Jump to content



θα ειναι το Eyefinity η νεα μεγαλη επανασταση των PC ?


sakattack1442169065

ποσο σας δελεαζει η εξτρα επιφανεια εργασιας?  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

σημ: στο poll επιτρεπονται πολλαπλες απαντησεις (βασικα οι ερωτησεις ειναι 2)

eyefinitylogo.jpg

eyefinity.jpg

eyefinity2.jpg

(εικονες απο το http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3635 )

Καλο το DX11, καλη η παραπανω υπολογιστικη δυναμη, αλλα δεν ειναι παρα η συνηθισμενη εξελιγη στο χωρο των vga.

Aντιθετα, αυτος που σκεφτηκε το Eyefinity εγω πιστευω οτι ανακαλυψε τη νεα μεγαλη επανασταση στο χωρο της βιομηχανιας των PC.

Kαι η οποια θα ειναι διαθεσιμη εδω και τωρα.

Ποσοι χρηστες, gamers, επαγγελματιες δεν θα μπουν αμεσως στη διαδικασια να αγορασουν παραπανω απο μια οθονες για να το εκμεταλλευτουν.

Εδω ολος ο κοσμος αγοραζε SLI & CF για να δει διαφορα μονο στα FPS στην ιδια παλια οθονη του.

(για να μην αρχισω να λεω για τα αγαπημενα μου raid και SSD... :077: )

Και δεν θα αγορασουν 3 οθονες για να παιξουν FPS , WoW?

και lineage και FS?

και οι επαγγελματιες για τα CAD και ολα τα απεικονιστικα?

και στα internet cafe οποιοι βαλουν 3 οθονες δεν θα γεμισουν απο τους πιτσιρικαδες?

Αν η 5850 πχ ξεκινησει με 300Ε και μια 22αρα ΤFT κανει 150Ε, μιλαμε για κοστος προσιτο σε πολυ κοσμο (αν σκεφτουμε ποσοι εδιναν 600Ε για μια καρτα, ή για SLI/CF).

Kαι για αποτελεσμα εμφανεστατο ακομα και στον ασχετο.

Και ο παππους με τη γιαγια να περασουν απο μπροστα, θα καταλαβουν το αποτελεσμα.

Αντε να εξηγησεις το SLI/CF αν ο αλλος ειναι εστω ενας απλος χρηστης PC.

Nα δουμε ποιος θα ξεκινησει πρωτος το νεο thread "δειξτε το Eyefinity σας" :033:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

ε εντάξει υπερβολή πάνω από 3 οθόνες.

για μένα και 2 είναι υπέρ αρκετές (προς το παρόν)

όσο για internet cafe, δεν νομίζω να κάνουν ποτέ τέτοια επένδυση. το κόστος θα ήταν τεράστιο και απαιτεί πολύ χώρο.

όσο για τις κάρτες καθ'εαυτές ναι συμφωνώ 5850 θα πουλήσει τρελά και μία 22άρα είναι ότι πρέπει... και για τους πιό πορωμένους δύο 22άρες... και για τους εξτρα πορωμένους τρείς σε κάθετη διάταξη. ε μετά ξεφεύγει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις οθόνες θέλουν πολύ χώρο και σήμερα που είναι wide δεν έχει νόημα να αυξήσουμε το πλάτος. Η λύση θα ήταν να βάλουμε κάθετα τις τρεις οθόνες, ώστε να έχουμε πλάτος 1920Χ3 και ύψος 1200Χ3. Το ερώτημα είναι ποιος θα το κάνει κι αν δουλεύουν τα παιχνίδια σε τέτοιες αναλύσεις ή μόνο συγκεκριμένα ή και κανένα.

Ήδη με το SLI μη ενεργοποιημένο είχαμε παλιότερα τη δυνατότητα να βάλουμε τέσσερις οθόνες με δύο κάρτες γραφικών και σήμερα μπορούμε με δύο οθόνες να έχουμε και ενεργοποιημένο SLI. Άρα δεν μας λείπει η δυνατότητα πολλαπλών οθονών. Το πρόβλημα ακόμα και με δύο οθόνες ήταν ότι έπρεπε να υποστηρίζονται από τα παιχνίδια και στην πράξη δεν το είδα τόσα χρόνια που είχα δύο οθόνες.Τελικά εγκατέλειψα την ιδέα, αν και είχα συνηθίσει με δύο οθόνες και μου κακογάνηκε όταν έμεινα με μια. To eyefinity βέβαια υπόσχεται συμβατότητα με όλα τα παιχνίδια, αλλά να το δούμε πρώτα.

