Jump to content



αγορά πολυμηχανήματος για σπίτι


Recommended Posts

Γεια σας και καλές γιορτές!

 

Στο πατρικό το πολυμηχάνημα HP τα φτυσε οπότε ψάχνουμε για καινούργιο. Απαιτήσεις, σκάνερ κ εκτυπωτής, τυπώνουμε αραια κ που καμια συνταγή απο το ιντερνετ κανα εισητήριο καμια φωτοτυπία κλπ.

 

Τιμή όσο πιο φτηνό γίνεται. Αλλα αυτό που έχω απορία είναι: Υπάρχει κάποια μάρκα εκτυπωτών που τους πουλάει με φουλ τα μελάνια;

 

Ψάχνοντας βρήκα αυτό από eshop, http://www.e-shop.gr/polymixanima-canon-pixma-mg2450-white-p-PER.407443αλλά πήραμε τηλ κ είπε ότι τα μελανια ειναι 20% γεμάτα. Οι δε τιμές των μελανιών είναι όσο κάνει το πολυμηχάνημα...

 

Αν έχετε κάτι να προτείνετε που να έχει γεμάτα μελάνια και να είναι φτηνό θα με βοηθούσε πολυ!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα για την γυναίκα το http://www.e-shop.gr/polymixanima-canon-pixma-mx495-black-wifi-p-PER.520658

Το σέταρα με το wifi του και τώρα εκτυπώνει από κινητό και τάμπλετ (miix3) χωρείς να ανοίγει (πειράζει) το desktop. Και σαν φωτοτυπικό δεν είχε κάποιο θέμα, σαν fax δεν το έχουμε καν συνδεδεμένο.

To χρησιμοποιεί μόνο ασπρόμαυρα (κείμενο, φιλόλογος γαρ), δεν είχε κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα, αλλά νομίζω αδειάζει λίγο γρήγορα το μελάνι. Γράφει ότι υποστηρίζει XL μελάνια οπότε όταν τελειώσει αυτό θα πάρω ένα τέτοιο να δω πόσο θα αντέξει.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες έψαχνα κάτι για αντίστοιχη χρήση με την δικιά σου.

Κατέληξα σε http://www.skroutz.gr/s/5422673/HP-Deskjet-Ink-Advantage-3545-Aio.html

το οποίο για κάποιο λόγο το πήρα φθηνότερα απ`ότι έχει τώρα.

Μια χαρά κανει την δουλίτσα του με φθηνά μελάνια τα οποία κρατάνε αρκετά θα έλεγα.

 

Είναι πολύ καλοί και οι canon αλλά τα μελάνια τους τσιμπάνε αρκετά :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικό για μένα παιδιά είναι μια μάρκα εκτυπωτή που να έρχεται με φουλ γεμάτα μελάνια και όχι με δοκιμαστικά. Ο canon που έγραψα πιο πάνω έχει 20%. Δεν θέλω να πάρω ένα εκτυπωτή κ να θέλει μετα απο ένα μήνα μελάνια και να δώσω 40 ευρώ ακόμα στα μελάνια..

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/6891303/Epson-L310.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6896378/Epson-L220.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6802533/Epson-L365.html

 

Τον τελευταιο πήρε ο αδερφός μου πριν 1 μηνα και ειναι πολύ ευχαριστημενος. Οι παραπάνω κοστίζουν όσο ένας απλός Epson/Canon/HP + 4 σετ μελάνια ΑΛΛΑ, αγοράζεις αυθεντικό μελάνι epson σε τιμές 70ml στα 6Ευρώ και όχι 7ml στα 11Eυρώ που έχουν τα cartridgάκια !

 

Του έδωσε και ένα έξτρα σετ μελάνια (4χ70ml) + 3 χρόνια εγγύηση η Epson τσάμπα και δωροεπιταγή 20Ε το κατάστημα... 

