Jump to content




Wizard!

Recommended Posts

Οχι ειναι ετσι ακριβως οπως τα λεει ο @Wizard! εχει το δικαιωμα ο admin να κανει ολα τα παραπανω

αρκει βεβαια οι παικτες που θα μπουν να παιξουν μεσα να ειναι ενημεροι για τους κανονες του server

και φυσικα να μην γινετε παιχνιδι τυπου no kills - flagrun κτλ.

 

p.s. Εριξα το γελιο της αρκουδα χτες βραδυ διαβασα κατα τυχη το post και νομιζα οτι βλεπω ελληνικη ταινια..

" επειδή με θεωρείτε/αποκαλείτε fan boy της AMD, για πείτε μου, γιατί έχω nVidia ; " :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα...

Αγοράζω το παιχνίδι.

Νοικιάζω έναν δικό ΜΟΥ server.

Με ποιό σκεπτικό η ΕΑ μπορεί να μου επιβάλει πως θα παίξω ΕΓΩ;

Θέλω να μην έχω ελικόπτερα; Δικαίωμά μου.

Δε θέλω Claymores & C4 ή grenade spam; Δικαίωμά μου.

Θέλω να πετάω έξω κάποιον που δε μου αρέσει; Δικαίωμά μου.

Θέλω να βάζω κανόνες στο παιχνίδι; Δικαίωμά μου.

Αν δεν είναι δικαίωμά μου, τότε γιατί να πληρώνω;

Πληρώνω για να μπω με την παρέα μου να παίξω, όπως θέλουμε κι όπως μας ευχαριστεί.

Αν εμείς είμαστε casual παίκτες και δε θέλουμε "PROs" γιατί μπαίνουν και μας κάνουν σάκους του μποξ, δικαίωμά μας να μην τους βάζουμε στο server.

Διαφορετικά, ας πληρώνει η ΕΑ τους servers από την τσέπη της κι ας καθορίζει τους κανόνες.

Να πληρώνω όμως και να μου λέει πως και τι, όχι. Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

Μπορείς να τον κάνεις unranked και να βάλεις ότι θέλεις. Εφόσον υπάρχει το σύστημα των ranks δεν είναι σωστό κάποιοι να διαλέγουν με ποιο τρόπο θα τα παίρνουν και με ποιο όχι. Ή απέναντι σε ποιους παίκτες.

 

Όσο ο server δινει XP και μετράει στα στατιστικά πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες που ισχύουν για όλους.

 

Βλέπεις όμως, κανείς δε θα βάλει το server του unranked γιατί θα είναι άδειος. Και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και σε ranked να επιβαλει κανονες του τυπου No players above 2 k/d η no claymores κτλ αρκει

ο παικτης να ενημερωνετε πριν μπει η μετα. Αν σε καποιους δεν αρεσει ας παει σε αλλο server.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν μπορεί (μπορούσε πλέον από ότι φαίνεται), είπα ότι δεν είναι σωστό. Χώρια που άμα κάνεις kick για skill ή k/d παραβιάζεις τα ToS.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Link to comment
Share on other sites

Δεν παραβιαζει τιποτα ψαξτο καλυτερα ειναι καρατσεκαρισμενο αυτο που λεω αλλα δεν το εχω προχειρο να στο δειξω.

p.s. Το οτι δεν ειναι σωστο με βρισκει απολυτα συμφωνο ειμαι της αποψης No weapon/gamestyle rules μεχρι και στο base rape συμφωνο.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

Aπο πότε ο ενοικιαστής είναι και ιδιοκτήτης;:huh:  Ο ενοικιαστής πρέπει να συμμορφώνεται με τους όρους του συμβολαίου που έχει συνάψει με τον εκάστοτε ιδιοκτήτη , λέγε με και ΤΟS. Νοικιάζεις δεν αγοράζεις μην μπερδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Απο το 2009 και οταν βγηκε το Bad Company 2 αμα μιλαμε για Battlefield και ΕΑ.

"Μπορει ο ενοικιαστης server admin να επιβαλει τους δικους του κανονες παιχνιδιου αρκει να

ειναι για ολους και ολοι να ειναι ενημεροι γι αυτους." Ψαξτο και συ και θα δεις οτι δεν εχω αδικο.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αυτό είπα. Αν είναι "δικό της", ας το πληρώσει μόνη της.

