Jump to content



Αναβάθμιση GPU


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αν και πήγαινα για 970 δυστυχως το budget μειώθηκε αισθητά λόγω υποχρεώσεων. Η ερώτηση μου είναι η εξής λοιπόν.

Με το μπάτζετ μου να έχει φτάσει στα 250 ευρώ σκέφτομαι  τις παρακάτω κάρτες αν αξίζει η μετάβαση (αφορά φυσικά το πρώτο σύστημα της υπογραφής μου).

 

1. http://www.msi.com/p...o-specification 243,50 ευρω

ή

2. https://www.asus.com/Graphics-Cards/STRIXGTX960DC2OC4GD5/+ 36 ευρω (αν αξίζει θα γδύσω τον Αϊ Βασίλη :rolleyes: )

 

Η strix της Asus φαίνεται να υπερέχει σε κάποια review και benches που διάβασα και είδα. Γνώμες?

 

Για να έχετε μια εικόνα των παιχνιδιών παιζω κυρίως SKYRIM, WORLD OF TANKS, FLAMING CLIFFS 2 (εδώ έχω κάποια θεματάκια με την μνήμη της gpu), Dying Light και ELITE. Ολα σε 1920x1080 και οι παραχωρήσεις που κάνω είναι στα φίλτρα και τα shadows (τα αφαιρώ εντελώς ή low).  Σε άλλα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει δεν παίξαν καν λόγω μνήμης (Γι αυτο και στοχέυω στην 4GB έκδοση).

 

Δεν σκοπέυω να ανεβώ ανάλυση στο μέλλον!

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα !!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο στις αγγελίες μπορείς να βρεις και 970 και 290 κάτω από 300 και 280-270 αντίστοιχα. Ανοιξε μία ζήτησης. Κάποιος θα πουλάει εδω

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψεματα η 380 ειναι πολυ καλυτερη απο την 960

για μενα μαζεψε λεφτα και χτυπα 390, η 970 πλεον δεν αξιζει 

 

συμφωνώ εν μέρη ότι είναι υπερτιμημένη για την -πραγματική- υπολογιστική της δύναμη.. βέβαια με ένα μαγικό τρόπο σε όλα τα τελευταία games πάντα παίζει καλύτερα απ' την δυνατότερη 390

 

 

δείτε τα spikes στα frametimes της 390, αυτά μεταφράζονται σε stuttering.

 

on topic, φίλε μου πάρε μια 970 ελαφρώς μεταχειρώ γιατί όντως τα 400+ € σε κανά χρόνο-2 που θα κόψουν υποστήριξη και optimizations η team green θαναι πεταμένα λεφτά... πάρε λοιπόν ελαφρώς μεταχειρώ, πούλα τη τότε με μικρή χασούρα και προχωράς σε πασχάλη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή φίλε μου. Με δεδομένο ότι την υπάρχουσα κάρτα την έχω ήδη τετραετία και αν δεν ήταν η μνήμη θέμα δεν θα την άλλαζα, θεωρώ ότι και η 970 (την βρίσκω καινούρια στα 380 απο σκρουτζομαγαζο, υλοποίηση ZOTAC) θα με καλύψει ανάλογα. Ακόμα δεν έχω παίξει παιχνίδια που έχω αγοράσει λόγω μνήμης gpu και ο διαθέσιμος χρόνος διασκέδασης μειώνεται συνεχώς. Τώρα αν μελλοντικά χρειαστώ περισσότερα θα πουληθεί η 970 και θα πάρω πασχάλη.

Άσχετο επειδή δεν έχω προλάβει να τσεκάρω μήπως ο Πασχάλης βγαίνει σε κάνα τρίμηνο (ούτος η αλλιώς θα μαζέψω κι άλλα χρήματα) και πάω απευθείας εκεί;

 

