Jump to content



ΑΜ2+ ή ΑΜ3 πλατφόρμα για Phenom II 720 BE;


Legend1416003172

Recommended Posts

Καλό Πάσχα παιδιά!

Πρόκειται να να κάνω μια μικρή αναβαθμισούλα σε μερικές μέρες, και επειδή τα οικονομικά μου δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση :p, το value for money μετράει πάρα πολύ και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά από ΑΜ2 + DDR2 και AM3 + DDR3.

Καθώς έχω υδρόψυξη, σκοπεύω να σπρώξω τον 720 όσο πάει.

Link to comment
Share on other sites

Από μητρική θα έλεγα την Gigabyte GA-MA770 UD3 (AM2+, DDR2, 770), είναι κορυφή για τα λεφτά της. (DDR3 motherboard θες 140Ευρώ)

Αφού θες κάτι οικονομικό πας σε DDR2 και AM3. Για να δεις διαφορά από DDR2 σε DDR3 θα ήταν αν είχες 8GB-16GB(κάτι που πρακτικά δεν συνηθίζεται πολύ).

Σε καλή τιμή είναι οι Transcend 4GB kit. Αυτές είχα πάρει για το κατεβαστήρι μου(υπερβολή βέβαια). Αν θες overclocking ανεβαίνει το budget σε μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Οι προαναφερθεισες Transcend με 5αρια και 2v χιλιαρισαν. Επισης, παιζουν με 4αρια και 2v στα 800 και λιγο παραπανω. (850).

Αυτά σε EP31-DS3L mobo. (aka intel)

Για το mobo συμφωνω με το 790Χ της Gb.

Link to comment
Share on other sites

Για μητρική σε ΑΜ2+ σκεφτόμουν την GIGABYTE GA-MA790X-UD4 λόγω 790Χ και SB750 (δεν με χαλάει να ξεκλειδώσω 4ο πυρήνα).
Το επιπλέον που έχει είναι το Crossfire (και λίγο καλύτερο OC) και το SB750.

Ο 4ος πυρήνας σε X3 δεν ξεκλειδώνει πάντα, μπορεί να πέσεις και σε κομμάτι που να είναι όντως ο 4ος πυρήνας off.

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλέον που έχει είναι το Crossfire (και λίγο καλύτερο OC) και το SB750.

Ο 4ος πυρήνας σε X3 δεν ξεκλειδώνει πάντα, μπορεί να πέσεις και σε κομμάτι που να είναι όντως ο 4ος πυρήνας off.

Το ξέρω ότι μπορεί να μην ξεκλειδώσει αλλα καλύτερα να το υποστηρίζει η μητρική. Διάβασα ότι το 790FX και 790GX ίσως να είναι λίγο καλύτερα για OC, αλλά νομίζω ότι δεν θα έχω παράπονο με την UD4. Όσο για τις μνήμες μάλλον θα τις τιμήσω, εκτός αν έχετε κάτι καλύτερο στο μυαλό. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά να σας πω ότι αγόρασα την GIGABYTE GA-MA790X-UD4 μαζί με τον 720 ΒΕ και τις Crucial Ballistix. Περιμένω τις μνήμες από δευτέρα και όταν τα συναρμολογήσω θα σας πω εντυπώσεις. Btw, αγόρασα και την GIGABYTE GA-MA770 UD3 για το πατρικό σπίτι, μαζί με έναν 5000+ ΒΕ. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.