Jump to content



Επέκταση υπάρχοντος οικιακού δικτύου μέσω repeater


Telumetar

Recommended Posts

Γεια χαρα.
Σε διαφορετικη γραμμη ρευματος (άρα ξεχναμε τα power lines) με ιδιο δικτυο τηλεφωνου αλλά χωρίς γραμμή ethernet ,με ποιο τρόπο θα μπορούσα να επεκτείνω το διαθέσιμο δίκτυο μου; 

Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

 

Γεια χαρα.

Σε διαφορετικη γραμμη ρευματος (άρα ξεχναμε τα power lines) με ιδιο δικτυο τηλεφωνου αλλά χωρίς γραμμή ethernet ,με ποιο τρόπο θα μπορούσα να επεκτείνω το διαθέσιμο δίκτυο μου; 

Καμία ιδέα;

 

Εάν θέλεις ενσύρματο δίκτυο... πρέπει να πάει σύρμα :). Δηλαδή εάν δεν πηγαίνει πρίζα, θα πρέπει να περάσεις Ethernet.

Διαφορετικά, κοιτάς σε ασύρματες λύσεις, αλλά χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες είναι δύσκολο να προτείνουμε κάτι.

 

Όταν λες "διαφορετική γραμμή ρεύματος", πόσο διαφορετική εννοείς? Είναι άλλο ρολόι? Το δίκτυο τηλεφώνου που είναι κοινό, από τι καλώδιο περνάει, και πώς είναι τερματισμένο (πάει απευθείας / έχει διακλαδώσεις-ματίσεις)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για ιδια εγκατασταση, μια και ειναι σε πολυκατοικία αλλα με διαφορετικα ρολόγια. Το κατω σπιτι μοιραζει μεσω wifi στο πανω σπίτι το wifi αλλα το σημα είναι αθλιο και θα ηθελα κατι οικονομικο να το ενισχυσει. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο WiFi repeater που θα μπει σε πιο ευνοϊκή θέση από το ρούτερ. Παρότι είναι διαφορετικά ρολόγια, ανάλογα με το πώς είναι η συνδεσμολογία των καλωδίων, υπάρχει μια (μικρή) πιθανότητα να δουλεύουν τα powerlines. Εάν μπορείς να δανειστείς από κάποιον για δοκιμή, θα σου το πρότεινα και αυτό.

Πάντως το πιο οικονομικό (με λίγο μερεμέτι βέβαια) είναι να περάσεις ένα καλώδιο από το ένα σπίτι στο άλλο. Δε μας είπες το τηλέφωνο πώς είναι κοινό - υπό προϋποθέσεις θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό το καλώδιο για δίκτυο, χάνοντας το τηλέφωνο (να είναι τουλάχιστον cat5 και να μην είναι διακλαδωμένο πολλές φορές).

Link to comment
Share on other sites

Ένα οποιοδήποτε wifi repeater και λογικά θα κάνεις δουλειά.  Πειραματίσου αν το repeater το βάλεις κάτω ή πάνω. Εγώ θα το έβαζα στον πάνω όροφο, στο ίδιο σημείο όπου το router δίνει σήμα στον κάτω όροφο. Έτσι το repeater θα πάρει το καλύτερο δυνατό σήμα και θα το μοιράσει στον πάνω όροφο.

 

Πάντως αν η πλάκα είναι χοντρή και έχεις μεγάλη απώλεια, μην περιμένεις να δεις προκοπή. Η καλύτερη λύση είναι μερεμέτι και ethernet καλώδιο. Εξαρτάται και για τι χρήση το θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, για να μην δημιουργήσω νέο θέμα, ρωτάω εδώ. Εχω το ρουτερ στο σαλόνι, το οποίο δεν μεταφέρεται αλλού λόγω απευθείας σύνδεσης του με καλώδιο του δικτύου το οποίο έρχεται από έξω, γιατί οι πρίζες του σπιτιού ειχαν θέμα. Το πρόβλημά μου είναι ότι εγκατέστησα μια κάμερα ip ( yi home) στην άλλη άκρη του σπιτιού  εξωτερικά και έχει άθλιο σήμα. Πότε πιάνει το σήμα και πότε το χάνει. Το σπίτι είναι 100τμ, για να καταλάβετε στο περίπου την απόσταση της κάμερας απο το ρουτερ. Με ενα ασύρματο wifi extender θα κάνω δουλειά; Αυτα που κουμπωνουν στην πρίζα του ρεύματος. Το ρουτερ μου είναι ένα speedport endry 2i. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.