Φίλε sakinor η AMD με έχασε προ πολλού απο πελάτη και δεν σκοπέυω να ξαναγυρίσω ποτέ σε αυτή, ακόμα και αν πληρώνω τριπλάσια χρήματα στην NVIDIA.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πασχαλης θα βγει μετα το καλοκαιρι υπολογιζω. Οποτε για κανα 3μηνο χλωμο.. Και αν βγαλει θα βγαλει καμμια πρωτη πετσοκομμενη, δοκιμαστικη εκδοση για τους beta testers :p Αρα φουλ Πασχαλης αργει ακομη. Θεωρω πως ειναι πολλα τα 380€ για την 970. ΜΟνο μεταχειρη αξιζει πλεον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με tommy, θαχει γρήγορη απαξίωση η σειρά 9χχ (η 960 είναι ήδη απαξιωμένη lol) και η 980 βγήκε στα 600€ για 10-15 frames παραπάνω από την 970... αλλά ελλείψη ανταγωνισμού κάνουν ότι θέλουν

 

pascal και γω για καλές κάρτες βλέπω του χρόνου τέτοια εποχή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνηθες να απαξιωνονται γρηγορα, γι'αυτο ψαχνω και εγω για το better value , nvidia OR amd . Δε ξερω τι θα γυαλισει του χρονου :p Ο Πασχαλης ειναι πολλα υποσχομενος, αλλα η τιμη του θα ποναει τις τσεπες μας φανταζομαι... Επισης βλεπω το mainstream συντομα να γινεται το 6+ GB vram. Προπερσι λεγαμε οτι τα 2 θα ειναι αρκετα για χρονια. Ξαφνικα δε μας φτανουν ουτε τα 4 :p 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο μιας και αναφέρθηκε η μνήμη της GPU. Δεν πρόκειται να ανεβώ ανάλυση πέρα απο την HD, όπως και σίγουρα δεν θα ενεργοποιώ blur effects μιας και με ενοχλούν  οπότε μήπως τα 4GB είναι οκ για μένα και τα 4+ υπερβολικά ακόμα και μελλοντικά;

Έγινε επεξεργασία από Dragonlordcv
Link to comment
Share on other sites

Βρε εμενα μου ειναι αρκετα και τα 2GB , απλα αυτο το αναφερω , επειδη γενικως η υπερβολη ζει και βασιλευει. Και φυσικα βασιλευει και μια σωρος απο κακιστα ports και κακογραμμενα παιχνιδια, που ρουφανε την μνημη με το καλαμακι και ζητανε για medium textures 3+gb μνημης. Τι να τα κανεις αν ψοφαει ο πυρηνας πριν τα φτασει καλα καλα;. Μια χαρα θα ειναι τα 4GB για high/ultra textures για αρκετο καιρο θεωρω. Βεβαια υπαρχει το controversy με τα 3.5+0.5Gb στην 970 αλλα κλαιν... Σου αρκουν πιστευω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H 960 είναι ψόφια, δεν αξίζει. Είτε βάστα λίγο ακόμα, μάζεψε κάνα φράγκο και πάρε καμιά καλύτερη ή αποδέξου ότι θα είπες ψέματα στον εαυτό σου και πάρε την 380.

 

Αυτο! τιποτα αλλο.

 

η 960 ειναι ψοφιμι.

 

380X δαγκωτο απο εμενα, δεν ξερω τι προβλημα εχεις με την amd αλλα δεν ειναι οπως παλια τα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από valantismp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνηθες να απαξιωνονται γρηγορα, γι'αυτο ψαχνω και εγω για το better value , nvidia OR amd . Δε ξερω τι θα γυαλισει του χρονου :pΟ Πασχαλης ειναι πολλα υποσχομενος, αλλα η τιμη του θα ποναει τις τσεπες μας φανταζομαι... Επισης βλεπω το mainstream συντομα να γινεται το 6+ GB vram. Προπερσι λεγαμε οτι τα 2 θα ειναι αρκετα για χρονια. Ξαφνικα δε μας φτανουν ουτε τα 4 :p

 

Έλα τώρα βρε tommy που κάνεις πως δεν ξέρεις!

Θα έρθει ο Τιτάνας Πασχάλης που θα έχει 1000$ στο εξωτερικό και 1200~1300€ στην Ουγκα..  ..Ελλάδα ήθελα να πω! Μετά 3-4 μήνες θα έρθει ο "ti" Πασχάλης που θα κοστίζει μεν λιγότερα (~800$) αλλά θα στείλει τον Τιτάνα Πασχάλη στην δεύτερη θέση! Βέβαια θα έχει και μικρά αδέρφια όπως ο Maxwell και το αντίστοιχο του Maxwell (xGB+yMB) θα κοστίζει κάπου στα 400$. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρεις την ισοτιμία δολλαρίου με ελληνικά ευρώ (εκτός του Τιτανα Πασχάλη που είναι προφανής)!

