Jump to content


Minecraft Server - Port Forward σε TD5136v2


Slogan

Recommended Posts

Καλησπέρα τσακάλια,

Πριν λίγες μέρες εγώ και το φιλαράκι μου δημιουργήσαμε έναν Minecraft Spigot Server, όλα οκ όλα εντάξει σε σχέση με τα plugins, permissions κλπ. Το πρόβλημα είναι πως αυτός δεν μπορεί να συνδεθεί στον server μόνο εγώ μπορώ γιαυτό και ξεκίνησα την διαδικασία του Port Fοrward στο: TD5136v2 Technicolor Gateway router. Προσπαθώντας να ανοίξω τα ports μου έβγαλε ένα παραθυράκι λέγοντας '' Dublicated Port Numbers''.. Η διαδικασία που ακολούθησα μέχρι εκεί ήταν η εξής:

*1- Επέλεξα ToolBox

*2- Επέλεξα Games & Applications

*3- Πάτησα " Create a new game or application "

*4- Έβαλα το όνομα και επέλεξα Manual Entry of Ports Maps

*5- To Protocol το άφησα σε [Any] και στα δύο κουτάκια κάτω από το Port Range έγραψα '' 25565 '' (το port για minecraft server) τα υπόλοιπα τα άφησα κενά

*6- Πατάω [Add] και μου βγάζει ένα παραθυράκι γράφοντας [Dublicated Port Numbers], βλέποντας πως τα ports που έβαλα δεν μπήκαν " No Port maps defined for this game or application "

*7- Πατάω  " Assign a game or application to a local network device " για να δω την συνέχεια.

*8- Κάτω από το Game or application επιλέγω το όνομα του παιχνιδιού που δημιούργησα πριν (δες *3- κ *4- ) και κάτω από το Device επιλέγω το PC μου

*9- Πατάω [Αdd] και όλα έτοιμα, πάω να τσεκάρω στο www.yougetsignal.com αν το port " 25565 " είναι ανοιχτό στην εξωτερική μου IP αλλά τίποτα (είναι off) **[Μόνο στην περίπτωση που έχω το UPnP επιλεγμένο τότε είναι ανοιχτό το port, αλλά  και πάλι δεν μπορεί να μπει  το φιλαράκι στον server]** {Αλλά στην προκειμένη περίπτωση το έχω off}

Αν κάποιος γνωρίζει την επίλυση αυτού του προβλήματος θα του ήμουν ευγνώμων. 

~Θα σας παρακαλούσα όχι άσκοπες ερωτήσεις διότι το 95% των αποριών σας το λύνω μέσα στο κείμενο, διαβάστε προσεκτικά το τι γράφω και μετά αν μου έχει ξεφύγει κάτι μην διστάσετε να το ρωτήσετε, θα εκτιμήσω κάθε σας απάντηση~

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σας εύχομαι ένα όμορφο απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η περιγραφή, αλλά έτσι πρακτικά απευθύνεσαι μόνο σε όσους έχουν στα χέρια τους τον router. Γιατί δεν ανεβάζεις μια εικόνα με τις ρυθμίσεις σου, μήπως δούμε τι είναι αυτό που σου διαφεύγει;

 

Κάνε μια αντιπαραβολή και με τις "επίσημες" οδηγίες από εδώ.

 

Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, μπορείς να βάλεις και τον υπολογιστή σου προσωρινά σε DMZ, ακολουθώντας τις οδηγίες στο τέλος του παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Καλή η περιγραφή, αλλά έτσι πρακτικά απευθύνεσαι μόνο σε όσους έχουν στα χέρια τους τον router. Γιατί δεν ανεβάζεις μια εικόνα με τις ρυθμίσεις σου, μήπως δούμε τι είναι αυτό που σου διαφεύγει;

 

Κάνε μια αντιπαραβολή και με τις "επίσημες" οδηγίες από εδώ.

 

Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, μπορείς να βάλεις και τον υπολογιστή σου προσωρινά σε DMZ, ακολουθώντας τις οδηγίες στο τέλος του παραπάνω.

 Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, αυτές τις οδηγίες πήρα ως πρότυπο και μετά μικρο αλλαγές σχετικά με το minecraft (έψαξα στο youtube) για να κάνω το port forward, το DMZ δεν το βρίσκω στην λίστα ίσως επειδή δεν είμαι συνδεδεμένος ως Admin, αυτές είναι οι ρυθμίσεις στην λίστα του ToolBox.. Ελπίζω να κάλυψα κάτι.

Desktop 21-2-2016 5-16-20 μμ-813.png

Link to comment
Share on other sites

Το κρίσιμο βήμα είναι αυτό:

 

0411_6.jpg

 

Εκεί θέλεις να προσθέσεις εξαιρέσεις για TCP/UDP για τις θύρες που χρησιμοποιεί το Minecraft και δεν πρέπει να σου βγάλει κάποιο σφάλμα. Η δική σου αντίστοιχη εικόνα πώς μοιάζει;

Link to comment
Share on other sites

56c9f73cca76c_Desktop21-2-20167-40-56-97Πραγματικά ευχαριστώ, (κάτι που δεν προανέφερα σκέτο TCP και 25565 - 25565  μου το δεχόταν)  αλλά δεν έκανε δουλειά το port ήταν κλειστό στο yougetsignal.com.

Δοκίμασα τον πρώτο σου τρόπο όπως έκανες το TCP, έκανα και 2ο για UDP και μου τα δέχτηκε και τα δύο. Πάω να τσεκάρω το port και μου το δείχνει ανοιχτό πραγματικά ευχαριστώ.. Δοκιμάζω όμως τον να συνδεθώ στον server με την εξωτερική μου IP (για να δω αν θα μπορέσουν να μπουν άλλοι αλλά  τίποτα )... Στο minecraft βγάζει αυτό δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι..(απλά πληροφορώ).!

Desktop 21-2-2016 7-39-41 μμ-415.png

Desktop 21-2-2016 7-45-59 μμ-912.png

Έγινε επεξεργασία από Slogan
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού εντοπίσαμε τη σωστή σύνταξη για τις θύρες, το επόμενο βήμα είναι να ρυθμίσεις την προώθηση στον ΗΥ σου, εκεί που τρέχει το παιχνίδι.

 

Έκανες το επόμενο βήμα (Assign a game or application to a local network device);

0411_7.jpg

 

Διάλεξε τον κανόνα που μόλις έφτιαξες και ταίριαξέ τον με την εσωτερική IP του υπολογιστή σου (πχ 192.168.1.2, αλλά μπορεί να είναι και άλλη - έλεγξε το πρώτα).

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Slogan said:

Έτοιμο και αυτό... ~*~{Για να σιγουρευτώ iPv4 η Προεπιλεγμένη πύλη βάζω στο Device?}~*~

 

Τη διεύθυνση IPv4 που σου γράφει όταν γράψεις σε μια γραμμή εντολών ipconfig. Η προεπιλεγμένη πύλη είναι η διεύθυνση του router σου (192.168.1.1). Παρεμπιπτόντως, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κρύβεις την εσωτερική IP σου, αυτή έχει σημασία μόνο μέσα στον χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

{Βλέπω νούμερα και κρύβω είμαι} :p μην παρεξηγάς τρελέ μου απλά θέλω να προσέχω, παίρνω τα μέτρα μου για οτιδήποτε..^_^ anyway, αυτήν έχω βάλει την IPv4 ως Device, οπότε εδώ η δουλειά μας τέλειωσε; Τώρα στο στον φάκελο με τον server είναι το υπόλοιπο? 1) Αν ναι θα τσεκάρω στο youtube για περισσότερα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Ναι, με αυτό έχεις τελειώσει από τον router. Αν κάνεις και τα υπόλοιπα σωστά, πρέπει να φαίνεται προς τα έξω και να μπορούν να συνδεθούν οι φίλοι σου χωρίς πρόβλημα.

