Jump to content



Αγορά Monitor για Game


Recommended Posts

Τελικά το συμπέρασμα ποιο είναι...? Γτι με μπερδέψατε κ λίγο...Να πάω σε Gsync-Freesync η σε ενα κανονικό μονιτορ???Επίσης ποια ειναι η ASUS στην φώτο???

Ένα συμπέρασμα είναι ότι οι sync tech δεν κάνουν μεγάλη διάφορα σε 144hz οθονες. Αλλά εφόσον μπορείς να πάρεις sync tech, δε βλέπω το λόγο να μην το κανείς.

Οι ακριβότερες g-sync έχουν και backlight strobing ως εναλλακτική των sync tech, ulmb το λέει ή nvidia.

Ορίστε δύο ωραία άρθρα για το gsync αν έχεις όρεξη.

http://www.blurbusters.com/gsync/preview/

http://www.blurbusters.com/gsync/preview2/

Εφόσον θα πας κατά πάσα πιθανότητα σε 27" 1440p AHVA 144hz με freesync, θα έλεγα ότι καλύτερα να παρεις μια 390 και ας έχει λίγο χειρότερες επιδόσεις σε κάποια παιχνίδια. Υποθέτω ότι έχεις μπλοκαρισμένη επεξεργαστή έτσι κι αλλιώς, έτσι?

Για το θέμα xf270hu vs mg279q, δεν έχουμε review για την πρώτη ακόμη. Και οι δύο καλές οθόνες είναι, ή Acer έχει 40-140+ freesync range, ή Asus 35-90.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Οταν ο ενας σου δινει εγγύηση στα 18 καμμένα/κολλημένα pixels (ACER) και ο αλλος στα 4ερα (ASUS) η επιλογη δεν φανταζει δυσκολη...

 

Το παλικαρι μην μπλεξει ειδικα με ΑMD, και με sync καταστασεις...

 

Πρασινη + vsync off και καρφωμενα τα 144HZ στην οθονη και θα εχεις εμπειρια gameplay απο αλλο πλανήτη ανεξαρτητου fps....

 

Με το καθημερινο preset... δεν με ενδιαφερει τι κανει σε 100 φωτεινότητα!

 

desktop

http://postimg.org/image/m6pduptct/full/

 

20151205_065035_1.jpg

 

 

games

http://postimg.org/image/x3oyv6dr5/full/

 

20151205_080219.jpg

20151204_192423.jpg
 
20151204_204831.jpg

 

movie

http://postimg.org/image/ek547c7zr/full/

 

20151205_082309.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

δεν θα πάρεις την EIZO; Μπορείς να κάνεις μια χάρη και  να μετρήσεις το πλάτος της βάσης ; είναι 23 πόντοι; (εχω περιορισμό στο γραφείο μου για μαχ βάθος 16 πόντους ή να έχει βάση όπως παλιά η  dell ή αcer predator -πόδια ανοιχτά)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην "μπλέξει" με Freesync? H με amd? Το θέμα στους drivers ,είναι περισσότερο θεωρητικό, έχει κάποιες επιπτώσεις αλλά δε νομίζω πως πρέπει να γίνει καθοριστικός παράγοντας.

Καταλαβαίνω ότι το θεωρεις εντελώς άχρηστο το freesync σε 144hz οθονη. Δε συμφωνώ, το καλύτερο που μπορώ να συμφωνησω είναι ότι στον καθένα ή διάφορα που κάνει είναι υποκειμενικα διαφορετικη.

Οι εγγυήσεις και των δύο εταιριών είναι μέτριες, εγώ προσωπικά θα αγοραζα από Amazon προκειμένου να τις παρακαμψω.

Ή eizo έχει και backlight strobbing, οπότε δικαιολογείται ή αγορά της καθώς τα τωρινά freesync μοντέλα δεν έχουν. Αλλά όντως πληρώνεις μεγάλο premium.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Οι εγγυήσεις και των δύο εταιριών είναι μέτριες, εγώ προσωπικά θα αγοραζα από Amazon προκειμένου να τις παρακαμψω.

