Jump to content



θα ειναι το Eyefinity η νεα μεγαλη επανασταση των PC ?


sakattack1442169065

ποσο σας δελεαζει η εξτρα επιφανεια εργασιας?  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η Samsung είπε ότι θα βγάλει τέτοιες οθόνες σύντομα.

Το θέμα είναι να βγάλουνε κάποια στιγμή "frameless" οθόνες ώστε να μην έχουμε καθόλου κενό μεταξύ των panels ( αλλά αυτό από ότι φαίνεται θα πάρει καιρό αφού δεν είναι θέμα σασί το θέμα με τα frames αλλά τεχνολογικό ( backled, διαχύτες, κλπ ))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

δεν γινεται οθονη χωρις frame.

απλα θα βγαλουν λεπτες. Η Samsung και βεβαια καταλαβε το συμφερον της και για αυτο ηταν ο επισημος συνεργατης της AMD σε αυτη την παρουσιαση.

εγω αυτο που λεω ειναι οτι αν εχεις 3 οθονες, κοιτας κατα βαση την κεντρικη, οπως θα κοιταγες αν ειχες μονο μια.

και εχεις και τις 2 πλαινες σαν εξτρα, που σου γεμιζουν το οπτικο πεδιο και σου δινουν μια ωραια αισθηση να ξερεις τι γινεται γυρω σου.

Οποτε δε σε ενοχλει η μικρη διακοπη, γιατι ετσι κι αλλιως η προσοχη σου ειναι στο κεντρο.

εμενα οι 2 εικονες στην προηγουμενη σελιδα, οχι μονο δε με ενοχλουν, με φτιαχνουν.

και η πραγματικη με τα αμαξια, και η φτιαχτη του ent πανω πανω με το Far Cry.

επισης μπορει να δοκιμασει κανεις να τις βαλει οχι μονο με λιγη γωνια, αλλα και να καλυπτει το ενα bezel το αλλο, οποτε το κενο θα ειναι ακομα μικροτερο, μονο ενα περιθωριο αντι για 2.

Σε λιγες μερες που θα βγουν, ολος ο κοσμος απο δοκιμες αλλο τιποτα...

πραγματικα, λεφτα να χει κανεις και φαντασια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να βγάλουνε κάποια στιγμή "frameless" οθόνες ώστε να μην έχουμε καθόλου κενό μεταξύ των panels ( αλλά αυτό από ότι φαίνεται θα πάρει καιρό αφού δεν είναι θέμα σασί το θέμα με τα frames αλλά τεχνολογικό ( backled, διαχύτες, κλπ ))
Η NEC είχε κάνει μια απόπειρα να φτιάξει καμπυλωμένη οθόνη αλλά ήταν πράγματι αποτυχία λόγω πολύ μικρής ανάλυσης. Το θέμα είναι να υπάρχει μεν η τεχνολογία multi display αλλά να υπάρχουν και οθόνες που να είναι μονοκόμματες όπως της NEC και με πολύ καλή ανάλυση και χαρακτηριστικά (είναι το πρώτο πράγμα που ζητάς από το να έχεις 1 οθόνη μόνο)
Link to comment
Share on other sites

Υποστηριζόμενοι συνδυασμοί ATI Eyefinity με μια κάρτα γραφικών

3x1portrait_242w.png

3x1landscape_242w.png

3x1 Landscape Display Group

3x1 Portrait Display Group

3x1landscape_plus1_242w.png

3x2landscape_242w.png

3x2 Landscape Display Group

3x1 Display Group Plus 1 Extended

3x1landscape_plus3_242w.png

2x2landscape_plus2_242w.png

4x2 Display Group Plus 2 Extended

3x1 Display Group Plus 3 Extended

Πάντα όμως μπορούμε να βάλουμε περισσότερες κάρτες γραφικών, όπως στην παρακάτω περίπτωση όπου σε ένα υπολογιστή με 4 κάρτες γραφικών SIX, υποστηρίζονται 24 οθόνες.

quake-highres-plastknet.jpg

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αυτο με τις 24 προς το παρον ειναι μονο σε linux και δεν εχει φτιαχτει ακομα το Crossfire.

Στα windows μεχρι 6 προς το παρον.

Αλλα λογικα και αυτα θα φτιαχτουν σιγα-σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το Εyefinity σαν τεχνολογική επνάσταση. Δεν είναι καμια τρομερα τεχνολογική ιδεα Το 3x1 υπάρχει ήδη από την Matrox TripleHead2Go και υπόστηρίζει και διαχείριση των οριζοντίων διαχωριστικών (τεστ από Guru3D)ώστε αν μην έχουμε το αποτέλεσμα που βλέπουμε στα screenshots του sakattak. Απλά το 3x1 - 1x3 - 3x2 - 2x3 κλπ, θα γίνει πιο ευκολα προσβάσιμο σε περισσότερους ή τουλάχιστον η δυνατότητα θα περλαμβάνεται στο "πακέτο". Πιστεύω ότι με κατάλληλους drivers το πρόβλημα των διαχωριστικών θα διορθωθεί.

