Jump to content



γνωμες για αναβαθμιση cpu


sakinor

Recommended Posts

καλησπερες

θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο αξιζει απο phenom x6 1100 να παω σε καποιον 8core FX.

λεφτα για αλλαγης πλατφορμας δεν παιζουν και γενικα δεν νομιζω να αναβαθμισω τουλαχιστο 2 χρονια

Σκεφτομουν εφωσον φυγει τελικα σε γνωστο ο phenom για κανα 100αρι ,να βαλω ενα 50αρι και να παω σε 8320.

 

ο λογος που κυριως το σκεφτομαι ειναι μηπως και ο phenom  bottleneckαρει την 390 σε αντιθεση με τον φχ

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από φίλο μου που πήγε από 4GHz Phenom x6 σε 8320 στα 4.5GHz, δεν είδε τρελές διαφορές. Πιο πολύ μάλλον οι θερμοκρασίες ανέβηκαν, παρά οι επιδόσεις. Αλλά αυτά μου τα έλεγε πριν 1-2 χρόνια οπότε το software σήμερα ίσως να δίνει κάτι τις παραπάνω στον FX. Στα games επίσης, νομίζω ο 8320 συμπεριφέρεται κάπως καλύτερα έναντι του Thuban. Ο μόνος λόγος πάντως που προσωπικά θα πήγαινα, αν ήμουν στην θέση σου, σε 8320, θα ήταν απλά για να παίξω με κάτι διαφορετικό και να βλέπω 8 κουτάκια στον task manager.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ζητημα ειναι να φανουν αμεσες διαφορες αμα υπαρχουν στα games.

κακα τα ψεματα ο φενομ ειναι πλεον επεξεργαστης 5ετιας και εχει φαει τα ψωμια του.

Τωρα αν με τον fx με διαβεβαιωνει κανεις πως δεν θα εχω θεμα και ουσιαστικες βελτιωσεις στις επιδοσεις θα πηγαινα

Link to comment
Share on other sites

πιστευω... οτι στα παιχνιδια δεν θα εχεις ΚΑΜΙΑ σοβαρη διαφορα..!  

 

μονο σε multithreaded εφαρμογες, θα δεις....καποια διαφορα, λογω + 2 πυρηνων και ισως, λογω υποστηριξης νεοτερων εντολων..!  

 

αφου εχεις 390, ΙΣΩΣ να δεις μια ανασα,αλλα οχι κατι το τρελο..!  κι αυτο γιατι το single core perfomance, των THUBAN και των FX, δεν εχει μεγαλη διαφορα. ειναι παρομοιο..! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Phenom X4 εδώ.

Παίζω παιχνίδια χωρίς να είμαι ο τρελά απαιτητικός gamer και δεν έχω δει πρόβλημα με κάποιο από αυτά λόγω CPU. Μάλιστα λόγω μετάβασης σε 1440p μόνιτορ βρήκα μια μεταχειρισμένη 290 που αποδίδει θαυμάσια σε αυτή την ανάλυση. Φυσιολογικά χάνω σε min frame rates (που είναι και το πιο σημαντικό στα παιχνίδια) σε σχέση με δυνατότερους επεξεργαστές αλλά όλα είναι playable.

Θα περιμένω Zen μέσα στο 2016 (λογικά) και μετά θα αποφασίσω σε τι νέα πλατφόρμα θα πάω.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Με FX6300@4.4 & 290Χ δεν είχα θέμα σε ότι ΜΜΟ έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Η λίστα περιλαμβάνει WoW, FFXIV, Archeage, Rift, TERA που ήταν ίσως το μόνο που ζορίστικε κάπως σε μέρη με πολλά(50+) άτομα.

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.