Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

31 minutes ago, yanni said:

Αν αρχίσει να παίζει στα 260-300, μια χαρά μέλλον έχει, για να μην πω ότι αναγκαστικά η Nvidia θα πρέπει να συνεχίσει να την πουλάει απέναντι στο Polaris.

  Reveal hidden contents

hello!

https://dlcdnimgs.asus.com/20160129_cosmo/cosmo/websites/global/products/mkArHpfvGGrwgo5p/img/R9FURYX_2D_500.png

 

Επειδή πάνε αλυσίδα είναι δύσκολο να πέσει τόσο σύντομα τουλάχιστον λόγω του ότι θα πρέπει να πέσουν και οι 960,950 κλπ για να υπάρχει νόημα αγοράς της μιας ή της άλλης.Η 750ti για παράδειγμα δεν συμφέρει πια από την στιμγή που παίρνει κάποιος 950 με επιδόσεις κοντά σε μια 960 αν γίνει και oc.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεράστιο κενό ανάμεσα σε GTX 960 και GTX 970. Η Nvidia έχει μπόλικο περιθώριο να μειώσει την τιμή της GTX 970 και από την στιγμή που μιλάμε για ένα μεσαίου μεγέθους τσιπάκι που κατασκευάζεται στα 28nm δεν έχει υψηλό TDP και το data bus του είναι 256bit, οι κάρτες είναι πιθανόν και σχετικά φτηνές στην κατασκευή τους, ελάχιστα ίσως ακριβότερες έναντι των GTX 960. Το μόνο που ίσως θα απέτρεπε την Nvidia να ρίξει τιμή στην GTX 970, είναι ότι θα χάσει πωλήσεις από την 1070 και παράλληλα, δεδομένου ότι η 970 πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι παρόλο το 3,5+0,5, θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στο gross margin που θα ανακοινώσει στα οικονομικά αποτελέσματα του επόμενου τριμήνου.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, yanni said:

Όσοι γνωρίζουν από AOS benchmark ας ρίξουν ένα σχόλιο... ή δύο...

 

Ashes of the Singularity - Leaderboards

Δε γνωρίζω, αλλά αυτό που βλέπω είναι πως η τιμολογιακή πολιτική τους, δεν είναι επιθετική, αλλά μάλλον γιατί σε DX12 θα τρώει χώμα και πρέπει να βρει τρόπο να πουλήσει :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αυτό το απρόσμενο αλμα γίγας της nvidia αποσκοπεί αλλού .

Είτε θελει να πεθάνει τους κόκκινους με sudden death, ειτε

ολα γίνονται για να γίνει mainstream το vr.

Επιχειρηματικά ειναι μια ανεξήγητη κίνηση ,θα μπορούσαν οι νεες gpu να ειναι πολυ πιο αργές και δε θα παραπονιόταν άνθρωπος .

Το κακο ειναι ότι μπορεί να ειναι και η ταφόπλακα της amd.

Πολλοί δε γουστάρουν amd, αλλά κανένας το μονοπώλιο.

Επίσης με αυτήν την κίνηση ,έχω αρχίσει και πιστεύω πως αν χρειαστεί ,θα βγαλει και η intel κανα λαγό απο το καπέλο και θα παραμιλαμε (όπως και τώρα) και θα πουλάμε όλοι τα ασημικά της γιαγιάς ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Επίσης με αυτήν την κίνηση ,έχω αρχίσει και πιστεύω πως αν χρειαστεί ,θα βγαλει και η intel κανα λαγό απο το καπέλο και θα παραμιλαμε (όπως και τώρα) και θα πουλάμε όλοι τα ασημικά της γιαγιάς ...

Δεν εχει ασημικα η γιαγια μου και μου εχουν κλεψει το 1999 τα πολυτιμα σταυρουδακια (βαπτιστικα και μη) :(:p 

Η intel εχει δειξει οτι τις επιδοσεις τις δινει με το σταγονομετρο. Η nVidia δε ξερω τι ακριβως κανει φετος, μενει να κανουμε υπομονη καμμια δεκαρια μερες για τα πρωτα δειγματα της 1080, και λιγο παραπανω ισως για της 1070.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με την σειρά 900 σκαλίζαμε την ταφόπλακα της AMD. τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς όμως. Το θέμα είναι πόση συχνότητα θα κερδίζει το GCN χάρη στα 14nm. Βασικά το θέμα είναι αν τα 14nm της GlobalFoundries είναι αξιόλογα ή για πέταμα. Υπομονή και βλέπουμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεστε σε επιδόσεις DX11. Μια τεχνολογία που σιγά σιγά φεύγει από την αγορά. Με το DX12 τι γίνεται; Γιατί ειδικά αν μιλάμε για VR, αναγκαστικά πάμε εκεί.

