Jump to content



Ποια VGA χωρίς CPU/PSU Bottleneck;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μετά απο 6 χρόνια σκέφτομαι μια αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών μόνο και ενδεχομένως οθόνη. Και για τα 2 μαζί σκέφτομαι να δαπανήσω το πολύ 500-600 ευρώ. Απλά δεδομένου ότι το υπόλοιπο hardware μου είναι αρκετά outdated ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας στο ποιες είναι οι δυνατότερες/πιο συμφέρουσες λύσεις σε κάρτα, λαμβάνοντας υπόψη πιθανά bottlenecks από CPU και PSU. Θα ήθελα να πάω σε 1440p οθόνη/κάρτα (αν μπορέσω να τα στριμώξω στο παραπάνω budget), όμως αν πιστεύετε πως δεν αξίζει τον κόπο σύμφωνα με το υπόλοιπο hardware μου θα μείνω σε 1080p.

 

Hardware:

CPU: i7 920 D0 @ 3.8Ghz

RAM: 6x2GB G.Skill Trident PC3-16000

VGA: Asus 5770 1GB

PSU: Enermax Infiniti 720W (δίνει 1x8pin και 2x6pin)

 

Games κυρίως CS:GO, Starcraft 2, WoW, GTAV, Battlefield 4.

 

Από δική μου έρευνα για 1080p κατέληξα σε R9 380X και για 1440p σε R9 390/390X ή ακόμα και GTX 980 (όχι Ti διότι ξεφύγει σε τιμή)

 

Ευχαριστώ :)

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Η 380Χ παραειναι ακριβη μεχρι στιγμης , η διαφορα της με την απλη 380 δεν δικαιολογει το εξτρα κοστος . 

Για τα 1080π θα υπερκαλυψει η απλη 380 (η οποια με απλο overclock νομιζω φτανει τις επιδοσεις της 380Χ)

 

Απο την αλλη , αμα παρεις καρτα για 1440π.....θα αναγκαστεις να δαπανισεις τουλαχιστον ενα 400αρι μονο σε αυτην και δεν θα μεινει λεπι για αγορα οθονης 1440

 

 

 

Θες να παρεις καμια 390 , να βολευτεις στα 1080 και εντως 6μηνου να μαζεψεις κατι παραπανω και να παρεις και μονιτορ ? 

Θες να παρεις την 380 να κανεις την δουλεια σου και πιο μετα να αλλαξεις και το υπολοιπο συστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα σε κοψει λιγακι αλλα οχι αρκετα ωστε να σε ανησυχει  

Ισως μεσα σε αυτα τα χρηματα θα μπορουσες να τσονταρεις και λιγα για καλη ψυχτρα ωστε να ανεβασεις την CPU  , ακομα και να αλλαξεις πλατφορμα μετα δεν θα παει πεταμενη 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα σε κοψει λιγακι αλλα οχι αρκετα ωστε να σε ανησυχει  

Ισως μεσα σε αυτα τα χρηματα θα μπορουσες να τσονταρεις και λιγα για καλη ψυχτρα ωστε να ανεβασεις την CPU  , ακομα και να αλλαξεις πλατφορμα μετα δεν θα παει πεταμενη 

 

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

...

Hardware:

CPU: i7 920 D0 @ 3.8Ghz

RAM: 6x2GB G.Skill Trident PC3-16000

VGA: Asus 5770 1GB

PSU: Enermax Infiniti 720W (δίνει 1x8pin και 2x6pin)

...

:rubik: 

Link to comment
Share on other sites

Ο 920 νομιζω παει παραπανω απο τα 3.8 ....θεωρησα επειδή δεν αναφέρει την ψυχτρα του μαζί με το υπολοιπο συστημα πως θα είναι η απλή .

