Jump to content



XFX Pro750W Πρόβλημα ?


Recommended Posts

Ξεκίνησε σταδιακά αυτός ο θόρυβος, το έκανε σε φορτία (rendering κτλ ) και πλέον είναι συνεχόμενος. Καμιά ιδέα καθαρισμένο το Pc πριν 15 μέρες με αέρα / πινελάκια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις τι ειναι , πες , γιατι και σε εμενα κανει το ιδιο ακριβως. XFX TS series, 550W . Δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα στη συμπεριφορα του συστηματος, ουτε οταν καθεται ουτε σε φορτιο παντως. 

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1707854/xfx-pro-550w-core-edition-ticking-noise.htmlβρηκα και αυτο το παρομοιο θεμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει κανα μηνα που ξεκινησε, αλλα ειχα κλειστο το pc για περιπου 15 μερες , λογω μετακομισης. 

Μεθαυριο ειναι cleaning day. Θα κοιταξω μηπως φταιει κατι αλλο εκτος του ανεμιστηρα. Ελπιζω να βρουμε λυση και να μην ειναι τπτ γιατι δεν εχω και προχειρο για να δουλεψω αν παθει οτιδηποτε.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως από το τροφοδοτικό ακούγεται απ'το ανεμιστήρα (σαν να βρίσκει κάτι), 

το επιστρέφεται για να σας το φτιάξουν (εφόσον είναι στην εγγύηση).

 

**Όπως αναφέρει ο cyberdyne δοκιμάστε να τον σταματήσετε για να σιγουρευτείτε, πριν το βάλετε σε λειτουργία. 

Αν δεν είστε σίγουροι το επιστρέφεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου (850W) το έκανε. Σταματάει που και που και μετά κάποια στιγμή το θυμάται και το ξανακάνει. Θα το έστελνα για RMA αλλά δεν είναι αναπαραγωγίσιμο. Και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι σκόνη ή θερμοκρασίες. XFX σου λέει μετά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Εαν βαλω το αυτι μου κοντα ακουγεται σαν ενας ηχος υψισυχνος ,σα μικροσφυριγμα, ο οποιος ακουγεται μονο οταν πλησιασω κοντα στο σημειο εκεινο του κουτιου..

 

Θα γινει αυριο ελεγχος, και προσωρινη τραμπα με το αλλο συστημα που εχει το xfx 650 core edition και θα το κρατησω για λιγο καιρο (το 2ο πισι αναβει λιγο πιο σπανια). Εκεινο δε φαινεται να ακουγεται, το ειχα ενα 2ωρο ανοιχτο χτες, το φορτωσα λιγο,  δεν εκανε κιχ. Και ειναι παλαιοτερο τροφοδοτικο εκεινο , σαφως.

Αυτο απο τη μια στιγμη στην αλλη ακουγεται... ΣΥΝ τον ηχο που περιγραφει ο peter στο βιντεο... Αν κανει περιεργους ηχους και στο αλλο μηχανημα (που λογικα θα κανει) , θα παει για αλλαγη/επισκευη...whatever... Δεν υπαρχει μαρουλι για νεο ποιοτικο τροφοδοτικο , τουλαχιστον for now... 

 

@Peter Parker, ειχες κανενα νεο;

Link to comment
Share on other sites

Το fan του τροφοδοτικού το σταματάτε με ένα κατσαβιδάκι. Αν όντως είναι από το τροφοδοτικό ο ήχος η άποψή μου, το στέλνεται για rma εφόσον φυσικά είναι σε εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 5ετης η εγγυηση (3 + 2 χρονια που παρελαβα μεσω register) και δε μπορω να πω οτι αυτο το "ιιιι" το ελαφρυ  ειναι απο τον ανεμιστηρα.. Θα ξερω αυριο 100% , τραμπα θα κανω προσωρινη σιγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

@[member=tommybertsen] Όχι δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τον καθαρισμό.
Αλλά είχα ανοίξει ticket στην XFX παραθέτοντας και το βίντεο.
Πήρα απάντηση: 11/6/2015 1:59:35 AM By wade@pnl Type:2

 

Dear sir
 
There is no way to fix the issue except replace the psu.
 