Όσο για την μνήμη μάλλον θα αλλάξει η μόδα και ο Τιτάνας Πασχάλης θα έχει 16GB (που θα τον "αναδυκνύει" σε κάτι παραπάνω από gaming GPU :p ) ενώ οι μικρότεροι θα διαθέτουν μνήμη από τα 8GB και κάτω. Και πάλι στον αντίστοιχο του (xGB+yMB) δεν ξέρουμε τι λύση θα δώσει η πράσινη! Θα είναι όμοια τα x,y οπότε θα είναι ενιαίο σύνολο; Θα παραμείνουν ανόμοια οπότε θα ξέρουμε μόνο το (εκονικό) σύνολο με άγνωστα τα x,y; Θα δείξει!

Υ.Γ. Μην περιμένεις link με τα όσα αναφέρω, μια απλή υπόθεση κάνω βλέποντας τα τεκταινόμενα με Kepler, Maxwell!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει , οι υποθεσεις εχουν βαση τους κεπ και μαξ, ορθως θα ελεγα! Να σημειωσω οτι θα εχουμε και 2 εκδοσεις , με gddr5 και HBM μνημες , οι δευτερες καμμια $200 πιο πανω ,επειδη ετσι, για καθε χ,ψ υλοποιηση :p 

 

Το ευτυχημα θα ηταν να δουμε πραγματικες διαφορές , να δουμε την Κοκκινη πλευρα να δινει πολυ δυνατες υλοποιησεις και να αναγκαστουν να ριξουν καμμια τιμη (τσαμπα ονειρευομαι , το ξερω  :noexpression: ).

 

Ο φιλος νομιζω θα καλυπτεται απο αμφοτερες 970/390 για καμποσο καιρο... Ισως η 390 σημερα να ειναι πολυ καλυτερη επιλογη (και εγω ορκισμενος αντιAMDακιας ημουν αλλα αν αγοραζα σημερα, θα ζυγιζα πολυ περισσοτερο τις επιλογες μου.. καπου ειδα μεταχειρισμενη pny 980 420€. Θα εμπαινε στην εξισωση.. )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή φίλε μου. Με δεδομένο ότι την υπάρχουσα κάρτα την έχω ήδη τετραετία και αν δεν ήταν η μνήμη θέμα δεν θα την άλλαζα, θεωρώ ότι και η 970 (την βρίσκω καινούρια στα 380 απο σκρουτζομαγαζο, υλοποίηση ZOTAC) θα με καλύψει ανάλογα. Ακόμα δεν έχω παίξει παιχνίδια που έχω αγοράσει λόγω μνήμης gpu και ο διαθέσιμος χρόνος διασκέδασης μειώνεται συνεχώς. Τώρα αν μελλοντικά χρειαστώ περισσότερα θα πουληθεί η 970 και θα πάρω πασχάλη.

Άσχετο επειδή δεν έχω προλάβει να τσεκάρω μήπως ο Πασχάλης βγαίνει σε κάνα τρίμηνο (ούτος η αλλιώς θα μαζέψω κι άλλα χρήματα) και πάω απευθείας εκεί;

 

Φίλε sakinor η AMD με έχασε προ πολλού απο πελάτη και δεν σκοπέυω να ξαναγυρίσω ποτέ σε αυτή, ακόμα και αν πληρώνω τριπλάσια χρήματα στην NVIDIA.

Ποια είναι η τωρινή σου κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τωρινή σου κάρτα?

Hint: Κοιταξε την υπογραφη του.

 

2nd Hint: Δες και το παρακατω ποστ :p 

 

Μετά την 5870 (Την οποία άλλαξα με την 470 που εχω),  υποσχέθηκα στον εαυτό μου (για την ψυχική μου υγεία) να μην ξαναπάρω ΠΟΤΕ radeon !!!
 

 

 

Ενταξει , μια 970, την λες και αναβαθμιση :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.