Jump to content



Αγορά ανεμιστήρων για Phanteks Enthoo Pro και για Thermalrigh TrueSpirit 120M (BW)


idis

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος είμαι σε αναζήτηση ανεμιστήρων ουσιαστικά για όλο το σύστημα μου. Δηλαδή για το case που είναι ένα Phanteks Entoo Pro και για την ψύκτρα της cpu που είναι μια Thermalright Truespirit 120M (BW). Θέλω να γίνει το σύστημα όσο το δυνατόν πιο ήσυχο διατηρώντας παράλληλα και ένα αξιοπρεπές επίπεδο ψύξης (κυρίως για το καλοκαίρι). Το κουτί μπροστά φοράει έναν 200 mm ανεμιστήρα από το εργοστάσιο και πίσω έναν 140 mm, η δε ψύκτρα φοράει έναν 120 mm επίσης από το εργοστάσιο. Η χρήση που κάνω στο pc είναι αρκετά light κυρίως για εργασίες στο μεταπτυχιακό με λίγη χρήση κάποιων σχετικά βαριών προγραμμάτων όπως πχ autocad, aspen plus, autodesk plant 3d, για office, για ίντερνετ και ταινίες. Επίσης δεν έχει γίνει ποτέ overclocking και ούτε θα γίνει ποτέ. Από πλευράς οικονομικού θα μπορούσα να δώσω περίπου 100 ευρώ για όλα. Το ξαναλέω με ενδιαφέρει κυρίως η ησυχία του συστήματος. Έλεγα να πάω προς noctua  αλλά υπάρχουν πολλά μοντέλα και επειδή είμαι σχετικά άπειρος δεν ξέρω ποιούς να διαλέξω. Γι' αυτό θέλω τα φώτα σας.  

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.   

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος των εργοστασιακών ανεμιστήρων του κουτιού για τα δικά σου αυτιά είναι υποφερτός; Γιατί οι συγκεκριμένοι είναι αρκετά ήσυχοι. Αν ήμουν στην θέση σου σε πρώτη φάση θα άλλαζα τον ανεμιστήρα της ψύκτρας με έναν Noctua Nf-F12 PWM ( αφού ψήνεσαι για Noctua)  . Αν δεν έχεις δεσμευμένο κάποιο από τα cage των δίσκων, αφαίρεσε το για να βελτιωθεί το airflow και καλό θα είναι να τοποθετήσεις και έναν 120mm ή 140mm στην οροφή του κουτιού να βγάζει αέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οι εργοστασιακοί ανεμιστήρες σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είναι υποφερτοί. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα αλλάξω σε πρώτη φάση τον ανεμιστήρα της ψύκτρας.Το noctua που ανέφερα δεν είναι καθόλου δεσμευτικό, απλά το ανέφερα γιατί έχω ακούσει ότι είναι ιδιαίτερα αθόρυβοι και αποτελεσματικοί. Τώρα αν υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές άλλων εταιρειών, να τις δω και αυτές. Στο μέλλον σχεδιάζω  να βάλω και ανεμιστήρα οροφής. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μόνο noctua κοιτάζω γενικά .

Η σειρά nf-s ειναι για το κουτί ,η nf-f για ψυχτρες .

H nf-p ειναι στη μέση υποτίθεται ,αλλα κατά τη γνώμη μου κάνει περισσότερο για κουτιά που δεν έχουν πολύ καλο flow ,πχ στενές τρύπες ,χοντρά φίλτρα ,πολλοί σκληροί μπροστά στον ανεμιστηρα κτλ.

Μπορεις για λίγο ,με το χέρι να σταματάς τον κάθε ανεμιστηρα καθώς δουλεύει ώστε να διαπιστώσεις ποιος κάνει θόρυβο .

Για την ψυχτρα ένας pwm βολεύει περισσότερο συνήθως .

Λαβε υπόψη ,οτι μπορει να ακούγεται και το τροφοδοτικο ,αν δεν ειναι κατι ποιοτικό .

