Jump to content



[Greek Gatherings 13-12-2015] supercars roadcars-barcelona moto gp


kyr..

Recommended Posts

Βρες μου πόσα G πιάνει το καθένα στην ίδια πίστα στις ίδιες συνθηκες στα ίδια λάστιχα.
 

 

Θες καλύτερα να μου αποδείξεις εσύ ότι η 458 βγάζει περισσότερα G από το GTR? Βλέπεις, δουλεύει κι αλλιώς το πράγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Nurburgring lap times:

 

Nissan GTR MY 2008 7:26:70

Ferrari 458 MY 2009  7:28:00

https://nurburgringlaptimes.com/lap-times-top-100/Αυτό λέει τίποτα? 

 

Το top gear το ανέφερα γιατί αναφέρθηκε πρώτα σε αυτό ο fatalaras.

 

ΥΓ. Επειδή παρεκτράπηκε το θέμα, ο λόγος που αποφάσισα να ποστάρω αρχικά δεν ήταν για το Assetto πόσο ρεαλιστικό είναι, ή για να κάνουμε αερολογίες για το mechanical grip. Ήταν επειδή ένας άνθρωπος που αποδεδειγμένα έχει οδηγήσει τα εν λόγω αυτοκίνητα στην πραγματική ζωή λέει την άποψή του, και πέσατε να του λέτε ότι το Assetto ξέρει καλύτερα. Έλεος δηλαδή.

Μπορεις να μου πεις τι σχεση εχουν οι χρονοι με την οδηγικη συμπεριφορα? Δεν σου σου λεμε αν ειναι γρηγορο σου λεμε οτι δεν κρατιεται στο δρομο το ιδιο ευκολα με την 458. Ακομα και στο υπεβολικο top gear μεταξυ των δυο και ασχετα πιο ηταν πιο γρηγορο το 458 ηταν ευκολο στην οδηγηση και τα σχετικα. Ολος ο κοσμος που εχει οδηγησει αυτα τα αυτοκινητα χαρακτηριζει τη 458 ως ενα ευκολο αυτοκινητο για καθε οδηγο και καθημερινη χρηση και το gtr ως ενα τανκ για δρομο και αυτο ακριβως ειναι και στο asseto. Αυτος που εχει την ικανοτητα να οδηγησει το Gtr στα ορια του χωρις λαθη θα διαλυσει τον ανταγωνισμο, οι υπολοιποι 458. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα να ανοιχτεί καινούργιο θέμα γιατί αισθάνομαι και άσχημα σαν καινούργιος εδώ να σας έχω αναστατώσει.

Συνεχίζω όμως με την ελπίδα ότι θα ανοιχτεί ένα νέο θέμα και τα άσχετα post θα μεταφερθούν εκει.

Έχουν γίνει τέτοιες μετρήσεις (για πλευρικά g κλπ) και σε skidpad και σε πίστα "οχτάρι".

Skidpad είναι με λίγα λόγια μία στρογγυλή πίστα, διαμέτρου περίπου 80m όπου τα αυτοκίνητα γυρίζουν γύρω-γύρω στα όρια της πρόσφυσής τους. Πραγματοποιούν αρκετούς γύρους ώστε να βγουν σωστά νούμερα πλευρικών g.

Έγκυρες μετρήσεις έχουν βγάλει τα εξής:

Ferrari 458 Italia: 1.02g
Nissan GT-R: 1.05g

Σε πίστα "οχτάρι" τώρα, όπου εκεί μετράνε και g και χρόνο, το GT-R είναι και πάλι μπροστά με διαφορά περίπου μισό δευτερόλεπτο (23.00 με 23.60).

Γενικά όμως τα αυτοκίνητα αυτά βγάζουν σχεδόν ίδιους χρόνους σε αυτές τις δύο διαδικασίες.

Απλά για να επανέλθουμε στα του AC εγώ δεν σύγκρινα το αν το GT-R είναι καλύτερο/ταχύτερο σε σχέση με την 458, απλά ότι έπρεπε να κρατάει πολύ καλύτερα, κάνοντάς με να παραξενευτώ που η 458 κρατούσε έτσι (η οποία τελικά είχε semislicks).

Τα υπόλοιπα σε κανα καφεδάκι που εύχομαι να καταφέρω να παρεβρεθώ!

P.S. Πορσάκιας είμαι, όχι Nissanάκιας (αν και το εκτιμώ ιδιαίτερα το GT-R!) :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο το AUDI στην οδήγηση.

Πρέπει να έχεις υπομονή με το γκάζι.

Αν πατήσεις νωρίς θα φύγει με μούτρα.

Αν το αφήσεις να γυρίσει, πατάς το γκάζι και βγαίνεις ντριφτάροντας με τα τέσσερα!!!

Έχει τα καλύτερα φρένα. Αλλά του λείπει 1 δευτ για να είναι ανταγωνιστικό. Το ίδιο και το SLS . Κάνουν σχεδόν τους ίδιους χρόνους. 

 

Έχοντας δοκιμάσει πολύ πλέον όλα τα αμάξια έχουμε :

 

  • RUF , δυστυχώς όντως πρέπει να βγει αν κ μου αρέσει απίστευτα. Δεν μπαίνει καλά αλλά η απίστευτη δύναμη του φτάνει.
  • Το Mclaren με διαφορά το πιο δύσκολο. Φαντάζομαι όσοι το τρέχουν έχουν το TC ΟΝ. Μέγα λάθος.
  • Το 458 είναι πιο γρήγορο και εύκολο από ότι πρέπει νομίζω. Δεν θα έπρεπε να κοντράρει το Mclaren.
  • 458 και GT-R κάνουν ωραίο δίδυμο.
  • AUDI κ SLS θα έλεγα πως επίσης δεν ταιριάζουν στο combo. Ποιός θα τα πάρει? ( χαχα ο Θοδωρής).