Όσο για τη σύγκριση με τα κινητά, άτοπη.

Αυτο ειναι αλλο θεμα... Αλλα μετα θα παμε σε μοντελα τυπου call of duty που παλι δε θα μας αρεσει. Γιατι ακομα και οι λιγες δυνατοτητες παραμετροποιησης που αφηνει, μπορουν να κανουν τη διαφορα πολλες φορες. Το προιον ομως εξακολουθει να ειναι δικο της οποτε αν θελει να βαλει καποια στανταρς και ΑΝ αναφερεται και στα συμφωνητικα με οσους θελουν να στησουν σερβερς, εχει καθε δικαιωμα (και υποχρεωση κατα τη γνωμη) μου να το κανει. 

Δεν μπορει να αγοραζω το battlefield (και το καθε παιχνιδι) και απο σερβερ σε σερβερ να εχω 100% αποκλισεις σε οπλα, εξοπλισμο κλπ...

 

Η συγκριση με τα κινητα δεν ειναι καθολου ατοπη αφου και παλι αγοραζεις ενα hardware αλλα υποχρεουσαι να το χρησιμοποιεις με το λειτουργικο που προτεινει ο κατασκευαστης αλλα και ΟΠΩΣ προτεινει ο κατασκευαστης του λειτουργικου. 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αναφέρεται ρητά ποιοι κανόνες είναι violation of ToS 

Παράθεση

Examples of abuse in Official Servers and Ranked Servers in violation of the TOS include, but are not limited to:

δε σημαίνει ότι μπορώ εγώ να βάλω ένα κανόνα στο server που να λέει: 'Do not kill admin'.

Στην πραγματικότητα οτιδήποτε οδηγεί σε υπερβολικά σκορ ή στατιστικά (όπως το 'flagrunning' το οποίο αναφέρεται στα ToS) απαγορεύται. Και είναι λογικό αυτό διότι είναι Ranked server.

 

Ξέρω ότι δεν αρέσει σε κάποιους αυτό που λέω, αλλά ένας λόγος που φτάσαμε εδώ ήταν τα παράπονα για τέτοιου είδους συμπεριφορές.

 

 

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 Ειπες την μαγικη προταση " απο σερβερ σε σερβερ " δεν σου επιβαλει κανεις να μπεις σε κανεναν server

ποσο μαλιστα σε καποιον που ειναι νοικιασμενος απο καποιον αλλο. Η παιζεις στους servers της εταιριας η νοικιαζεις εναν

δικο σου και παιξε εκει με οτι κανονες θελεις.

 

'Do not kill admin'.... να μιλαμε σε ενα επιπεδο αν και υπαρχουν και τετοιοι :hehe: admins εγω μιλω για κανονες που ειναι για ολους

και εχεις ενημερωση απι του θεματος. Μπαινεις στην locker και λεει οχι χειροβομβιδες αν δεν σου αρεσει μην μπαινεις.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά @giorgos2187 αν πας σε μια ταβέρνα και ο καταστηματάρχης σε πετάξει έξω με τις κλωτσιές επειδή δεν του άρεσε πως δάγκωνες τη μπριζόλα, μπορείς να πας σε άλλη ταβέρνα. Όχι να φέρεις την αστυνομία και να τον μπουζουριάσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, alyx78 said:

Aπο πότε ο ενοικιαστής είναι και ιδιοκτήτης;:huh:  Ο ενοικιαστής πρέπει να συμμορφώνεται με τους όρους του συμβολαίου που έχει συνάψει με τον εκάστοτε ιδιοκτήτη , λέγε με και ΤΟS. Νοικιάζεις δεν αγοράζεις μην μπερδεύεσαι.