Για τους επαγγελματίες θα έλεγα ότι δεν έχουν ανάγκη τις κάρτες του εμπορίου. Χρησιμοποιούν επαγγελματικές κάρτες που ήδη υποστήριζαν πολλαπλές οθόνες.

Για τα video wall, σε οργανωμένα παιχνίδια είναι μια καλή λύση.

Εδώ μέσα αμφιβάλλω αν θα δούμε έστω και μια δική μας εικόνα από eyefinity με τρεις οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

ε εντάξει υπερβολή πάνω από 3 οθόνες.

για μένα και 2 είναι υπέρ αρκετές (προς το παρόν)

όσο για internet cafe, δεν νομίζω να κάνουν ποτέ τέτοια επένδυση. το κόστος θα ήταν τεράστιο και απαιτεί πολύ χώρο.

όσο για τις κάρτες καθ'εαυτές ναι συμφωνώ 5850 θα πουλήσει τρελά και μία 22άρα είναι ότι πρέπει... και για τους πιό πορωμένους δύο 22άρες... και για τους εξτρα πορωμένους τρείς σε κάθετη διάταξη. ε μετά ξεφεύγει το πράγμα.

ετσι κι αλλιως μεχρι 3 θα ειναι στις νορμαλ καρτες.

μονο η 5870 six θα εχει για 6 και αυτη ειναι αγνωστο ποτε θα κυκλοφορησει.

ομως εγω αυτο που σκεφτομουν ειναι 3 σε οριζοντια διαταξη.

πχ αν μιλαμε για games, να εχεις στην κεντρικη το crosshair και να απλωνει πολυ το οπτικο πεδιο να βλεπεις τι σου ερχεται απο το πλαι.

αν εχεις 2, το κεντρο σου θα χωριζεται και θα πεφτει πανω στα bezels. Δεν λεει αυτο.

και η καθετη διαταξη δεν εχει κανενα νοημα.

Η οριζοντια διαταξη μιμειται το οπτικο πεδιο του ανθρωπου.

===========================================================

sakattack added 8 Minutes and 47 Seconds later...

Οι τρεις οθόνες θέλουν πολύ χώρο και σήμερα που είναι wide δεν έχει νόημα να αυξήσουμε το πλάτος. Η λύση θα ήταν να βάλουμε κάθετα τις τρεις οθόνες, ώστε να έχουμε πλάτος 1920Χ3 και ύψος 1200Χ3.

αυτο που λες (που θα ηταν 1200*3 και υψος 1920) σιγουρα θα ειχε νοημα για αρκετους, αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να δουλεψει οπως καταλαβαινω εγω οτι λειτουργει το eyfinity. θα δουμε.

Το ερώτημα είναι ποιος θα το κάνει κι αν δουλεύουν τα παιχνίδια σε τέτοιες αναλύσεις ή μόνο συγκεκριμένα ή και κανένα.

Ήδη με το SLI μη ενεργοποιημένο είχαμε παλιότερα τη δυνατότητα να βάλουμε τέσσερις οθόνες με δύο κάρτες γραφικών και σήμερα μπορούμε με δύο οθόνες να έχουμε και ενεργοποιημένο SLI. Άρα δεν μας λείπει η δυνατότητα πολλαπλών οθονών. Το πρόβλημα ακόμα και με δύο οθόνες ήταν ότι έπρεπε να υποστηρίζονται από τα παιχνίδια και στην πράξη δεν το είδα τόσα χρόνια που είχα δύο οθόνες.Τελικά εγκατέλειψα την ιδέα, αν και είχα συνηθίσει με δύο οθόνες και μου κακογάνηκε όταν έμεινα με μια. To eyefinity βέβαια υπόσχεται συμβατότητα με όλα τα παιχνίδια, αλλά να το δούμε πρώτα.

μα ολη η διαφορα του Eyefinity ειναι οτι θα παρουσιαζει στα windows και κατ' επεκταση και στα προγραμματα/παιχνιδια οτι εχεις μια οθονη με αναλυση πχ 5040*1050

στο SLI/CF ηταν το δυσκολο οτι επρεπε να υποστηριζει το παιχνιδι πολλες οθονες. δηλαδη κανενα.

