Jump to content



Αγορά ανεμιστήρων για Phanteks Enthoo Pro και για Thermalrigh TrueSpirit 120M (BW)


idis

Recommended Posts

Μόλις το δοκίμασα και με το που έβαλα το sata οι case fans που είναι στο hub πήγαν στο 100%.

Στο hub έχω μόνο τους 2 του κουτιού, μήπως έχεις βάλει το fan του cpu cooler στην θέση 1;

Και εγώ έτσι ακριβώς τα έχω. Με το που συνδέεις το sata οι ανεμιστήρες στροφάρουν στο 100% και ο θορυβος πάει στο θεό. Η Phanteks  στο manual λέει να συνδέσεις το hub στο cpu fan header της μητρικής και εκεί πάνω όλους τους ανεμιστήρες, αλλά δεν το ρισκάρω για κανένα λόγο. Γι' αυτό ο ανεμιστήρας της ψύκτρας είναι στο cpu fan header, και οι άλλοι δύο του κουτιού στο hub, το οποίο συνδέεται σε μια θέση pwm header της μητρικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκίμαζα αλλά τα καλώδια από τα ανεμιστήρια του cpu δεν φτάνουν το hub εκτός αν βάλω το Υ-splitter, αλλά στο manual προειδοποιεί για κάτι τέτοιο.

 

Πάντως με δύο μόνο ανεμιστήρια δεν νομίζω ότι θα έχει θέμα να τα τροφοδοτεί μόνο από ένα header η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο με σωστή σύνδεση να  σου στροφάρουν στο μέγιστο οι ανεμιστήρες, εκτός και αν έχει δοθεί εντολή στο PWM να πάει στο 100%!

 Ή αν δεν είχες βάλει κανένα ανεμιστήρα στο λευκό βύσμα, οπότε δεν επέστρεφε σήμα στροφών στην μητρική.

Αν δεν βάλεις επάνω το power Sata τοτε οι ανεμιστήρες τροφοδοτούνται από τα +12 του fan header που σίγουρα δεν μπορεί να καλύψει όλους τους ανεμιστήρες και φυσικά οι στροφές τους πέφτουν και όσο πιο πολλούς ανεμιστήρες βάζεις επάνω, τόσο πιο αργά στρέφονται !

 

Για όποιον θέλει να πειραματιστεί με ασφάλεια, με τον έλεγχο των ανεμιστήρων με την βοήθεια του PWM Fan Hub του κουτιού, μπορεί να βάλει τον ανεμιστήρα της ψύκτρας στο άσπρο βύσμα, να πάει το καλώδιο από την δεξιά μεριά της πλακέτας στο CPU Fan header και να συνδέσει και την τροφοδοσία επάνω.

Έτσι οι στροφές της ψύκτρας θα πηγαίνουν στην μητρική κρατώντας το feedback που περιμένει το bios σε αποδεκτά επίπεδα και οι άλλοι ανεμιστήρες (αν είναι ίδιος τύπος ) θα στρέφονται με τις ίδιες στροφές που έχει και η ψύκτρα (θα είναι σε slave mode ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο με σωστή σύνδεση να  σου στροφάρουν στο μέγιστο οι ανεμιστήρες, εκτός και αν έχει δοθεί εντολή στο PWM να πάει στο 100%!

 Ή αν δεν είχες βάλει κανένα ανεμιστήρα στο λευκό βύσμα, οπότε δεν επέστρεφε σήμα στροφών στην μητρική.

Αν δεν βάλεις επάνω το power Sata τοτε οι ανεμιστήρες τροφοδοτούνται από τα +12 του fan header που σίγουρα δεν μπορεί να καλύψει όλους τους ανεμιστήρες και φυσικά οι στροφές τους πέφτουν και όσο πιο πολλούς ανεμιστήρες βάζεις επάνω, τόσο πιο αργά στρέφονται !

 

Για όποιον θέλει να πειραματιστεί με ασφάλεια, με τον έλεγχο των ανεμιστήρων με την βοήθεια του PWM Fan Hub του κουτιού, μπορεί να βάλει τον ανεμιστήρα της ψύκτρας στο άσπρο βύσμα, να πάει το καλώδιο από την δεξιά μεριά της πλακέτας στο CPU Fan header και να συνδέσει και την τροφοδοσία επάνω.

Έτσι οι στροφές της ψύκτρας θα πηγαίνουν στην μητρική κρατώντας το feedback που περιμένει το bios σε αποδεκτά επίπεδα και οι άλλοι ανεμιστήρες (αν είναι ίδιος τύπος ) θα στρέφονται με τις ίδιες στροφές που έχει και η ψύκτρα (θα είναι σε slave mode ).

 

Στο λευκό (fan 1) υπάρχει ανεμιστήρας αλλά είναι ένας από τους δύο του κουτιού (3-pin και οι 2). Μόνο με το pwm cable όλα καλά, με το sata παίρνουν και οι 2 12v και μαξάρουν.

 

Μάλλον αυτό φτιάχνει αν βάλεις pwm fan σε αυτή τη θέση, αλλά στη δικιά μου περίπτωση δεν αξίζει να βάλω extensions μόνο και μόνο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 @Larry,

 

Ειχα μιλησει απευθειας με την @karmen1983,  και ειχα διαβασει και το review . Μου εξηγησε οτι το σωστο ειναι οπως το λεει ο @Seafalco

Επειδη ειχα δυο spare ανεμιστηρια τα οποια ειναι αρκετα αθορυβα (το μονο καλο που απεμεινε απο το παλιο κουτι) , και πηρα και ενα τριτο στη συνεχεια, εγιναν 5. 

 

Για να φανταστεις το μανουαλι δε το διαβασα καν, δε χρειαστηκε :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 @Larry,

 

Ειχα μιλησει απευθειας με την @karmen1983,  και ειχα διαβασει και το review . Μου εξηγησε οτι το σωστο ειναι οπως το λεει ο @Seafalco

Επειδη ειχα δυο spare ανεμιστηρια τα οποια ειναι αρκετα αθορυβα (το μονο καλο που απεμεινε απο το παλιο κουτι) , και πηρα και ενα τριτο στη συνεχεια, εγιναν 5. 

 

Για να φανταστεις το μανουαλι δε το διαβασα καν, δε χρειαστηκε :p

 

Μόλις το έκανα.

 

Γύρισα το hub από την άλλη μεριά για να φτάνουν τα fans της R1 χωρίς spliiter, σύνδεσα το sata, και το hub στο cpu fan header 1, και τώρα δουλεύει όπως πρέπει.

 

Οπότε και δεν φορτώνω τα headers της μητρικής και είναι απλούστερο το fan management στο bios (μόνο 1 profile αντί για 3).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.