 

Πέτρο, από ψύκτρα έχω πάνω την Corsair Hydro H50, με την οποία χτυπάω το 4αρι απλά για 24/7 stability το αφήνω στα 3.8. Άλλωστε 200Mhz δεν νομίζω να κάνουν σπουδαία διαφορά.

 

 

380 ή κάτι μεταχειρό.

 

Κράτα χρήματα για αναβάθμιση.

 

Σπύρο δεν με βλέπω για αναβάθμιση τα επόμενα 1-2 χρόνια. Ποια είναι η καλύτερη δυνατή κάρτα χωρίς να υποστεί bottleneck από το υπόλοιπο μου Hardware?

 

Επίσης αν καταλήξω σε R9 380 θα παραμείνω στα 1080p οπότε ποια έκδοση με συμβουλεύετε? τα 2GB ή τα 4GB?

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, από ψύκτρα έχω πάνω την Corsair Hydro H50, με την οποία χτυπάω το 4αρι απλά για 24/7 stability το αφήνω στα 3.8. Άλλωστε 200Mhz δεν νομίζω να κάνουν σπουδαία διαφορά.

 

 

 

Σπύρο δεν με βλέπω για αναβάθμιση τα επόμενα 1-2 χρόνια. Ποια είναι η καλύτερη δυνατή κάρτα χωρίς να υποστεί bottleneck από το υπόλοιπο μου Hardware?

 

Επίσης αν καταλήξω σε R9 380 θα παραμείνω στα 1080p οπότε ποια έκδοση με συμβουλεύετε? τα 2GB ή τα 4GB?

Πιστεύω αν βάλεις κάτι επιπέδου AMD 390 - GTX 970 θα υπάρχει bottlenet, τώρα σε τι ποσοστό δε ξέρω, αρκετό πιθανόν αλλά όχι και πολύ. 

Η 380 ουσιαστικά είναι μια αξιοπρεπής λύση για high - medium στα περισσότερα νορμαλ παιχνίδια.

Οπότε μπορείς να πας σε μία AMD 380 4GB ώστε να μη ξοδέψεις και πολλά πολλά μαζεύοντας στην άκρη έστω ένα μικρό ποσό το μήνα να για κάποια αναβάθμιση σε επεξεργαστή-μητρική σε 1-2 χρόνια.

 

1440p μη το κοιτάξεις καν.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

1) QHD ξέχνα το. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 1500€ και φυσικά για να παίζεις τα καινούρια games, μονίμως θα πρέπει να "ταΐζεις το κτήνος". Είναι και προσωπική μου άποψη ότι είναι προτιμότερο το FHD (όλα full, no AA) που είναι εφικτό με πολύ χαμηλότερο budget, χωρίς να στερείσαι κάτι ουσιαστικό.

 

2) Η πλατφόρμα (x58) σε σχέση π.χ. με z170 θα σε κόψει ~20% για κάθε δεδομένη gpu, ανάλογα με το παιχνίδι. Το ποσοστό αυτό είναι απόλυτα αποδεκτό και σίγουρα δεν σου στερεί τα άνω των 60fps στα περισσότερα παιχνίδια. (FHD, όλα full, no AA)

 

3) Έχεις 1 gpu ή 2 (που φαίνονται στην υπογραφή σου);

 

4) Για τα παιχνίδια που παίζεις, πιστεύω ότι το καλύτερο upgrade path είναι:

 

  • R9 380 (4GB) τώρα, με την οποία θα δεις μεγάλη διαφορά και θα χαρείς FHD όλα τα παιχνίδια που αναφέρεις
  • σου μένουν 350€ από το budget που αναφέρεις στο αρχικό ποστ. Μαζεύεις άλλα 300€ στον επόμενο χρόνο (π.χ. 300/12=25€ τον μήνα)
  • αναβαθμίζεις σε skylake i7 6700k + z170 mobo + 16GB
Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

aka ειναι μετρημενα τα σωστα γραμμενα παιχνιδια :p

 

 

Χρόνια τώρα...