Please contact your rseller to get replacement or apply RMA for you.

It is becuase we rely on them to collect faulty cards or psu for us and it can save your own cost on shipping and possible tax in return.

We apologize for any inconvenience caused.

Best regards

Wade
Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην επικοινωνησω με το Visionstudio για θεμα rma... Θα μεινω χωρις τροφοδοτικο για κανα χρονο :p

 

Το κοστος του shipping ποιο να ειναι αραγε; Να ανοιξω τικετ λες; Δεν εχω δυστυχως βιντεο ή ηχητικο "ντοκουμεντο" απο τον ηχο που κανει , αλλα μπορω να κανω αυριο που θα μετακινησω τα πραγματα! 

 

Εσυ τι θα κανεις; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πάω eshop από οπού το αγόρασα (ελπίζοντας να μην μπλέξω), το pc το έχω δίπλα μου στα 70cm και ο θόρυβος δεν παλεύεται.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχει γινει τοσο εντονο, ακουγεται μονο αν πας κοντα το αυτι, αλλα οσο να πεις, απο τη στιγμη που δε τον θυμαμαι αυτο τον ηχο, καπως προεκυψε! Αφου το πηρες απο e-shop εισαι οκ , θα σε καθυστερησουν λιγο αλλα δουλεια θα κανεις λογικα. Εμενα για visionstudio ουτε κατα διανοια... Μια τραμπα για αρχη, και βλεπουμε! 

Ελπιζω να παρεις καλο νεο κομματι, ασε που πιστευω οτι θα σου στειλουν TS series , δε ξερω αν υπαρχουν αλλο πια τα pro (core edition ) 

 

 

Εκανα το κολπο αρχικα με τον ανεμιστηρα... Τα ιδια... Εβγαλα το τροφοδοτικο μου , το εβαλα στο 2ο pc , και εβαλα το core edition 650 απο εκει στο δικο μου. Ιδιος ηχος, ενω το 550ts δε κανει θορυβο στο αλλο pc... 

 

WTF? Καλωδιο μηπως; Να παρω ενα καλωδιακι τροφοδοσιας ; 

Να φταιει κατι αλλο; Και αν ναι, τι; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην επικοινωνησω με το Visionstudio για θεμα rma... Θα μεινω χωρις τροφοδοτικο για κανα χρονο :p

 

Το κοστος του shipping ποιο να ειναι αραγε; Να ανοιξω τικετ λες; Δεν εχω δυστυχως βιντεο ή ηχητικο "ντοκουμεντο" απο τον ηχο που κανει , αλλα μπορω να κανω αυριο που θα μετακινησω τα πραγματα! 

 

Εσυ τι θα κανεις; 

 

Εγω έστειλα τον Μάρτη το Corsair HX750W που είχα αγοράσει από αυτούς (πριν 4,5 χρόνια και είχα χάσει και την απόδειξη), γιατί έκανε αυτόν τον τσιριχτό ήχο και έσβηνε το πισι όταν οι απαιτήσεις σε ρεύμα ήταν αυξημένες.

 

Το τροφοδοτικό μου είχε 7 χρόνια εγγύηση. Τους το έστειλα με δικά μου έξοδα και μετά απο μια εβδομάδα μου έστειλαν, με δικάτους έξοδα, καινούργιο το ΗΧi 750W, με 7 χρόνια εγγύηση επίσης.

 

Το πρόβλημα εντοπίστηκε από την μαμα corsair -που το εστειλε το visionstudio- σε κάποιους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές που χάλασαν (πιθανότατα από συνεχόμεμες διακόπες-υπερτάσεις ρεύματος).

 

Οπότε σου προτείνω να μιλήσεις πρώτα με το service του visionstudio και μετά να τους το στείλεις για rma. Η εμπειρία μου με το κατάστημα είναι θετικότατη και έχω αγοράσει και την GTX970 από εκεί. Προσοχή σου λεώ τι έχω ζήσει εγώ! 