πανε αυτα τωρα.

τωρα αρκει να μπορει παιρνει απο τα windows τις αναλυσεις.

δηλ σχεδον ολα (τα νεα τουλαχιστον)

δεν ειδες εικονες απο WoW, Crysis, Grid2 κλπ ?

εχεις κανει ποτε span ενα video σε 2 οθονες? (δεν ξερω κατα ποσον γινεται μεχρι τωρα ευκολα)

ομως τωρα απλως θα το βαζεις full screen στα windows

αυτη ειναι η μαγεια/μαγκια του eyefinity

Για τους επαγγελματίες θα έλεγα ότι δεν έχουν ανάγκη τις κάρτες του εμπορίου. Χρησιμοποιούν επαγγελματικές κάρτες που ήδη υποστήριζαν πολλαπλές οθόνες.

ακριβως οπως το λες.

πανακριβες καρτες για ενα απλο 2D

τωρα για καθε 5340 που θα αγοραζουν θα εχουν 3 οθονες.

Για τα video wall, σε οργανωμένα παιχνίδια είναι μια καλή λύση.

Εδώ μέσα αμφιβάλλω αν θα δούμε έστω και μια δική μας εικόνα από eyefinity με τρεις οθόνες.

ο χρονος θα δειξει :003:

Link to comment
Share on other sites

ετσι κι αλλιως μεχρι 3 θα ειναι στις νορμαλ καρτες.

μονο η 5870 six θα εχει για 6 και αυτη ειναι αγνωστο ποτε θα κυκλοφορησει.

ομως εγω αυτο που σκεφτομουν ειναι 3 σε οριζοντια διαταξη.

πχ αν μιλαμε για games, να εχεις στην κεντρικη το crosshair και να απλωνει πολυ το οπτικο πεδιο να βλεπεις τι σου ερχεται απο το πλαι.

αν εχεις 2, το κεντρο σου θα χωριζεται και θα πεφτει πανω στα bezels. Δεν λεει αυτο.

και η καθετη διαταξη δεν εχει κανενα νοημα.

Η οριζοτια διαταξη μιμειται το οπτικο πεδιο του ανθρωπου.

ναι ξέρω για τιν 5870 six. όσο για την οριζόντια διάταξη με τρείς wide, θα κουραστεί το μάτι να παίζει δεξιά αριστερά και ο αυχένας ομοίως. ειδικά σε κοντινή απόσταση αυτό θα είναι τρελό. σαν να πάρεις μια lcd 32'' και να την βάλεις στο 1 μέτρο. μετά από 1 ώρα θα πας για ύπνο ή θα βγείς με πονοκέφαλο έξω για καθαρό αέρα.

με την κάθετη διάταξη (στο λέο επειδή το έχω δεί και από κοντά) έχεις πχ. 1680χ1050(χ3) αναλ. 16:10 -> 3150χ1680 αναλογία 18,75:10~16:8,5

που σημαίνει πιό wide ακόμα.

βέβαια παίζει ρόλο και το τι προτιμάει κανείς. αυτό να το λέμε :)

προσθήκη

μα ολη η διαφορα του Eyefinity ειναι οτι θα παρουσιαζει στα windows και κατ' επεκταση και στα προγραμματα/παιχνιδια οτι εχεις μια οθονη με αναλυση πχ 5040*1650

στο SLI/CF ηταν το δυσκολο οτι επρεπε να υποστηριζει το παιχνιδι πολλες οθονες. δηλαδη κανενα.

πανε αυτα τωρα.

τωρα αρκει να μπορει παιρνει απο τα windows τις αναλυσεις.

δηλ σχεδον ολα (τα νεα τουλαχιστον)

δεν ειδες εικονες απο WoW, Crysis, Grid2 κλπ ?

εχεις κανει ποτε span ενα video σε 2 οθονες? (δεν ξερω κατα ποσον γινεται μεχρι τωρα ευκολα)

ομως τωρα απλως θα το βαζεις full screen στα windows

αυτη ειναι η μαγεια/μαγκια του eyefinity...