Συνήθως τον πιο πολυ θόρυβο (θεωρώντας οτι έχεις σχετικά αθόρυβα fan γενικά ) κάνει η ψυχτρα ,και ανάλογα την περίπτωση η gpu .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από ότι μπορώ να καταλάβω, όντως ο ανεμιστήρας της ψύκτρας είναι που κάνει τον πιο πολύ θόρυβο. Όσον αφορά στο τροφοδοτικό θεωρώ ότι είναι σχετικά ποιοτικό ή τουλάχιστον με αυτό το σκεπτικό αγοράστηκε. Είναι ένα corsair cx 430 (80 PLUS Bronze).

Η gpu δεν έχει ανεμιστήρα είναι τύπου passive cooled.

Οπότε μάλλον είναι καλή ιδέα η σταδιακή αντικατάσταση των ανεμιστήρων, ξεκινώντας από αυτόν της ψύκτρας, μέχρι να επιτευχθεί το επιθυμητό επίπεδο θορύβου. Παραμένουμε δηλαδή σε Noctua NF-F12 PWM μέχρι νεοτέρας. 

Link to comment
Share on other sites

Arctic.

 

Στις 700-800 στροφές είναι σαν μην υπάρχει και με εξερετική απόδοση. Ακόμα και στιε 900 στροφές είναι πολύ υποφερτό. Είναι pwm και μπορείς να το ελέγχεις από την μητρική σου. Προσωπικά τα έχω πάνω σε ξεχωριστό fan controller. Όλα τα fans για να έχεις ησυχία πρέπει να τα ελέγχεις. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τα corsair μόνο όνομα έχουν και ειμαι κάθετος σε αυτό .

Πολυ κακη ποιότητα .

Οι σειρές που corsair που έχουν καλη ποιότητα ξεφεύγουν τελείως σε τιμές και παίρνεις seasonic και τελειώνεις.

Ολους αυτος ο πρόλογος ,για να σου πω να μη βιαστείς να βγάλεις το τροφοδοτικο από την εξίσωση.

Οχι τόσο για να αλλάξεις τροφοδοτικο ,αλλα μην αλλάζεις τσαμπα ανεμιστηρα που δεν ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα δυο Noctua NF-P14S REDUX-1500 140MM PWM και αν δεν σε χαλαει το γκρι χρωμα, ακομη εναν ιδιο για την πισω θεση.

 

Στην οροφη δεν χρειαζεσαι. Ειναι απιστευτοι οι συγκεκριμενοι και σε ησυχια και σε ροη

 

Τουλαχιστον σε μενα δουλεψε αυτη η διαταξη πολυ καλα οταν ειχα το pro

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

@das, απο τις 600-700 μεχρι τις 1300 δεν ακουγονται καθολου. Στο τεζα τους ναι,ψιλοακουγονται.

 

Στο λεω εγω που εχω το pc στα 30 εκατοστα μακρια μου.

 

Σημασια εχει οτι σε χαμηλες στροφες εχουν πολυ καλη στατικη πιεση αλλά και ροη ;)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Καταρχάς συγγνώμη που δεν απάντησα πιο πριν, αλλά όλο το Σ/Κ δεν είχα πρόσβαση σε pc και internet.

Με βάζετε σε σκέψεις, τουλάχιστον όσον αφορά στο τροφοδοτικό και ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί, καθώς θεωρούσα ότι είναι ποιοτικό και αθόρυβο το corsair. Θα βγάλω όλους τους ανεμιστήρες και θα αφήσω μόνο το τροφοδοτικό, για να δω αν κάνει αρκετό θόρυβο. Επίσης ένας φίλος έχει ένα seasonic (όπως ανέφερε παραπάνω ο φίλος das), οπότε λέω να το βάλω στο δικό μου μηχάνημα για δοκιμή και να δω σχετικά με το αν το corsair κάνει θόρυβο.