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι αλλο πρεπει να φταιει φιλε μου! Το παραδοξο (το εγραψα στο  edit στο προηγουμενο σχολιο) ειναι οτι , εβαλα το τροφοδοτικο στο 2ο pc , και εκει δεν ακουγεται τιποτα! Μιλαω παντα για idle καταστασεις. Το αυτι μου μεσα εχωσα (που λεει ο λογος) και δεν ακουγεται. Το xfx 650 το τοποθετησα στο main pc , και ενω φαινοταν να κανει τον ιδιο θορυβο , τελικα ο θορυβος του 650 ειναι απλα απο το ανεμιστηρι του που ειναι αρκετα πιο φασαριοζικο και δε ξερω τι να το κανω... Θα μαζεψω να παρω ενα ποιοτικοτερο τροφοδοτικο να τελειωνουμε.

 

Πως εξηγειται ομως αυτο ολο; Μηπως επειδη οταν το φυσηξα σημερα εβγαλε γουρουνια; Μπας και εφταιγε τπτ τετοιο;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι αλλο πρεπει να φταιει φιλε μου! Το παραδοξο (το εγραψα στο  edit στο προηγουμενο σχολιο) ειναι οτι , εβαλα το τροφοδοτικο στο 2ο pc , και εκει δεν ακουγεται τιποτα! Μιλαω παντα για idle καταστασεις. Το αυτι μου μεσα εχωσα (που λεει ο λογος) και δεν ακουγεται. Το xfx 650 το τοποθετησα στο main pc , και ενω φαινοταν να κανει τον ιδιο θορυβο , τελικα ο θορυβος του 650 ειναι απλα απο το ανεμιστηρι του που ειναι αρκετα πιο φασαριοζικο και δε ξερω τι να το κανω... Θα μαζεψω να παρω ενα ποιοτικοτερο τροφοδοτικο να τελειωνουμε.

 

Πως εξηγειται ομως αυτο ολο; Μηπως επειδη οταν το φυσηξα σημερα εβγαλε γουρουνια; Μπας και εφταιγε τπτ τετοιο;

Οταν το φύσηξες, τον ανεμιστηρα τον είχες μπλοκαρισμενο για να μην γυρνάει ή αρχισε να γυρναει σε στροφές γρήγορες?

Link to comment
Share on other sites

το φυσηξα με blower ,απο αρκετα μεγαλη αποσταση, οποτε οι στροφες που γυρισε (δε το ειχα μπλοκαρει) , ηταν ελαχιστες.Παντως ενα συννεφο απλωθηκε κατα τη διαρκεια του φυσηματος :p 

 

Αυτο συνεβη λογικα επειδη το τροφοδοτικο το ειχα σε ενα cm n400 κουτι παλιοτερα, δεν ειχα στην κατοχη μου blower , και κατα τη μεταβαση μου στο phanteks enthoo pro , δεν εγινε καλο καθαρισμα... Σημερα ηταν η ημερα που θα ελυνα το μηχανημα για καθαρισμο ουτως η αλλως, και ετσι εκανα και την τραμπα των τροφοδοτικων και με την ευκαιρια λιγο καλυτερο συμμαζεμα. 

 

Πλεον λειτουργω στο main pc το xfx pro 650w core edition , και στο 2ο (που ειναι ουσιαστικα της κοπελας μου ) , το 550 ts series. Απ'οτι φαινεται στης κοπελας μου το pc , και μετα το φυσημα , συμπεριφερεται οπως τον περισσοτερο καιρο σε εμενα. Ειναι αθορυβο και χωρις κανενα προβλημα. Ειναι πιθανο ο ηχος να προερχονταν λογω της συσσωρευμενης σκονης;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανα furmark μαζι με prime95 ταυτόχρονα. Αν στο κάνει το σφύριγμα εκεί σημαίνει πως είναι για rma από πυκνωτές. Αν όχι τότε ήταν απλά θέμα σκόνης, που το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.