Jump to content



Χαμένες επιλογές Screen Resolution σε ATI HD3200 μετά από Windows 10 1151 update


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω μια μητρική με ATI HD3200 AM3+ πλατφόρμα AMD ASUS motherboard 760G chipset.

 

Έγινε upgrade από 8.1 σε 10 και όλα έπαιζαν οκ, ανάλυση 1080P κτλπ. Έβλεπε ATI HD3200 με κάποιον default driver.

 

Πληροφοριακά είχα δοκιμάσει να περάσω άλλον driver (τον τελευταίο των 8.1) και μετά δεν είχα επιλογή για 1080P καθώς και πολλές άλλες, μέγιστο 1280x1024.

 

Τότε είχα κάνει roll back driver και όλα οκ, είχα 1080 ξανά.

 

Τώρα όμως έκανε μόνο του upgrade στο 1151 version των windows 10 και μου χάλασε πάλι την ανάλυση, ξανά δεν μπορώ να σετάρω σε 1080. Βλέπω device manager MS basic display driver. 

 

Και εννοείται κανένα roll back driver διαθέσιμο καθώς το 1151 μπαίνει κάτι σαν νέο λειτουργικό, οπότε αυτός είναι ο πρώτος driver.

 

Αν κάνω επαναφορά στην προηγούμενη έκδοση των 10 σίγουρα θα διορθωθεί, αλλά ψάχνω μήπως υπάρχει λύση να μείνω στο 1151. Εν ανάγκη βάζω μια discrete GPU αλλά όποιος έχει καμμια ιδέα ευπρόσδεκτη :)

 

Δοκίμασα ένα εργαλειάκι για Set Custom Resolution http://www.intowindows.com/set-custom-resolution-on-windows-10/

 

Αλλά δεν είδα καμμιά διαφορά!!

Link to comment
Share on other sites

Στο site της AMD έχει μόνο για τα 7 , 64 bit. Στα 8, 8.1 και 10 έπαιζε μόνο του με τον default της M$

Εγώ με κάποιο τρόπο, είχα βάλει driver από 7 στα 10. Είχα παρόμοιο πρόβλημα με παλιό laptop και nVidia, αλλά στην αρχική έκδοση, πριν καν την 1151. Επειδή το είχα κάνει τον Ιούλιο, δε θυμάμαι ακριβώς πως όμως. Σίγουρα γίνεται, είνει legacy driver και θα σου βγάλει κάποια warnings, αλλά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο τελικά, εν τέλει με τον 13.9 legacy driver των 7 σε compatibility mode για τα 7 και ως administrator κάτι έβαλε και έχω 1080 ξανά!!

 

Πριν την έκδοση 1151 δεν έπαιζε αυτό, μόνο χάλαγε την κατάσταση, κάτι άλλαξε λογικά!!

 

Οπότε όσοι αντιμετωπίσουν παρόμοιο θέμα κάντε αυτό :)  Cheers!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.