Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

4 hours ago, Dj_ALeX said:

Που κολλάει αυτό που λές με αυτό που είπα εγώ? Διπλάσια τιμή? Καταρχάς ναι μιλάει για καταναλώσεις εγώ γιατί πράμα μίλησα ξέρεις? Το παλικάρι απο πάνω ανέφερε καθαρά και ξάστερα την 1070 ώς συγκριτικό για την κατανάλωση τι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς? Anyway δεν είναι να ασχολούμε και πολύ πλέον...

Ρε συ τώρα. Ειλικρινά δεν έχω κέφι. 10 χρόνια πριν ίσως να είχα. Μπήκες για να μου πεις ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ κατάλαβα λάθος και τώρα που λες ότι "ναι μιλάει και για καταναλώσεις" αλλά δεν είναι έτσι είναι γιουβέτσι. Εντάξει την τελευταία φράση σου την αφήνω ασχολίαστη.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Ρε συ τώρα. Ειλικρινά δεν έχω κέφι. 10 χρόνια πριν ίσως να είχα. Μπήκες για να μου πεις ότι ΠΡΟΦΑΝΩΣ κατάλαβα λάθος και τώρα που λες ότι "ναι μιλάει και για καταναλώσεις" αλλά δεν είναι έτσι είναι γιουβέτσι. Εντάξει την τελευταία φράση σου την αφήνω ασχολίαστη.

Δεν ξέρω που μπερδεύεσαι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Για καταναλώσεις μίλησε ο άνθρωπος και έκανε μια σύγκριση με την 1070 που καίει το ίδιο ρεύμα (αλλά απο επιδόσεις είναι η μέρα με την νύκτα), και ΟΧΙ δεν κοστίζει τα διπλά χρήματα! Τώρα τι μου τσαμπουνάς περί Note 7... πραγματικά για αυτό είπα οτι ασχολούμε τσάμπα μερικές φορές εδώ μέσα. Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε στα εύκολα! Εγώ απλά το επισήμανα σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, μιάς και έτσι "αισθάνθηκα" απο την απάντησή σου. Anyway ας το αφήσουμε... πάμε παρακάτω. Σου παραθέτω τα επίμαχα σας πόστς. Εγώ αυτό που σου είπα κατάλαβα.

Κοίτα τι λέει....

11 hours ago, sped25 said:

170w και 200w++ σε OC για την ακρίβεια. τρώει και ζεσταίνει πιο πολύ και από την 1070

Και δές τι απαντάς...

11 hours ago, yanni said:

Γιατί όταν υπερχρονίζεις τις άλλες, δεν ανεβάζουν καταναλώσεις και θερμοκρασίες; Εδώ η Nano μπορεί να πάει έως τα 225W αν δεν κάνω λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dj_ALeX said:

Δεν ξέρω που μπερδεύεσαι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Για καταναλώσεις μίλησε ο άνθρωπος και έκανε μια σύγκριση με την 1070 που καίει το ίδιο ρεύμα (αλλά απο επιδόσεις είναι η μέρα με την νύκτα), και ΟΧΙ δεν κοστίζει τα διπλά χρήματα! Τώρα τι μου τσαμπουνάς περί Note 7... πραγματικά για αυτό είπα οτι ασχολούμε τσάμπα μερικές φορές εδώ μέσα. Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε στα εύκολα! Εγώ απλά το επισήμανα σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, μιάς και έτσι "αισθάνθηκα" απο την απάντησή σου. Anyway ας το αφήσουμε... πάμε παρακάτω. Σου παραθέτω τα επίμαχα σας πόστς. Εγώ αυτό που σου είπα κατάλαβα.

Κοίτα τι λέει....

Και δές τι απαντάς...

 

 

Δες σε παρακαλώ το ποστ του, το #1455, να δεις πως το πάει. Σε κανένα σημείο δεν κάνει αναφορά σε σύγκριση επιδόσεων. Εσύ μπήκες μέσα να μας πεις τα ΠΡΟΦΑΝΩΣ.

Δεν φταίω εγώ αν δεν διαβάζεις εσύ όλα τα ποστς.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Για ποιό DX12..??!! :hehe: 

Ε με οποιο dx12 υπαρχει μεχρι σημερα τελος παντων! Αυτα τα δεδομενα εχουμε, αυτα συζηταμε! Ας γινει standard το dx12 σε κανα δυο χρονακια και τοτε θα συζηταμε σε πιο ισχυρη και στερεη βαση! Εως τοτε ο καθενας μπορει να παιζει, να φανταζεται η να ονειροπωλει οτι θελει!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

AMD has reportedly started rolling out new revisions of its Polaris 10 & Polaris 11 GPUs with a 50%+ improvement in performance per watt. Polaris 10 and Polaris 11 are AMD’s latest GPUs powering the company’s midrange RX 480 & RX 470 as well as mainstream RX 460 graphics cards. The new GPU revisions will reportedly debut first in the embedded market and will deliver the same and/or slightly better performance compared to the previous revisions but at significantly lower power consumption.