Προσωπικά έχω GTX 970 και θέλω να τη δώσω σε καλή τιμή, αλλά μάλλον δε θα γίνει.

Κάρτα δεν αγοράζω τώρα, θα αναβαθμίσω μόνο CPU/MEM/MOBO. Θα περιμένω να βγει το BF1 (αν μου αρέσει φυσικά) και θα επιλέξω τη φθηνότερη κάρτα, ασχέτως εταιρίας, που θα μου δίνει min 144 fps στα 1080p (ή αν έχω κάνει καμιά κίνηση και πάω σε 27", στα 1440p) και τέλος. Ούτε benches με ενδιαφέρουν, ούτε "θα, θα", ούτε τίποτα. Θέλω σταθερή απόδοση στα παιχνίδια που παίζω, τα υπόλοιπα είναι μόνο για marketing.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://wccftech.com/nvidia-gtx-1080-asynchronous-compute/

Γενικα δεν εχω και ιδιαιτερη εμπιστοσυνη... Τελος παντων.

Παράθεση

According to the official statement, the GTX 1080 is fully capable of performing Async Compute.


Αν βρει κανεις το official statement ας σφυριξει.

 

Παράθεση

Keep in mind however, that even Maxwell featured Asynchronous Compute on paper. Unfortunately, due to the fact that expensive software based context switching had to be employed before it could be used, (since it did not have a dedicated hardware scheduler like AMD’s GCN) resulted in lowered performance on Maxwell based graphics cards.

Παράθεση

Async Compute on the GTX 1080 will allow developers to execute some tasks that would otherwise be allocated to the CPU, on the GPU. This means that if a game is being CPU-bound (that is to say the CPU is the bottlenec present), it will drastically increase frame rates. It may even improve performance in games that are GPU bound, by allowing full use of the GPUs resources. The thing we have to keep in mind however that Preemption and Asynchronous compute are both different approaches to achieve the same end result: maximizing the utilization of a GPU. And while AMD will have you believe Async is drastically superior choice, badly implemented Async will fare much worse than properly implemented preemption

Μενει να δουμε , αν ειναι μονο λογια...
 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fuz10n said:

για 144fps στα 1440p στο BF1 σε βλεπω να τα σκας χοντρα :D 

Όχι, γιατί δεν είμαι κολλημένος και τα γραφικά. Medium παίζω. Τα Ultra είναι για το campaign μόνο που δε σε νοιάζουν τα FPS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Και με την σειρά 900 σκαλίζαμε την ταφόπλακα της AMD. τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς όμως. Το θέμα είναι πόση συχνότητα θα κερδίζει το GCN χάρη στα 14nm. Βασικά το θέμα είναι αν τα 14nm της GlobalFoundries είναι αξιόλογα ή για πέταμα. Υπομονή και βλέπουμε.

Δηλαδη πως αλλιως εξελιχθηκαν?

Το μεριδιο αγορας της amd συρικνονεται συνεχως στις desktop gpu's, σε αντιθεση με την nvidia στην 900series ανοιξε και αλλο η ψαλιδα.Η 970 εσπασε ταμεια.

Αυτη η ταση θα συνεχισει και με την 1070 αν δεν ερθει σοβαρη απαντηση απο amd μερια.

 

Οσο για τις επιδοσεις τις καρτας στα dx12 παιχνιδια που σπευσατε να την θαψετε 17 του μηνα θα ξερουμε ακριβως πως τα παει στους -λιγους-dx12 τιτλους που υπαρχουν εως τωρα......Περα απο ενα τιτλο που ειναι τιγκα στα Bug που χρησιμοποιει async και οντως η κοκκινες περνουν προβαδισμα, στους υπολοιπος dx12 Τιτλους πχ tomb raider δεν βλεπω να πηγαινει καλυτερα η κοκκινη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφυγε η Matrix Platinum μου στα 750 ευρώ, στάθηκα λίγο τυχερός ;)@sebastian τι έχεις να πεις? Τρέξτε να προλάβετε είχες πει... Και κάπως έτσι θα πάω σε GTX1080 με 0 ευρώ. Αυτό γι' αυτούς που κοστολογούν τις GTX 980Ti 350-400 ευρώ :D

 

Άντε να δούμε τι θα κάνουν οι νέες καρτούλες, θα αξίζει τον κόπο η μετάβαση? Περιμένω πολλά από την 1080....