 

Αφού μάλιστα όσο πιο κακογραμμένο και "βαρύ" ένα παιιχνίδι, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχει να γίνει και "benchmark" στα γνωστά review sites και να διαφημίζεται και δωρεάν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1) QHD ξέχνα το. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 1500€ και φυσικά για να παίζεις τα καινούρια games, μονίμως θα πρέπει να "ταΐζεις το κτήνος". Είναι και προσωπική μου άποψη ότι είναι προτιμότερο το FHD (όλα full, no AA) που είναι εφικτό με πολύ χαμηλότερο budget, χωρίς να στερείσαι κάτι ουσιαστικό.

 

2) Η πλατφόρμα (x58) σε σχέση π.χ. με z170 θα σε κόψει ~20% για κάθε δεδομένη gpu, ανάλογα με το παιχνίδι. Το ποσοστό αυτό είναι απόλυτα αποδεκτό και σίγουρα δεν σου στερεί τα άνω των 60fps στα περισσότερα παιχνίδια. (FHD, όλα full, no AA)

 

3) Έχεις 1 gpu ή 2 (που φαίνονται στην υπογραφή σου);

 

4) Για τα παιχνίδια που παίζεις, πιστεύω ότι το καλύτερο upgrade path είναι:

 

  • R9 380 (4GB) τώρα, με την οποία θα δεις μεγάλη διαφορά και θα χαρείς FHD όλα τα παιχνίδια που αναφέρεις
  • σου μένουν 350€ από το budget που αναφέρεις στο αρχικό ποστ. Μαζεύεις άλλα 300€ στον επόμενο χρόνο (π.χ. 300/12=25€ τον μήνα)
  • αναβαθμίζεις σε skylake i7 6700k + z170 mobo + 16GB

 

 

Δηλαδή αν ας πουμε σε ένα Game έπιανα με την r9 380 και έναν skylake 100fps για παραδειγμα, με την ιδια καρτα και τον i7 μου θα πιάνω γύρω στα 80; Χμ..Αυτό είναι πρόβλημα διότι αν σε ένα λιγο πιο απαιτητικό game πιάνω οριακα 55-60 με skylake με τον i7 μου θα πέφτω στα 45 και πιο κάτω..

Σε περίπτωση που αντί της 380 βάλουμε την 380Χ στο πρώτο παράδειγμα, αν με skylake δίνει πχ. +10 από ότι με την 380, δηλαδή 110fps, με τον i7 μου 8α πιάνω πάλι 80 λόγω bottleneck? ή θα δώσει και κει +10 δηλαδή 90? (πάντα 1080p)

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ακόμα και με τον i7 920, δεν θα δεις ποτέ 100% usage σε κανένα παιχνίδι. Ο συνδυασμός cpu+gpu μετράει με το βάρος να πέφτει στην gpu. Άρα τα 80 που αναφέρεις για παρράδειγμα δεν θα είναι οροφή είτε με 380 είτε με 380χ. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, μια που για 920 vs skylake δεν υπάρχουν συγκριτικά στο net.

Όσο για τα παιχνίδια που με skylake είναι στα 60 fps ή και λιγότερα fps, είναι προφανές ότι δεν θα μπορείς να τα χαρείς με 920, αν και πραγματικά πιστεύω ότι είναι μετρημένα στα δάχτυλα των χεριών και κακογραμμένα.

Πάντως τα παιχνίδια που αναφέρεις στο αρχικό ποστ, θεωρώ ότι θα μπορείς να τα ευχαριστηθείς χωρίς υποχωρήσεις με μια 380 και με το υπόλοιπο setup σου. Ας εκφέρουν γνώμη και άλλοι με πιο σύγχρονα συστήματα, γιατί όπως βλέπεις και εγώ με 920 είμαι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια που δεν κρατάει 60 καρέ ο 920 είναι τα strategy τύπου total rome στις απαιτητικές σκηνές και κάποια μέτρια ports σαν το far cry 3/4 π.χ. σε κάποια σημεία(όχι παντού). Δεν νομίζω να είναι πάνω από 15 οι τίτλοι με προβλήματα. Πρόσφατα είχαμε και το just cause 3, αλλά απ'ότι άκουσα έπεσαν patch και διόρθωσαν τα πράγματα. Μετά πάμε στο τελευταίο fallout όπου υπάρχουν προβληματικά σημεία ακόμα και για πιο σύγχρονες cpu.