Μετά θα δω την υπόθεση αλλαγή ανεμιστήρων. Πάντως από ότι κατάλαβα η υπόθεση θόρυβος, τουλάχιστον απο τους ανεμιστήρες, είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Εξαρτάται δηλαδή ποιος θα "κάτσει" καλύτερα στο δικό σου αυτί.     

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα !

Η ψύκτρα σου έχει καλό σχεδιασμό για να παράγει χαμηλό θόρυβο και είναι και αρκετά αραιόφυλλη, συνεπώς ένας ανεμιστήρας με όχι ιδιαίτερα υψηλή στατική πίεση θα σου κάνει καλή δουλειά ! :)

Ο NF-F12 που σου πρότειναν τα παιδιά είναι μεν καλός αλλά δεν είναι και πολύ αθόρυβος.

Ο  θόρυβος που κάνει βέβαια δεν είναι ενοχλητικός, και κυρίως οφείλεται στο Focused flow σύστημα που έχει στην πίσω πλευρά (σταθερές λεπίδες για ευθειασμό της ροής του αέρα.

 

Επιπλέον με την διαμόρφωση που έχουν τα πτερύγια της ψύκτρας (δεξιά κοιτάνε λίγο κάτω και αριστερά κοιτάνε λίγο πάνω ) είναι φτιαγμένα για το ρεύμα αέρα που βγάζει ένας κοινός ανεμιστήρας στον οποίο δεν έχουν ληφθεί μέτρα για ευθειασμό της ροής του.

Συνεπώς ο NF-F12 δεν θα είναι και τόσο συμβατός και αυτό το είδα δοκιμαζοντάς τον πάνω σε ψύκτρα με ανάλογη δομή (CM Hyper 612 V2).

Άρα η θα πάς για έναν σαν τον NF-P12 PWM, ή θα πας (και καλύτερα θα είναι) σε κάποιον σαν τον BeQuiet Silent Wings 2

Ο οποίος έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και λίγο υψηλότερη απόδοση από τον NF-P12 PWM.

Ένα μόνο θέμα υπάρχει εδώ, αυτό της στήριξης, αλλά νομίζω ότι με τα παρελκόμενα που έχει θα μπορέσεις να τον στερεώσεις επάνω με κάποια μικρή τροποποίηση ίσως αν δείς ότι οι λαστιχένιες βάσεις του είναι πολύ μαλακές (λίγο κόλλα και ένα μικρό πλαστικό σωληνάκι -ίσως και το ίδιο το push pin με βγαλμένο το pin από πάνω να δουλέψει μια χαρά!

Από παιδιά που τους έχουν .... δεν τους αλλάζουν με τίποτε!

 

Καλή συνέχεια ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά... Καταρχάς συγγνώμη που δεν απάντησα πιο πριν, αλλά όλο το Σ/Κ δεν είχα πρόσβαση σε pc και internet.

Με βάζετε σε σκέψεις, τουλάχιστον όσον αφορά στο τροφοδοτικό και ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί, καθώς θεωρούσα ότι είναι ποιοτικό και αθόρυβο το corsair. Θα βγάλω όλους τους ανεμιστήρες και θα αφήσω μόνο το τροφοδοτικό, για να δω αν κάνει αρκετό θόρυβο. Επίσης ένας φίλος έχει ένα seasonic (όπως ανέφερε παραπάνω ο φίλος das), οπότε λέω να το βάλω στο δικό μου μηχάνημα για δοκιμή και να δω σχετικά με το αν το corsair κάνει θόρυβο.

Μετά θα δω την υπόθεση αλλαγή ανεμιστήρων. Πάντως από ότι κατάλαβα η υπόθεση θόρυβος, τουλάχιστον απο τους ανεμιστήρες, είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Εξαρτάται δηλαδή ποιος θα "κάτσει" καλύτερα στο δικό σου αυτί.     

