Jump to content



Αγορά κινητού μάλλον απο China μεριά


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά στα 310 ανεβαίνω αρκετά και είναι κάτι που δε θέλω αυτό το καιρό.

Το Xiaomi με θήκη και nillkin tempered glass απο το κατάστημα που είπαν πιο πάνω, μου βγαίνει κάτω από 250ευρώ. Σαν συσκευή βγαίνει 230ευρώ οπότε μιλαμε για σχεδόν ένα κατοστάρικο επάνω το LG.

Αν βέβαια σε αυτά που ζητάω δε θα με καλύψει το Xiaomi να το ξανασκεφτώ. Αν όχι θα προχωρήσω

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το xiaomi κοιτουσα Αγαπη, αν δεις 2-3 θεματα πισω, και τελικα μου την βιδωσε και πηγα στο LG και προς το παρον , δε το μετανοιωνω καθολου. Αν μετανοιωνω για κατι ειναι που δεν ανεβηκα λιγο ακομη (αν περιμενα κανα μηνα θα ανεβαινα πραγματικα λιγο ακομη ) , και δε πηρα το LG V10 που ειναι ... ερωτας!

Αλλα νομιζω στα λεφτα αυτα , μαζι με θηκες και τα κοκοκοψαρα του, δε παιρνεις τπτ καλυτερο απο το xiaomi...!

Link to comment
Share on other sites

Το  lg v10 δεν παει κανα 450αρι? Τοσο το ειχα δει πριν μερες αν δε κανω λαθος ειμαι κ απο κινητο οποτε δυσκολα να το βρω τωρα.

 

Αν εχω δικιο παντως πηγαμε απο 240 στα 310 και μετα 450 :p

 

Link to comment
Share on other sites

Δε στο προτεινω βρε, αλιμονο. 430 εφτασε (480 ειχε πριν μια βδομαδα - ελεος; ).

Ισα ισα , εχεις δικιο να μη θες να δωσεις παραπανω, οταν παιρνεις κατι τοσο καλο με ~250€ . 

Εγω ελεγα τα δικα μου (μετανοιωσα που δε περιμενα να πεσει το V10 κατω απο τα 400, οχι να ανεβεις εσυ τοσο :p

 

Μαλλον κλινεις ηδη προς το xiaomi νομιζω... 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βρω το καλυτερο vfm και ταυτοχρονα να κανω τη δουλεια που κανω για τα επομενα 2 χρονια. 

Δεν αλλαζω κινητο καθε χρονο. Απο το galaxy s πηγα στο note 2 και το εχω ακομα. Οποτε καταλαβαινεις το σκεπτικο μου .

Αν ειχα να δωσω παραπανω σε αυτη τη φαση θα αγοραζα κανα note 5 και τελος απο την αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εγω απο το Optimus G που ειχα 3 χρονια πηγα στο G4, μη νομιζεις οτι αλλαζω ευκολα... Απλα οταν παιρνω, παιρνω κατι δυνατο , οσο αντεχει και η τσεπη φυσικα.

Οποτε το καλυτερο vfm απο Κινα μερια , ειναι το xiaomi στανταρ. Απο Ελλαδα ειναι το G4 πιστευω! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.

Αγόρασα πριν από 3 μήνες ένα LeTV x500 και ένα Redmi Note 3. Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα το LeTV! Ο Helio x10 είναι πολύ καλύτερος από τον Snapdragon 6xx series. Η οθόνη του LeTV είναι πραγματικά απίστευτη.

Αν βάλεις την ROM του bb72 στο LeTV δεν θα έχεις προβλήματα και θα έχεις quick charge.

Το GPS κλειδώνει άμεσα με πολύ καλό σήμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για το GPS αναφέρεσαι ότι κλειδώνει γρήγορα στο Xiaomi ή στο LeTV (btw εχω να ασχοληθώ καιρό και τη μάρκα δε τη ξέρω καν)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για το GPS αναφέρεσαι ότι κλειδώνει γρήγορα στο Xiaomi ή στο LeTV (btw εχω να ασχοληθώ καιρό και τη μάρκα δε τη ξέρω καν)

Όταν τα αγόρασα το Xiaomi έβγαινε μόνο με τον Helio, δεν είχε βγει η ευρωπαϊκή έκδοση με τον Snapdragon. Οπότε για εμένα και τα δύο από πλευράς SOC είναι ίδια, ίδιο GPS, ίδιες επιδόσεις, ίδια RAM κλπ.

Το μόνο πλεονέκτημα του Snapdragon είναι η μπάντα 850 για το 3G της Wind στην επαρχεία, που ο X10 δεν το υποστηρίζει. Αν δεν σε νοιάζει τότε δεν έχεις λόγο να το προτιμήσεις.