This significant improvement in power efficiency has been attributed to an improvement to the 14nm metal mask layers of both Polaris GPUs by AMD in combination with a more refined binning process. The new revision of Polaris 10 that’s will go into the embedded market will bring down the typical board power from 150W as is found in the RX 480 to less than 95W. The updated revision of Polaris 11 will not only bring down the power from 75W to less than 50W but it will also improve clock speeds and bring up the compute throughput to 2.5 TFLOPS from 2.15.

The new revisions will be available immediately to the embedded market under the E9550 and E9260 product names for Polaris 10 and 11 respectively. The updated revisions are believed to be coming to the mobile market in the form of mobility Radeon RX 400 series graphics cards in the coming months. It’s not clear yet whether AMD will also introduce the new revision to the desktop market. However, in the mobile market where power efficiency rules supreme this could prove to be a pivotal change for the company’s competitiveness in notebooks

πηγή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα την xfx rx 470 single fan.

Την προτίμησα για χρηστικούς λόγους αφού ήταν η μόνη "δυνατη" αλλά και σχετικά οικονομική κάρτα που χωρουσε στο htpc μου.

Υπήρχαν και οι κοντες 1060 3gb αλλά μετά από το άρθρο για μειωμένα textures την απεριψα. 

 

Η συγκεκριμένη xfx είναι η μόνη από τις 470/480 που είναι λίγο πιο μικρή σε μήκος για όσους ενδιαφέρονται. 

 

Δεν την έχω βάλει ακόμα επάνω στο htpc αλλά νομίζω ότι για 219ευρώ έκανα την καλύτερη δυνατή επιλογή. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρεις HTPC, μπορείς να δοκιμάσεις κάποια clip σε H.264 και H.265 αν μπορεί να τα παίξει με hardware acceleration ?

Π.χ με MPC-HC

Διαβάζω αναφορές για μαύρες, πράσινες, μπλε οθόνες και μεγάλη ασυμβατότητα με το HW acceleration σε όλες τις Polaris.

Προσοχή κατά την διάρκεια του playback να είσαι σίγουρος ότι δεν χρησιμοποιεί την CPU αλλά το chip της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, yanni said:

 

δεν νομίζω , πρέπει να έχει αλλάξει πολιτική , δηλαδή να μην πηγαίνει σε global beta phase , αλλά τοπικά .... κίνα , επίσης και με την xfx από πίσω υπάρχει καλό deal

 

Profit mode (στα επόμενα 5 χρόνια η xfx θα γίνει συνώνυμο της amd - shaphire :D)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosD said:

Μια που αναφέρεις HTPC, μπορείς να δοκιμάσεις κάποια clip σε H.264 και H.265 αν μπορεί να τα παίξει με hardware acceleration ?

Π.χ με MPC-HC

Διαβάζω αναφορές για μαύρες, πράσινες, μπλε οθόνες και μεγάλη ασυμβατότητα με το HW acceleration σε όλες τις Polaris.

Προσοχή κατά την διάρκεια του playback να είσαι σίγουρος ότι δεν χρησιμοποιεί την CPU αλλά το chip της κάρτας.

Με πεθανες τώρα. 

Θα απαντήσω λογικά την Δευτέρα ή την Τρίτη. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, yanni said:

Προσωπικά δεν έχω δει να αναφέρεται τίποτα τέτοιο και δεδομένου ότι μιλάμε για AMD, αν υπήρχε πρόβλημα θα έπαιζε πρώτη είδηση παντού.

Μόνο αυτό θα είχαν βγει οι κομπλεξικοί πράσινοι όλοι αλλά και αυτοί με τις 970 - 1070 να κράζουν δίχως σάλιο !

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει κράξιμο και μάλιστα χοντρό στα forums της AMD και στα forums για HTPC διεθνώς.

Μετά το κράξιμο η AMD αναγκάστηκε να βάλει το θέμα στα Known issues των drivers οπότε θεωρώ ότι έχει μπει στην σειρά του για να φτιαχτεί


Radeon Software Crimson Edition 16.10.2 Release Notes

● H.264 content playback may experience playback issues on internet browsers with hardware acceleration when also running gaming applications or content.

● H.264 content may experience blocky corruption when streaming using P2P content players on some Radeon RX 400 series graphics products.



Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.