Jump to content



DFI nF4 Ultra-D (Oc και σχόλια)


Borg

Recommended Posts

...να και το tweaker .....μπορω να πω οτι ανεβηκαν σχετικα ευκολα εκει ....συνεχιζω και παιζω με ολες τις ρυθμισεις πλεον ...και πιστευω οτι μπορουν να πανε και αλλο...:D :D

post-73-1416071651,485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply

....@Αποστολη.....θα το ξαναδοκιμασω ....αλλα δεν κανουν και καμια ιδιαιτερη διαφορα.....οσο για το bypass εχει δικιο ο zyx.....το λες μπας και παρουν κανα mhz..??

...@daidale ....με 3.6v ειμαι εκει error free....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

το μονο περιεργο που εχει κανει μεχρι τωρα, ειναι οτι στο memtest, καμια φορα, πατωντας esc δεν κανει restart και θελει κλεισιμο απο το διακοπτη του πολυμπριζου.

μετρας 1-2-3, ανοιγεις το πολυμπριζο και ολα ειναι οκ.

αυτό εμένα το memtest μου το έκανε στο Abit ΑV8 πάντα όταν το έτρεχα αφού είχα κάνει restart από Win x64 δε ξέρω αν σχετίζεται, απλά μια παρατήρηση
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

μπορει να στο κανει αυτο λογο του BIOS (stock εισαι ακομα ετσι?)

όχι, έβαλα και το νέο αλλά το κάνει. νομίζω με το ενσωματωμένο δεν το κάνει, μόνο από cd, θα το επιβεβαιώσω...

έχω ξεκινήσει να τεστάρω μία μία τις ρυθμίσεις τί δίνουν σε mb/sec και πόσο ρίχνουν τα λάθη, ώστε να βρω χρυσή τομή για τις μέτριες δυστυχώς bh6 μου... θα ποστάρω εξελάκι μόλις τελειώσω...

@endu, δεν απάντησα στο πμ για να το γράψω εδώ... το tweaker μου βγάζει 4-5 τιμές με αστεράκι/δεσμευμένες (και με άσχετη τιμή περασμένη) και δεν αλλάζει... τί κάνω λάθος? και στην 0.31 και στην 0.5 έκδοση

@edee (από κάτω): τί στραβό είπα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

όχι, έβαλα και το νέο αλλά το κάνει. νομίζω με το ενσωματωμένο δεν το κάνει, μόνο από cd, θα το επιβεβαιώσω...

έχω ξεκινήσει να τεστάρω μία μία τις ρυθμίσεις τί δίνουν σε mb/sec και πόσο ρίχνουν τα λάθη, ώστε να βρω χρυσή τομή για τις μέτριες δυστυχώς bh6 μου... θα ποστάρω εξελάκι μόλις τελειώσω...

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

@endu, δεν απάντησα στο πμ για να το γράψω εδώ... το tweaker μου βγάζει 4-5 τιμές με αστεράκι/δεσμευμένες (και με άσχετη τιμή περασμένη) και δεν αλλάζει... τί κάνω λάθος? και στην 0.31 και στην 0.5 έκδοση

Αυτό στο έκανε επειδή έτρεξες στο setup σου πρώτα το CPU-Z και μετά το A64 Tweaker. Συμβαίνει επειδή τα δύο προγράμματα τρέχουν το ίδιο driver (είναι hidden στο device manager)..., αλλά το 1.26 χρησιμοποιεί καινούργια έκδοση του driver από το 0.31/0.50 με αποτέλεσμα να φορτώνει κατά την εκκίνηση ο καινούργιος και να σου δείχνει ότι να ναι το tweaker. Mην αλλάζεις ποτέ value αν δε στα δείχνει σωστά.

Κάνε τα εξής. πάνε στο HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\cpuz και σβήστο (το φάκελο), κάνε reboot, τρέξε το A64 tweaker για να δηλωθεί ο παλιός driver που χρησιμοποιεί το tweaker. Tώρα δε θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Η μοναδική παρενέργεια είναι ότι θα πρέπει να φορτώνεις δύο φορές το CPU-Z καθώς την πρώτη θα σου βγάζει μήνυμα λάθους στο driver.

Επίσης όταν benchάρεις στα όρια να ξες ότι πάλι μπορεί να σου βγάλει αρλούμπες. Αυτό συμβαίνει επειδή έχει χτυπήσει ο driver και πρέπει να επαναφορτωθεί. Να κλίνεις το A64tw, να φορτώνεις το CPU-Z και κλείσιμο και ξανά άνοιγμα το Tw ώστε να τον ξαναφορτώνει. Αυτά.

το 0.50 δε το προτείνω. Μόνο το LDT έχει να αλλάξεις (τα άλλα δε λειτουργούν) και προσοχή δε λειτουργεί σωστά το load profile!!! Μόνο στην έκδοση 0.31 λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Χθες, στις 20:55]

με το μεμτεστ εμένα κάνει το άλλο, 1 στις 3 αν πατήσω c για το μενού κάνει reboot... και οποιοδήποτε άλλο πάλι reboot.

μπα, κυριλε εδω τα πραγματα, μαμα bios.

μπα γιαννικο, εδω μονο ΧΡ για Ρ4 εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινει κανα αντιχτοιιχο DFI για ρ4????

με τοσες δυνατοτητες για εναν o/c...μου ειπε ο φραγμας που την πηρε οτι δινει απο την 5αρα ρευμα στις μνημες και εμεινα.....Τρελα πραματα ...Αντε να βγαλουν και οι αλλοι μεγαλοι κατασκευαστες τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Χθες, στις 19:15]

δεν ξέρω αν το είδατε αλλά από το smart-speed που είναι στο σιντι μπορείς να αλλάζεις on the fly το vcore... έχει και για vdimm & vchipset αλλά μόλις άλλαξα το vdimm έφαγα reboot

εμενα απλα κολλησε.

εφαγε χθες και το πρωτο reboot, μετα απο μια ωρα με το s&m.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το MAX Post μου.

PI ακομα ντρεπομαι να βγαλω.

Εχω και να μπω στο νετ καμποσο και δεν ειμαι ενημερωμενος.

Ρε παιδια με τα bios τι παιζει?????? Εγω εχω ενα που εχει και μεμτεστ μεσα αυτο επισημο ειναι?????

post-418-1416071657,2832_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν δε βάλω τα ντιμάκια στα πορτοκαλί σλοτς μου βγάζει μήνυμα ότι δεν θα κάνει dual channel...

ασχολήθηκε κανείς με τα skew στις μνήμες?

επίσης σωτήριο μετά από ccmos (αν το safe boot δεν κάνει τπτ), ακόμα και να μην έχεις σώσει κάποιο bios setting σε κάποιο bank, μπορείς να κάνεις load όλες τις τελευταίες ρυθμίσεις με τις οποίες μπούταρε οκ... EDIT: δεν κρατάει όλα τα ρεύματα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.