Τέλος όσοι πάρετε το AUDI, παρατηρήστε τη τεράστια διαφορά που κάνει το V6 tyre model στην θερμοκρασία.

 

Υπόψιν πως έχει προστεθεί μια παράμετρος για αύξηση θερμοκρασίας λόγω rolling resistance.

Πράγματι ενώ τα άλλα αμάξια , έχουν πρόβλημα να ζεστάνουν τα ελαστικά, το AUDI είναι τέλειο.

 

Μεγάλη βελτιώση και δειχνει ότι το μοντέλο ελαστικών έχει ωριμάσει πολύ.

Προσεχε μην δεις καμια sls να κανει τετοιους χρονους 1,59  :p

 

http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat?track=ks_barcelona-layout_moto&cars=ks_audi_r8_plus,mercedes_sls&valid=1,2&date_from=&date_to=

 

στα χερια μου η sls ειναι αρκετα πιο αργη απο το r8,πιστευω το r8 μπορω να το ριξω στα 2λεπτα,για την sls θα προκειται για θαυμα  :p

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις τι σχεση εχουν οι χρονοι με την οδηγικη συμπεριφορα?
 

 

Οι χρόνοι απευθύνονταν στο σχόλιο του liakjim οτι τα 1800 κιλά δεν στρίβουν το ίδιο καλά όσο τα 1200, όχι για την γενικότερη οδική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην δεις και καμια sls να κανει τετοιους χρονους 1,59  :p

 

http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat?track=ks_barcelona-layout_moto&cars=ks_audi_r8_plus,mercedes_sls&valid=1,2&date_from=&date_to=

 

στα χερια μου η sls ειναι αρκετα πιο αργη απο το r8

1:59 το AUDI? Δεν το περίμενα. alien αυτός ο victor86

Link to comment
Share on other sites

Η sls όντως αργή μήπως να την αφαιρέσουμε από το combo και να αφήσουμε το ruf με λίγο ballast?

υπαρχει τροπος να την πας στα 650hp που ειναι και η mp4? αλλα αν συμβει αυτο θα ειναι πιο αργη και απο την sls μετα  :p

 

νομιζω οτι η ruf ετσι οπως ειναι δενει πολυ ωραια σε combo με το pagani huayra και οτι αλλο βρισκεται εκει στα 750hp

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να την πας στα 650hp που ειναι και η mp4? αλλα αν συμβει αυτο θα ειναι πιο αργη και απο την sls μετα

 

 

Να μειώσεις ιπποδύναμη όχι δεν γίνεται μπορεις όμως να του προσθέσεις καμιά 100σταρια κιλά. :D

Έγινε επεξεργασία από Thodoris1884
Link to comment
Share on other sites

Να μειώσεις ιπποδύναμη όχι δεν γίνεται μπορεις όμως να του προσθέσεις καμιά 100σταρια κιλά. :D

ειμαι αρκετα επιφυλακτικος για το αποτελεσμαμα,πιστευω οτι θα πεσει στο +0,300 οι χρονοι της και θα την παρεις εσυ και οι συνηθεις υποπτοι,θα κανετε ενα ωραιοτατο 1,57  :p μην πω και παρακατω  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1:59 το AUDI? Δεν το περίμενα. alien αυτός ο victor86

http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat?track=ks_barcelona-layout_moto&cars=ks_audi_r8_plus,mercedes_sls&valid=1,2&date_from=&date_to=

 

μεχρι εδω μπορω παρακατω βρισκω τοιχο 

 

στον σερβερ δεν βρισκεις ελευθερο σλοτ να μπεις χαμος  :)

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat?track=ks_barcelona-layout_moto&cars=ks_audi_r8_plus,mercedes_sls&valid=1,2&date_from=&date_to=

 

μεχρι εδω μπορω παρακατω βρισκω τοιχο 

 

στον σερβερ δεν βρισκεις ελευθερο σλοτ να μπεις χαμος  :)

 

 

Ωραίος. Να ρωτ'ησω. Με 24 άτομα, πώς πάει από lag?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αρκετα επιφυλακτικος για το αποτελεσμαμα,πιστευω οτι θα πεσει στο +0,300 οι χρονοι της και θα την παρεις εσυ και οι συνηθεις υποπτοι,θα κανετε ενα ωραιοτατο 1,57  :p μην πω και παρακατω  :p

 

Tί το ήθελες και μίλησες ? http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat?track=ks_barcelona-layout_moto&cars=ferrari_458,ferrari_laferrari,ks_audi_r8_plus,ks_nissan_gtr,ks_ruf_rt12r,mclaren_mp412c,mercedes_sls,pagani_huayra&valid=1,2&date_from=&date_to=

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλα με τη ρουφινα θα κανανε 1,55 και πιο κατω ουυυυυυυστ  :tongueout:  :hehe:

 

GTR -MP4-458 μεγαλη κοντρα προβλεπεται,πιστευω και στο audi Ιδωμεν 

 

o ανταγωνισμος ανεβαινει 1,58 και το audi  :)

http://managerdc2.rackservice.org:50299/lapstat?track=ks_barcelona-layout_moto&cars=ferrari_458,ferrari_laferrari,ks_audi_r8_plus,ks_nissan_gtr,mclaren_mp412c,mercedes_sls&valid=1,2&date_from=&date_to=

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.