Jump to content



Αγορά ψύκτρας(αθόρυβη όσο γίνεται)για τον i5 4690


Kanadesu

Recommended Posts

Καταρχάς αξίζει να πάρω η όχι?Όταν έφτιαξα το pc μου είχαν πεί κάποια παιδιά πώς αργότερα καλό θα ήταν να κάνω μία τέτοια αγορά.Επιπλέον το pc μου την παλεύει λέτε τώρα που μιλάμε κ γενικά η μαμά ψύκτρα της intel κάνει θόρυβο?Σε σύγκριση με την καινούρια θα έχω καλύτερες επιδόσεις κ λιγότερο θόρυβο?


 


budget:100 ευρώ βάζω αλλά δεν νομίζω να φτάσει τόσο μιάς και δεν κάνω oc.


 


Mερικές πληροφορίες που ίσως χρειαστούν..το κουτί μου είναι το nzxt h440 κ παίζω videogames.


 


Arigato


Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα μ αυτά που λες. Με τα μισά

 

π.χ Alpenfoehn Matterhorn ή και λιγότερα πχ Be Quiet Shadow Rock Slim  είσαι Ok

 

Σε σύγκριση με την καινούρια θα έχω καλύτερες επιδόσεις κ λιγότερο θόρυβο?

 

 Ναι

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή είναι και η Prolimatech Genesis. Την αγοράζεις μόνη της και βάζεις ότι ανεμιστήρα θέλεις εσύ.

https://www.skroutz.gr/s/418770/ProlimaTech-Genesis.html

 

Μπορείς να την δοκιμάσεις και χωρίς ανεμιστήρα αν θες 100% αθόρυβη λύση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.eworld.com.gr/products/details/6756

 

Δυσκολευομαι να την ακουσω... ΜΗΝ παρεις την 212 evo , εαν εχεις γνωμονα την ησυχια. Στο λεω ως κατοχος και της 212 evo. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω megahalems δεν ειμαι καθόλου ευχαριστημένος ,ειναι έτσι σχεδιασμένα τα fins ,που ακόμα και ανεμιστήρας των 25 € στη χαμηλότερη δυνατή ρύθμιση ,κάνει αισθητό θόρυβο . Ιδίας εποχής ειναι και η Genesis έχω την εντύπωση ,ειναι έφηβη κι αυτή σαν το theLab...

Edit

Μόλις είδα την τιμή της genesis,αυτή ειναι να την προτείνεις στον εχθρό σου .

Με τόσα που πάει αυτή με ανεμιστηρα,παίρνεις nh-14 που σκοτώνει και δεν πλερωνει με δυο ανεμιστήρες που συμπτωματικά ειναι και οι πιο αθόρυβοι και αποτελεσματικοί που παίζουν.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Αν η προτεραιότητα είναι η ησυχία αλλά και οι επιδόσεις να μην είναι "χώμα" μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές ψύκτρες και μάλιστα  με πραγματικά χαμηλό θόρυβο είναι ένα "ανιψάκι" της Evo, δες την Cooler Master Hyper 612 V2, 

Έχει κάποιο  όγκο, αλλά πρέπει να σε χωράει στο κουτί, (πρόσεξε μόνο σε σχέση με την μητρική σου τι απόσταση θα έχει από την πίσω πλευρά, γιατί είναι κάπως μετατοπισμένη για να αφήσεις ελεύθερη την πλευρά των μνημών) και από ότι μπορείς να δεις την έχει "φάει η μοναξιά" (!) στην κορυφή του πίνακα Noise to Δθ, των review! :)

Οι διαφορές που  θα δεις, ό,τι ψύκτρα και να διαλέξεις -χωρίς να πιάσεις τα άκρα !-  είναι μεγάλες, και στο θόρυβο -κυρίως- αλλά και στην θερμοκρασία, από εκεί και πέρα διαβάζεις, συγκρίνεις και αποφασίζεις ! :)

 

Πάρε υπόψη σου και το εξής -εφόσον έχεις κάποιο ποσό χρημάτων- μπορείς να διαλέξεις μια ψύκτρα αποτελεσματική και να της προσθέσεις ένα ανεμιστήρα  ακόμα (Push-Pull) ανεβάζοντας την απόδοσή της.