Μονο ονομα ειναι και τα αρκετα ακριβα corsair ειναι αυτα που ειναι πραγματικα ποιοτικα...(πχ σειρα RMi , ΑΧ κλπ).

Χρησιμοποιουν διαφορετικα υλικα σε καθε τους σειρα, γι'αυτο και η "μπατζετ" σειρα τους υπολλειπεται σε καποια θεματα ποιοτητας...Δεν ξερω τι παιζει με αυτο που εχεις , αλλα ισως να εισαι οριακα απο θεμα αποδοσης και απο θεμα θορυβου ακομη χειροτερα. 

 

Πχ, εχω XFX εχω και στα 2 μηχανηματα. Το 550TS ειναι αθορυβο. Το 650Pro ειναι pain in the ears ακομη και χωρις load. Διπλασιαζει (κυριολεκτικα) τη φασαρια στο κουτι. Και ειναι based στο Seasonic S12II αν δε κανω λαθος. Απλα το ανεμιστηρι του σου παιρνει το κεφαλι :p 

 

Οσον αφορα το Phanteks, επειδη ειμαι κατοχος του. .

Εχω 5 ανεμιστηρες.. Ο μπροστινος 200ρης ακουγεται περισσοτερο απο ολους και τωρα με το 650pro εχω περισσοτερο θορυβο (ειχα το 550TS πρωτα πανω ) . Δεν ειναι ενοχλητικος απο μονος του , αλλα αυτο εξαρταται και απο το αυτι του καθενος! Δεν πιστευω οτι χρειαζεται αλλαγη καθως το airflow στο κουτι ειναι παρα πολυ καλο με αυτον επανω.

Σκεφτηκα σε καποια φαση 2Χ140 της alpenfohn που ειναι εξαιρετικα αθορυβοι αλλα θα ειχα λιγο χειροτερο airflow με αυτους, οποτε μενω στον 200ρη. Εξαλλου μονο σε gaming ακουγεται παραπανω , αλλα εχω δυνατα τα ηχεια, οποτε καλυπτεται ο θορυβος :p 

 

Για την ψυκτρα συμφωνω με τον Silent Wings 2. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....

Χθες έκανα την αλλαγή του τροφοδοτικού μου με το seasonic ενός φίλου αλλά δεν είδα και τεράστιες διαφορές. Οπότε το τροφοδοτικό μπαίνει στην άκρη τουλάχιστον προς το παρών. Από διάφορες δοκιμές που έκανα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο ανεμιστήρας της ψύκτρας κάνει τον περισσότερο θόρυβο. Οπότε θα προχωρήσω σε πρώτη φάση σε αλλαγή αυτού του ανεμιστήρα.

Όσον αφορά στους ανεμιστήρες που μου προτείνατε, για τους noctua τα πράγματα είναι σχετικά συμβατά και λίγο πολύ γνωστά, αλλά όσον αφορά στους bequiet που μου πρότεινε ο φίλος Seafalco, πέρα από το γεγονός ότι και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για θόρυβο και απόδοση, με προβληματίζει το πώς θα στηριχθεί επάνω στην ψύκτρα (όπως αναφέρθηκε). Νομίζω βέβαια ότι με την χρήση των πλαστικών mountings που περιλαμβάνονται στην συσκευασία θα κουμπώσει στην ψύκτρα μια χαρά. Επειδή όμως δεν είμαι σίγουρος, προσανατολίζομαι περισσότερο στην αγορά των noctua όσον αφορά στον ανεμιστήρα της cpu, κυρίως λόγω του ότι δεν θέλω να βρεθώ με έναν ακριβό ανεμιστήρα στο χέρι.

Όπως και να έχει η παραγγελία θα γίνει περίπου προς το τέλος του μηνός οπότε μέχρι τότε υπάρχει τροφή για σκέψη.    

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα και εγώ το Enthoo Pro και πρέπει να πω ότι σε full οι δικοί του ανεμιστήρες ακούγονται, όχι κάτι τραγικό αλλά δεν τους λες και αθόρυβους.