Εσύ μπερδεύεσαι. Ρίξε μια ματιά στο αστικό δίκαιο. Όσο ενοικιάζεις, σου ανήκει με όρους. Οι όροι όμως, δεν έχουν να κάνουν με το τι κάνεις. Δε μπορεί ο ιδιοκτήτης να μου πει, δε θα κάνεις πάρτυ ή δε θα κυκλοφορείς με το πουλί να κρέμεται στο σπίτι. Οι όροι αφορούν στην πληρωμή, στη συνέπεια στους νόμους (πάρτυ αλλά χωρίς να ενοχλείς) και στις ζημιές, τις οποίες αν δεν είναι από λογική χρήση, πληρώνεις.

 

Το ότι η κάθε εταιρία, σου παραχωρεί άδεια χρήσης του λογισμικού της, αλλά επιβάλει όρους καταχρηστικούς, δεν είναι καινούριο. Και η τράπεζα έχει καταχρηστικούς όρους. Και το laptop που αγόρασες. Και το κινητό. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε βόδια και υπακούμε. Έχουμε κριτική άποψη και κάνουμε ότι θεωρούμε σωστό.

Για τις διαφωνίες, αρμόδια τα δικαστήρια.

Απλό.

Κι επειδή δε θα πάω στο δικαστήριο για έναν (_|_)server, απλά δεν τον πληρώνω. Ας βρούνε αλλού κορόιδα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε πεταξει εξω απο την ταβερνα αν τρως με τα χερια λερωνεις τον κοσμο ολo και τρως σαν μοσχαρι.

Ε τωρα ρε παιδια ειναι παραδειγματα αυτα ? Το ιδιο πραγμα λεμε ? Το ξαναλεω.

Μπαινεις η πριν μπεις σε server που τρεχει locker only και λεει οχι χειροβομβιδες αν δεν σου αρεσει μην μπαινεις. Διαφωνει κανεις σε αυτο ?

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

Κανονες δικους σου θα βαλεις σε παιχνιδι δικο σου. Αυτος που φτιαχνει ενα παιχνιδι εχει στο μυαλο του 1-2-3-5 διαφορετικα σεναρια παιξιματος. Και αφηνει και σενα να δημιουργησεις αλλα 5-10 ετσι ωστε το παιχνιδι να μεινει ενδιαφερον για περισσοτερο απο 2-3 μηνες... 

Δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο ενοικιαση που τους ορους να τους βαζει μονο ενας. Αυτο ξεχαστε το. Ειναι στην επιλογη του καθενος αν θα νοικιασει η οχι, αλλα ενοικιαση χωρις να θεσει τα στανταρ του ο ενοικιαστης δεν γινεται.  

Επισης το που και ποσο θα παιξω, φυσικα και αποτελει επιλογη μου αλλα αλλο αυτο και αλλο το αν μπορεις να παρεις το λογισμικο αλλου και να το ξεχειλωσεις για να το φερεις στα μετρα που αρεσουν μονο σε σενα! Γιατι οτι και να κανεις, σερβερ που θα παιζει battlefield ανοιγεις.. Κι το battlefield ανηκει στην ΕΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Proteas έγραψε:

Μπορει να σε πεταξει εξω απο την ταβερνα αν τρως με τα χερια λερωνεις τον κοσμο ολα και τρως σαν μοσχαρι.

Προφανώς και μπορεί και θα έχει όλο το δίκιο, γιατί παραβιάζεις τους κανόνες καλή συμπεριφοράς. Αν όμως δεν το κάνεις, πχ είσαι καλός παίκτης και σκοτώνεις τον admin παραπάνω από όσο έχει συνηθίσει, δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει.

 

Για τις χειροβομβίδες δεν έχω πρόβλημα. Να μου πει όμως θα παίζεις μόνο με χειροβομβίδες, ναι εκεί υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι ranked server.

Link to comment
Share on other sites

O Νοικαρης (ΕΑ) εχει καποιους κανονες οσο αυτοι δεν παραβιαζονται και ο Ενοικιαστης βαλει κανονες που ειναι για ολους

δεν υπαρχει θεμα απο την πλευρα της EA. @dfk_7677 Aν σου πει να παιξεις μονο με χειροβομβιδες και ισχυει για ολους

αυτος ο κανονας τοτε ειναι νομικα καλυμμενος. (βλ. Pistol / Sniper Only Servers ;))

 

Φυσικα και δεν εχει δικαιωμα ο καθε admin να κανει kill/kick/ban καποιον γιατι τον σκοτωνει υπαρχουν

τετοιοι αλλα ειναι μια πολυ μικρη μεριδα εως ελαχιστοι και με πολυ μικρη διαρκεια οι servers τους.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dfk_7677 said:

Προφανώς και μπορεί και θα έχει όλο το δίκιο, γιατί παραβιάζεις τους κανόνες καλή συμπεριφοράς. Αν όμως δεν το κάνεις, πχ είσαι καλός παίκτης και σκοτώνεις τον admin παραπάνω από όσο έχει συνηθίσει, δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει.