Αν κάτι είναι υπερβολικά κακογραμμένο σχεδόν τίποτα δεν σε σώζει παρά μόνο ότι πιο σύγχρονο και ακριβό υπάρχει. Δηλαδή αν είσαι από αυτούς που εκνευρίζονται με την παραμικρή απόκλιση από τις master race επιδόσεις πρέπει να χώνεις κάθε χρόνο για το απόλυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μιλαει για online games ετσι..?

Και τωρα παιζει σε 1920x1200..Ας παρει μια 390-970 και βλεπει αργοτερα για αλλαγη πλατφορμας..Ναι θα τον κοβει αρκετα αλλα αφου δεν φτανει το budget τι μενει?Μαζευει μετα για z170-6700k-16gb και ετοιμος!

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος μιλαει για online games ετσι..?

Και τωρα παιζει σε 1920x1200..Ας παρει μια 390-970 και βλεπει αργοτερα για αλλαγη πλατφορμας..Ναι θα τον κοβει αρκετα αλλα αφου δεν φτανει το budget τι μενει?Μαζευει μετα για z170-6700k-16gb και ετοιμος!

 

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

... Θα ήθελα να πάω σε 1440p οθόνη/κάρτα (αν μπορέσω να τα στριμώξω στο παραπάνω budget), όμως αν πιστεύετε πως δεν αξίζει τον κόπο σύμφωνα με το υπόλοιπο hardware μου θα μείνω σε 1080p.

 

Hardware:

CPU: i7 920 D0 @ 3.8Ghz

RAM: 6x2GB G.Skill Trident PC3-16000

VGA: Asus 5770 1GB

PSU: Enermax Infiniti 720W (δίνει 1x8pin και 2x6pin)

 

Games κυρίως CS:GO, Starcraft 2, WoW, GTAV, Battlefield 4.

 

Από δική μου έρευνα για 1080p κατέληξα σε R9 380X και για 1440p σε R9 390/390X ή ακόμα και GTX 980 (όχι Ti διότι ξεφύγει σε τιμή)

 

Ευχαριστώ :)

 

 

...

Επίσης αν καταλήξω σε R9 380 θα παραμείνω στα 1080p οπότε ποια έκδοση με συμβουλεύετε? τα 2GB ή τα 4GB?

:rubik: 2

Κι όμως είμαι σίγουρος, ο Warlord γράφει στα ελληνικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:rubik: 2

Κι όμως είμαι σίγουρος, ο Warlord γράφει στα ελληνικά!

TopCLR η οθόνη που έχω τωρα όντως είναι στα 1920x1200, απλά στην αγορά που μελετάω μαζί με VGA θα πάρω αυτή τη φορά και ένα πιο σοβαρό gaming 1080p monitor, ενδεχομένως 144Hz για CS:GO, όπως η καινούρια AOC G2460PF η οποία παρεπιπτόντως έχει και Freesync..Δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει γνώμες. (ξέρω offtopic :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασίστηκα στα γραφόμενά σου (που παρέθεσα) και δεν έψαξα την υπογραφή σου.

Ζητώ συγνώμη από τον @AKISSS, ο οποίος έψαξε την υπογραφή σου και (σωστά) ανέφερε 1920x1200.

Όσο για την οθόνη AOC που ρωτάς δεν γνωρίζω.

(Eγώ είμαι offtopic.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.