 

 

Θα σου προτεινω να διαβασεις τα amazon post στον τομεα των monitors. 

Θα καταλαβεις οτι κανουν ανακυκλωση μεχρι να ζητησεις τα λεφτα σου πισω ...νομίζεις οτι θα σου στειλνει καθε φορα monitor κουτα ? Οτι κανει και η Dell Hellas...

 

Καλο το backlight strob αλλα δεν με ενδιαφερει...

 

Η ΕΙΖΟ πουλαει τοσο γιατι νομιζει οτι επιασε τον παπα απο τα @@. Aλλα δεν.....

για το ASUS που την είδες την προσφορά?

 

Απο Γερμανια το πηρα....τωρα εχει παλι στα 650 ευρω!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην "μπλέξει" με Freesync? H με amd? Το θέμα στους drivers ,είναι περισσότερο θεωρητικό, έχει κάποιες επιπτώσεις αλλά δε νομίζω πως πρέπει να γίνει καθοριστικός παράγοντας.

 

Aυτο που αρνησε να κατανοησεις ειναι οτι αν παρει πχ την asus που λεει ο sebastian δεν ειναι αναγκασμενος ντε και καλα να παρει και amd gpu.

Eκτος αν ντε και καλα καποιος θελει να παιξει με freesync για τους λογους του-δεκτο- τοτε πρεπει να παει σε κοκκινη καρτα, η αντοιστιχα να σκασει 900αρουμπα αν θελει gsync σε ιδιας κλασης μονιτορ.

 

Και εγω την ιδια οθονη με τον sebastian εχω, δηλαδη επειδη εχει freesync η οθονη μου, πρεπει ντε και καλα να πεταξω στον καδο την 980 μου και να παω να παρω amd gpu?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

 

 

Και εγω την ιδια οθονη με τον sebastian εχω, δηλαδη επειδη εχει freesync η οθονη μου, πρεπει ντε και καλα να πεταξω στον καδο την 980 μου και να παω να παρω amd gpu?

 

 

Ελα σου εχω μια Fury X, ευκαιρία.... δώρο οι ασπιρίνες! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που αρνησε να κατανοησεις ειναι οτι αν παρει πχ την asus που λεει ο sebastian δεν ειναι αναγκασμενος ντε και καλα να παρει και amd gpu.

Eκτος αν ντε και καλα καποιος θελει να παιξει με freesync για τους λογους του-δεκτο- τοτε πρεπει να παει σε κοκκινη καρτα, η αντοιστιχα να σκασει 900αρουμπα αν θελει gsync σε ιδιας κλασης μονιτορ.

Και εγω την ιδια οθονη με τον sebastian εχω, δηλαδη επειδη εχει freesync η οθονη μου, πρεπει ντε και καλα να πεταξω στον καδο την 980 μου και να παω να παρω amd gpu?

Μια χαρά καταλαβαίνω ότι θα έχει και με nvidia gpu + την asus οθονη καλά αποτελέσματα. Επίσης ποτέ δεν προετρεψα κάποιον να πετάξει την κάρτα του. Ο darap21 αυτή τη στιγμή δεν έχει κάρτα, και λέω ότι εφόσον θα πάρει οθόνη με freesync είναι λογικότερο και καλύτερο να προτιμήσει μια 390 αντί για 970. Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μαλώνετε..:p 

Συζήτηση κάνουμε και παίρνω ιδέες...Προς το παρόν δεν εχω την οικονομική άνεση να πάω σε G-Sync...Είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό για αυτό ζήτησα την βοήθεια σας...Προς το παρόν έχω την R9 290 Sapphire...Είμαι ικανοποιημένος με την κάρτα..Ο επόμενος στόχος μ ειναι να πάω σε Intel i7....

Θα περιμένω μπας και βγάλουν τπτ εκπτώσεις στα μόνιτορ τωρα της γιορτές και τσιμπήσω κανα καλό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.