Jump to content



Dell-UltraSharp U2515H


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Κάνω update το thread :P. Ξέρω ότι είναι ενός έτους παλιό, αλλά δεν έχει νόημα να ανοίξω νέο, για την ίδια οθόνη.

Από την άλλη έχω στο νου αλλαγή οθόνης εδώ και κάμποσα χρόνια :P. Υπόψη έχω ρωτήσει και σε διπλανό φορουμ.

 

Σκέφτομαι να αποκτήσω κι εγώ την οθόνη, μιας και τη βρήκα σε καλή τιμή (~300 ευρώ) σε προσφορά από newsletter του eshop.

Υποθέτω οτι θα καλύπτεται από την εγγύηση της Dell, και θα μπλέξω καθόλου με το e-shop σε περίπτωση προβλήματος (για σιγουριά έχω στείλει και μαιλ να ρωτήσω).

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως διάβασμα, κώδικας, surfing, συγγραφή κειμένων και διάφορες δουλειές τύπου system administration. Βαριά βαριά καμμιά ταινία ή βίντεο ενώ ΔΕΝ παίζω παιχνίδια.
Θέλω να ξέρω αν αυτή η οθόνη είναι αρκετά ξεκούραστη για τα μάτια, καθώς πέρα από όλα τα άλλα είναι το κύριο πράγμα που με ενδιαφέρει. Η απόσταση που την έχω από τα μάτια είναι περίπου 1 μέτρο. Οι ώρες που περνάω (αναγκαστικά) στον υπολογιστή είναι πάνω από 12 καθημερινα. Έχ ω διαβάσει κάποια review, που αναφέρουν ότι δε χρησιμοποιεία Pulse Width Dimming για το φωτισμό (κάτι θετικό από άποψη ξεκούραστης θέασης).
Αυτή τη στιγμή έχω μια samsung 2232BW, από την οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, στο θέμα κούρασης ματιών, ενώ στη δουλειά έχω μια Samsung S24C650, η οποία επίσης δε με κουράζει.
Προτείνεται αυτή η οθόνη για τη χρήση που θέλω; Είναι γενικά ξεκούραστη;

Κάρτα γραφικών έχω την ATI HD6570, και τα on board του επεξεργαστή: Intel® HD Graphics 2000. Η ΑΤΙ βγάζει HDMI, DVI-D, VGA (μόνο το DVI-D όμως δίνει την ανάλυση της DELL), ενώ η on board HDMI 14.a (1920x1200) και DisplayPort (2560X1600). Νομίζω πως μπορώ να τη συνδέσω στην on-board (δεν θέλω να αγοράσω άλλη κάρτα γραφικών).

 

Επίσης δε θα ήθελα να έχω φαινόμενα tearing στα βίντεο. Πρέπει να προσέξω κάτι σε αυτό; Έχει να κάνει με freesync / Gsync ή αυτά έχουν ουσία μόνο στα παιχνία;

Τέλος έχει πάρι το μάτι μου διάφορα θέματα σχετικά με προβλήματα σύνδεσης με HDMI / Displayport (πχ δεν επανέρχεται η εικόνα μετά από αναμονή). Αυτά ισχύουν γενικά ή μπορεί να είναι θέμα ρυθμίσεων;

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

H U2515H ειναι πολυ καλη οθονη και θα σε ικανοποιησει. Μονος μου ενδιασμος οτι ισως σου πεφτει μεγαλη η αναλυση για το μεγεθος στο 1 μετρο, ιδανικα θα τη χρησιμοποιουσες απο κοντινοτερη αποσταση.

 

Το Freesync (και το G-Sync υποθετω) εχουν εφαρμογη και σε βιντεο, αλλα δε ξερω ποσο σημαντικη ειναι η συμβολη τους.

 

Για την καρτα γραφικων δε σου απανταω, γοολγαρε το.

 

Το display port ειναι λιγο bugged και βγαζει θεματα οπως αυτο που αναφερεις. Δεν νομιζω οτι θα το συναντησεις με το HDMI ομως, στο HDMI θα χρειαστει μαλλον να διορθωσεις το color signal. Οπως και να εχει αυτα δεν ειναι σοβαρα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

@anonymous-root χρησιμοποιώ την οθόνη για πάνω από ένα χρόνο τώρα στη δουλειά μου (προγραμματισμό). Δε θα έλεγα ότι με κουράζει αν και είμαι από πάνω της όχι πάνω από 10 ώρες την ημέρα, αλλά ποτέ δε θυμάμαι τον εαυτό μου να κουράζομαι με πολύωρη χρήση οθόνης. Το 1 μέτρο είναι μάλλον μεγάλη απόσταση και ίσως χρειάζεται να τροποποιήσεις το μέγεθος των αντικειμένων από τα Windows τα οποία (10άρια) για την απόσταση των 70 εκατοστών που την έχω εγώ έχουν κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις (δεν έχω πειράζει τίποτα).

 

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να δουλεύει ταυτόχρονα και την onboard και την ξεχωριστή κάρτα γραφικών ή σκοπεύεις να δουλεύεις μόνο με την onboard;

Link to comment
Share on other sites

@tragikos

 

Ναι γίνεται ταυτόχρονα. Τώρα έβαλα την κύρια (DVI) πάνω στη μητρική και τη δεύτερη στην κάρτα γραφικών. Το θέμα είναι ότι εν τέλη πάει χαμένη η κάρτα γραφικών (αφού μπορώ να βάλω και 2η οθόνη στην on board).  Συν το γεγονός ότι έχω μια αίσθηση πως η εικόνα από την on board δεν είναι τόσο καθαρή (ίσως ιδέα μου).