 

Όμως αν τους έχεις συνδεδεμένους με το hub (όπως ήρθε το κουτί δηλαδή) και το hub το συνδέσεις μόνο με το pwm καλώδιο σε ένα pwm header στη μητρική (γιατί αν συνδέσεις ή/και το sata δουλεύουν πάντα στο full) τότε κατεβαίνουν στο 40% ~= 700rpm και δεν ακούγεται τίποτα.

 

Γενικώς δες αν σου δίνει η μητρική να πειράξεις fan profiles/fan levels , γιατί όσο και αθόρυβος να είναι κάποιος ανεμιστήρας όταν τον τρέχεις στο max λογικό είναι να ακουστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....

Χθες έκανα την αλλαγή του τροφοδοτικού μου με το seasonic ενός φίλου αλλά δεν είδα και τεράστιες διαφορές. Οπότε το τροφοδοτικό μπαίνει στην άκρη τουλάχιστον προς το παρών. Από διάφορες δοκιμές που έκανα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο ανεμιστήρας της ψύκτρας κάνει τον περισσότερο θόρυβο. Οπότε θα προχωρήσω σε πρώτη φάση σε αλλαγή αυτού του ανεμιστήρα.

Όσον αφορά στους ανεμιστήρες που μου προτείνατε, για τους noctua τα πράγματα είναι σχετικά συμβατά και λίγο πολύ γνωστά, αλλά όσον αφορά στους bequiet που μου πρότεινε ο φίλος Seafalco, πέρα από το γεγονός ότι και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για θόρυβο και απόδοση, με προβληματίζει το πώς θα στηριχθεί επάνω στην ψύκτρα (όπως αναφέρθηκε). Νομίζω βέβαια ότι με την χρήση των πλαστικών mountings που περιλαμβάνονται στην συσκευασία θα κουμπώσει στην ψύκτρα μια χαρά. Επειδή όμως δεν είμαι σίγουρος, προσανατολίζομαι περισσότερο στην αγορά των noctua όσον αφορά στον ανεμιστήρα της cpu, κυρίως λόγω του ότι δεν θέλω να βρεθώ με έναν ακριβό ανεμιστήρα στο χέρι.

Όπως και να έχει η παραγγελία θα γίνει περίπου προς το τέλος του μηνός οπότε μέχρι τότε υπάρχει τροφή για σκέψη.    

Ποια ψύκτρα έχεις?

 

Μόλις πήρα και εγώ το Enthoo Pro και πρέπει να πω ότι σε full οι δικοί του ανεμιστήρες ακούγονται, όχι κάτι τραγικό αλλά δεν τους λες και αθόρυβους.

 

Όμως αν τους έχεις συνδεδεμένους με το hub (όπως ήρθε το κουτί δηλαδή) και το hub το συνδέσεις μόνο με το pwm καλώδιο σε ένα pwm header στη μητρική (γιατί αν συνδέσεις ή/και το sata δουλεύουν πάντα στο full) τότε κατεβαίνουν στο 40% ~= 700rpm και δεν ακούγεται τίποτα.

 

Γενικώς δες αν σου δίνει η μητρική να πειράξεις fan profiles/fan levels , γιατί όσο και αθόρυβος να είναι κάποιος ανεμιστήρας όταν τον τρέχεις στο max λογικό είναι να ακουστεί.

Στο full δεν υπάρχει fan που να μην ακούγεται.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη την thermalright truespirit το λέει στο πρώτο ποστ [emoji14]

Εγώ έλεγχο έχω και με το sata στο phanteks. Δε θα έπαιρνα Ρίσκο να φορτώσω το CPU fan header

Μόλις το δοκίμασα και με το που έβαλα το sata οι case fans που είναι στο hub πήγαν στο 100%.

Στο hub έχω μόνο τους 2 του κουτιού, μήπως έχεις βάλει το fan του cpu cooler στην θέση 1;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.