Jump to content



Macbook Pro like Windows Laptop ?...


Recommended Posts

Το ερώτημα ενδεχομένως να έχει τεθεί στο παρελθόν αλλά νομίζω ότι αφορά αρκετούς οπότε περιμένω το feedback σας. Σε βάθος χρόνου, επειδή έπιασα δουλειά σε μέρος αρκετά μακριά από το σπίτι μου, όπου δεν μπορώ να μεταφέρω το desktop μου, σκοπεύω να πάρω ένα καλό 13αρι λαπτοπ. Δεν με νοιαζει να έχει gaming καρτα αλλά θέλω οπωσδήποτε 256gb ssd, μία οθόνη με πραγματικά καλές γωνίες θέασης. και μια ικανοποιητικής διάρκειας μπαταρία. Αυτά έχω διαπιστώσει ότι τα προσφέρει και με το παραπάνω το macbook pro, στο οποίο με γοητεύει ιδιαίτερα το γεγονός ότι είναι φτιαγμένο από αλουμίνιο. Πραγματικά εγώ προσωπικα δεν έχω πιάσει στα χερια μου τόσο καλοφτιαγμένο λαπτοπ και με τετοιο design. Από την άλλη δε θελω να παω για κανένα λόγο σε osx. Επειδή τα λάπτοπ δεν είναι η ειδικότητα μου, έχετε εντοπίσει κάτι εξίσου αξιόλογο κατασκευαστικά και ανάλογα σταθερό και αξιόπιστο στο στρατόπεδο των windows;  Θα ήθελα να προλάβω τους φίλους που θα σπεύσουν να κράξουν ότι κοιτάω το design και τα λοιπά, γιατί ναι όντως το κοιτάω και να θέσω ως τιμή τα 1000 ευρώ για να μπορέσετε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο που ειναι και αυτό κυρίως φτιαγμένο από μέταλο ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Psyber

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι μπορείς πάντα να εγκαταστήσεις Windows σε ένα MacBook Pro. Όμως το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι οι φορητοί υπολογιστές με τις προδιαγραφές που θέτεις δύσκολα θα κινηθούν στα 1000€. Και το Dell XPS 13 που σου πρότειναν, αλλά και το ίδιο το MacBook Pro 13" που αποτελεί το σημείο αναφοράς σου, κινούνται πιο ακριβά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, acct said:

Μην ξεχνάς ότι μπορείς πάντα να εγκαταστήσεις Windows σε ένα MacBook Pro. Όμως το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι οι φορητοί υπολογιστές με τις προδιαγραφές που θέτεις δύσκολα θα κινηθούν στα 1000€. Και το Dell XPS 13 που σου πρότειναν, αλλά και το ίδιο το MacBook Pro 13" που αποτελεί το σημείο αναφοράς σου, κινούνται πιο ακριβά.

ωραία ας αφαιρέσουμε τον περιορισμό στα χρήματα. Αν κάποιος έχει δοκιμασει το surface book θα ήθελα την αποψη του. Και όσο αφορά τα windows σε mac παίζουν καλά;

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και έτσι ... ανάλογα με τα προγράμματα και την χρήση που θες να κάνεις.  Αν θες να έχεις windows ντε και καλά σε μακ, θα συμβουλέψω να το αποφύγεις. Εκτός αν ψάξεις αυτά που θα τρέxεις, να μην είναι load συχνά το μηχάνημα. Τότε να περιμένεις ψηλότερες θερμοκρασίες, θόρυβο στην λειτουργία του και την μπαταρία να έχει δραματική διαφορά απο το δικό του OS. Το μακ φτιάχτηκε με το δικό του OS και λειτουργεί εξαιρετικά στα δικά του προγράμματα. Έχω δει παιχνίδι που υπάρχει και στα 2 λειτουργικά να το τρέχει σε windows OS το μακ με 98 κελσιου και το ίδιο σε έκδοση για μακ να το τρέχει με 85 κελσίου μαξ (με καμία διαφορά στο ίδιο περιβάλλον). Άρα έτσι όπως το λες αν θες να τρέχεις οπωσδήποτε windows δεν μπορώ να σου προτείνω μακ. Αν βρεις αντίστοιχα προγράμματα να του βάλεις και να μην ασχοληθείς με τα windows θα είναι καλύτερα.

Κοίτα την τελευταία σειρά XPS της dell και την σειρά GS της MSI. Στην τελευταία έχεις επιλογή σε 13άρι (GS30) και σε 14άρι(GS40). Το 14 είναι φουλ brushed αλουμίνιο το 13αρι δεν ήταν αλλά άλλαξε η σειρά και πλέον είναι νομίζω. Είναι πιο χοντρά απο το αντίστοιχο 13 XPS, είναι πιο χοντρά και απο το 15αρι της MSI αλλά έχουν καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Το παλιό GS30 το βρίσκεις δύσκολα Ελλάδα (μόνο ενα κατάστημα το έχει στο σκτρουζ βλέπω και δυστυχώς μόνο με το dock του). Έχω πάρει πρόσφατα το 15άρι MSI (GS60) που είναι αυτό και με σιγουριά μπορώ να σου πω πως το 90% των κατόχων (για να μην πω παραπάνω) όπως έχω διαπιστώσει απο ξένο φόρουμ για αυτό το λαπτοπ προέρχονται απο μακ ή ήθελαν τύπου μακ (πολύ λεπτό) αλλά λόγω προγραμμάτων χρησιμοποιούν αποκλειστικά windows. Δεν ξέρω αν θέλεις 15άρι, αλλά δεν στο προτείνω λόγο μέτριας (προς κακής) μπαταρίας...