Link to comment
Share on other sites

Το οτι επεσες σε ασχετο που πληρωσε 750 ευρω για οποιαδηποτε καρτα που σιγα σιγα θα θεωρειται παλια δεν σημαινει τιποτα. Τυχερος μεν αλλα ακομα και ετσι εγω πανω απο 450 ευρω για 980ti ΑΝ ηθελα να αγορασω δεν θα εδινα με την καμμια...

ΥΓ. Δεν λεω και εγω στο παρελθον εχω "κλεψει" διαφορους ασχετους ... για να μην παρεξηγουμαι

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Lerios said:

Αυτό γι' αυτούς που κοστολογούν τις GTX 980Ti 350-400 ευρώ 

Ξεκινάνε στα 500€, αυτή τη στιγμή, πριν βγουν οι άλλες. Το ότι την έδωσες εσύ (σε κάποιο κορόιδο*) για 750€, δε λέει κάτι.

http://www.ebay.co.uk/sch/Graphics-Video-Cards/27386/i.html?_from=R40&_sop=15&LH_ItemCondition=3000&LH_BIN=1&_nkw=GTX%20980Ti&rt=nc&LH_PrefLoc=3&_trksid=p2045573.m1684

 

*κορόιδο, γιατί τη βρίσκεις καινούρια, με 2 λεπτά ψάξιμο, στα 780€

http://www.box.co.uk/Asus_Matrix_GeForce_GTX_980_Ti_GAMING_N_1862985.html?gclid=CJLbqvSBzcwCFdS7GwodEocLeA

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Lerios έγραψε:

Μόλις έφυγε η Matrix Platinum μου στα 750 ευρώ, στάθηκα λίγο τυχερός ;)@sebastian τι έχεις να πεις? Τρέξτε να προλάβετε είχες πει... Και κάπως έτσι θα πάω σε GTX1080 με 0 ευρώ. Αυτό γι' αυτούς που κοστολογούν τις GTX 980Ti 350-400 ευρώ :D

 

Άντε να δούμε τι θα κάνουν οι νέες καρτούλες, θα αξίζει τον κόπο η μετάβαση? Περιμένω πολλά από την 1080....

Δε τις κοστολογουν απο σημερα στα 400€ , αλλα σε βαθος χρονου , οπου θα παρουν τη θεση τους οι 1070 , συμφωνα παντα με την nvidia ετσι; Αν στην αισιοδοξη περιπτωση εχουν παρομοιες ή και ιδιες επιδοσεις, και η 1070 ως "φρεσκο" προιον , εχει 450-470€ , ποσο θα κοστολογειται μια 980ti ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, yanni said:

Τα reviews θα σκάσουν στις...

 

NVIDIA GeForce GTX 1080 reviews out on May 17th | VideoCardz.com

 

GTX-1080-Box.jpg

 

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-SLI-Box-2.jpg

Illuminati pharaoh shit και ετσι :hehe: μπηκε στα κολπα και η nvidia

 

@Lerios Μια χαρα σου εκατσε μην μιλας καθολου...παιζει αυτος που την αγορασε να μην εχει παρει χαμπαρι τιποτα :p

 

Στους γειτονες διπλα γεμισε ο τοπος maxwell

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GoMaR said:

@Lerios Καλο κοροιδο..Εσυ θα επαιρνες 980ti με 750Ε μεταχειρισμενη ; Οχι :)

Κοίτα, στο skroutz, η φθηνότερη καινούρια είναι στα 900+, οπότε ο πελάτης, μπορεί να το θεωρεί ευκαιρία.

Τώρα, αν αξίζει τα 900€ έτσι κι αλλιώς, είναι άλλη ιστορία.

Αυτό το "θα πάω σε GTX1080 με 0 ευρώ" όμως, πρέπει να το σκεφτεί λίγο καλύτερα.

1. Γιατί είχε δώσει κοντά στα 1000€ για να την πάρει, άρα ήδη έχασε 200-250€

2. Γιατί αν πάει σε αντίστοιχη 1080, δε θα παίζει στα 750€

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.