Θα προτιμούσα λιγο περισσότερη ευελιξία όπως 2x1 +1 Extended. Αν δε, οι οθόνες είναι toucscreen σκεφτείτε πόσο χρήσιμο θα ήταν σε εκπαιδευτικού σκοπούς και όχι μόνο.

Στο FS2004 & FSX θα χρησίμευε η 1χ2 (κάθετα) + 1 ξεχωριστή. Τα περισσότερα αεροπλανα πλέον έχουν virual cockpit και το 16:9 δεν βολεύει διότι πρέπει να βλέπεις και τα όργανα αν δεν θές να κάνεις υπερβολικό zoom-out. Η εξτρά οθόνη βολεύει για χάρτες, και υποστηρικτικά προγράμματα που τρέχουν παράλληλα.

___________

<off topic> Ένας επεξεργαστής αντίστοιχος ενός i7-900 με TDP 25-30W μεσα στο Q4 2009 θα ήταν τεχνολογική επανάσταση. ΜΗΝ αλλάξουμε θέμα!! για οθόνες και επιφάνεια εργασίας μιλάμε!!! </off topic>

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται οθονη χωρις frame.

Είσαι σίγουρος ότι θες να μείνει αυτό γραμμένο στο net ? :D

Future reference που λέμε... εγω πιστεύω πως θα φτάσουμε και εκεί όπως φτάσαμε και σε άλλα πράγματα που παλαιώτερα φαντάζανε ακατόρθωτα.

Το πόσο σύντομα εξαρτάται από το τι μελέτες και έρευνα γίνεται, και από το πόσο καλά λειτουργεί ο θεμιτός ή και αθέμιτος ανταγωνισμός στο χώρο των ευεργετών των οθόνων/panel.

Πρόβλεψη μου το 2015.

και η φτιαχτη του ent πανω πανω με το Far Cry.

Πως φαίνεται ο παλιός gamer που... έχει ξεκόψει από τα παιχνίδια πλέον :D

Το Crysis είναι αυτό στου ent όχι το FarCry.

[ ο τόνος είναι αστείος και φιλικός και όχι ειρωνικός :) ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το Εyefinity σαν τεχνολογική επνάσταση. Δεν είναι καμια τρομερα τεχνολογική ιδεα Το 3x1 υπάρχει ήδη από την Matrox TripleHead2Go και υπόστηρίζει και διαχείριση των οριζοντίων διαχωριστικών (τεστ από Guru3D)ώστε αν μην έχουμε το αποτέλεσμα που βλέπουμε στα screenshots του sakattak. Απλά το 3x1 - 1x3 - 3x2 - 2x3 κλπ, θα γίνει πιο ευκολα προσβάσιμο σε περισσότερους ή τουλάχιστον η δυνατότητα θα περλαμβάνεται στο "πακέτο". Πιστεύω ότι με κατάλληλους drivers το πρόβλημα των διαχωριστικών θα διορθωθεί.

Το ΤΗ2Go κοστιζει ποσο? >300Ε απο μονο του? και που το βρισκεις, τι προβληματα, τι υποστηριξη....

και εχει maximum of 3x 1680*1050

αν διαβασεις λιγο τα αρθρα στα λινκς, το προβλημα των διαχωριστικων το εχουν λυσει στο linux προσθετωντας 120*120 pixels, για αυτο και η εικονα με το αεροπλανο στις 24 οθονες (linux) ειναι αψεγαδιαστη.

Στα Windows το παλευουν λιγακι ακομα, αλλα ακομα και ετσι να δουλεψει στην αρχη, ειναι λεπτομερεια οταν μπορεις να παιξεις 3D ετσι.

sakattack added 2 Minutes and 16 Seconds later...

Είσαι σίγουρος ότι θες να μείνει αυτό γραμμένο στο net ? :D

Future reference που λέμε... εγω πιστεύω πως θα φτάσουμε και εκεί όπως φτάσαμε και σε άλλα πράγματα που παλαιώτερα φαντάζανε ακατόρθωτα.

Το πόσο σύντομα εξαρτάται από το τι μελέτες και έρευνα γίνεται, και από το πόσο καλά λειτουργεί ο θεμιτός ή και αθέμιτος ανταγωνισμός στο χώρο των ευεργετών των οθόνων/panel.

Πρόβλεψη μου το 2015.

Πως φαίνεται ο παλιός gamer που... έχει ξεκόψει από τα παιχνίδια πλέον :D

Το Crysis είναι αυτό στου ent όχι το FarCry.

[ ο τόνος είναι αστείος και φιλικός και όχι ειρωνικός :) ]

καλα για τωρα ελεγα.