Σύγκριση ανάμεσα στο LeTV και το Xiaomi:

Υπέρ LeTV:

Πανέμορφη Οθόνη

Quick Charge

USB-C

Υπέρ Xiaomi

Μεγαλύτερη μπαταρία

Καλύτερη κάμερα σε χαμηλό φωτισμό

MIUI

Αν δεν σε νοιάζει το MIUI, κοίταξε μήπως βρεις στο myphone κάποιον κοντά με κάποιο LeTV να το δεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου πεθανα στο διαβασμα στο myphone πηρα την αποφαση και εριξα παραγγελια για το xiaomi απο την αποθηκη εδω. Αναμενω λογικα μεσα στη βδομαδα και θα πω συμπερασματα.

 

Ευχαριστω ολους πολυ πολυ

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μεγιες , δεν θα το μετανιωσεις , εγω με το note 2 του βγαζω τα ματια και δεν κολλαει (3-4 tabs και 2 παιχνιδια ανοιχτα ) 

Το MIUI τρωει 1GB ram σε idle αλλα εχοντας 3 δεν σε νοιαζει (εδω με τα 2 τα δικα μου και δεν εχω παρατηρησει καποιο κολλημα) 

Καλο θα ηταν δοκιμασεις να το flashαρεις με την ελληνικη rom  - το ελληνικο xiaomi site - εχει τα παντα ολα και πολυ βοηθητικα ατομα , ετσι θα αποφυγεις τα ηλιθια bloatware κτλ κτλ κτλ που θα σου ερθει . 

Για τα 250ε παραειναι VFM το εν λογο κινητο , μπορει βεβαια να μην εχεις type-c , quickchange , nfc αλλα αυτα ειναι δευτερευοντα χαρακτηριστηκα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ειδικα το NFC δε θα μου λείψει σίγουρα. Το είχε το note αλλά δε το χρησιμοποιησα ποτέ.

Μολις μίλησα με vickmall και θα σταλεί σήμερα το τηλέφωνο. Οπότε όλα οκ δείχνουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα αγόρασα το Xiaomi έβγαινε μόνο με τον Helio, δεν είχε βγει η ευρωπαϊκή έκδοση με τον Snapdragon. Οπότε για εμένα και τα δύο από πλευράς SOC είναι ίδια, ίδιο GPS, ίδιες επιδόσεις, ίδια RAM κλπ.

Το μόνο πλεονέκτημα του Snapdragon είναι η μπάντα 850 για το 3G της Wind στην επαρχεία, που ο X10 δεν το υποστηρίζει. Αν δεν σε νοιάζει τότε δεν έχεις λόγο να το προτιμήσεις.

Σύγκριση ανάμεσα στο LeTV και το Xiaomi:

Υπέρ LeTV:

Πανέμορφη Οθόνη

Quick Charge

USB-C

Υπέρ Xiaomi

Μεγαλύτερη μπαταρία

Καλύτερη κάμερα σε χαμηλό φωτισμό

MIUI

Αν δεν σε νοιάζει το MIUI, κοίταξε μήπως βρεις στο myphone κάποιον κοντά με κάποιο LeTV να το δεις.

Ο Helio x10 είναι χειρότερος από Snapdragon 650 ειδικά στην gpu είναι μεγάλη η διαφορά μην συγκρίνετε με Snapdragon 61x που δεν έχουν ούτε τις μισές επιδόσεις από τους 65χ...

Επισης κανένα από τα 2 δεν έχει την 800αρα μπάντα (όχι 850) δεν είναι θέμα soc...

Quick charge 2.0 έχει και το Note 3 pro αλλά ο φορτιστής που έρχεται μαζί του είναι qc 1 αν θυμάμαι καλά.

Σαν κατασκευή και εγώ προτιμώ το LeEco (έτσι λέγονται τώρα)

Το miui 7 δεν μου πολυαρεσει, συνολικά κατώτερο του miui v5, δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουν καταντήσει έτσι...

Αν το xiaomi βγάζει καλύτερες φώτο με χαμηλό φωτισμό, δεν θέλω καν να ξέρω πως είναι οι φώτο του άλλου...

Δυστυχώς η μεγάλη μπαταρία του xiaomi δύσκολα θαε άφηνε να κοιτάξω κάτι άλλο, ακόμα και με το miui 7...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο γερικο optimus G εβαλα rom G3 και theming MIUI :hehe: δε ξερω αν ειναι του 7 , αλλα μου φαινεται πολυ ωραιο! 

 

Αγάπη αν το παρεις συντομα, πες μας εντυπωσεις. Αν δε το παρεις συντομα παλι πες μας εντυπωσεις :haha: 

Συνηθως οι μπαταριες τους μετα απο καποιους κυκλους φορτισης "στρωνουν". Απ'οσο εχω δει τριγυρω, τις 6 ωρες οθονης τις εχεις για πλακα, και εχω δει και 8ωρα και 10ωρα, αναλογα την χρηση. 

Οσο για το UI , ενταξει , αλλαζει νομιζω, ερχεται στα μετρα σου και εχει πολυ καλη υποστηριξη η xiaomi απο την κοινοτητα!

 

Ενδιαφερεται και φιλος μου για το κινητακι , οποτε καθε feedback και απο εδω, ευπροσδεκτο! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.