Καλησπέρα τρελέ μου, έχω ένα καλό και ένα έτσι κι έτσι νέο, το καλό είναι πως συνδέθηκε ο server με την εξωτερική μου ip δηλαδή: πηγαίνω yougetsignal.com και όταν ο server τρέχει, το site δείχνει πως το port 25565 είναι ανοιχτό στην εξωτερική μου ip, και όταν σταματάω τον server, το port κλείνει, τώρα το έτσι κι έτσι νέο είναι πως ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ με την εξωτερική μου ip στον server.. (με " localhost " κλασσικά μπορώ) αλλά με την εξωτερική μου ip μου βγάζει την ίδια εικόνα που σου έστειλα λίγο ποιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Slogan said:

Καλησπέρα τρελέ μου

Ένα θεματάκι ανισορροπίας το έχουμε όλοι εδώ μέσα, αλλά δε μου έχουν δώσει ακόμη επίσημο χαρτί. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; ;)

 

Ό,τι είχε να κάνει με το δίκτυο το έχουμε φτιάξει. Το πρόβλημά σου είναι από την πλευρά του Minecraft. Επειδή δεν το έχω βάλει ποτέ, αναγκαστικά θα υποθέσω ότι είναι το συνηθέστερο πρόβλημα που αναφέρουν με μια γρήγορη αναζήτηση του σφάλματος που έγραψες παραπάνω. Αυτό λύνεται ως εξής:

 

Quote

1) Go to C:\Windows\System32\drivers\etc

2) Copy the file "hosts" to where ever you like, it's just temporary

3) Open the file with notepad and remove any line with Minecraft in it

4) Save and close the file and put it back in the etc folder and overwrite the old one

5) Have fun playing Minecraft again

 

Πιθανότατα θα χρειαστεί να ανοίξεις το hosts ως διαχειριστής για να μπορέσεις να το αλλάξεις.

 

Αν δεν είναι αυτό, αναγκαστικά θα περιμένεις βοήθεια από κάποιον που έχει πείρα με το Minecraft.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ένα θεματάκι ανισορροπίας το έχουμε όλοι εδώ μέσα, αλλά δε μου έχουν δώσει ακόμη επίσημο χαρτί. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; ;)

 

Ό,τι είχε να κάνει με το δίκτυο το έχουμε φτιάξει. Το πρόβλημά σου είναι από την πλευρά του Minecraft. Επειδή δεν το έχω βάλει ποτέ, αναγκαστικά θα υποθέσω ότι είναι το συνηθέστερο πρόβλημα που αναφέρουν με μια γρήγορη αναζήτηση του σφάλματος που έγραψες παραπάνω. Αυτό λύνεται ως εξής:

 

 

Πιθανότατα θα χρειαστεί να ανοίξεις το hosts ως διαχειριστής για να μπορέσεις να το αλλάξεις.

 

Αν δεν είναι αυτό, αναγκαστικά θα περιμένεις βοήθεια από κάποιον που έχει πείρα με το Minecraft.

Τσέκαρα το αρχείο και δεν υπήρχε τίποτα περί "minecraft" τσέκαρα και τα υπόλοιπα αλλά το ίδιο ( μήπως έβρισκα κάτι στα άλλα ).

Μήπως έχω να κάνω με firewall? Περί του να εξαιρέσω κάποια προγράμματα (όπως java, minecraft server) από το firewall? Αλλά παραξενεύομαι διότι απενεργοποιώ το τοίχος προστασίας των windows για να τσεκάρω αν λειτουργεί έτσι ο server, αλλά και πάλι τίποτα= το ίδιο μήνυμα... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς την WAN IP όταν είσαι μέσα στο LAN.

Αυτοί που συνδέονται από το internet θα χρησιμοποιούν την WAN IP ή το dynamic DNS που έχεις.

Εσύ που είσαι μέσα στο LAN θα χρησιμοποιείς την εσωτερική IP ή αν το minecraft τρέχει στον υπολογιστή που χρησιμοποιείς μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την localhost 127.0.0.1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.