκρες τα ίδια πρέπει να ισχύουν και σε σένα.

attachment.php?s=&postid=169680

postάρε το 30άρη σου στη DB κάντο για την λάρσα γιουνάιτεντ© :D και φυσικά περιμένουμε 29 :D το tref μη το κοιτά δείχνει τα δικά του το A64 βάλτο Auto προς το παρόν. Τα drive και Skew ας τα Auto και ψάξτα τελευταία αφού για κάθε PCB ισχύουν και άλλα. Memory Interleaving πάντα Εnable και CPC πάντα 1T imo

επίσης write cas latency ο Husky με είπε ότι ότι και αν έβαζε εκτός από Auto δε postάρε. Γενικά μπορείς να σώνεις σε profile ότι σου κάνει και ξαναφόρτωμα σε περίπτωση που δε postάρει (είναι σαν τα παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 23:47]

τπτ για VX έχουμε endu ?

attachment.php?s=&postid=140671

εδώ είναι όπως τις έχει στήσει ο esdee κατά τη γνώμη μου είναι σωστά στημένες. Δοκίμασε και Trfc 15 μπορεί να τους αρέσει πιο πολύ, ενώ το trc παίζει και 7 άνετα.

CPC1T και memory interleave enable και εδώ

σε 2x256 σε DC το mem interleave είναι πάντα off ανεξαρτήτως επιλογής

tref και caslwrite, drive και skew και δω άστα τελευταία. το Drive και skew πάντως βοηθάν πολύ και αξίζει το κόπο να τα δείτε μόνοι σας :)

oι UTT/VX γενικά στήνονται όπως οι BH μόνο που θέλουν 14 ή 15 trfc.

δυστυχώς προσωπικές εμπειρίες από το mobo δεν έχω ακόμα αφού δε το έχω βάλει ακόμα πάνω :cry:

Eπίσης το max async σε υψηλά HTT θέλει 7 ίσως και 8, ξελασκάρισμα ψηλά μπορεί να θέλει και το read preamble (αυτές οι επιλογές έτσι και αλλιώς δε δίνουν τίποτα σπουδαίο σε bandwidth.)

Link to comment
Share on other sites

@trooper

2-2-5-2-8-15-2-2-1-1

refresh rate αν το αφησεις αυτο θα σου βλεπει 3.9us (039χ στο DFI BIOS) παιζοντας στα 10-11 δηλαδη 1χχχ ι 11χχ ισος κερδισεις ενα MHz (εμενα μου μειωσε τα λαθη)

δευτερη σειρα settings

idle cycle 16x

read premable 4ns

max asynch latensy 6ns

bypass max 7x

read write qeue bypass 16x

τα αλλα αστα στο auto

σημερα αυριο θα κοιταξω τα 'αγνωστα' settings και θα δω πια δινουν MHz πια κοβουν και πια ειναι 'αδιαφορα'

have fun!

Link to comment
Share on other sites

Ναι :) αλλά μη στεναχωριέστε σύντροφοι benchάρετε χωρίς εμένα μόλις τελειώσει η εξεταστική θα μπω και γω στο παιχνίδι :D

Αρχική απάντηση από Samael

Για "ποια" μιλας? :p:hehe::p

για την Παπαρίγα την καλή, σάτυρε :p
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.