Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Στο witcher 3 γιατί έχουν τόσο διαφορετικά αποτελέσματα το techpowerup με το computerbase  σε συγκρίση με την gtx 1060 ? Στο techpowerup νικά η πράσινη, στο άλλο νικά η κόκκινη....

techpowerup
witcher3_1920_1080.png

computerbase
Capture.PNG

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνετε μετρήσεις από διαφορετικά sites, χρησιμοποιούν διαφορετικές ρυθμίσεις ο καθένας.

Μπορεί πχ ο ένας να έχει 8χmsaa και ο άλλος 2χmsaa και να αλλάζουν θέση οι κάρτες στην κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, FrOsT said:

Μην συγκρίνετε μετρήσεις από διαφορετικά sites, χρησιμοποιούν διαφορετικές ρυθμίσεις ο καθένας.

Μπορεί πχ ο ένας να έχει 8χmsaa και ο άλλος 2χmsaa και να αλλάζουν θέση οι κάρτες στην κατάταξη.

Σύμφωνο μαζί σου ?

Επίσης ανακοινωθηκε η Τατιανια ή Χ

Άρα λογικά θα κουνισουν και στην amd τα ποπουδακια τους

Link to comment
Share on other sites

Το techpowerup έχει πλέον για μένα γίνει nvidia biased. Ο w1zzard συνεχίζει να χρησιμοποιεί παλιά παιχνίδια που κάθονται καλύτερα στην Nvidia, τρέχει το Hitman σε DX11 και βολικά στο review της GTX 1060 αφαίρεσε από τον performance/price πίνακα την RX 480 των 4GB με την δικαιολογία ότι δεν έχει διαθεσιμότητα στην αγορά. Αν δεν την αφαιρούσε δεν θα έβγαινε η GTX 1060 των $249 στην κορυφή του εν λόγω πίνακα. Στο τελευταίο τεστ της RX 480 Strix είναι κάνει λάθος στα ...μαθηματικά του, παρουσιάζοντας την RX 480 πιο αργή έναντι της 1060, σε σχέση με ότι την παρουσίαζε πριν λίγες μέρες στο review της GTX 1060. Έφαγε κράξιμο, παραδέχτηκε ότι είχε κάνει λάθος, το διόρθωσε. Πως στο καλό τα λάθη βγαίνουν πάντα υπέρ της Nvidia, δεν ξέρω. Σύμπτωση θα είναι. Χώρια που στο review η Strix φαίνεται να διαθέτει παρόμοιες επιδόσεις με την reference κάρτα, παρόλο το ελαφρύ overclock και το σαφέστατα καλύτερο σύστημα ψύξης.

Πλέον το techpowerup εγώ το κοιτάω απλά για ποικιλία και όχι για ουσιαστική σύγκριση. Άλλοι βέβαια μπορούν να διαφωνούν με αυτή την άποψη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@yanni και εγώ η αίσθηση που έχω αποκομίσει είναι ότι το techpowerup είναι nvidia biased, αλλά το νούμερο που δείχνει το computerbase για την 970 είναι τουλάχιστον 10 frames κάτω απ' την πραγματικότητα οπότε διατηρώ της επιφυλάξεις μου και για την ακρίβεια των υπόλοιπων καρτών πουχει στη σύγκριση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το computerbase. Αλλά το TPU γέρνει προς Nvidia μεριά, ίσως όχι σε βαθμό που να λες ότι το κάνει επίτηδες ή ξεκάθαρα, αλλά σίγουρα σε βαθμό που πλέον θα πρέπει να είσαι επιφυλακτικός για τα αποτελέσματα που δείχνει. Η επιλογή των παιχνιδιών και μικρά πραγματάκια όπως η αφαίρεση από το peformance/price της RX 480 με τα 4GB είναι πράγματα που προσωπικά δεν μου αρέσουν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, yanni said:

Πάντως από ότι φαίνεται μπορούμε να ξεχάσουμε για την ώρα συχνότητες πάνω από 1330MHz για το Polaris.

 

Sapphire Nitro+ RX 480 review: Polaris rethought and refined | PCWorld

Δεν βλέπω να λέει τι καναν ακριβός και δεν πήγε η κάρτα τι voltage δοκίμασαν κλπ.

Στο techpowerup δεν είχαν δώσει ρεύμα, βασικά " With stock fan, power and voltage. " είχε στην strix, έφαγε κάξημο, λέει ετοιμάζει άρθρο για το oc/volt στην 480 πάντως.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4tzds0/tpu_asus_strix_radeon_rx_480_strix_review/d5lljjd?st=iqxn3u16&sh=a226af15

Link to comment
Share on other sites

Sapphire Nitro+ RX 480 OC 8GB Graphics Card Review - eTeknix

 

oc

 

Quote

Once overclocked, the boost clock hovers around 1360MHz, and a few slight drop offs bring the average down to 1359.8MHz. Please note, I did try to push the clock further and even added large amounts of voltage to no avail.

 

doom3

 

rottr3

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NikosD said:

Όχι δεν είναι αυτή η 460.

 

Η 460 είναι εδώ:

Sneak Peek Of The AMD Radeon RX 460 In Action - Tech ARP

 

Διαβάζω για την Πέμπτη 28/07 το release date μαζί με την 470 (επιτέλους)

Και οι δύο ενδεχομένως είναι RX 460. Η μία είναι μια τυπική καρτούλα που χρησιμοποιήθηκε σε μια επίδειξη της AMD και η άλλη η κλασική "ας βάλουμε μια τέραστια ψύκτρα πάνω" έκδοση της Sapphire.

 

Μακάρι να ισχύει το 28/7. Διότι η GTX 1060 με τα 3GB επίσης είναι κοντά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.