Jump to content



Αγορά κινητού μάλλον απο China μεριά


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

 

Επειδή δεν έχω σκοπό (εκτός αν μου αλλάξετε γνώμη) να σκάσω και πάλι πολλά για τηλέφωνο έλεγα να πήγαινα σε κάποιο απο τα μοντέλα απο Κινα

 

Εχω δει τα τρία παρακάτω

 

Xiaomi redmi note 3

Xiaomi redmi note 3 pro

Oneplus 2

 

Αν δεν κάνω λάθος κανένα τους δεν εχει NFC αλλά ειλικρινά δε το χρειάζομαι.

Κάποιος που ξέρει να μου πει διαφορές ανάμεσα στα 2 πρώτα.

Από αυτά τα τρία ποιο να επιλέξω;

 

Η χρήση που κάνω στο κινητό είναι browsing καμιά φορά φτάνω και 15 καρτέλες, αρκετά emails, skype και δε παίζω καθόλου παιχνίδια. Οπότε το τελευταίο δε μας απασχολεί. Το Samsung Note 2 άρχισε να μου σπάει τα νεύρα οπότε ή θα κλειστώ σε τρελάδικο ή θα αλλάξω κινητό. :)

 

Πράγματα που με ενδιαφέρουν 

 

1. Η μπαταρία

2. Η κάμερα να βγάζει αξιοπρεπή αποτελέσματα

3. Να είναι γρήγορο

 

Αυτά για οτιδήποτε άλλο με ρωτάτε και σας απαντάω. Εχετε στο μυαλό σας ότι δεν αλλάζω κινητό κάθε χρόνο και γενικά το κρατάω μέχρι να ξεψυχήσει και είναι ο μόνος λόγος που ίσως με κάνει να ξαναδω Samsung Note μιας και με υπηρετεί ακόμα μετά απο καιρό.

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Με βαση αυτο τα 2 πρωτα εχουν ακριβως τα ιδια specs με διαφορα στην android εκδοση που ερχονται.  Παιρνουμε δεδομενο οτι κοιτας μονο τα 3gb+ ram μιας και παιζεις με πολλα tabs.  Καλη μπαταρια και αρκετα smouth ολα τους για τη χρηση πο προοριζονται. θα κοιταγα και Note 4 ειναι η αληθεια, μιας και παιζει σε καλη τιμη πλεον καινουργιο και η πισω καμερα του παιζει πολυ ψηλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές (πρώτο αναφέρεται το σκέτο):

 

Επεξεργαστής: Mediatek Helio X10 vs Qualcomm Snapdragon 650 (σε γενικές γραμμές, ο snapdragon είναι πολύ καλύτερος. 4+2 πυρήνες, καλύτερο lte modem, και αν δεν κάνω λάθος καλύτερη ενεργειακή διαχείριση)

 

RAM: ίδια (2GB στο μοντέλο με τα 16GB, 3GB σε αυτό με τα 32GB)

 

Επεκτασιμότητα αποθηκευτικού χώρου: όχι vs ναι :p

 

Κάμερα: 13mp f/2.2 vs 16mp f/2.0

 

OS: 5.0.2 vs 5.1.1

 

Από τα 3 που αναφέρεις, θα προτιμούσα το Note 3 Pro. Αλλά αυτό αλλάζει ανάλογα με την τιμή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eίναι πιο ακριβό γιατί η αποθήκη τους είναι στην Ελλάδα (με μία μικρή επιφύλλαξη αυτό..) και θα το χεις σε 2-3 μέρες μαξ!Aλλιώς περιμένεις 2-3 βδομάδες και...

Αν πάρεις Xiaomi θα πάρεις το Pro...Αυτό με τον snapdragon δηλαδή.Είναι ανώτερος σε όλα.

Επίσης αν πάρεις από Κίνα θα προτιμήσεις το vickmall κι ας είναι μερικές φορές πιο ακριβό γιατί έχουν το καλύτερο aftersales support.

Δες το MIUI (το περιβάλλον εργασίας της Xiaomi) σε κανά βίντεο στο youtube να δεις αν σε ικανοποιεί.

Ψιλοάσχετο αλλά ρουτ κάνεις στα κινητά σου;

Η κάμερα δεν έχει πολλές διαφορές ανάμεσα στα 2 μοντέλα...Αρκετά ικανοποιητική πάντως για την κατηγορία τιμής με μελανό σημείο όπως είναι φυσικό τις νυχτερινές λήψεις..