 

Για τις χειροβομβίδες δεν έχω πρόβλημα. Να μου πει όμως θα παίζεις μόνο με χειροβομβίδες, ναι εκεί υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι ranked server.

Διαφωνώ. Όπως είπα, πληρώνω για να παίξω με την παρέα μου. Τον έχω public γιατί δεν είμαστε 60, αλλά 10. Έτσι, μπαίνουν κι άλλοι.

Αλλά, όπως έγραψα και παραπάνω, αν μπαίνουν "PROs" και μας κάνουν σάκους, να πάνε αλλού. Στο κάτω κάτω, ας έχουν δικό τους servers. Τσαμπατζήδες, δε θέλουμε.

 

Και για το "ranking" είναι γελοίο να συζητάμε. Ακόμα κι αν ακολουθήσεις τους κανόνες κατά γράμμα, μπαίνω εγώ το πρωί με την παρέα μου, κάνουμε stats padding και σε μια εβδομάδα τα έχουμε ξεκλειδώσει όλα.

Χαλαρώστε, δεν παίρνετε μισθό, ούτε θα αποστρατευτείτε με καλή σύνταξη αν φτάσετε Lvl 100. Έλεος, παιχνίδι είναι.

Link to comment
Share on other sites

@Proteas Διαφωνώ και σου εξήγησα και πριν ότι υπάρχει το παράδειγμα του 'flagrunning'. Μπορώ να επιβάλω κι εγώ σε όλους ένα κανόνα να μη σκοτώνουν μόνο να καταλαμβάνουν σημαίες. Αυτό είναι flagrunning και απαγορεύεται σύμφωνα με τα ToS.

 

Δεν έχει σημασία αν ο κανόνας είναι για όλους, αλλά αν οδηγεί σε score ή γενικότερα στατιστικά που δεν είναι κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Και για το "ranking" είναι γελοίο να συζητάμε. Ακόμα κι αν ακολουθήσεις τους κανόνες κατά γράμμα, μπαίνω εγώ το πρωί με την παρέα μου, κάνουμε stats padding και σε μια εβδομάδα τα έχουμε ξεκλειδώσει όλα.

Χαλαρώστε, δεν παίρνετε μισθό, ούτε θα αποστρατευτείτε με καλή σύνταξη αν φτάσετε Lvl 100. Έλεος, παιχνίδι είναι.

Αφού δε σε νοιάζει το ranking μπορείς όπως είπα να τον κάνεις unranked public το server και το χαρείς όσο θες με τους φίλους σου και όποιον άλλον μπει.

 

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα για το ranking, ούτε 140 δεν είμαι στο bf4...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dfk_7677 said:

Αφού δε σε νοιάζει το ranking μπορείς όπως είπα να τον κάνεις unranked public το server και το χαρείς όσο θες με τους φίλους σου και όποιον άλλον μπει.

Δε θα με ενδιέφερε, αν δε χρειαζόταν για να ξεκλειδώνω πράγματα.

Αυτό όμως δε σημαίνει, ότι δε μπορεί κάποιος, πολύ εύκολα, να "κλέψει".

Το έχουμε κάνει όλοι, ειδικά για assignments.

Μπαίναμε 4 σε έναν άδειο, αλληλοσκοτωνώμασταν με συγκεκριμένο τρόπο (πχ claymores), revive, repeat.

Έκανες τα 20 kills που ήθελε, έπαιρνες το όπλο.

Οπότε ποιό το νόημα να επιβάλεις κανόνες για να έχεις και καλά δίκαιο ranking, όταν είναι τόσο μα τόσο απλό να το παρακάμψεις...;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.