 

Έχει βαρεθεί να τυπώνει..... :hehe: :hehe: :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ο L365 είναι δελεαστική επιλογή με όλα αυτά που προσφέρει αλλά είδα κάτι χαζά προβληματάκια ,τύπου δεν τραβάει το χαρτί ή το τραβάει και τσαλακώνει,συν του ότι πρέπει να εκτυπώνεις συχνά για να μη στεγνώσει το μελάνι μέσα στα σωληνάκια και το σκέφτομαι

 

κοιτάζω και τον Canon MX925 αλλά δεν ξέρω από κατανάλωση τί γίνεται

 

για ρίξτε καμία ιδέα ταβάνι τα €200

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 21/12/2015 at 11:55 AM, TifoziF1 said:

Epson L310 | Skroutz.gr

 

Epson L220 | Skroutz.gr

 

Epson L365 | Skroutz.gr

 

Τον τελευταιο πήρε ο αδερφός μου πριν 1 μηνα και ειναι πολύ ευχαριστημενος. Οι παραπάνω κοστίζουν όσο ένας απλός Epson/Canon/HP + 4 σετ μελάνια ΑΛΛΑ, αγοράζεις αυθεντικό μελάνι epson σε τιμές 70ml στα 6Ευρώ και όχι 7ml στα 11Eυρώ που έχουν τα cartridgάκια !

 

Του έδωσε και ένα έξτρα σετ μελάνια (4χ70ml) + 3 χρόνια εγγύηση η Epson τσάμπα και δωροεπιταγή 20Ε το κατάστημα... 

 

Έχει βαρεθεί να τυπώνει..... :hehe::hehe::hehe:

 

από εκτυπώσεις σε φωτογραφικό χαρτί πως πάει o L365 που έχει ο αδερφός σου;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βαρεθεί να τυπώνει. Ποιότητα σχετικά καλή για το χαρτί που χρησιμοποιεί (το φτηνότερο που βρίσκει σε μαγαζια τυπου public/plaisio ktl)  Απο αντοχή στον χρόνο δεν ξέρω μιας και δεν έχω στα χέρια μου κάποια φωτο να την αφήσω στον ήλιο. Το μελάνι πάντως δεν είναι pigment από όσο ξέρω αλλά dye άρα όσο καλό και να είναι το χαρτί θα έχει ξεθώριασμα μετά από καιρό.  

 

Ακόμα με το πρώτο σετ μελανιών είναι, αυτό που περιλάμβανε η συσκευασία του εκτυπωτη,  πάντως και έχει τυπώσει και φωτοτυπήσει τα άπειρα !! Πολύ ευχαριστημένος. Το εxtrα set που του δώσανε ακόμα σφραγισμένο το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανετε αραιη χρηση, προτεινω χρηση laser. Ο λογος ειναι οτι αν κανετε να εκτυπωσετε μηνα +, οι κεφαλες στουμπωνουν και ειναι για πεταμα. Μετα ειτε θες αλλες κεφαλες η αλλα χρωματα αναλογα τηνμαρκα/μοντελο.

 

Ειχα ενα HP A909. Καποια στιγμη δεν εκτυπωσα εγχρωμο για 3 μηνες και χαλασαν οι κεφαλες. 40 για αυτες συν αλλα 40 για νεα χρωματα.

 

Τωρα εχω σπιτι ενα ΟΚΙ  ΜΒ 451 dn.  Δεν θα εχω το ιδιο προβλημα και παιρνει και συμβατα τονερ η αν θελω κανω refill...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2016 at 0:35 ΜΜ, το μέλος TifoziF1 έγραψε:

Έχει βαρεθεί να τυπώνει. Ποιότητα σχετικά καλή για το χαρτί που χρησιμοποιεί (το φτηνότερο που βρίσκει σε μαγαζια τυπου public/plaisio ktl)  Απο αντοχή στον χρόνο δεν ξέρω μιας και δεν έχω στα χέρια μου κάποια φωτο να την αφήσω στον ήλιο. Το μελάνι πάντως δεν είναι pigment από όσο ξέρω αλλά dye άρα όσο καλό και να είναι το χαρτί θα έχει ξεθώριασμα μετά από καιρό.  

 

Ακόμα με το πρώτο σετ μελανιών είναι, αυτό που περιλάμβανε η συσκευασία του εκτυπωτη,  πάντως και έχει τυπώσει και φωτοτυπήσει τα άπειρα !! Πολύ ευχαριστημένος. Το εxtrα set που του δώσανε ακόμα σφραγισμένο το έχει.