Όποια άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για Xiaomi Pro Με κόβω ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

Root αλλαγή rom (εχω δοκιμάσει και MIUI), προσθήκη Theme κλπ έχω κάνει στο Note 2 όπως και στο προηγούμενο τηλ μου. Εχει σημασία όσον αφορά το Pro?

 

Το έχει κανείς να πει καμια άποψη; Ή εστω το redmi note 3 να με κατατοπίσει για μπαταρία και συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τσακ να παραγγείλω το Note 3 Pro, με 200€ αγοράζεις κινητό που φυσάει! Για την μπαταρία του λένε για 8 ώρες οθόνη! Έχει κάποια bugs (το tethering δεν λειτουργεί σε μερικούς), αλλά πιστεύω θα στρώσει.

Το πρόβλημα είναι με το Root, ακόμα δεν είναι εύκολο, πρέπει να ζητήσεις από τη Xiaomi να ξεκλειδώσει τον bootloader. Και για αυτό όμως θα βρεθεί σύντομα λύση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, karmen1983 said:

Να κάνουμε μια ομαδική αν ειναι :hehe: 

Εννοείται  είμαι μέσα. Αν θυμάμαι καλά, σε προσπάθεια μελών του myphone, έφαγαν άκυρο από Vickmall. 

Είναι τόση η ζήτηση που δεν έχουν λόγο να κόψουν κάτι από τη τιμή.

Στην τιμή που είναι τώρα, μαζί με nillkin tempered glass και hard case βγαίνει σχεδόν 220€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το προ για φίλο. Έπαιξα αρκετά μαζί του. Είναι πολύ γρήγορο, είχαν βάλει ελληνική ρομ/ google play άρα καταφέρανε να το σπάσουν. Από minideal παραγγειλα. Στις παραγγελίες είναι άψογοι στο after sales πολύ αργοί.

Edit: ή κάμερα πολύ μέτρια. Χειρότερη από την μέτρια του νεξους 6 που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η κλασική κινέζικη ρομ που δεν έχει Google play services και η global που έχει τα πάντα όλα.

Στα + ότι υπάρχει η ελληνική ομάδα devs της MIUI η οποία είναι φουλ ενεργή και βοηθάει στα πάντα οπότε αν πάρεις το κινητό κάνε μία επίσκεψη στο φόρουμ τους..

Το πρόβλημα όπως ειπώθηκε είναι ότι από την ώρα που μπήκαν οι fingerprint sensors κλειδώθηκε κι ο bootloader για λόγους "ασφάλειας"...

Ξεκλειδώνει αλλά όλη η διαδικασία είναι ενεργοβορα και ολίγον τι χαζή...: Ρ

Κατά τ άλλα το κινητό είναι σούπερ για αυτή την κατηγορία χρημάτων..

 

Εγώ είχα στα χέρια μου για 3 μέρες το απλό note 3 αλλά το πούλησα σε φίλο...Δεν αντιμετωπισα καποιο πρόβλημα απλά έχω αποκτήσει λόξα με τις μη αποσπώμενες μπαταρίες...Η μπαταρία μου έβγαλε 6μιση ώρες αλλά wifi/3g ήταν 30/70% οπότε μια χαρά το βρίσκω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έκλεισε το θέμα κινητού οπότε μένει η παραγγελία σας ευχαριστώ όλους!

 

Τελευταία ερώτηση που ξε΄χασα να την κάνω στο αρχικό ποστ.

Απο GPS πως πάει ξέρουμε; Χρησιμοποιώ συχνα πυκνά το google maps στη πρωτεύουσα για να πάω απο μέρος σε μέρος οπότε με ενδιαφέρει μία γνώμη και σ εαυτό το τομέα αν κάποιος έχει εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Το lg g4 έχω και σκέφτηκα πολυ για να το πάρω με τις πιθανότητες να πέσει σε bootloop να είναι υπαρκτές. Αλλά η κάμερα του δε συγκρίνεται με κανένα κινέζικο. Επίσης είναι σούπερ σμουθ η μαμά ρομ. Αλλά δεν μπορείς να rootαρεις χωρίς ξεκλείδωτο bootloader. Μια χαρά είναι και αρουταριστο πάντως. Αλλά επειδή βλέπει για κάτω των 250 δε το πρότεινα καν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.