ο χρονος θα δειξει :003:

γι αυτό διαφέρει από την "επεκτάση οθόνης/desktop" και γι αυτό πιστεύω θα πετύχει στο να πουλήσει. τουλάχιστον στους enthousiast και high-end , μέχρι να πέσουν οι τιμές. γιατί όπως έχεις αναφέρει και σε άλλο ποστ, οι οθονάδες θα πουλάνε πλέον τις οθόνες "in packs" :)

Link to comment
Share on other sites

με την κάθετη διάταξη (στο λέο επειδή το έχω δεί και από κοντά) έχεις πχ. 1680χ1050(χ3) αναλ. 16:10 -> 3150χ1680 αναλογία 18,75:10~16:8,5

που σημαίνει πιό wide ακόμα.

βέβαια παίζει ρόλο και το τι προτιμάει κανείς. αυτό να το λέμε :)

α οκ, εννοεις αυτο που ειπε μετα και ο ent.

Δεν διαφωνω, μακαρι να γινεται και αυτο. (εγω πιστευω οτι ισως δεν γινεταi αλλα θα δουμε.)

αλλωστε στο μελλον μπορει να βγουν οθονες εξ αρχης φτιαγμενες ετσι (σαν Α4 δηλ :003: ) για να τις αγοραζεις μαζι και να τις βαζεις στη σειρα.

ή μπορεις να παρεις 3 19αρες 4:3 (1280*1024) των 100Ε η μια.

Οι δυνατοτητες μετα ειναι απεριοριστες.

για τη ζαλαδα που λες, σκεψου οτι μιλας για μια οθονη συνηθισμενη αλλα μεγαλη και ζαλιζεσαι γιατι βλεπεις ενα τεραστιο κεντρικο πεδιο.

εδω απλως θα καλυπτει την περιφερειακη σου οραση.

οταν οδηγεις δεν ζαλιζεσαι επειδη αντιλαμβανεσαι και το πλαι σου.

ειναι μια πληροφορια που την αγνοεις, αλλα δινεις σημασια μονο αν κατι πχ κινηθει προς τα σενα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο μέλλον θα πιάσει. Όταν το κενό ανάμεσα στις 3 ή 6 οθόνες θα είναι πάχους ενός χιλιοστού και θα μιάζει με τις οριζόντιες γραμμές των Trinitron ή όταν δεν θα είναι καθόλου εμφανές, τότε τα τριπλά και εξαπλά monitors θα είναι τα hi end monitors των gamers και των επαγγελματιών. Όσο υπάρχουν κενά ανάμεσα στις οθόνες η πρακτική του εφαρμογή είναι περιορισμένη και ελάχιστα διαφορετική από την σημερινή χρήση πολλαπλών οθονών. Μόλις τα κενά εξαφανιστούν, τότε το ξανά συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Multi-monitor gaming με οθόνες με frames = epic fail.

Για επαγγελματικές εφαρμογές ναι, αλλά για gaming είναι epic fail κατάσταση.

attachment.php?attachmentid=25563&stc=1&d=1252860752

Ας πουμε οτι παιζεις CounterStrike και αντι να βλεπεις μονο την κεντρικη, εχεις και αλλες 2 στο πλαι και βλεπεις αν σου ρχεται κανεις.

Μονο σε μενα (που ειμαι και ασχετος gamer) μοιαζει ενδιαφερον?

Oι καμενοι του online που ψαχνουν και το παραμικρο advantage τι εχουν να πουν? :033:

post-11-1442175558,5079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα στο wow που σου κοβει οπως βλεπω το κεντρο εμενα δεν θα μου αρεσε.Γενικα μου τη σπαει το χωρισμα σε καθε οθονη...τι να τα κανεις αυτα...αν εχεις το χωρο για 6Χ30"...βαλε ενα πανι,παρε και ενα προβολεα με 1500-2000Ε 1080p και εισαι αρχοντας....Και το τελευταιο το εχω δει live και μπορω να κρινω.

Fail ειναι για gaming.Επειδη δυναμης της ΑΤΙ ειναι οι παραπανω εικονες...Για επαγγελματικη χρηση ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα έχετε μπλέξει. Μην μπερδεύεστε. Bill, είναι όπως η μετάβαση από 4:3 στις TV σε 16:9. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι το ίδιο, σε καμιά περίπτωση δεν βλέπεις τα ίδια. Αν ίσχυε τότε θα ήταν τα πάντα κοντόχοντρα σαν ξεχειλωμένα οριζόντια, όπως όταν γεμίζεις μια 16:9 με 4:3 εικόνα. Nos είτε 1080p έχεις σε οθόνη είτε με προτζέκτορα αν δεν αλλάζει η οριζόντια, ναι βλέπεις τα ίδια. Όταν όμως αλλάζει η οριζόντια ανάλυση, π.χ. τριπλασιάζεται, σε καμιά περίπτωση δεν βλέπεις τα ίδια

Να τα πω αλλιώς.

