Jump to content



Πρόβλημα με ASUS BIOS downgrade


viper1442169065

Recommended Posts

Έχω την γνωστή M3A79-T και αποφάσισα κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποια νεώτερα BIOS.

Έτσι αφού έβαλα 2-3 τελευταίες εκδόσεις, αποφάσισα ότι ήμουν πιο σταθερός σε ρολόγια με ένα απο τα αρχικά BIOS, το 0703.

Έλα όμως που με όποιο τρόπο και να δοκιμάσω, είτε μέσω EZFLASH είτε μέσω AFUDOS μου βγαίνει μήνυμα ότι είναι πολύ παλιό το BIOS και δε με αφήνει να το φλασάρω!!:073::073:

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρες στα setings να μπορεις να κανεις downgrade?

Ναι το τσέκαρα όπως μου είπες.

Στέλιο, έχω δοκιμάσει με όλες τις εκδόσεις AFUDOS.

Με αυτή που λες, τρέχω την εντολή και δεν ανταποκρίνεται το command prompt.Δηλαδή δεν κάνει τίποτα το pc..:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

στείλε μου ενα πμ με το μαιλ σου να σου στείλω μια καλή :096: έκδοση afudos που μπορείς να κάνεις κ force flash.. (με το ζόρι δλδ.)

αν κ δεν νομίζω να φταίει αυτο.

δοκίμασες την επιλογή afudos /i(xxx.rom) /n (το ί κάνει το φλας κ το /n το force)

κάνει με το ζόρι flashαρισμα.

το χρησιμοποιώ χρόνια για crossflash

ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις την /pbnc εντολή, θα σου διαγράψει την μακ της κάρτας δικτύου

Link to comment
Share on other sites

στείλε μου ενα πμ με το μαιλ σου να σου στείλω μια καλή :096: έκδοση afudos που μπορείς να κάνεις κ force flash.. (με το ζόρι δλδ.)

αν κ δεν νομίζω να φταίει αυτο.

δοκίμασες την επιλογή afudos /i(xxx.rom) /n (το ί κάνει το φλας κ το /n το force)

κάνει με το ζόρι flashαρισμα.

το χρησιμοποιώ χρόνια για crossflash

ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις την /pbnc εντολή, θα σου διαγράψει την μακ της κάρτας δικτύου

Αν λες την 2.07 και αυτή την έχω δουλέψει.

Μα στο xtremesystems, στο αντίστοιχο topic για την μητρική μου, λένε ότι πρέπει να μπει η εντολή /pbnc.

Πάντως δεν δοκίμασα το /n.

Link to comment
Share on other sites

@YOUR OWN RISK

Φλάσαρε το bios που έχεις τώρα ξανά, σε αφήνει λογικά, και καθώς το κάνεις κόψε το ρευμα.

ΛΟΓΙΚΑ η μητρική θα σου ζητήσει το cd που ερχόταν να κάνει restore το αρχικό bios. Κάνε restore και απλά μην ξαναχρησιμοποιήσεις κλειδωμένα bios ;)

Link to comment
Share on other sites

@YOUR OWN RISK

Φλάσαρε το bios που έχεις τώρα ξανά, σε αφήνει λογικά, και καθώς το κάνεις κόψε το ρευμα.

ΛΟΓΙΚΑ η μητρική θα σου ζητήσει το cd που ερχόταν να κάνει restore το αρχικό bios. Κάνε restore και απλά μην ξαναχρησιμοποιήσεις κλειδωμένα bios ;)

Η που δεν θα ξανανοιξει αλλο και θα τρεχει να βρει bios για να κανει hot flash.

stealth

Link to comment
Share on other sites

@YOUR OWN RISK

Φλάσαρε το bios που έχεις τώρα ξανά, σε αφήνει λογικά, και καθώς το κάνεις κόψε το ρευμα.

ΛΟΓΙΚΑ η μητρική θα σου ζητήσει το cd που ερχόταν να κάνει restore το αρχικό bios. Κάνε restore και απλά μην ξαναχρησιμοποιήσεις κλειδωμένα bios ;)

To εχω κανει και εγω αυτο σε ασους. :096:

Πολλες φορες.

Δεν εχω παρει καμια στο χερι ακομα αλλά αυτο δε λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Η που δεν θα ξανανοιξει αλλο και θα τρεχει να βρει bios για να κανει hot flash.

stealth

Το είχα διαβάσει στο xtremesystems. Δοκιμασμένο σε p5k, καποιες asus x48 και μια p5q3 νομίζω έχω κάποιο λόγο να το αναφέρω ;)

Επίσης hotflash δεν γίνεται σε όσες asus socket775 έχουν περάσει απο τα χέρια μου για τον απλό λόγο του οτι το bios chip δεν είναι σε socket ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.