Τα XPS έχουν απείρως καλύτερη αυτονομία απο την σειρά GS (MSI). Τα GS έχουν καλύτερo σύστημα ψύξης σε βάρος της μπαταρίας. Aν κοιτάξεις σε ξένα φόρουμ θα δεις θερμοκρασίες που δηλώνουν κάτοχοι και δεδομένου ότι τα αντίστοιχα MSI είναι με 970m και λιγότερες θερμοκρασίες σε παιχνίδια τα λέει όλα. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως τα λεπτά λάπτοπ έχουν θέμα με τις θερμοκρασίες, άρα πας σε τέτοια κατηγορία με γνώση σου. Ούτε το mac θα διαφέρει αν τρέξεις κάτι σοβαρά, θα ζεσταίνεται αρκετά... Αν το χρηματικό δεν τίθεται όπως λες κοίτα για XPS 13. Τα έχει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο linus σε βιντεο του εχει δειξει ποσο αηδιαστηκα αθλια κανουν throttle τα macbook. Μιλαμε συνεχος ο cpu κατεβαζει ρολογια για ψιλου πηδημα.  Αλλα τι αλλο να περιμενει καποιος απο μια συσκευη που ψυχεται παθητικα..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια ειναι οτι δε με νοιάζει να είναι και λίγο χοντρό. Εστιάζω στην ποιότητα κατασκευης (για αυτό προτιμώ αλουμίνιο), στη διαρκεια μπαταρίας και στην αξιοπρεπή οθόνη (θα προτιμουσα matte). ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τις εξετάζω σοβαρά και συνεχίζουμε το ψάξιμο! :)

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/3/2016 at 1:07 AM, kpetros said:

Ο linus σε βιντεο του εχει δειξει ποσο αηδιαστηκα αθλια κανουν throttle τα macbook. Μιλαμε συνεχος ο cpu κατεβαζει ρολογια για ψιλου πηδημα.  Αλλα τι αλλο να περιμενει καποιος απο μια συσκευη που ψυχεται παθητικα..... 

το macbook pro δεν ψυχεται παθητικά, έχει ανεμιστήρα. αυτό μάλλον αφορά τα απλά macbook. σε άλλα βίντεο στο youtube παντως τα δείχνουν να ξεπερνάνε σε άνεση εφαρμογές της adobe όταν συγκρίνονται ακόμα και με ακριβά σταθερα pc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

lg gram, thinkpad x1, surface pro, samsung notebook 9 ή πάρε μια καλή ταμπλέτα με αρκετά πιο λίγα λεφτά...

ΚΑΙ 13άρι

ΚΑΙ ssd 256

KAI καλή οθόνη

KAI μπαταρία

ΚΑΙ κάτω από 1000;

 

α θες ΚΑΙ design... τι να σου πω.. άλυτο το παζλ σου.. πάντως μην πας σε macbook σίγουρα (ακόμα κι αν παίρνει windows) κ ξέχνα το ότι επειδή είναι φτιαγμένο από αλουμίνιο είναι και καλό... α επίσης βάλε προτεραιότητες αλλιώς δώσε πάνω από 1000 :p

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ:

http://store.hp.com/us/en/mdp/Laptops/spectre-x360-211501--1

 

ή

 

Αν ανέβεις όμως λιιιιγο σε τιμή πάς στο ΔΙΑΜΑΝΤΙ

http://store.hp.com/us/en/ContentView?storeId=10151&eSpotName=hpspectre

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το hp αλλα δεν καιγομαι να ειναι τοσο λεπτο. θελω 13αρι και απο κει και πέρα και 2 φορες το πάχος του macbook pro να εχει δε με νοιαζει καθόλου. Αν το παραπανω παχος σημαινει λιγο καλυτερες επιδόσεις και μπαταρια από μενα ειναι καλοδεχούμενο. Και πολυ ωραίες οι προτάσεις που  κάνετε αλλά έχετε τεστάρει κάποιο από αυτά στην πράξη;

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

χλωμό το κόβω να ισχύει.. ειδικά όταν μιλάμε για ελληνικό μαγαζί που δεν θα το δεχτεί με τίποτα εφόσον έχεις βάλει χέρι στη συσκευή..

δες και τα asus zenbook.. είναι υπέροχα.. όχι φθηνά βέβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Delijohn said:

χλωμό το κόβω να ισχύει.. ειδικά όταν μιλάμε για ελληνικό μαγαζί που δεν θα το δεχτεί με τίποτα εφόσον έχεις βάλει χέρι στη συσκευή..

δες και τα asus zenbook.. είναι υπέροχα.. όχι φθηνά βέβαια.. 

Asus notebook δεν αγοραζα ουτε να με πληρωνες με αυτα που εχω δει ολα αυτα τα χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.