Όπως και να έχει θα δω τι θα κάνω, η οθόνη έχει εξαντληθεί στο e-shop, άσε που παίζει να μην την καλύπτει η ελληνική Dell, σε θέμα εγγύησης. Ίσως το τρενάρω το θέμα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και είδα την U2515h. Την είχανε με 125% dpi. Μου φάνηκε έτσι κι έτσι, τα γράμματα δεν ήταν πολύ καθαρά (ίσως έφταιγε και η κάρτα τους). Την έβαλα στα 100% dpi, και τα γράμματα ήταν όντως ψείρες. Από την άλλη δεν μπορούσα να ανοιξω και κανένα κείμενο (σελίδα πχ) να το εξετάσω καλύτερα. Μάλλον θα ξαναπάω να δω.

Παντως, αν την πάρω, θα πρέπει αναγκαστικά να την έχω με 125% dpi. Έχω ενδοιασμούς αν θα μου είναι βολικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, anonymous-root said:

Την έβαλα στα 100% dpi, και τα γράμματα ήταν όντως ψείρες. Από την άλλη δεν μπορούσα να ανοιξω και κανένα κείμενο (σελίδα πχ) να το εξετάσω καλύτερα. Μάλλον θα ξαναπάω να δω.

Ξαναπήγαινε αλλά να έχεις κατά νου πως αν κάτι σε κουράζει στα μερικά δευτερόλεπτα που θα το δεις σε κατάστημα η κούραση θα είναι πολλαπλάσια όταν κάθεσαι μπροστά της αρκετές ώρες.  Συχνά οι συνθήκες περιβάλλοντος φωτισμού στα καταστήματα δεν έχουν σχέση με το σύνηθες οικιακό περιβάλλον.

 

On 11/12/2016 at 3:41 AM, anonymous-root said:

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως διάβασμα, κώδικας, surfing, συγγραφή κειμένων και διάφορες δουλειές τύπου system administration. Βαριά βαριά καμμιά ταινία ή βίντεο ενώ ΔΕΝ παίζω παιχνίδια.
Θέλω να ξέρω αν αυτή η οθόνη είναι αρκετά ξεκούραστη για τα μάτια, καθώς πέρα από όλα τα άλλα είναι το κύριο πράγμα που με ενδιαφέρει.

Στη θέση σου θα προσπαθούσα να δω τι αξιόπιστο υπάρχει σε 24" και σε ανάλυση 1920*1200 (λόγος 16:10 αντί για το διαδεδομένο 16:9) στα χρήματα που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος anonymous-root έγραψε:

Πήγα σήμερα και είδα την U2515h. Την είχανε με 125% dpi. Μου φάνηκε έτσι κι έτσι, τα γράμματα δεν ήταν πολύ καθαρά (ίσως έφταιγε και η κάρτα τους). Την έβαλα στα 100% dpi, και τα γράμματα ήταν όντως ψείρες. Από την άλλη δεν μπορούσα να ανοιξω και κανένα κείμενο (σελίδα πχ) να το εξετάσω καλύτερα. Μάλλον θα ξαναπάω να δω.

Παντως, αν την πάρω, θα πρέπει αναγκαστικά να την έχω με 125% dpi. Έχω ενδοιασμούς αν θα μου είναι βολικό αυτό.

Σιγά μην έκατσε κανείς να ρυθμίσει την οθόνη όπως πρέπει. Άλλο στο ράφι του καταστήματος και άλλο στο γραφείο σου.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Snips said:

Σιγά μην έκατσε κανείς να ρυθμίσει την οθόνη όπως πρέπει. Άλλο στο ράφι του καταστήματος και άλλο στο γραφείο σου.

125%, 100%, «Την έβαλα στα 100% dpi, και τα γράμματα ήταν όντως ψείρες»

Snips, τι διαφορετικό θα έχουν οι παραπάνω ρυθμίσεις που αναφέρει ο ενδιαφερόμενος στο γραφείο του σε σχέση με αυτό που είδε στο ράφι του καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Α! Για τα dpi μιλάμε μόνο;

Όπως και να χει. Όταν η γραμματοσειρά στο 100% σε 25άρα οθόνη φαίνονται ψείρες, τότ δεν φταίει η οθόνη. Απλά ο χρήστης δεν μπορεί να τα βλέπει μικρά.

 

Σχετικά με την καθαρότητα, ναι. Οι επιμέρους ρυθμίσεις τις κάθε οθόνης (ακόμα και μεσα απο win - clear type κλπ κλπ κλπ) επηρεάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

συγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση.

Πήγα την ξαναείδα, αυτή τη φορά πιο προσεκτικά. Εντάξει, τα γράμματα είναι όντως μικρά, βέβαια με τα 125% παλεύονται κάπως. Γενικά με βάση τις  "ιδιορυθμίες" μου η καλύτερη λύση από όσο καταλαβαίνω είναι να πάω σε 24αρα με FullHD ανάλυση. Αν και η καρδιά λέει ότι με ψήνει πολύ το 2k. :P. Για FullHD υπάρχει η πρόταση της  LG 23MP68VQ-P.

Ένα άλλο θεματάκι είναι ότι έχω μια δεύτερη οθόνη, νομίζω η ρύθμιση για τα DPI επηρεάζει και την 2η οθόνη σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.