Jump to content




print3r

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είδα πως ο νέος skylake i5 6600k έρχεται χωρίς ψύκτρα στο κουτί του.

Τα συνηθισμένα καταστήματα δεν έχουν κατηγοριοποίηση για 1151 ούτε και για τα watt TDP που ζητάει η Intel (130w).

Και έρχεται εδώ η ερώτηση: Θα ταιριάξει αυτή η ψύκτρα στο socket μου; (έχω μία σε κάποιο συρτάρι με ίδια όψη μ'αυτή)

Και, θα βρω μια ψύκτρα, not too bulky, που να είναι για τα 130w, έστω και αν πάμε σε (οικονομικό) ύδωρ;

Έγινε επεξεργασία από print3r
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι

 

Την χρησιμοποιει φιλη μου στον 6600Κ . Δε νομιζω να βρεις καλυτερη στα λεφτα αυτα. 

 

ΥΓ: 130W τι εννοεις;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι

 

Την χρησιμοποιει φιλη μου στον 6600Κ . Δε νομιζω να βρεις καλυτερη στα λεφτα αυτα. 

 

ΥΓ: 130W τι εννοεις;

Είναι πολύ μεγάλη και φοβούμαι αυτό.

Thermal Solution Specification: PCG 2015D (130W) γράφει η Intel εδώ.

 

Οι ψύκτρες σε s1150 ταιριάζοτν και σε s1151. Αυτή που δείχνεις στη φωτό από τι socket είναι?

1155 αν δεν κάνω λάθος. Αυτή που έχω είναι από κάποιο παλιό μηχάνημα που δεν θυμάμαι ποιο ήταν το socket του.

Είδα όμως πως η προηγούμενη ψύκτρα της Intel ήταν για 90w ενώ ο 6600k έχει TDP 91-95 watt.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλη και φοβούμαι αυτό.

Thermal Solution Specification: PCG 2015D (130W) γράφει η Intel εδώ.

Όχι ρε συ τι βαριά. Υπάρχουν πιο φθηνές τους ενός κιλού. Δεν υπάρχει θέμα. Είναι καλή ψύκτρα.

 

1155 αν δεν κάνω λάθος. Αυτή που έχω είναι από κάποιο παλιό μηχάνημα που δεν θυμάμαι ποιο ήταν το socket του.

Είδα όμως πως η προηγούμενη ψύκτρα της Intel ήταν για 90w ενώ ο 6600k έχει TDP 91-95 watt.

Ναι κάνει. 1150/1155/1156 ταιριάζει σε 1151. 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι απ τα παλια s775 κλπ και λογικα δεν θα κανει δουλεια. Ωραια η προταση του @tommybertsen. Kαι εγω με μια αντιστοιχη της cm ειμαι και ολα μια χαρα παντως. Με λιγη προσοχη και σφιξιμο οσο πρεπει δεν νομιζω οτι θα υπαρχει θεμα οτι και να βαλεις πανω. 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι απ τα παλια s775 κλπ και λογικα δεν θα κανει δουλεια. Ωραια η προταση του @tommybertsen. Kαι εγω με μια αντιστοιχη της cm ειμαι και ολα μια χαρα παντως. Με λιγη προσοχη και σφιξιμο οσο πρεπει δεν νομιζω οτι θα υπαρχει θεμα οτι και να βαλεις πανω. 

Αν την προσέξεις είναι χαμηλή. Στο s775 ήταν πιο ψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.