Jump to content



Αναγκαστική αγορά MB.RAM.GPU


Recommended Posts

πριν 17 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ε βεβαια, να το κανεις αφου ολοι εχουν nvidia πρεπει να παρεις κι εσυ. Δεν εχει σημασια το οτι η 290 παιζει αξιοπρεπεστατα τα παντα και θα συνεχιζει για καιρο να τα παιζει, σημασια εχει να εχουμε καρτα nvidia.

Το "μην σκορπας τσαμπα λεφτα" πρεπει να το μισεις να το ακους ε;;

 

Για τις μνημες τωρα, η gskill βγαζει αρκετα σετακια σε κοκκινο χρωμα

Πχ RAM G.SKILL F4-2400C15Q-16GVR 16GB (4X4GB) DDR4 2400MHZ RIPJAWS V QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.557674)

 

Ρε συ οταν παίζω game και ειδικά BF βαράει 90 βαθμους η κάρτα και κάνει σαν νταλικα..

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει η ωρα να μπουν τα καινούργια πράγματα θα το πάω σε τεχνικό να μ κάνει καλή δουλεια κ μετά θα ενημερώσω κ εσας...:)

Λέω να πάρω της Gskill 4x4...Μου έκατσε καλύτερα στο μάτι..

Link to comment
Share on other sites

Oταν μεθαυριο θελησεις παντως να βαλεις και αλλη ραμ, θα λες οτι "ψαχνω για ραμ 32GB γιατι τα 16 δε φτανουν για 12 παιχνιδια και 79 καρτελες που ανοιγω ταυτοχρονα". Τα 4Χ4 δεσμευουν ολα τα dimm slots, τα 2Χ8 , οχι (προσθετεις αργοτερα άλλα 2Χ8 , και εισαι "μουρατος" και με περισσοτερη μνημη- οχι οτι θα την χρειαστεις- ουτε εγω χρειαζομαι 16Gb, απλα ειδα μια προσφορα και την τσιμπησα ). Δεν ειναι πως σου καθεται στο ματι , ειναι πρακτικοι οι λογοι που παιρνεις 2Χ8. Καμμια διαφορα στις επιδοσεις δε θα εχεις με τα 4Χ4.

Γνωμη μου , παντα! Μπορεις να κανεις οτι νομιζεις εσυ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα καλυμμενος θα ειναι. Και εννοειται πως και αυτο για την εξτρα ραμ , το λεω για την περιπτωση που τον ξαναπιασει το αποτετοιο του για να πεταει λεφτα :p 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε Post που βλέπω σχεδόν υπάρχει και το σχόλιο τύπου “τζάμπα λεφτα…δεν το χρειάζεσαι ” κτλ. Η άποψη μου πως δεν εξυπηρετούν σε τίποτα τέτοιου είδους σχόλια αντίθετα είναι ιδιαιτέρως κουραστικά. Ο καθένας ξοδεύει όπως θέλει τα χρήματα του. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, GdamprXP said:

Σε κάθε Post που βλέπω σχεδόν υπάρχει και το σχόλιο τύπου “τζάμπα λεφτα…δεν το χρειάζεσαι ” κτλ. Η άποψη μου πως δεν εξυπηρετούν σε τίποτα τέτοιου είδους σχόλια αντίθετα είναι ιδιαιτέρως κουραστικά. Ο καθένας ξοδεύει όπως θέλει τα χρήματα του. Φιλικά πάντα.

Προφανώς και ξοδεύει τα χρήματά του όπως θέλει, αλλά από τη στιγμή που ζητάει τη συμβουλή των υπόλοιπων μελών και βάσει των προδιαγραφών που δίνει, ξοδεύει περισσότερα από όσα είναι αναγκαίο, δε νομίζεις ότι πρέπει να του το πούνε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Προφανώς και ξοδεύει τα χρήματά του όπως θέλει, αλλά από τη στιγμή που ζητάει τη συμβουλή των υπόλοιπων μελών και βάσει των προδιαγραφών που δίνει, ξοδεύει περισσότερα από όσα είναι αναγκαίο, δε νομίζεις ότι πρέπει να του το πούνε;

Ναι οκ αλλά όχι συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GdamprXP said:

Ναι οκ αλλά όχι συνέχεια

 

Oταν μπαινει ο χψ σαν τον darap21 και υποτιθεται πως ζηταει συμβουλες για να στησει ενα μηχανημα συμφωνα με τις απαιτησεις του αλλα δεν εχει καμια γνωση στο αντικειμενο παρα μονο χρηματα τοτε ειναι υποχρεωση των μελων που θα τους προτεινουν συνθεσεις να ειναι με βαση τη χρηση αλλιως ποιο το νοημα να ανοιξει θεμα? Παει και παιρνει τα πιο ακριβα μονος του και τελειωνει το ζητημα. 

Οτι καθεται και μαζευει χρηματα για ανουσια πραγματα ειναι δικο του προβλημα και θα τα πεταξει οπου γουσταρει, αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα κατσουμε να του πουμε μπραβο. Και για το συνεχεια που λες, αν συνεχεια μπαινει ο καθενας με τα μυαλα πανω απ το κεφαλι τοτε ναι, συνεχεια θα διαβαζεις τετοια post. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συνήθως το μπάτζετ ή/και η χρήση ορίζει τις προτάσεις. Επίσης είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ αυτών που γνωρίζουν κάτι παραπάνω, να βοηθάνε τους μη γνώστες ώστε είτε να μη δίνουν παραπάνω λεφτά για οτιδήποτε δεν το αξίζει είτε να αποφεύγουν το τραγικό και υπερβολικό shopping therapy, που γίνεται από πολλούς, για λόγους καθαρά ψυχολογικούς. Αυτή είναι η αξία των φόρουμ, να επικρατεί η λογική όχι η παράνοια, κι ας υπάρχει η υπενθύμιση κάθε 2-3 πόστ, δε πειράζει. Αλλιώς θα επικρατούσε η άγνοια και θα υπέκυπταν αρκετοί στην εμπορική εκμετάλλευση του αγαπημένου μας χόμπι.