Μία οθόνη 1920Χ1080 > 16:9

Τρεις οθόνες οριζόντια 5760Χ1080 > 48:9

Έξι οθόνες 5760Χ2160 > 24:9

Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε John.

μπορει να μην ειμαι και πολυ σχετικος, αλλα κι εγω αυτο θυμομουν, οτι οταν πηγαιναν απο 4:3 σε 16:9 κερδιζαν οπτικο πεδιο.

φαντασου να πας σε 43:9 (πχ 5040*1050)

και ενταξει ας μην ειμαι απολυτος οτι γινεται σε ολα τα παιχνιδια.

Αλλα σιγουρα θα εξαρταται και απο τη μηχανη.

και αν υπαρχουν τωρα μερικες που δεν γινεται, σιγουρα οι μελλοντικες θα το λαμβανουν υπ'οψιν τους να μπορει να γινεται.

ρε συ Νος, 100 φορες ειπα για 3 οθονες που ειναι το πιο απλο και το πιο λογικο, μεχρι και crop εκανα για να δειξω τι εννοω, παλι για τις 6 στην αρχη λες?

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως βιαζόμουν να φύγω και δεν ολοκλήρωσα την άποψη μου σχετικά με τη σκέψη για τοποθέτηση των οθονών κάθετα.

Έβαλα την οθόνη μου (1920Χ1200) σε κάθετη διάταξη και μου φάνηκε ότι το πλάτος της είναι οριακό σε σχέση με το ύψος. Έτσι παρά το γεγονός ότι τρεις οθόνες 16:9 δίνουν ένα λόγο 3Χ9/16, που βρίσκεται ανάμεσα στις 16:9 και 16:10, θα έλεγα ότι είναι προτιμότερη η λύση με τρεις κάθετες οθόνες 16:10.

Δοκιμάστε να δουλέψετε σε κάθετη διάταξη με μια οθόνη για λίγο καιρό. Αξίζει να αποκτήσετε την εμπειρία αυτή. Μετά σκεφτείτε πώς θα είναι να έχετε άλλες δύο οθόνες μια δεξιά και μια αριστερά και θα καταλάβετε τι σημαίνει να έχει κανείς τρεις οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Παντού μπορεί να υπάρξει κέρδος με μόνο ερωτηματικό τα... puzzles.

Και στα flight simulation προφανώς και στα FPS όπως αναφέρθηκε και στα strategy ( όλο το πεδίο της μάχης ) και στα αθλητικά (π.χ. σε ποδοσφαιρικά να βλέπεις το μεγαλύτερο ή όλο το γήπεδο - δεν θα υπάρχει ανάγκη να ψάχνεσαι στην μικρογραφία του γηπέδου για να κάνεις μακρινή πάσα - παράδεισος! ) και στα racing games ( άλλο πράγμα να έχεις πανοραμική θέα του περιβάλλοντος πόσο μάλλον όταν στο μέλλον τα γραφικά θα είναι ακόμα ποιο wow! ) κ.τ.λ. Επίσης μην το συγχέετε με την κλασική χρήση ενός monitor. Αν ανοίξω μια σελίδα σε τρεις οθόνες σίγουρα θα καταλήξω στο νοσοκομείο ή με πρόβλημα στα μάτια ή στο λαιμό ή με επιληψία ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Στα games όμως οι δύο ή τέσσερις πλάγιες οθόνες θα είναι κυρίως βοηθητικές. Ο παίκτης δεν θα προσπαθεί όλη την ώρα να ψάχνεται σε όλη την επιφάνεια των οθονών. Θα συνεχίσει να κοιτάει μπροστά, απλά όταν νιώθει την ανάγκη να δει τι γίνεται προς τα δεξιά του ή προς τα αριστερά του, απλά θα κοιτάει, δεν θα έχει ανάγκη στον βαθμό που έχει σήμερα να κουνάει αστραπιαία το mouse δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να κοιτάξει π.χ. σε ένα FPS τι γίνεται δίπλα του.

