Jump to content



Wamta FUN, dual class, team cup!


Stelios F.

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα για να δώσουμε την τελική κατάταξη & αποτελέσματα του αγώνα αλλά και επιπλέον πληροφορίες:

 

Με τον Άκη καταλήξαμε να τιμωρούμε τα ατυχήματα στον αγώνα με δευτερόλεπτα ποινής και αυτά που γίνονται στο qualify με αφαίρεση πόντων.

 

Οι αφαιρέσεις πόντων είναι απευθείας στα teams, μιας και δεν έχουμε γενική κατάταξη οδηγών.

 

Qualify:

Lazydog, μετά από ατύχημα με τον Fatalara, έκανε escape to pits και ξαναβγήκε στην πίστα.

5 πόντους αφαίρεση από την βαθμολογία.

 

Fatalara, ενώ έχασε τον έλεγχο του αυτοκινήτου ξαναμπήκε στο track και προκάλεσε ατύχημα.

3 πόντους αφαίρεση από την βαθμολογία.

 

GChristod, χτύπησε από πίσω τον Κυριάκο στα φρένα.

3 πόντους αφαίρεση από την βαθμολογία.

 

Race:

JimLiak, 10 seconds penalty.

Στην πρώτη στροφή του πρώτου γύρου (εκεί που γίνονται τα ποιό πολλά ατυχήματα δηλαδή), χάνει τα φρένα, βγαίνει με 4 ρόδες έξω και ξαναμπαίνει στη πίστα με full throttle και μετά από 100 μέτρα κάνει δεξιά και πέφτει πάνω στον Vasmoulakis.

 

Vasmoulakis, racing incident.

Στον 2ο γύρο, Ο GChristod χάνει το πίσω μέρος του αυτοκινήτου και ο Vasmoulakis πέφτει πάνω του. Ο Vasmoulakis πάτησε φρένο και προσπάθησε να το αποφύγει.

 

Sokratis, 20 seconds penalty.

Στον 4ο γύρο, πέφτει πάνω στον GChistod, βγάζοντας τον έξω από το track, και έπειτα δεν του έδωσε την θέση του.

 

Fatalara, 10 secs penalty.

Στον 12ο γύρο στη Cimini βγήκε έξω με τις 4 ρόδες, ξαναμπήκε στην πίστα αμέσως και αντί να δώσει το πλεονέκτημα στον αμάξι που τον κυνηγούσε , έκλεισε προς τα αριστερά και προκάλεσε ατύχημα με τον Άρη.

 

GChristod, 10 seconds penalty.

Στον 12ο γύρο κατάλαβε πως θα έπεφτε πάνω σε 2 FIAT και έριξε το αυτοκίνητο έξω χάνοντας τον έλεγχο και τελικώς έπεσε στον Fatalara.

(o Fatalara ο οποίος είχε μπλέ σημαία αρκετή ώρα βούτηξε έτσι και αλλιώς στην εσωτερική… είπαμε όμως τα incidents με μπλέ σημαία να μην τα τιμωρούμε σε αυτή τη φάση τουλάχιστον.)

 

Όσον αφορά το poll για τα αυτοκίνητα, η πλειοψηφία ψήφισε να μείνουμε όπως έχει, δηλαδή να μην υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής αυτοκινήτου.

 

Το changelog της βαθμολογίας (σε σχέση με την αρχική βαθμολογία):

1.Η ομάδα Ghostbusters Racing, ανέβηκε 2 θέσεις λόγω της ποινής του JimLiak.

2. Η ομάδα The Dudes, έχασε 9 πόντους  λόγω των ποινών του LazyDog και Fatalara, μένει στην ίδια θέση όμως.

3. Η ομάδα Ghostbusters Racing, ανέβηκε 2 θέσεις λόγω της ποινής του JimLiak.

4. Η ομάδα Red Planet, έχασε 3 πόντους λόγω της ποινής του JimLiak, μένει στην ίδια θέση

5. Η ομάδα Bite me! Racing, έχασε 3 πόντους λόγω της ποινής του GChristod μένει στην ίδια θέση.

4. Η ομάδα Keyboard Steering Racing Team κερδίζουν 1 πόντο λόγω της ποινής του Fatalara, μένει στην ίδια θέση.

 

Νέα ομάδα στο WAMTA CUP: Stathis1 και Racer, αναμένουμε το όνομα της ομάδας και τα αυτοκίνητα που θα διαλέξετε.

 

Αντικαταστήσαμε τη Zandvoort με τη Monza για να μπορέσουν να τρέξουν όλες οι ομάδες καθώς τώρα είμαστε 20 οδηγοί και η Ζάντβοορτ έχει 18 pits.

 

Φτιάξαμε ένα google sheet με 2 sheets...  που περιέχει τα standings κλπ, για να τα βλέπετε Live.