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Σε κάθε Post που βλέπω σχεδόν υπάρχει και το σχόλιο τύπου “τζάμπα λεφτα…δεν το χρειάζεσαι ” κτλ. Η άποψη μου πως δεν εξυπηρετούν σε τίποτα τέτοιου είδους σχόλια αντίθετα είναι ιδιαιτέρως κουραστικά. Ο καθένας ξοδεύει όπως θέλει τα χρήματα του. Φιλικά πάντα.

Συμφωνω με οσα λες. Απλα εδω νομιζω οτι εχουμε μια ειδικη περιπτωση. Θα μιλησω με καθαρα,τελειως,εντελως, ολη την καλη μου διαθεση για να εξηγησω. Ο ts εχει το ελαττωμα της αγνοιας σε πολλα πραγματα και φαινεται καθαρα σε αρκετα θεματα που εχει ανοιξει. Χαρακτηριστικα θα αναφερω 2 στιγμες του που μου εχουν μεινει

1)Μια φορα εντελως πελαγωμενος απο την "αδυναμια" του συστηματος του εφτιαξε μονος του μια συνθεση να μας ρωτησει αν θα παιζει καλα παιχνιδια.. Η συνθεση του ειχε ανεβει στα 3000 ευρω και το θεωρουσε λογικο επειδη ηταν συνθεση με....intel-nvidia

2)Την αλλη φορα ειχε ανεβασει ενα βιντεο απο ενα παιχνιδι που επαιζε και μας το παρουσιασε σαν... benchmark...

 

Το ξαναλεω,σε καμια περιπτωση δεν τον κοροιδευω η τον χλευαζω. Απλα απο αυτα τα 2 φαινεται καθαρα οτι καποια πραγματα δεν τα ξερει η τα ξερει λαθος. Οποτε ανετα καποιος επιτηδιος μαγαζατορας θα μπορουσε να του πουλησει φουμαρα για μεταξωτες κορδελες με το αντιστοιχο αντιτιμο βεβαιως βεβαιως. 

Καλα κανει που ρωταει λοιπον, γι αυτο υπαρχουν τα φορουμ, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση καλα κανουμε κι εμεις που του λεμε να κρατηθει. 6700k, msi gaming m7, 980ti (σε παλαιοτερο post) δεν τα σκεφτεται να τα αγορασει γιατι "ετσι γουσταρει,τι μας νοιαζει;" (εκει ισχυουν οσα λες) αλλα τα διαλεγει γιατι νομιζει οτι ειναι μονοδρομος για να παιξει παιχνιδια. Το εχει δηλωσει μαλιστα παλαιοτερα. 

 

Το ξαναλεω,δεν κοροιδευω και δεν χλευαζω κανεναν. Ουτε αξιος ειμαι αλλα ουτε και δικαιωμα εχω. Κανεις δεν γεννηθηκε γνωριζοντας τα παντα. Αλλα σε καθε ευκαιρια που μου δινεται του υπενθυμιζω οτι το ακριβοτερο δεν ειναι ουτε το καλυτερο ουτε και το απαραιτητο. Αν παρολα αυτα εκεινος το θελει, θα το αγορασει οτι και να του πω εγω κι ο καθενας

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω το ιστορικό του εν λόγο χρήστη. Παρολαυτα το σχόλιο το έκανα σαν απλός αναγνώστης του θέματος. Σαν αναγνώστης λοιπόν το θεώρησα λίγο κουραστικό και το είπα.

Δεν είχα σκοπό να θίξω τίποτα και κανένα. Εξάλλου η εμπειρία μου με υπερκαταναλωτικά άτομα (όπως νομίζω είμαι και εγω) είναι πως εάν ο άλλος θέλει να πάρει κάτι θα το πάρει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα...Επανήλθα μετά από λίγο καιρό...Σήμερα παράγγειλα RAM & MB..

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48346&cat=3

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48592&cat=4

Μένει ο επεξεργαστής..Μόλις έχω λεφτά θα παραγγείλω και αυτόν. .Τον i5-6600Κ να πάρω τελικά?

Στάλθηκε από το SM-A700F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Darap21 έγραψε:

Καλησπέρα...Επανήλθα μετά από λίγο καιρό...Σήμερα παράγγειλα RAM & MB..

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48346&cat=3

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48592&cat=4

Μένει ο επεξεργαστής..Μόλις έχω λεφτά θα παραγγείλω και αυτόν. .Τον i5-6600Κ να πάρω τελικά?

Στάλθηκε από το SM-A700F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρα ειναι ο 6600Κ. Τσιμπα τον :) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου. Ειναι δυνατος και μια χαρα για Gaming. Δε χρειαζεσαι κατι παραπανω. Αν θες να κανεις περισσοτερα πραγματα, πας στον 6700Κ  (που ειναι 4πυρηνος με 8threads - ο 6600Κ ειναι 4πυρηνος με 4threads). 

Απο κει και περα το setup και το gaming θα το καθοριζει και η καρτα γραφικων σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.