Jump to content



Asus ή MSI ?


Wizard!

Recommended Posts

Σκέφτομαι μια αναβάθμιση σε Χ99. Ίσως όχι άμεσα, αλλά σίγουρα σύντομα.

Αρχικά πήγαινα για την Gigabyte X99-UD4, αλλά δεν υποστηρίζει τους νέους Μ.2 κι έτσι απορρίφθηκε.

Η επόμενη είναι η Asus X99-Pro. Επειδή όμως τελευταία δεν τα πάω καλά με την Asus και τις προάλλες που μπήκα στο site τους να βρω κάτι, μου έσπασαν τα νεύρα, γιατί δεν το έβρισκα και σερνότανε, κοιτάω εναλλακτικές.

Μία από αυτές είναι η MSI X99A Gaming 7. Πλεονεκτήματα τα χρώματα (όλο μου το κουτί είναι κόκκινο/μαύρο), φθηνότερη (οι τιμές είναι σε λίρες οπότε μιλάμε για -60€) και προσωπικά δε βλέπω λόγο να μην πάω εκεί.

O/C θα γίνει, αλλά όχι κάτι extreme για να με ενδιαφέρουν τα όρια.

Wifi δε χρησιμοποιώ, οπότε δε μου προσφέρει κάτι η Asus.

Κάρτα ήχου έχω SB, άρα και στις δύο περιπτώσεις θα γίνει disable.

Επίσης, το πιθανότερο να συνδυαστούν με αυτές τις μνήμες: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B011SMS8V6?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Το ξέρω ότι είναι Quad Channel, αλλά πάω εκεί, ώστε να πάρω αργότερα ένα δεύτερο ίδιο και να ανέβω στα 32GB.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γιατί δεν συγκρίνεις την msi με την asus x99-a/usb3.1 που είναι στα ίδια λεφτά;

Γιατί όταν την είχα βάλει wishlist, δεν ήταν διαθέσιμη :)

Πάντως και τώρα είναι κάπως, αφού έχει 3 κομμάτια μόνο.

Μεταξύ των δύο, τι παραπάνω έχει η Asus (ή τι παρακάτω έχει η MSI) ;

Link to comment
Share on other sites

Σε feature τα ίδια είναι πάνω κάτω

i) Asus intel ethernet vs MSI killer (δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μετρήσιμη διαφορά)

ii) Η Asus παίρνει και 11cm M2

iii) Νομίζω η MSI δεν έχει thunderbolt

iv) Στην Asus το 1 chip bios βγαίνει (αν και δεν ξέρω που βολεύει αυτό.. υπάρχει περίπτωση να σου στείλει η Asus μόνο 1 chipaki bios ?? )

 

μετά κοιτάς διαφορές σε Bios να δεις ποια έχει τις ρυθμίσεις που θες

πχ εγώ ήθελα το fan control της Asus.. όχι ότι έψαξα να δω τι έχουν οι άλλες αλλά είμαι και λίγο asus fanboy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω καιρό να κοιτάξω αλλά προ μηνών που έβλεπα, πλούσια χαρακτηριστικά σε ικανοποιητικές τιμές είχαν οι Asrock. Γιατί τις έχεις ξεγράψει;

Δεν τις έχω ξεγράψει, απλά πλέον δεν ασχολούμαι τόσο με την αναβάθμιση καθαυτή και θέλω να έχω 100% λειτουργικό υπολογιστή, οπότε δε μπαίνω στη διαδικασία να κάνω πειράματα. Θα μου πεις, είσαι σίγουρος με τις Asus/MSI/Gigabyte, όχι, αλλά τουλάχιστον ξέρω που βαδίζω. Abit θα ήθελα, αλλά που... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω ζήσει, εχω καταλήξει να αγοράζω msi για να μην έχω προβλήματα. Με καμία πλακέτα της δεν είχα προβλήματα (amd k intel) και σε φίλους που φτιάχνω μηχανήματα μόνο msi βάζω.

 

Δοκίμασα asus, gigabyte (2ο μου πισι) αλλά και asrock. H asrock (z77) μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις μιας και ήταν γρήγορη και χωρίς κανένα κόλημα. Η asus k gigabyte δεν με ικανοποιήσαν, είχα θέματα με μνήμες (memok έλεος) και ψιλοκολήματα.

 

Είναι βέβαια και θέμα τύχης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 10/9/2015 at 7:25 PM, junior-21- said:

MSI X99A SLI Plus USB3.1 απο μενα φιλτατε

Επειδή πλησιάζει ο καιρός που θα γίνει η αναβάθμιση, αν και λίγο καθυστερημένα :p , τι διαφορές έχουν οι παρακάτω ώστε να πρέπει να δώσω +100€ για την "κόκκινη"... ;

 

msi.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pasjohn said:

Σε διάφορα features βλέπω να διαφέρουν με μια πρώτη ματιά όπως το Killer Lan και το Debug code LED που έχει η Gaming 7.

Τα οποία ουσιαστικά είναι gadgetάκια και δεν προσφέρουν κάτι για να δώσω τα παραπάνω χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το debug led είναι πολυυυυύ χρησιμο πραγματικά, αλλα μαζί με το killer lan (παπατζα ΙΜΗΟ), δεν βλέπω να δικαιολογούν τα 100 ευρά παραπάνω. Η τροφοδοσία δεν ξέρω πόσες φάσεις έχει στην κάθε μια.... (αν και το μόνο που αλλάζει μάλλον είναι το χρώμα..). 

Ελλάδα πάντως έχουν 34 ευρώ διαφορά (εσοπ). :huh:

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, cyberdyne said:

Ελλάδα πάντως έχουν 34 ευρώ διαφορά (εσοπ). 

Ναι, γιατί έχει πανάκριβα την SLI. Εγώ τη βρίσκω 190€ από Amazon

https://www.amazon.co.uk/dp/B00V4V4SFC/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_ttl?_encoding=UTF8&colid=1Q2XQ710P9G24&coliid=I2JD5LD23YDDYZ&psc=1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intel i7 5820K

MSI X99A SLI Plus USB 3.1

Samsung 950 Pro 256GB

Crucial Ballistix Elite 16 GB (8 GB x 2) DDR4 2666

Μου βγαίνουν στα 860€ με τα μεταφορικά φυσικά.

Λογικά θα τα πάρω μέσα στον Μάιο, οπότε, ειδικά οι μνήμες, μπορεί να πέσουν και λίγο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, icy20 said:

Πως και δεν παιρνεις Gskill? (για να μην παρεξηγηθω εχω corsair)

Τις είχα wishlist αλλά ήταν ακριβότερες και έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην Crucial και το support της.

 

30 minutes ago, cyberdyne said:

To πλήρες σεταπ τι θα έχει ακόμη?

EVGA GTX970

2* Samsung 840 EVO 256GB

1 * Intel X25-M 80GB

Dell Perc 6i/512MB with 4*1TB @ RAID5

SB Zx

 

CPU/GPU/Perc σε νεράκι.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.