Έτσι θα μπορείς να την δουλέψεις σε πιο λίγες στροφές μειώνοντας αισθητά τον παραγόμενο θόρυβο, χωρίς να επιβαρύνεις το σύστημά σου αισθητά από τις ούτως η άλλως αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες!

Και "κερασάκι στην τούρτα" θα έχεις την δυνατότητα να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες ακόμα και αν ζορίσεις τον επεξεργαστή, με ένα μικρό κόστος σε επιπλέον θόρυβο !

Εδώ βέβαια να πω ότι δεν παίρνουν όλες οι ψύκτρες push pull και επίσης αυτό δεν έχει εξίσου θεαματικά αποτελέσματα σε όλες τις ψύκτρες, αλλά συχνά συναντάμε θεαματικές διαφορές με κύριο κερδισμένο τα αυτιά μας !

 

Καλή συνέχεια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η προτεραιότητα είναι η ησυχία αλλά και οι επιδόσεις να μην είναι "χώμα" μπορείς να δοκιμάσεις αρκετές ψύκτρες και μάλιστα  με πραγματικά χαμηλό θόρυβο είναι ένα "ανιψάκι" της Evo, δες την Cooler Master Hyper 612 V2, 

Έχει κάποιο  όγκο, αλλά πρέπει να σε χωράει στο κουτί, (πρόσεξε μόνο σε σχέση με την μητρική σου τι απόσταση θα έχει από την πίσω πλευρά, γιατί είναι κάπως μετατοπισμένη για να αφήσεις ελεύθερη την πλευρά των μνημών) και από ότι μπορείς να δεις την έχει "φάει η μοναξιά" (!) στην κορυφή του πίνακα Noise to Δθ, των review! :)

Οι διαφορές που  θα δεις, ό,τι ψύκτρα και να διαλέξεις -χωρίς να πιάσεις τα άκρα !-  είναι μεγάλες, και στο θόρυβο -κυρίως- αλλά και στην θερμοκρασία, από εκεί και πέρα διαβάζεις, συγκρίνεις και αποφασίζεις ! :)

 

Πάρε υπόψη σου και το εξής -εφόσον έχεις κάποιο ποσό χρημάτων- μπορείς να διαλέξεις μια ψύκτρα αποτελεσματική και να της προσθέσεις ένα ανεμιστήρα  ακόμα (Push-Pull) ανεβάζοντας την απόδοσή της.

Έτσι θα μπορείς να την δουλέψεις σε πιο λίγες στροφές μειώνοντας αισθητά τον παραγόμενο θόρυβο, χωρίς να επιβαρύνεις το σύστημά σου αισθητά από τις ούτως η άλλως αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες!

Και "κερασάκι στην τούρτα" θα έχεις την δυνατότητα να έχεις χαμηλές θερμοκρασίες ακόμα και αν ζορίσεις τον επεξεργαστή, με ένα μικρό κόστος σε επιπλέον θόρυβο !

Εδώ βέβαια να πω ότι δεν παίρνουν όλες οι ψύκτρες push pull και επίσης αυτό δεν έχει εξίσου θεαματικά αποτελέσματα σε όλες τις ψύκτρες, αλλά συχνά συναντάμε θεαματικές διαφορές με κύριο κερδισμένο τα αυτιά μας !

 

Καλή συνέχεια ! :)

αναλυτικά και ωραία τα έγραψες αλλά τεράστια βρέ παιδί μου...απο αυτές που είπαμε κ απο πιό μικρές ποιά θα έβαζες στην περίπτωση μου?

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
Link to comment
Share on other sites

Μια που είχα δοκιμάσει -και μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη-  και ήταν εντυπωσιακή στις επιδόσεις και ιδιαίτερα σε Push-Pull ήταν η SilentiumPC FORTIS-2  και πάντα σου απαντάω με κριτήριο το κόστος χωρίς ιδιαίτερες παραχωρήσεις στις επιδόσεις .