 

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ 

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο γιατι εχασα την τιμονιερα. Αφου ειδα οτι δεν επανερχεται, βγηκα εντελως απο το παιχνιδι κ ξαναμπηκα.

 

(δεν εχω θεμα με την αφαιρεση ποντων)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια, δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο γιατι εχασα την τιμονιερα. Αφου ειδα οτι δεν επανερχεται, βγηκα εντελως απο το παιχνιδι κ ξαναμπηκα.

 

(δεν εχω θεμα με την αφαιρεση ποντων)

 

Σε ποιο σημείο ακριβώς έχασες την τιμονιέρα?

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ ειδες στο replay οτι εκανα αριστερα και εκλεισα τον Αρη?

Έβλεπα πολύ ώρα replay και δεν θυμάμαι την περίπτωση, αν νομίζεις πως έχω γράψει κάτι λάθος πες το να το δω ξανά.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για να δώσουμε την τελική κατάταξη & αποτελέσματα του αγώνα αλλά και επιπλέον πληροφορίες:

 

Sokratis, 20 seconds penalty.

Στον 4ο γύρο, πέφτει πάνω στον GChistod, βγάζοντας τον έξω από το track, και έπειτα δεν του έδωσε την θέση του.

Λαθος.Εκοψε πιο μετα στην ευθεια για να παραχωρησει την θεση του και μαλιστα στο teamspeak του λεει ο Γιαννης , "μη σταματας φυγε" η κατι παρομοιο

Link to comment
Share on other sites

Λαθος.Εκοψε πιο μετα στην ευθεια για να παραχωρησει την θεση του και μαλιστα στο teamspeak του λεει ο Γιαννης , "μη σταματας φυγε" η κατι παρομοιο

Σωστά, με περίμενε κι εγω του ειπα να συνεχίσει. Βασικά δεν είχα καταλάβει ακριβώς γιατί με τράκαρε, νόμιζα ότι μπορεί να ηταν και racing incident. Επίσης δεν ήμουν σιγουρος αν στο καπ ισχύει η παραχώρηση θέσης... Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

Ενοείται, απότι καταλαβαίνετε δεν γίνεται να θυμάμαι πως συνεννοηθήκανε στο TS :p


Σωστά, με περίμενε κι εγω του ειπα να συνεχίσει. Βασικά δεν είχα καταλάβει ακριβώς γιατί με τράκαρε, νόμιζα ότι μπορεί να ηταν και racing incident. Επίσης δεν ήμουν σιγουρος αν στο καπ ισχύει η παραχώρηση θέσης...

 

Έκοψε αλλά δεν τον είδα να τον αφήνει να προσπεράσει ...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία δεν έχασα ποτέ τα φρένα.

 

Βγήκα ηθελημένα εκτός πίστας γιατί ο Σωκράτης έχασε τα φρένα και θα μας έπαιρνε αμπάριζα . Αν δεν έβγαινα έξω, θα γινόταν μεγάλη στούκα με όλους.

Φυσικά όντως τον χτύπησα τον Γιώργο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα πολύ ώρα replay και δεν θυμάμαι την περίπτωση, αν νομίζεις πως έχω γράψει κάτι λάθος πες το να το δω ξανά.

Αν βαλεις το replay στη δικη μου εσωτερικη καμερα θα δεις οτι ο Αρης βρεθηκε πισω μου επειδη τα εκανα μανταρα με τις ταχυτητες στην μεση της στροφης.

Στην εξοδο επειδη ειχε πολυ περισσοτερη ταχυτητα κολλησε πισω μου και εγω συνεχιζω κανονικα στην γραμμη μου περιμενοντας να με περασει απο τα δεξια με το τιμονι ευθεια.

Το οτι διαλεξε να παει αριστερα δεν ειναι δικο μου θεμα ειναι κακη εκτιμηση δικη του, εχω δωσει ξεκαθαρη πορεια στο αυτοκινητο οσο ειμαι μπροστα.

Κανε pause οταν εμφανιζεται ο προφυλακτηρας του Αρη στον πισω δικο μου και πες μου αν χωραει εκει. Επρεπε να παει δεξια, επελεξε να κανει αριστερα και εγινε αυτο... αγωνιστικο συμβαν, βασικα δεν ειναι καν συμβαν.

 

Link to comment
Share on other sites

@fatalara,

Στην εξοδο επειδη ειχε πολυ περισσοτερη ταχυτητα κολλησε πισω μου και εγω συνεχιζω κανονικα στην γραμμη μου περιμενοντας να με περασει απο τα δεξια με το τιμονι ευθεια.

Ακριβώς λόγω της εξόδου σου στην προηγούμενη στροφή, έχεις χάσει τη φόρα και έχεις γίνει κινούμενο εμπόδιο σε αυτή τη φάση (διαφορά 10kmh). Σε τέτοιες περιπτώσεις που είσαι εκτός ρυθμόυ (και μάλιστα έχεις βγει off track λίγα μέτρα πριν), το να κρατήσεις την αγωνιστική γραμμή ενώ πας τόσο αργά θεωρείται blocking.