Να ρωτήσω αν το σκανάρισμα γίνεται από το flatbed μόνο ή αν υπάρχει η δυνατότητα και από τον feeder ? Είναι βασικό για εμένα μιας και ενίοτε χρειάζεεται να σκανάρω έγγραφα 7-8 σελίδων και το βάλε-βγάλε στο flatbed επί της ουσίας καθιστά το μηχάνημα άχρηστο για αυτή την χρήση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο ειναι βάλε βγάλε, δεν παίρνει πολλές σελίδες. Υπάρχει άλλο μοντέλο, πάλι με μπουκάλια σαν αυτό, πιο ακριβό της EPSON.

 

 http://www.skroutz.gr/s/6902917/Epson-L565.html  kai http://www.skroutz.gr/s/7901210/Epson-L655.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To L565 φαίνεται πολύ καλό value for money στα 290 ευρώ. Ομολογώ πως το αυτόματο duplexer δεν με πολυαπασχολεί, δεν με πειράζει να γυρίζω όλο το πακέτο των σελίδων μια φορά στη μέση της εκτύπωσης για να τυπώσει και την πίσω όψη έπειτα. Για την συγκεκριμένη σειρά διαβάζω ότι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ οικονομική σε κόστος εκτύπωσης... Τυπώνεις συνέχεια και δεν τελειώνουν τα μελάνια ! Υποστηρίζει τουλάχιστον χειροκίνητο duplex scanning από τον feeder το software του μηχανήματος ?

 

BTW, αν υποθέσουμε ότι δίνει κάποιος 400-440 ευρω, τι υπάρχει αντίστοιχα καλό και οικονομικό σε έγχρωμο πολυμηχάνημα ? 

 

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα και απο μενα παιδια! Βρισκομαι σε αναζητηση πολυμηχανηματος για τον πατερα μου, για home/small office χρηση. Μεσω γνωστου εχω βρει μεχρι στιγμης τα παρακατω, και θα ηθελα γνωμες ή και προτασεις, αν υπαρχουν:

 

1. HP Color LaserJet CM2320nf Reviews and Ratings στα 255€, ανακατασκευασμενο, 1 χρονο εγγυηση, με μελανια πανω απο 50% γεματα.

2. Lexmark X364DN Reviews and Ratings στα 100€, ανακατασκευασμενο, 1 χρονο εγγυηση, με μελανια 100% γεματα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2015 at 11:55 ΠΜ, το μέλος TifoziF1 έγραψε:

Τον τελευταιο πήρε ο αδερφός μου πριν 1 μηνα και ειναι πολύ ευχαριστημενος. Οι παραπάνω κοστίζουν όσο ένας απλός Epson/Canon/HP + 4 σετ μελάνια ΑΛΛΑ, αγοράζεις αυθεντικό μελάνι epson σε τιμές 70ml στα 6Ευρώ και όχι 7ml στα 11Eυρώ που έχουν τα cartridgάκια !

 

μιας και έκλεισε χρόνο το πολυμηχάνημα του αδερφού σου, έχεις να μας πεις κάποιο παράπονο από τη συμβίωση μαζί του;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι να πώ ?? Πουλησα τον δικό μoυ Sx435, μαζί με τα επαναγεμιζόμενα cartidgeάκια και τα μελάνια που είχα, σε καλούτσικη τιμή, πήρα μια προσφορά από Kotsovolos.gr -35Ε για τον L365 (215 κανονική τιμή, 180Ε τιμή αγοράς), πήρα και 30Ε πίσω από την Εpson (150Ε κοστος)  και τον έχω σπίτι 2 μήνες τώρα, και 3 χρόνια εγγύηση! Απλά δεν υπάρχει! Το μόνο που θα ήθελα να έχει είναι οθόνη που είχε ο Epson SX435 αλλά κατα τα άλλα jet!! Έχω τυπώσει σχεδόν μισή κούτα A4 + 50αρια φωτογραφίες και η στάθμη του μελανιού δεν έχει κατέβει. Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί μελάνια πριν τα φτύσει ο εκτυπωτής :p

 

Ι <3 Epson L365 !!!

 



 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.