Πολύ ήσυχη και από θερμοκρασίες ..."παγωτό" ! :)

 

Βεβαίως έχουμε δοκιμάσει και αρκετά μικρότερες (βλέπε μικρές top flow ψύκτρες) , αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να πας προς αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Μια που είχα δοκιμάσει -και μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη-  και ήταν εντυπωσιακή στις επιδόσεις και ιδιαίτερα σε Push-Pull ήταν η SilentiumPC FORTIS-2  και πάντα σου απαντάω με κριτήριο το κόστος χωρίς ιδιαίτερες παραχωρήσεις στις επιδόσεις .

Πολύ ήσυχη και από θερμοκρασίες ..."παγωτό" ! :)

 

Βεβαίως έχουμε δοκιμάσει και αρκετά μικρότερες (βλέπε μικρές top flow ψύκτρες) , αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να πας προς αυτές.

α

 

Μια που είχα δοκιμάσει -και μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη-  και ήταν εντυπωσιακή στις επιδόσεις και ιδιαίτερα σε Push-Pull ήταν η SilentiumPC FORTIS-2  και πάντα σου απαντάω με κριτήριο το κόστος χωρίς ιδιαίτερες παραχωρήσεις στις επιδόσεις .

Πολύ ήσυχη και από θερμοκρασίες ..."παγωτό" ! :)

 

Βεβαίως έχουμε δοκιμάσει και αρκετά μικρότερες (βλέπε μικρές top flow ψύκτρες) , αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να πας προς αυτές.

Ναί το είχα δεί το review σου πρίν κάποιον καιρό απλά την είχα ξεχάσει..καλή φαίνεται αλλά να σου πώ την αλήθεια τελικά λέω να κλείσω πρός την be quiet η την coolermaster 212 evo αν και βλέπω αρνητικά σχόλια για αυτήν.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου όπως και να έχει.

Έγινε επεξεργασία από Kanadesu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alpenfohn Himalaya II

 

Της έχω βάλει και 2ο fan για push-pull. Λειτουργούν στις 800 στροφές και δεν ακους τίποτε. Δίνεις τα μισά χρήματα από το budget σου.

 

Διαφορετικά στην Be Quite Dark Rock Pro

Link to comment
Share on other sites

το κουτί μου είναι το nzxt h440
 


 

Clearance GPU Clearance With HDD Cage: 294mm 
GPU Clearance Without HDD Cage: 406.2mm 
CPU Cooler: 180mm 
Cable Management: Lowest Point - 17.7mm; Highest Point 32.5mm

 

 

Η himalaya II ειναι 170mm. Ανετα χωραει. 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θυμαμαι καποιος να'χει θεμα με την ψυκτρα αυτη λογω κουτιου εδω στο φορουμ!  Παντως ειναι πολυ ικανη , ειδικα σε αυτο το price point , δε νομιζω οτι υπαρχει αντιστοιχη (επιδοσεις-ησυχια )! 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που γραφω ισως offtopic

 

ο υπολογιστης μου εχει την coolermaster 212evo.

seafalco και οι υπολυποι πιστευεται οτι ειναι καλη κίνηση να πουλησω την 212 και να παρω την silentium fortis ??

υπολογιζω μια διαφορα τιμης γυρω στα 15ευρω. θα καταλαβω διαφορα?? σαν κυριω στοχο εχω την ησυχια.

εαν μαζεψω αρκετα χρηματα αργοτερα θα αλλαξω επισης τους ανεμιστηρες του κουτιου και θα παρω εναν ssd.( :( ακομα με σκληρο)

 

Κanadesu θελω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος οταν ειχα αγορασα την ψυκτρα. αλλα τοτε ηταν κανα ταληρο, αν θυμαμαι καλα, πιο φθηνη.

τωρα μετα απο καιρο κοιταω για αναβαθμισεις... δεν ειπα οτι δεν κανει καλα την δουλεια της η ψυκτρα. αλλα δεν μπορω να μεινω πολλα χρονια χωρις να σκεφτω οτι κατι θελει αλλαγη...

Έγινε επεξεργασία από geatle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.