σε 6 χρονια μπορει να εχουν καταργησει τις οθονες και τα καλωδια να συνδεονται με τον εγκεφαλο απ ευθειας :003:

ναι, δεν θυμομουν παραλια στο Crysis :033:

YΓ,

λες η nv να τρεξει να αγορασει τη Matrox ? :077:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι. Πολύ κατατοπιστικό το βιντεάκι Μάριε. Απλά η AMD μας γλυτώνει από την υποχρέωση να κάνουμε πλούσια την Matrox αγοράζοντας το triplehead2go στα 300φεύγα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά έπαιζα κάποια παιχνίδια σε δύο οθόνες, αλλά είχαν διαφορετικό μέγεθος και δεν ήταν TFT. Επίσης δεν έπαιζαν όλα τα παιχνίδια σε δύο οθόνες. Κάποια έπαιζαν και κάποια όχι ενώ σε άλλα έπρεπε να βάλω ειδικές ρυθμίσεις στην κονσόλα του παιχνιδιού για να παίξει. Αυτά με μια κάρτα γραφικών. Όταν έβαλα δύο κάρτες και έφτιαξα SLI, δεν υπήρχε υποστήριξη για δύο οθόνες, οπότε αγόρασα μια TFT. Μπορούσα όμως να απενεργοποιήσω το SLI, να ορίσω τις οθόνες μέχρι τέσσερις και να παίζουν τα παιχνίδια σε όσες οθόνες είχα. Το πρόβλημα ήταν και πάλι ότι δεν υπήρχε υποστήριξη από τα παιχνίδια. Ελάχιστα έπαιζαν σε όλες τις οθόνες όταν τις έκανα spanned. Πρόσφατα το SLI υποστηρίζει μεν δύο οθόνες, αλλά πλέον δεν έχω εμπειρία από πολλές οθόνες, γιατί και τα Vista δεν ήταν ότι καλύτερο για υποστήριξη πολλών οθονών. Τα 7 λένε ότι έχουν καλύτερη υποστήριξη.

Με λίγα λόγια, έχει θέση το eyefinity και πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολλούς.

Η αίσθηση με δύο οθόνες ήταν απίστευτη, σε σημείο που μου έλλειψε τρομερά όταν αναγκάστηκα να πάω σε μια οθόνη. Πολύ περισσότερο βολικό θα είναι με τρεις οθόνες, που στη μεσαία θα έχουμε τα βασικά μας προγράμματα που θα δουλεύουμε και τις δύο πλαινές για βοηθητικές πληροφορίες.

Τώρα με τις wide οθόνες όμως μου φαίνεται ότι δεν θα μου φτάσει ο χώρος να βάλω άλλες δύο 24". Το κοίταξα και στο όρθιο αλλά και πάλι μου φαίνεται ότι είναι πολύ ψηλές.

Επειδή όμως το eyefinity υποστηρίζει και οθόνες διαφορετικών μεγεθών, το ιδανικό θα ήταν να βρω δύο 4:3 οθόνες στο ίδιο ύψος και κάθετη ανάλυση 1200 (δηλαδή 1600Χ1200), ώστε να είναι ίδια με την κεντρική 24" 1920Χ1200 που έχω. Αν βγουν τέτοιες οθόνες με λεπτό πλαίσιο (αυτές που λέει η Samsung) θα τρέξω να τις αγοράσω και θα αλλάξω και την κάρτα γραφικών που έχω (285GTX) με μια 5870 άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Η παρακάτω είδηση θα μπορούσε να είναι αυτόνομο θέμα στα νέα, αλλά ταυτόχρονα δείχνει και το, κοντινό ίσως, μέλλον του eyefinity

ms__id36_wiz20091012091342.jpg

LG plasma έτοιμη για συναρμολόγηση

To πάνελ των 120 ιντσών μπορεί να παρουσιάσει μια ενιαία εικόνα ή τέσσερις διαφορετικές των 60 ιντσών. Το τμήμα της ένωσης των Full HD πάνελ μεταξύ τους είναι μόλις 2 χιλιοστά ώστε να μη φαίνονται σχεδόν καθόλου οι αρμοί της ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1 χρονο και 4 μηνες μετα :p ,

επιτελους μπορω να δοκιμασω κι εγω το Eyefinity απο πρωτο χερι.

Iσα που το εχω συνδεσει πολυ προχειρα (ηδη εχω αλλαξει θεση στις οθονες απο οτι στη φωτο) και εχω αρκετες δυσκολιες, αλλα ειναι πολυ ωραια φαση, εστω και για δοκιμη.

Αν και οταν τα καταφερω, ισως το κανω εκεινο το thread δειξτε το Eyefinity σας.

post-11-1442175678,2965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γιατι?

ειναι cheat το να εχεις οθονη 16:9 (πχ 1920*1080) με FOV=1,77, σε σχεση με εναν που εχει 5:4 (πχ 1280*1024) με FOV=1,25 ?

ειναι cheat να εχεις ping 30 και ο αλλος 200 ?

ειναι cheat να εχεις mouse & keyboard υψηλης ακριβειας των 100+ Ε με κουμπια λειτουργιων?

ειναι cheat να παιζεις σε 1024*768 με μηδεν φιλτρα για να εχεις 300FPS ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.