Το θέμα είναι πόσο καλά ο κάθε σχεδιαστής ενός game θα το εκμεταλλεύεται και σε ποιο βαθμό θα σπρώξουν τα games προς αυτή την κατεύθυνση οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να δουλέψετε σε κάθετη διάταξη με μια οθόνη για λίγο καιρό. Αξίζει να αποκτήσετε την εμπειρία αυτή. Μετά σκεφτείτε πώς θα είναι να έχετε άλλες δύο οθόνες μια δεξιά και μια αριστερά και θα καταλάβετε τι σημαίνει να έχει κανείς τρεις οθόνες.
Έτσι ακριβώς είναι σε ένα ιατρείο που ξέρω αλλά εκεί έχει τον λόγο του.

Μου αρέσει σαν ιδέα το eyefinity αλλά λίγοι είναι αυτοί που έχουν τον απεριόριστο χώρο. Εμένα θα με ευχαριστούσε πολύ πάντως να είχα 6 φορές την οθόνη μου αλλά υπολόγισε :

1200Ευρώ για κάθε Eizo HD2442W * 6 = 7200 Ευρώ

150Ευρώ για κάθε panel protector * 6 = 900Ευρώ

Σύνολο 8100Ευρώ (και χωρίς adaptors τύπου display port σε DVI)

Για τις δε 24 οθόνες υπολόγισε 8100 * 6 = 48600Ευρώ.

Να μου πεις, BMW δεν θα πάρω ούτε αυτοκίνητο ποτέ μου(το έχω δηλώσει:D), αλλά θα πάρω οθόνες, ΟΚ αλλά θα μου ήταν καλύτερη ιδέα να έδινα τα ίδια λεφτά στο να πάρω πολλούς projectors (1350Ευρώ ο κάθε ένας) για να φτιάξω θόλο και να έχω όπως και στο πλανητάριο το ίδιο setup και δεν θα έχω το διακενό όπως θα είχα με τις πολλές οθόνες μαζί.

Φυσικά μπορεί μετά να κόβω εισιτήριο για να έρχονται πιτσιρικάδες και μεγάλοι και να απολαμβάνουν :045:

Συν ότι θα κάνω bug reporting στην ATI για ότι τυχόν προβλήματα υπάρχουν και θα βοηθάω την AMD/ATI :040:

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγάλο και να είναι το οπτικό πεδίο, μου φαίνεται δύσκολο ότι θα μπορούσα ποτέ να συνηθίσω τρεις wide οθόνες οριζόντια (landscape). Αυτός ήταν και ο λόγος που πρότεινα την περίπτωση να έχουμε τρεις οθόνες σε κάθετη διάταξη (portrait). Ίσως τρεις οθόνες 4:3 να είναι ανεκτές.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αλλά θα μου ήταν καλύτερη ιδέα να έδινα τα ίδια λεφτά στο να πάρω πολλούς projectors (1350Ευρώ ο κάθε ένας) για να φτιάξω θόλο και να έχω όπως και στο πλανητάριο το ίδιο setup και δεν θα έχω το διακενό όπως θα είχα με τις πολλές οθόνες μαζί.

Φυσικά μπορεί μετά να κόβω εισιτήριο για να έρχονται πιτσιρικάδες και μεγάλοι και να απολαμβάνουν :045:

φοβερη ιδεα αυτη :033:

sakattack added 4 Minutes and 38 Seconds later...

Όσο μεγάλο και να είναι το οπτικό πεδίο, μου φαίνεται δύσκολο ότι θα μπορούσα ποτέ να συνηθίσω τρεις wide οθόνες οριζόντια (landscape). Αυτός ήταν και ο λόγος που πρότεινα την περίπτωση να έχουμε τρεις οθόνες σε κάθετη διάταξη (portrait). Ίσως τρεις οθόνες 4:3 να είναι ανεκτές.

ξερεις τι, αρχικα σκεφτομουν την Samsung T220 1680*1050 που και απο μονη της ειναι μια πολυ καλη οθονη στα 150Ε .

Μετα σκεφτηκα τις 19αρες 4:3 που ειπα και πιο πανω(ή μαλλον 5:4 ειναι τα 1280*1024, δηλ ακομα καλυτερα)

Μου φανηκε ακομα πιο καλα και πιο οικονομικα.

εψαξα λοιπον να βρω.

Ελα μου ντε ομως που δεν βλεπω να βγαινουν πια :010:

με DVI εχει μονο μια Εizo στα 185 το Πλαισιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.