Υπάρχει ένσταση για την ποινή στο qualify ή το "τι είναι αυτά είστε σίγουροι;" αφορά μόνο αυτό το περιστατικό;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η φορα δεν χαθηκε απο την εξοδο αλλα απο λαθος στις ταχυτητες ειναι ξεκαθαρο στο replay.

Τι παει να πει blocking? απο τη στιγμη που ειμαι μπροστα καθαρα κανω οτι θελω πλην διπλων αλλαγων τι σχεση εχει με ποσα ερχεται ο απο πισω? απο τη στιγμη που ηταν στον ιδιο γυρο με εμενα και εκει που επελεξε να παει δεν ειχε χορο ας σηκωνε το ποδι απο το γκαζι, δεξια χωρουσαν 2 να περασουν. Το 2009 ο hamilton εκτος ρυθμου στη μαλαισια τριτη στροφη τερμα αριστερα στην εξοδο κολλημενος ο alonso και πεφτει πανω του και τσιμπαει και την ποινη του. Zonta εκτος ρυθμου Spa 2000 με schumi hakkinen πισω του κραταει γραμμη τον διαβαζουν και τον περνανε και οι δυο. Αυτο που λες ισχυει οταν εχεις προβλημα και πας αργα εκει αλλαζεις τη γραμμη σου για να δωσεις χωρο εδω εγινε λαθος στην ταχυτητα, αντι να βγω με τριτη βγηκα με τεταρτη εχασα φορα και κολλησε πισω ο Αρης. Οτι και να εκανα εγω η αντιδραση του Αρη ειναι αυτη που καθοριζε το αποτελεσμα ο πισω πρεπει να διαβασει τον μπροστινο. Διαλεγεις μια γραμμη και την ακολουθεις αυτος που ερχεται πισω ασχετως χιλιομετρων πρεπει να διαλεξει που θα παει χωρις να πεσει πανω σου και ο καλυτερος τροπος να τον βοηθησεις εινα να μεινεις στη γραμμη σου, διαλεξε να παει εκει που δεν ειχε χωρο και επεσε πανω μου.

Παραβαση θα εβλεπα μονο αν ηταν πισω μου σε θεση βολης και αφου βγηκα εκτος μπηκα αποτομα και τον χτυπουσα εγω.

Στα κατατακτηρια δεν ξερω τι λες δεν εχω replay ουτε θυμαμαι κατι.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Κι' εγώ στη θέση του Άρη το ίδιο θα έκανα πάντως. Θα περίμενα να μου αφήσεις χώρο, από τη στιγμή που έχεις χάσει τόση φόρα δε μπορείς να κάνεις κάτι.

Μα δεν κατακρινω τον Αρη καλα εκανε και ηρθε τερμα γκαζι και εγω το ιδιο θα εκανα οπως και εσυ και ολοι. Μαλιστα το εχω κανει σε αγωνα του racedepartment, εχω κολλησει πισω απο αυτοκινητο με περισσοτερη φορα με βλεπει οτι θελω να παω δεξια με κλεινει βγαινω εκτος για να μην πεσω πανω του μπαινω μπροστα του και ολο RD και ο Ακης ελεγε για παραβιαση και 30 μερες ban, βιντεο αργοτερα γτ εχω δουλεια. Το ιδιο ακριβως γινεται εδω αλλα φταιει αλλος;

Εδω καναμε ακρη για να περασουν τα lotus και μας λενε καθηστε οπως ειστε και θα σας περασουμε εμεις γιατι πολλοι επεφταν πανω μας, το ιδιο θα μπορουσε να γινει και με τον Αρη.

Δεν ειναι θεμα ποινης αλλα δεν μπορουμε να λεμε τη μια ετσι και την αλλη αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας ξανα το βιντεο , Ηλια νομιζω εισαι λαθος..Ειναι ξεκαθαρο οτι εισαι πιο αργος (δεν εχει σημασια το γιατι) και εισαι αγωνιστικη γραμμη στην εξοδο.(καλως μεχρι εδω)
Το λαθος ξεκιναει μετα.Στο οτι γνωριζοντας οτι εισαι πιο αργος και βλεπεις οτι ξεκιναει προσπεραση απο τα αριστερα , επρεπε να σταματησεις να πηγαινεις κιαλλο προς τα αριστερα.Κοινως τον εκλεισες :p

Στο 0:14 ειναι ξεκαθαρος και στους καθρευτες σου οτι ειναι αριστερα.Ε εφοσον δεν μπορεις να διεκδικησεις την θεση σου λογω ταχυτητας , στριψε λιγο τιμονι δεξιοστροφα να περασει για να μη πατησει εξω.
Γνωμη μου ετσι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.